Ana Sayfa / Sağlık / 21 Haftalık Gebelik

21 Haftalık Gebelik

Hamileliğinizin 21 haftasında iseniz artık git gide büyümeye başlayan bir karına sahipsinizdir. Bebeklerin anne karnında büyüyüp gelişmesinde ammios mayi adı verilen sıvının önemi büyüktür. Bu sıvı, oluşan yumurtanın ana rahim duvarına bakan yüzeyindeki plesantanın gelişmesi ile diğer bir  taraftan rahim mukoza örtüsünün  rahim boşluğuna yayılması ile oluşur.  Bunun sonucunda ise oluşan bu boşluğun içinde sıvı ve fetüs(çocuk) bulunur. Oluşumunu tamamlamış olan bu boşluğa aminos zarı, içerisindeki suya ise aminos suyu adı verilir. Bu sıvının hayati önemleri bulunmaktadır. Bunlar;

  • çocuğu dış sarsıntılardan korumak
  • çocuğun suyun içerisinde rahat etmesi
  • çocuğun sağlıklı gelişimini tamamlaması
  • çocuk için ideal ve değişmeyen bir ısı temini sağlamaktır.

Plasenta ise (anne ile fetüse ait iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran organ) bu dönemde fetüse çok fazla yakınlaşır. Bunun vermiş olduğu etkiyi daha iyi anlayabilmek için mutlaka doktorunuza muayene olmanızda fayda olacaktır.

Annedeki Değişimler

Gittikçe büyüyen karnınız aslında sandığınız kadar da büyük değil. Fakat siz her geçen gün daha da şiştiğini düşünmektesiniz. Aslında bu süreç çok normaldir. Vücudunuzun çoğu organı ve hormonu sizin isteminiz dışında çalışıyor ve gebeliğinizin sonuna kadar da çalışmaya devam edeceğinden zaman zaman oluşan gel gitlere çoktan alışmış ve bunlara ayak uydurmaya başlamışsınızdır. Bu süreç içerisinde kendinizi rahat ve dinlenmiş hissedeceğiniz zamanlar ayırmaya çalışın. Rahat bir yere uzanarak kendinizin ve bebeğinizin seveceği bir müzik açıp anın keyfini çıkartmaya bakın.

Holidays

Gebeliğinizin 21. haftasına girdiğiniz andan itibaren yağ oranı diğer haftalara göre daha fazla artış gösterecektir. Bu da vücutta ve yüzde sivilcelenmelere neden olabilir. Bunun için yüz ve vücut temizliğinize önem gösterip yüzünüzü her gün yumuşak sabunlar ve temizleyici kremler ile yıkamalısınız. Su bazlı kozmetik ürünleri kullanmaya özen gösterin. Cildinizin hamilelik esnasında bozulmasına yol açacak ürünlerden kaçının. Bu konuda da doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Bu dönemde ve aslında hamileliğin her döneminde de yaşayacağınız bir diğer sıkıntı ise sırt ve bel ağrılarıdır. İçinizde büyüyen bebeğiniz, ağırlığı ile belinizi istemsiz olarak öne doğru çekecektir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan gevşetici hormonlar sayesinde ise vücudunuzda ki eklemler ve bağ dokuları gevşeyerek sizi rahatlatacak ve aynı zamanda doğum esnasında da leğen kemiğinizin genişlemesini sağlayacaktır.  Gün içerisinde oturduğunuz her an ayaklarınız altına ayak sehpası koyarak yükseltmeyi ihmal etmeyin. Çok fazla ayakta kalmamaya özen gösterin. Sık sık duş alarak kendinizi rahatlatın. Yatış pozisyonlarınızda da önemli ölçüde kısıtlamalar meydana gelecektir. Sırt üstü ve yüz üstü yatışlarınız çok rahatsız edeceği için özellikle sol yan (bebeğe giden kan akımı) ve sağ yan taraflarınızda yatmanız rahat bir uyku almanızı sağlar. Bu haftalarda dönem dönem burun kanaması şikayetleri de yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi kılcal damarlarınızın gevşemesidir. Bu durumun Her hangi bir problem olduğu söylenemez ama yine de doktorunuza baş vurmanızda fayda vardır.

21 hafta ile birlikte baya bir yol katettiniz ve yolun yarısına geldiniz. Artık bebeğiniz ile aranızda çok daha farklı bir bağ kuruyorsunuz. Onu hissediyor ve hareketlerini anlıyorsunuz. Tekmelerinin güçlendiğini anlıyorsunuz. Ona karşı güçlenen bağınız bebeğinize karşı hisleriniz sizi anneliğe her geçen gün daha fazla yakınlaştırıyor. Bazı olumsuzluklar ve rahatsızlıklar olsa da herşey onun için. Onun sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için tüm bunlara  değer ve siz bunun farkındasınız. Bu haftadan sonra kilo kontrolünüze dikkat etmenizde yarar var. Bebeğiniz büyüyor ve bununla birlikte ihtiyacı olan besinlerde artış gösteriyor. 21 haftalık hamile karnı normal ebatlarda seyrederken annenin fiziksel yapısına göre de değişiklik gösterebilir. Bazen hafif çıkık bir karın gözlemlenirken bazende fazlasıyla büyümüş bir karın ile karşılaşılabilinir. Kilo aldıkça da artan bir karnın ileri ki dönemlerde size rahatsızlık vermesi muhtemeldir. Hamileliğin vermiş olduğu hormon değişiklikleri ile herşeyi abartıp bazen çekilmez bir insan olma hissine kapılsanız da siz bir anne adayısınız şımartılmak sizin en tabii hakkınız bunun tadını çıkartın.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

Bebeğiniz de sizin gibi her geçen hafta değişimler gösteriyor. Gebeliğin ortalarına geldikçe bebeğinizin büyüme oranı artıyor yavaş yavaş organları ve vücut yapısı oluşmaya başlıyor. 21 hafta da bebeğinizin tahmini boy uzunluğu 26 cm kilosu ise 320-400 gr civarında gözlenmektedir. Bebeğinizi bir havuca veya bir muza benzetmeniz mümkündür. Bu hafta da bebeğiniz karnınızın içinde çok fazla hareket etmeye başlar. Sanki karnınızın içinde dans edermişçesine döndüğünü hissedecekseniz. Bu bebeğinizin gayet sağlıklı ve keyfinin yerinde olduğunun göstergesidir. Bebeğinizin hareketlerine kulak verin kendinizi bu ritme bırakın. Bebeğinizin sizin karnınızın içinde ki yani rahminizde ki neşesi ve keyfi gayet yerindedir. O dar alanda ki bu rahatlığı sizi şaşırtmasın aksine bebeğiniz sizin karnınızın içinde ihtiyacı olan bütün gıdalarına, oksijenine, ısısına ve sizin sahiplenici korumanıza sahiptir.

yirmibirinci-hafta-gebelik-usg

Olabileceği en güvenli yerde sizin karnınızın içinde dünyaya gelmeyi bekliyor ve bunun için hazırlanıyordur. Bebeğinizin bazen fazla tepki verip bazen de tepkisiz kalması durumunda endişeye kapılmayın. Bebeğinizin bu haftada ki hareketlerinde tutarsızlıklar mevcuttur. Sizin tükettiğiniz gıdalara ve özellikle sizin sesinize çok fazla tepki vermesi muhtemeldir. Onunla sürekli konuşarak bebeğinizin sizi daha iyi tanımasını sağlayabilirsiniz. İçinizde atan o minik kalbin kalp kaslrı da artık oluşmaya başlamıştır ve bebeğiniz rahim içinde dakika da 120-160 arasında değişen kalp atım sayısına sahiptir. Bu haftada bebeği besleyen plesanta yapısı biraz aşağıdadır bu durum gebelik ilerledikçe değişecek ve rahimde ki gerçek yerinde sabitlenecektir. Bir kız bebek sahibi olmak üzere iseniz bu haftada bebeğinizin genital bölgesi oluşmaya başlamıştır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinizin oluşumunu hisseden her anne gibi sizde bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almak istiyor ve bunun için her türlü tedbiri alıyorsunuz. Unutmayın ki o içinizde ve yaşıyor. Ete kemiğe bürünmüş bir halde kucağınızda olmasa da kalbinin attığını ve sizin bir anne adayı olduğunuzu unutmayın. Onun için her türlü imkanı sağlamalı ve onu güvenle dünyaya getirmelisiniz. Bu hafta da yapacağınız daha doğrusu dikkat edeceğiniz bir takım faktörler vardır. Bebeğiniz günden güne büyüdü ancak her hamilelik evresinde olduğu gibi bu dönemde de düşük riski mevcut olup her zaman temkinli yaklaşılması gerekilmektedir. Sağlıklı beslenme ve yaşamdan asla taviz verilmemelidir. Hamile kadınların gebelik dönemlerinde libidolarının yükseldiği artık bilinen bir şeydir. Gebeliğin ortalarına geldiğiniz bu dönemde artış gösteren ve ya azalan her türlü isteğe hazırlıklı olmalısınız. Rahim bölgesindeki kan damarının yoğunluğunun artması ve o bölgenin iyice hassaslaşması cinsel ilişkiden aldığınız zevki de arttırır. Bu duruma anormal gözle bakmamalısınız. Bunun yanı sıra cinsel ilişkiye karşı bir soğukluğunuz ve istemsizliğiniz de gerçekleşebilir. Bu durumda çok normaldir.  Hormonlarınız sayesinde kendinizi kötü hissediyor  ve eşinizle herhangi bir cinsel temas kurmak istemiyor olabilirsiniz. Bu durumlardan eşinizi haberdar etmek ileriki zamanlar için ve birlikteliğiniz için önemli ölçüde ciddiyet taşır. Siz bilgilendirmediğiniz sürece eşinizin sizdeki bu değişimi tahmin etmesini bekleyemezsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir