Ana Sayfa / Sağlık / 1 Haftalık Gebelik

1 Haftalık Gebelik

Gebelik ortalama olarak 40 hafta yani 9 ay 10 gün devam edecek olan bir süreçtir. Gündelik hayatta ay hesabıyla yapılan gebelik süresi tanımlaması, doktorlar tarafından haftalık olarak yapılır. Tıbbi olarak, son adet döngüsünün ilk günü, gebeliğin başlangıcını belirler. Gebelik bu tarihten 14 gün sonra başlayabilir çünkü yumurtlamanın adetin ilk gününden 14 gün sonra gerçekleştiği kabul edilir. Bazen anne adaylarıyla doktorlar arasında ortaya çıkan, gebelik süresi konusundaki anlaşmazlık bu yüzdendir. Son adetin ilk günü başlatılan hesapla, gerçekte gebeliğin başlayabileceği gün arasında 14 gün yani 2 haftalık bir fark ortaya çıkacaktır. Her kadının adet döngü süresi farklıdır. Yani iki adet dönemi arası kiminde kısa kiminde daha uzundur. İki adet döneminin ilk günleri arasındaki bu süre 21 günle 35 gün arası normal kabul edilir. Bu durumda yumurtlama günü hesaplaması yapmak için; iki adet dönemi arasındaki süreden 14 gün çıkarın. Bu sizin  yumurtlama gününüzdür. Bir örnekle açıklamak gerekirse; iki adet döneminizin arası 30 gün diyelim, 30-14= 16. Yani son adet kanamanızın ilk gününden itibaren 16. gün sizin yumurtlama gününüzdür. Her kadında adet döngü süreleri farklı olduğu gibi, bir kadında da yıl içinde bu süre değişiklik gösterebilir. O zaman bu hesaplama da doğru sonuç vermeyebilir. Hamile kalmaya karar verdiğinize göre bu adet döngünüzde korunmayacaksınız demektir. Bilinçli bir anne adayı olarak kendinizi muhtemel bir gebeliğe çoktan hazırlamaya başlamış olmalısınız. Artık yaşam biçiminizi, beslenme düzeninizi bir anne adayına uygun şekilde yeniden düzenlemelisiniz. Alkol, sigara gibi alışkanlıklarınız varsa, hemen bırakmalısınız. Siz içmiyorsanız bile sigara içilen ortamlarda bulunmaktan kaçının.

gebelikte-hamilelikte-ilk-hafta

Annedeki Değişimler

Adet döngüsünün süresi her kadında farklılık gösterse de, yaklaşık 14. günde, yumurtlama adı verilen süreçle birlikte, sağ veya sol fallop tüpüne (kanalına) atılacak yumurta hücresi bu hafta içinde olgunlaşmaya başlar. Fallop tüpleri, bebeğin gelişeceği yer olan rahimin sağında ve solunda yer alan ince kanallardır. Bu kanalların içi, yumurta hücresini rahim iç tabakasına yönlendirecek tüycüklerle kaplıdır. Rahim, pelvis adı verilen kemik çatınızda yer alır ve burada mesane (idrar torbası) ile kalın bağırsağa komşudur. Hamilelik süresince rahim büyüdükçe sık sık idrar yapma ihtiyacının ortaya çıkmasının sebebi, rahim ile idrar torbasının bu yakın komşuluğudur. Her fallop tüpü aynı taraftaki yumurtalık ile yakın temastadır. Fallop tüplerinin uçlarında yer alan hareketli saçaklar, yumurtlamayla atılan yumurta hücresini yakalar ve tüpün içine alarak burada ilerlemesini sağlar. Fallop tüplerindeki saçaklar yumurta hücresini yakalamasa, bir karın içi organı olan yumurtalıktan yumurtlama sırasında serbest kalan yumurta hücresi, karın boşluğuna düşerdi. Döllenme fallop tüpü içinde gerçekleşir. Yumurta hücresi, adet döngüsünün ilk gününden itibaren olgunlaşmaya başlar ve olgunlaşmış haliyle 0.15 milimetre çapında bir hücredir.

Her hücre gibi, çekirdek, sitoplazma ve hücre zarı olmak üzere 3 bölümden oluşur. Sıvı dolu bir kese içinde yer alır. Folikül adı verilen bu kese büyüyerek 18-20 milimetre çapına ulaştığında çatlayarak içinde bulunan yumurta hücresini  serbest bırakır. Serbest kalan yumurta hücresi, döl yatağının iki yanında bulunan fallop tüplerinden birinin içine girer. Yumurtalıkta, folikülün çatladığı yerde, oluşan corpus luteum adlı sarı cisim, rahmin içini hamileliğe hazırlayan progesteron hormonu salgılar. Yumurta hücresi, Zona Pelusida adı verilen, jölemsi, kalın bir çeperle çevrilidir ve içinde annenin kromozom ve genleri taşıyan hücre çekirdeği bulunur. Döllenme sürecinde sadece bir tane sperm, Zona Pelusidayı geçip yumurta hücresinin içine girebilir. Yumurtlama, beynimizin hipotalamus bölgesinin idaresindedir. Buradan hipofiz bezine giden emirle FSH (folikül stimülan hormon) salgılanır ve böylece folikülün gelişmesi sağlanır. Folikül yeterince geliştiğinde, östrojen salgılar ve çatlamaya hazır olduğunu haberini verir. Hipofiz bezi de LH (luteinizan hormon) salgılayarak, folikülün çatlamasını sağlar ve böylece yumurta serbest kalır. Östrojen hormonunun bir görevi de rahim iç tabakasını gebelik şartlarına uygun hale getirmektir. Sarı cismin salgıladığı progesteron hormonu,

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

Gebeliğin 1. haftasında olası döllenme yumurta ve rahim hazırlanmaya başlar ama bebek oluşumu anlamında gebelik henüz başlamamıştır. Henüz ortada ne bir embriyo ne de bir bebek vardır. Fakat yumurtalıklarınızdan biri, muhtemelen bu ay döllenecek olan yumurta hücresini büyütmek için çalışmaya başlamıştır. Bu hafta içinde adet kanamasıyla rahim içi yenilenir ve döllenecek yumurta oluşmaya başlar. Dolayısıyla henüz bebeğin durumundan bahsetmek için erkendir.

1. hafta gebelik

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu haftadan başlayarak beslenme, dinlenme gibi konulara önem vermelisiniz. Çok gerekli olmadıkça ilaç kullanmayın. Gebelik öncesi muayene, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek, sorunsuz bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için faydalı bir davranış olacaktır. Bu muayenede yapılacak tetkiklerle, olası komplikasyonlar önceden tespit ve tedavi edilebilir. Bu muayenede yaşamınız bir bütün olarak ele alınır; beslenme alışkanlıklarınız, çalışma hayatınız, gün içinde yaptıklarınız ve eşinizle ilişkiniz gözden geçirilerek, daha sağlıklı bir gebelik yaşamanız için, gerekli düzenlemeler yapılır. Yine bu muayene sırasında, tedavi edilmesi mümkün olan enfeksiyon hastalıkları ya da diş, diş eti sorunları da tedavi edilir. Eksik olan aşılarınızın varsa, henüz gebelik başlamadan tamamlanması daha yerinde bir davranış olacaktır.
Diyabet, hiper tansiyon, astım gibi kronik hastalıklarınız ya da yumurtalık kisti, miyom gibi jinekolojik rahatsızlıklarınız varsa; hamileliğinizin riskli olabileceğini düşündüren durumlar ya da önceki gebeliklerinizde yaşadığınız sıkıntılarla ilgili alınması gereken önlemler de gebelik öncesi muayene ile saptanır ve tedavileri planlanır.

Gebelik öncesi muayene sonucunda elde edilen verilere göre doktorunuz gebeliğinizi ertelemenizi isteyebilir. Örneğin gebelik sırasında yakalanırsanız, istenmeyen durumlara sebep olabilecek kızamıkçık hastalığının virüsüne karşı bağışık olmadığınız ortaya çıkarsa, gebelik planlarınızı bir süre ertelemeniz  ve kızamıkçık aşısı olmanız tavsiye edilir. Benzer şekilde şeker hastalığınız varsa ve kan şekeri seviyeniz yüksek seyrediyorsa gebeliğinizi belli bir süre ertelemeniz gerekebilir.
Akraba evlilikleri ve kalıtsal olduğu bilinen hastalıklar, genetik konusunda danışmanlık hizmeti veren bir hekim ya da kurum tarafından değerlendirilmelidir. Bu çeşit endişeleriniz varsa, tıp fakültelerinde bulunan tıbbi genetik bölümlerine baş vurabilirsiniz.

Yine gebelik öncesi muayenenizde, doktorunuz size folik asit takviyesi tavsiye edebilir. Her hamile kadın için rutin olarak önerilen folik asit, B grubu vitaminlerden biridir. Hücrelerin büyümelerine ve korunmalarına yardımcı olan bir vitamindir. Gebelik sırasında, yumurta hücresi hızla bölünüp çoğalmaya başlar, rahim büyür, vücutta kan dolaşımı artar, plesenta gelişir, bebek büyür ve folik asit ihtiyacı da artar. Folik asit eksikliğinde bebekte, sinir tüpü sakatlıkları ( nöral tüp defekti), kalp sakatlıkları, mide kapağı darlığı, yarık dudak ya da yarık damak gibi anomaliler ortaya çıkabilir. Hamilelik öncesinde ve sırasında, sağlıklı beslenme alışkanlığınızı devam ettirip, ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri besinler yoluyla alabilirsiniz. Yeşil sebzeler, mercimek, kuru fasülye, ıspanak, ceviz, fındık, fıstık, karaciğer, yumurta sarısı, baklagiller ve ayçekirdeğinde bolca bulunan folik asit bu tür istenmeyen durum risklerini azaltır. Yiyeceklerle yeteri kadar folik asit alıp alamayacağınızdan emin olunmayan durumlarda, doktorunuz folik asit tabletleri tavsiye edecektir. Gebeliğin erken döneminde folik asit ihtiyacı daha fazladır. Bu yüzden hamile kalmaya karar verdiğiniz zamandan itibaren, henüz gebelik oluşmadan kullanmaya başlamalısınız.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir