Ana Sayfa / Sağlık / 12 Aylık Bebek Gelişimi

12 Aylık Bebek Gelişimi

Anne adayları bebeklerini dokuz ay boyunca karnında taşırlar. Dokuz ay boyunca anne adayları bebekleriyle duygusal bir bağ kurarak, bebeklerinin doğmasını sabırsızlıkla beklerler. Dokuz ay sonunda dünyaya gelen bebek her gün biraz daha fazla büyüyerek etrafındakilere, çevresindekilere daha dikkatli ve daha farkında bir şekilde inceler. Çevresindeki nesnelerin, kişilerin ya da olayların daha çok farkına varır. Bebeğiniz on ikinci aya ya da diğer bir değişle bir yaşında kendi başına birtakım hareketler yapmak ister ve siz bu durumda bebeğinize destek olarak, onu yeni nesneler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Dinleme ve İlgi

bebek-buyumesinde-dogru-bilinen-7-yanlis-5526097

On ikinci aya giren bebeğinizin bu dönemde kitaplara, özellikle büyük resimli kitaplara karşı daha yoğun bir ilgili vardır. Çevresindeki cisimleri ya da nesneleri daha dikkatli bir şekilde incelemeye devam eder, cisimlerin isimlerini öğrenmeye çalışır. Anne ya da babasından merak ettiği cismin ya da nesnenin adını öğrendikten sonra ne olduğunu algılamak için dikkatini bir süre daha nesneye verir. On ikinci aya giren bebeğinizin dikkati daha yoğun ve daha uzun süreli olacaktır. Bebeğinizin aynı zamanda görüş mesafesi ya da görüş netliği de yetişkinler gibi olmaktadır, yani yetişkinlerle eşit düzeye erişir.

Anlama

bebekczgum9dlwkacj3gyljxvhg

Bebeğiniz on ikinci ayına girdiğinde kendi kendine birtakım eylemler yapmayı daha çok ister. Eğer bebeğiniz kendi başına birtakım şeyler yapmaya çalışıyorsa, onun bu isteğini engellemeyerek ona daha çok destek olmaya çalışın. Tehlikeli herhangi bir hareket yapmaya çalışırsa o zaman onu koruyarak, yavaşça müdahale edebilirsiniz. Sizin korumanız altındayken yanınızda birtakım hareketler yapması onun için daha güvenlidir. On ikinci aya giren bebeğiniz kendi kendine yapabildiği her hareket için kendine güveni oluşacak ve özgüveni artacak, daha farklı hareketleri ya da cisimleri keşfetmek için daha istekli ve cesaretli olacaktır. Bu durumda sizin dengeyi kurmanız çok önemlidir hem bebeğinizin kendi başına birtakım şeyler yapmasına izin vermelisiniz hem de sizin onun her istediği şeyi yaptığınızı düşünmemelidir. Bunun için kendi başına yapmış olduğu hareketlerde onu tamamen serbest bırakmamalısınız ve bebeğiniz tehlikeli olsun, olmasın ilgisini çeken her ne varsa onu yapmak, denemek istemeyecektir.

Tehlikeli hareketler yapmak istediğinde onu yumuşak bir ses tonuyla uyarmalısınız ve her istediği şeyi yapamayacağını öğrenmesini sağlamalısınız. Bebeğiniz sürekli onunla oynadığınızda ya da her dediğinizi yaptığınız zaman bunun daimi olmasını ister ve buna alışır. Bebeğinizin emrine amade olmadığınızı arada kendi işlerinizi de yaparak, gösterebilirsiniz. Böylece bebeğiniz hem sabretmeyi, beklemeyi hem de sizin işlerinizin de olabileceğini öğrenecektir. Birtakım istekleri için biraz beklemesi gerektiğini öğrenmesi aşamasında ona böylelikle yardımcı olabilirsiniz. On ikinci ayın içerisine giren bebeğiniz daha önceki aylara göre sizin söylediklerinizi daha iyi anlar ve kafasında daha kolay anlamlandırır. Bu dönemde ondan yapabileceği küçük istekleri talep edebilirsiniz. Bebeğiniz yeni cisimler ya da nesneler öğrendikçe bu onun daha çok keşfetme, öğrenme isteğini büyük bir oranda arttıracaktır. Keşfetme istediğinin uzun süreli olabilmesi için onu cesaretlendirin ve onu öğrenmeye teşvik edin. Ona sormuş olduğunuz herhangi bir cismin ya da nesnenin adını doğru bildiğinde ona aferin diyerek onu ödüllendirebilirsiniz. Bebeğiniz ödüllendirildiğinde öğrenmeye daha çok açık olacaktır ve daha iyi öğrenecektir, sizi anlayarak çok mutlu olacaktır.

Sesler ve Konuşma

9-aylik-bebek-gelsiimi

Her gün biraz daha büyüyen bebekler on ikinci aya geldiklerinde ise birkaç kelimeyi anlaşılır bir şekilde söylemeye başlarlar. Çok düzgün bir kelime telaffuzu olmasa da ne anlatmak istediğini kolayca anlayabilirsiniz. Bu dönemde bebekler seslere karşı daha duyarlıdır, sesin nerden geldiğini, kimden geldiğini, nasıl geldiğini çok merak ederler ve kafalarında anlamlandırmaya, bir bağlantı kurmaya çalışırlar. Herhangi bir ses duyduğunda bütün dikkatini sese vererek ne olduğunu anlamaya çalışır ve ses bittiğine kadar sesi dinler. Bebekler on ikinci ayda çok farklı seslerle karşılaşırlar, hayvanların çıkarmış olduğu sesler, elektronik aletlerin çıkarmış olduğu sesler, oyuncakların çıkarmış olduğu sesler, arabalar, gök gürültüsü gibi sesler duymaktadır. Bu sesler çok ilgisini çekmektedir. Karşılaştığı sesleri aynı zamanda taklit etmeye çalışır. Mesela bir hayvanın ismini öğrendiğinde onu gördüğü zaman çıkardığı sesle onu tanır ve ona öyle hitap eder.

Sosyal Yetenekler

birlikte-oyun-oynayan-bebekler

Artık bir yaşına giren bebeğiniz dışarı çıkmayı çok sever, farklı cisim ve nesnelerle dışarıda daha çok karşılaşır. Bebeğiniz için daha çok ağaçların bulunduğu, bol oksijenli ortamları tercih etmeniz her zaman daha faydalı olacaktır. Bebeğiniz bu dönemde sizin ona öğreteceğiniz el sallamak, öpücük atmak ya da göz kırpmak gibi eylemleri öğrenerek onu günlük hayata geçirir. Size birtakım işlerde yardımcı olur ve siz giyinirken size yardımcı olur, istediğiniz herhangi bir nesneyi getirir. Size yardımcı olmak en büyük isteklerinden biridir. Bebekler bu ayın içerisinde inatlaşmaya başlar ve birtakım tepkiler verir. Uyumak, yemek yeme, giyinme, altını değiştirme, banyo yapma ya da herhangi bir konuda itiraz etmeye başlar. Bebeğinizin herhangi bir hatalı davranışında ona kızarsanız ya da uyarırsanız, sadece üzülür ama onun yaptığı güzel davranışları ödüllendirirseniz bu hareketi yapmaya devam edecektir. Bir yaşına giren bebek çok sık görmüş olduğu aile bireylerini, akrabalara karşı büyük bir sevgi hissederek onlara tüm sevimliliklerini gösterirler.

Akrabalarından ya da yakın arkadaşlarınızdan sevdikleri, güvende olacakları insanların kucağına gidebilirler, onlarla yakın temas oluştururlar ya da onlarla vakit geçirmek isterler. Anne ve baba kelimelerinin en anlama geldiğini bilirler ve onları tanırlar. Bebeğinize anne ya da baba nerde gibi bir soru sorduğunuzda sizi işaret ederek, gösterir. Sorduğunuz nesnelere karşı ya da istediği bir nesneye ulaşamadığında da aynı işareti yapar. Oynadığı oyunlarda ona eşlik ederseniz o da sizinle oynamaya başlayacaktır ve sizi de oyununa dahil edecektir. Anne ve babasından gördüğü hareketleri taklit etmeye çalışır. Yemekte kaşıkla tabağına vurabilir, elindeki herhangi bir nesneyi fırlatabilir ya da bir peçete ile elini, ağzını silebilir. Bir yaşına giren bebeğinizin daima sizi örnek alır, sizi taklit etmeye çalışır ve kullandığınız kelimelere de ayrıca dikkat eder, hafızasına kolay olanlarını kaydeder.

Bebeğiniz çoğu şeyi anlama yaşına gelimiştir ve ona neyi neden yapması gerektiğini ya da neden yapıp yapmaması gerektiğini çok kısa cümlelerle anlatın. Cümleler uzarsa konuşma sıkıcı bir hale geleceği için bebeğinizde artık sizi dinlemekten vazgeçer. Yaptığı tehlikeli davranışlara sürekli hayır demeyin ve bebeğinize hayır demeyeceğiniz ortamlar oluşturun. Onun için tehlikeli olabilecek her türlü nesneyi kaldırın, onun için güvenli bir ortam oluşturun. Bebeğinize sürekli hayır derseniz, hayırın gerçek manasının dışına çıkmasına neden olur ve kelimenin gücünü kaybetmesine neden olur. İlerleyen zamanlarsa siz hayır deseniz de, bebeğiniz sizi dinlemeyecektir. Bebeğiniz artık bir yaşına girdiği için daha çok hareket etmek ister ve bu nedenle sürekli bebeğinizi kucaklamamalısınız. Bebeğinizin güvenli bir alanda hareket etmesini sağlayınız, koltuğa çıkarsa onu yere indirerek daha güvenli bir hareket alanı oluşturun. Bebeğinizi sadece kendi istediği zamanlarda kucağınıza alın, o istediği zaman ve hazır olduğu zaman öpün. Bazen bebekler öpülmek ya da sıkı temas eşliğinde sevilmek istemezler, anne ve baba onların bu kararına saygı duymalıdırlar.

Diğer Değişiklikler

yurumeye-baslayan-cocuk

Bazı bebekler on ikinci ayına girdiği zaman yürümeye başlarlar ama bebeklerin çoğu elinden tutulunca yürümek ister. Yürüme süreci bebekten bebeğe göre değişir ve farklı zamanlarda gerçekleşir. Eğer henüz yürümeye başlamamışsa hemen paniklemeyin, çünkü her bebeğin yürüme zamanı farklıdır. Bazıları geç yürür, bazıları geç konuşur, bunu aklınızdan çıkarmayarak, bebeğinizi diğer bebeklerle asla kıyaslamayın. Bebeğiniz bu ay içerisinde eğer elinde iki nesne varsa, bir tane daha alabilir. Ayakta iken eğilip yerden rahatlıkla alabilir. Bazı nesneleri almak için işaret parmağını kullanabilir. Daha önceki zamanlarda kas gelişimi ve kas sağlığı açısından evde ayakkabı giydirmeyin ve yürüteç kullanmayın. Bebeğiniz kendi başına ve kendi çabasıyla yürümeye teşvik edin, etrafı daha kolay keşfedebilmesi için de aynı şekilde ona güvenli ve serbest bir hareket alanı oluşturun.

Aşılar

451846589-bebek-cocuk-asi-menenjit-doktor-mkl

Bebekler on ikinci aya geldiklerinde bu dönemde yapılması gereken birtakım aşılar bulunmaktadır. Bu aşılar, kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı, suçiçeği aşısı, KPA pnomökök aşısı rapel doz gibi yapılması gereken birtakım aşılardır. Bu aşıları zamanı geldiği zaman mutlaka yaptırmanız gerekmektedir ve aynı zamanda bebeğinizin doktor kontrollerinizi de mutlaka gerçekleştirin, kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir