Ana Sayfa / Sağlık / 22 Aylık Bebek Gelişimi

22 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz her geçen gün biraz daha büyüyüp, gelişmektedir. Bir süreden sonra artık değişik olarak yaptığı hareketleri, yeni huylarını takip edememeye başlayacaksınız. Çünkü büyümesi ve gelişmesi çok hızlı bir şekilde olacaktır. Bebeğinizin 22 aylık olduğu zaman günden güne değişecektir. Her türlü alışkanlığı, huyları ve aynı zamanda istekleri büyük bir hızla değişecektir.

22 Aylık Bebeklerin Dinleme ve İlgisi

Bebeğinizin 22 aylık olması durumunda oyun alışkanlığı ve farklı sosyal yetenekleri daha çok gelişecektir. Bebeğinize bu ay içerisinde oyun hamuru verebilirsiniz ancak yeme ihtimaline karşı evde bulunan malzemelerle sizin hamur yapmanız çok daha doğru bir tercih olacaktır. Normal oyun hamurunun içerisinde yer alan zararlı maddeler bebeğinizin yeme durumunda, ona ciddi zararlar verebilir. Bebeğinize evde yer alan malzemelerle hazırladığınız hamuru oynaması için verin. Aynı zamanda onunla birlikte siz de oynayın. Bebeğinize bazı direktifler verin, örnek olarak bazı cisimler yapın. Böylece bebeğinizin hayal gücünün gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Öğrenmek ve hayal gücünün gelişmesi için bu aktiviteyi yapıyor olduğunuzu unutmamanız gerekir. Bebeğinizin oyun hamuruyla oynaması hayal gücü ve taklit etme yeteneği açısından bebeğinize büyük katkı sağlamaktadır. Oyun hamuruyla yapacağınız pekiştirmeler, alıştırmalar bebeğinizin duygularını geliştirmesine katkı sağlar. Aynı zamanda bebeğinizin kendi fikirlerini meydana getirdiği zaman takdir görmek, kendi başına bazı eylemleri gerçekleştirdiğinin farkına varması kendisine olan güveninin oluşmasını sağlar. Bebeğiniz 22 aylık olduğu zaman bazı yiyecekleri yemek istemeyebilir. Çünkü tat duygusu gelişmiştir ve bazı besinlerin tadı hoşuna gitmez. Büyüme çağında olduğu için mutlaka her besinden belirli bir oranda yemesi gerekir. Bu nedenle bebeğiniz 22 aylık olduğu zaman yemek istemediği besinlerin şekillerini değiştirin, karıştırın ve sevebileceği bir sunumla yeme isteğinin oluşmasını sağlayın. Güzel bir görsele sahip olan besinden yemek isteyecektir. Bu nedenle değişik şekillerde yemeği hazırlayarak, yeme isteğinin artmasını sağlayın. Bebeğinizin damak tadı bu ay içerisinde çok fazla gelişeceği için yemek için seçeneği çok daha fazla olacaktır.

22 Aylık Bebeklerin Anlaması

Bebeğiniz 22.ayın içine girdiğinde farklı hobiler geliştirmeye daha çok yatkın olmaktadır. Bebeğinize bu ay içerisinde farklı meslekleri tanıtabilirsiniz. Bebeğinizin farklı hobileri keşfetmesi ve aynı zamanda farklı meslekleri tanıyabilmesi için ona değişik oyuncak, oyun setleri alabilirsiniz. Bebeğiniz hangi ay içerisinde olursa olsun oynamak istediği oyuncakları sınırlandırmayın. Halk arasında genel bir algı vardır. Erkek çocuklar arabalarla, kızlar ise bebeklerle oynar. Bu algı ve düşünce tamamen yanlıştır. Çünkü çocukların oyuncaklarını kısıtlamak, onları sadece belli başlı oyuncakları oynamaya mecbur bırakmak, bebeğinizin zihinsel yapısını ve aynı zamanda hayal gücünün gelişememesine neden olur. Erkek çocukların bebekle, kız çocukları ise arabayla oynamasında kişiliğiyle ilgili herhangi bir zarar bulunmaz. Bu nedenle çocuğunuzun oyuncaklarını, onun istediği şekilde şekillendirebilirsiniz. İstediği oyuncakla oynama tercihi bebeğinizin daha fazla nesne, cisim keşfetmesini ve aynı zamanda öğrenmesini sağlar. Bebeğiniz 22 aylık olduğu zaman her türlü duruma karşı beklentisi artar ve ayrıca ailesine olan ihtiyacı da büyük oranda çoğalır. Eğer çok meşgulseniz ve aynı zamanda bebeğinizle ilgilenemeyecekseniz bunu güzel, açık bir dille anlatın, bebeğinizden kısa bir süreliğine izin isteyin. Bebeğinizi tamamen yalnız bırakmak yerine, kendi işinizi yaparken bebeğinize seslenebilirsiniz, onu yönlendirebilirsiniz. Bu durum farklı bir işle meşgul olsanız bile bebeğinizle ilgilendiğinizi gösterir ve bebeğiniz kendini yalnız hissetmez.

Bebeğinize işinizin ne zaman biteceğini mutlaka söyleyin, onu bu konuda bilgilendirin ama anlama beklentisi içine girmeyin. Çünkü 22 aylık bebeklerde henüz zaman kavramı çok ayrıntılı bir şekilde bulunmaz. Sadece gece, gündüz kavramını bilebilirler. Siz ne kadar süre sonra yanına geleceğinizi söylediğinizde bir durum olduğunu anlayacak ve size bir süreliğine müsaade edecektir. Yalnız size müsaade ettiği süreç içerisinde bebeğinizin yanına geri dönmeniz gerekir. Çünkü bebeğiniz yalnız kalacak ve bu durumdan sıkılıp, ağlamaya başlayacaktır. Bebeğinize özellikle oyun oynadığı zamanlarda bazı şeyleri başaramamanın normal olduğunu anlatmanız gerekir. Çünkü bir şeyleri başaramadığı zaman ya ağlayacaktır ya da öfkelenecektir. Herhangi bir başarısızlığı karşısında onu teselli edin, moral verin. Başarısızlığın dünyanın sonu olmadığını bebeğinize anlatın. Bebeğinizin yaptığı her işi, her başarıyı mutlaka takdir edin. Bu bebeğinizin daha mutlu olması ve gelişime açık olması açısından çok önemlidir. Herhangi bir başarısızlığı karşısında, sizin yardımınızı isteyip, istemediğini sorun. Eğer isterse yardımcı olun ama istemiyorsa müdahale etmeyin ve ısrarcı davranmayın.

22 Aylık Bebeklerin Sesleri ve Konuşması

Bebeğiniz 22. Aya geldiği zaman seslere karşı daha duyarlı bir hale gelecektir. Duyduğu her sesi merak edecektir ve bu sesi öğrenmek isteyecektir. Duyduğu her ses büyük bir merak konusu olacaktır. Bebeğinizin kelime haznesi bu ay içerisinde yaklaşık olarak 25-50 kelime arasındadır. Daha önceki zamanlarda bebeğiniz konuşmaya başladıysa, çok daha fazla soru sormaya ve her şeyi öğrenmeye çalışacaktır. Çevrede duyduğu hayvan seslerini ya da farklı sesleri taklit etmeye çalışacaktır. Hayvanların çıkardığı sesleri taklit ederek yeni bir öğrenme şekline daha açık hale gelecektir.

22 Aylık Bebeklerin Sosyal Yetenekleri

Bebeğiniz bu ayda daha çok büyüdüğü için artık tepki vermeye başlayacaktır. Aynı zamanda meydan okuyan hareketleri de olacaktır. Bu aydan itibaren bebeğinize artık istemediği hiçbir şeyi yaptıramayacaksınız. Sizin istediğiniz ve onun için seçtiğiniz kıyafeti giymek istemeyecek, onun için yaptığınız yemekleri yemek isteyecek, daha seçici olacaktır. Bu ay içerisinde bebeğiniz tepki vermeye başladığı için başaramadığı her durum karşısında öfkelenecektir, bazen elindekileri fırlatarak, hırçınlaşabilir. Bir şeyler kendi istediği gibi olmayınca öfkelenirler. Böyle bir durumda hemen bebeğinize müdahale etmeyin, bir süre kendi haline bırakın ve sakinleşmesini bekleyin. Eğer sakinleşmiyorsa, çok öfkelenmişse o zaman yanında olun, neden öfkelendiğini sorun. Oyuncağıyla alakalı bir sorun yaşıyorsa nasıl yapacağını ona anlatın, başaramazsa siz yardımcı olun. Bebeğiniz bu ayda aile bireylerini taklit etmeye devam edecektir. Yemek yapmak, çay doldurmak gibi kendini aşan işlere karşı çok meraklı olacaktır. Eğer çevresinde kendinden büyük arkadaşları varsa onların yapabildiği her şeye karşı büyük bir ilgisi olacaktır. Onların yaptıklarını taklit etmeye çalışacaktır. Bebeğinizin ondan yaşça büyük bir arkadaşının yaptıklarını görmesi çok önemli bir deneyimdir. Arkadaşlarından çok hızlı bir şekilde iyi ya da kötü her şeyi öğrenebilir.

22 Aylık Bebeklerin Diğer Değişiklikler

Bebeğiniz bu ay içerisinde beşiğinden kendi yatağına geçebilir. Bu durum bebeğiniz için çok büyük bir gelişmedir, bebeğinize direkt olarak büyüdüğünü gösteren bir işarettir. Bebeğinizin büyük kardeşi varsa onun yatağına geçmek de isteyebilir. Bazı bebekler bu süreç içerisinde beşiğinde uyumayı tercih eder, yatağa adapte olamaz. Bunun için de ailenin sabırlı olması gerekir. Bebeğinizin uyuyacağı yatağı seçerken her özelliğine çok dikkat edin. Bebeğinizin yatağının kilitli ve korkuluklu olmasına özen gösterin. Bebeğiniz eğer korkuluklu olan yatağını aşarsa, düşme ihtimaline karşı yere yumuşak bir şeyler serin. Yeni yatağına adapte olmakta zorlanırsa yatağına oyuncak ya da dikkatini çekecek farklı bir şey koyabilirsiniz. Eğer normalden daha farklı bir şey olduysa, mesela farklı bir eve taşındıysanız, yeni bakıcısı geldiyse yatağına yatması için bebeğinizi zorlamayın. Kendini hazır hissettiğinde bebeğiniz zaten kendi yatağında yatmak isteyecektir.

Bebeğinizin bu ay içerisinde bezsiz gezmek isteyebilir. Bu durum artık bez kullanmak istemediğini ve buna bağlı olarak tuvalet eğitimine başlamanız gerektiği anlamına gelir. Sizi tuvaletteyken izleyebilir ya da bezinin değişmesini kendisi talep edebilir. Bebeğinize bu ay içerisinde tuvalet eğitimi için oturak alabilirsiniz ancak henüz hazır olmasa da küçük denemeler yapabilir. Bebeğinizin bu ay içerisinde resim çizmesi hem hayal gücünü hem de el becerisini büyük ölçüde geliştirir. Bu yeteneğini geliştirmek için kağıtları yırtabilir, kağıtları yırtması durumunda onu yumuşak bir dille uyarabilirsiniz. Resim çizerken bebeğinizin tarzına müdahale etmeyin, istediği gibi kağıdı boyasın ve çizsin.

22 Aylık Bebeklerin Aşıları

Bebeğinizin 22. aya girmesi ile birlikte bu ay içerisinde yapılması gereken herhangi bir aşısı bulunmuyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir