Ana Sayfa / Sağlık / 14 Haftalık Gebelik

14 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 14. haftasındaysanız, ikinci trimester dönemindesiniz ve bebeğiniz  gerçek bir “birey” olmak yolunda ilerlemekte. Öyle ki, kendine özgü parmak izleri dahi şekillenmeye başladı. İkinci trimester dönem ise, 13 ila 17. hafta arasındaki süreyi kapsamaktadır. Bu dönem içerisinde bulantı ve bitkinlik halinin uzun süre devam etmeyeceği tahmin edilmektedir. Çünkü ikinci trimester dönemi, hamilelik sürecinin en rahat dönemidir. Bebeğinizin beyin ve göz gelişimi için önemli bir dönem olan 14. hafta, bebeğinizin küçük bir hücre kümesi halinde oluşmaya başladığı periyottur.

Bebeğinizin minik ağız çatısı tamamen oluşmakta ve emme refleksinin eksiksiz bir şekilde oluşmasına yardımcı olan yanak gelişimi de desteklenmektedir. Eğer bir erkek bebeğiniz olacak ise, prostat oluşumu ve eğer kız bebeğiniz olacak ise de, yumurtalıkların pelvislerine doğru hareketi, 14. hafta içerisinde gerçekleşmektedir.

Gebeliğin 14. haftasında, ilk trimester dönemin bitmesine bağlı olarak, bitkinlik hissinde azalma ve yeniden zinde hissetme durumu yaşanabilmektedir. Öte yandan, göğüslerde büyüme hali devam etmekte fakat hassasiyet hissi azalmaktadır. Sabah bulantılarının ve kusmalarının da sonu gelmiş durumdadır. İştahınızda artış, varis oluşumu ve burun tıkanıklığı da bu dönem içerisinde yaşanabilen durumlardır.

Bebeğin Durumu

promo291677244

Bebeğinizin boyutları yaklaşık olarak 102 mm ila 51 mm arasında değişmektedir ve ağırlığı ise  42 gram kadardır. Eğer siz, bebeğinizin yüzünü görebiliyorsanız, ürkebilir ve bu manzaradan hoşnut olmayabilirsiniz. Çünkü, bebeğinizin yüz kasları gelişme aşamasında ve esnek bir yapıdadır. Bütün küçük organları, sinirler ve kaslar işlev göstermeye başlamaktadır. İnce bağırsaklar bebeğinizin vücudunda hareket etmekte ve karaciğeri ise safra üretimine başlamaktadır. Safra, ilerleyen zamanlarda, yağların sindiriminde yardımcı olacaktır ve pankreas ise, insülin hormonu üretimini başlatarak, şekerin enerji formuna dönüştürülmesini sağlamaktadır.

Bu aşamada, bebeğinizin kolları kendi vücudu ile orantılı değildir, fakat bacakları  biraz daha fazla büyümeye devam etmektedir, ta ki, bebeğin proporsiyonu bütünüyle tamamlanana kadar. Giderek gerçek bir insan görünümü kazanmaya başlayan bebeğinizin, saç ve kaş tüyleri oluşmaya başlamakta ve parmaklarında bulunacak olan kendine özgü parmak izleri dahi oluşmaya başlamaktadır. Yüz kasları da gerçek anlamda bu periyot içerisinde aktifleşmektedir. 14. hafta içerisinde bebekte büyük bir gelişim gözlenmektedir. Artık bebeğiniz, kaşlarını çatan, şaşı, yüzünü buruşturan, çişini yapan ve büyük ihtimalle de baş parmağını emen bir ufaklık halini almaktadır. Bebeğinizin yüzünde yaşanan bu gibi kas hareketleri ise, beyin impulslarının eseridir. Artık böbrekleri idrar üretmeye başlayan bebeğiniz, kendi etrafını saran amniyotik sıvının içerisine, idrarını boşaltmaktadır (bu süreç bebeğin doğumuna kadar takip edilmektedir). Yaklaşık olarak 89 mm yani ortalama bir limon boyutuna ulaşan baş kısmının ağırlığı ise 14 gram civarındadır. Vücudu kafasına göre daha hızlı gelişen bebeğinizin başı boynu üzerinde belirgin bir şekilde durmaktadır. On dördüncü haftanın sonuna doğru bebeğinizin kolları, vücudunun diğer kısımları ile orantılı bir şekilde büyümüş olacaktır.

Bebeğiniz bütün vücuduna yayılan ve “lanugo” adı verilen ultra ince tüyler, saç ve vücut tüylerini oluşturacak şekilde gelişmeye başlamaktadır (saç ve kaş rengi doğuma kadar belirgin olmayabilmektedir). Dalak ise kırmızı kan hücresi üretimine başlamaktadır. Gebeliğin bu aşamasında bebeğinizin ince bağırsakları “mekonyum” üretime başlamaktadır. Mekonyum bir atık türüdür ve bebeğinizin doğumdan sonraki ilk bağırsak hareketi olacaktır.

Annenin Durumu

1076x615-fourteen-weeks-pregnant-goodbye-to-morning-sickness

Gebeliğin ikinci trimester dönemi içerisinde olduğunuz için, ilk trimester periyodunda yaşanan sıkıntılardan kurtulacaksınız. Her ne kadar bu periyot rahat bir dönem olsa da, burun kanaması ve horlama gibi bazı tuhaf yan etkilerin yaşanması olasıdır. Gebelikte yaşanan burun tıkanıklığı, kanın vücudun her yanına pompalanmasını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bunun sonucu olarak burun kanamaları yaşanabilmektedir. Bu durum ise size rahatsızlık vermesi dışında, endişe duyulacak bir durum değildir.

Round ligament ağrısı ise, genellikle gebeliğin 14. haftasında kendini gösteren keskin bir ağrıdır. 14. hafta içinde, çamur ve kömür aşerilmesi gibi garip durumlar da yaşanabilmektedir. Fakat 14. haftanın en belirgin özelliği, sabah bulantıları ve yorgunlukları olmaksızın, sağlıklı, enerjik ve seksi hissedilecek bir dönem olmasıdır. Ruh halindeki dalgalanmalar da bu dönem içerisinde sakinleşmektedir. Hamileliğin bu haftasında, fırtınalı okyanuslardan, sakin sulara geçmiş gibi, rahatlamış hissedeceksiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin 14. Haftasında yaptırılmasında fayda olan bir takım testler bulunmaktadır ve genellikle 14 ila 20. hafta arasında yaptırılmaları uygun görülmektedir. Bunlardan en önemlisi, yüzde 80 ila 85 oranında doğru sonuçlar veren Down sendromu testidir. Bu testi yapılması için, taramalı kan testi gerekli olmaktadır. Trizomi 18, spina bifida ve nöral tüp defektleri (NTD) sağlık sorunlarının teşhis edilebilmesi için de taramalı kan testi yapılmaktadır.

Sağlıklı Kalmaya Çalışın

gty_cold_flu_jef_111111_wmain

Eğer gebelik dönemi boyunca, hamilelik semptomlarını yeteri kadar yaşamamışsan, grip, nezle ve diğer bazı sorunlara daha meyilli olacağınız tahmin edilmektedir. Bunun nedeni, gebelik süreci boyunca, fetusun korunmasına kendini adamış olan vücudunuzun bağışıklık sistemini baskılamasıdır. Sağlıklı yaşamanın şifresi, biyolojik savaş ile bağlantılıdır. Sık sık ellerin yıkanması, yiyecek ve içeceklerin hasta insanlar ile paylaşılmasından kaçınılması, bu açıdan önemlidir. eğer, bakteriyel bir enfeksiyondan (çünkü zaten antibiyotik ilaçlar, virüslere etki etmemektedir) dolayı antibiyotik kullanılması gerekiyorsa, hamileler için uygun olup olmadığı doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Aktivite: Doğum Öncesi (prenatal) Egzersiz Sınıfına Kayıt Ol

SNHS-prenatal-yoga-4

Eğer hala düzenli olarak egzersiz yapmaya başlamadıysan, start vermek için 14. hafta iyi bir zamandır. Bir sınıfa katılmak motivasyon açısından da yardımcı olacaktır. Çoğu hamile kadın, prenatal bir egzersiz yaparak, hem harika zaman geçirmekte hem de diğer hamile kadınlarla birbirlerine destek çıkmaktadır. Hamilelik için su egzersizleri, prenatal yoga ya da prenatal pilates, yürüyüş grupları ya da yine hamile kadınlardan oluşmuş olan dans sınıfları iyi birer aktive seçenekleri olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir