Ana Sayfa / Sağlık / 23 Aylık Bebek Gelişimi

23 Aylık Bebek Gelişimi

23 Aylık Bebeklerin Dinleme Ve İlgisi

Bebeğiniz 23 aylık olduğu zaman artık hayat onun için çok daha kolay bir hale gelmiştir. Bebeğinizin bu ay içerisinde kullandığı kelimeleri ve eylemler arasında bir bağlantı kurması onun becerilerinin gelişmesi açısından çok önemlidir. Ama bebeğinizin henüz böyle bir isteği yoksa bebeğinizi zorlamamalısınız. Bebeğiniz sizi dinleyerek ve gözlemleyerek öğrenir. Bebeğinizin ilgi alanı dar olduğu için sizi her konuda tekrarlamayabilir.

Bebeğinize bu ay içerisinde yaptıklarını sözlü olarak anlatın ve onun kelime haznesinin artmasına katkıda bulunun. Mesela yemek yapıyorsanız ve sizi gözlemliyorsa, ona yaptıklarınızı tarif edin. İlk olarak ocağı açıyoruz, sonra tencereyi ocağa koyuyoruz, sonra suyu kaynatırız gibi adım adım anlatmanız bebeğinize daha çok yardımcı olur. Bebeğiniz her kelimeyi telaffuz edemeyebilir, bazı kelimeler ona çok zor gelir. Zor gelen kelimeleri kullanmak ister ve bu çabası bile bebeğinizi çok mutlu eder.

23 Aylık Bebeklerin Anlaması

Bebeğiniz bu ay içerisinde çevresinde olup biten her olayı, her hareketi çok iyi bir şekilde gözlemleyecektir. Bu ay içerisinde daha çok ben dilini kullanır. Ben dili ise bebeğinizin hareketlerinin, bir yetişkine kendini nasıl hissettirdiğini gösteren bir durumdur. Genel olarak çocuklar kendi davranışlarının, farklı bir insanı nasıl etkilediğini tahmin edemez. Çocuğunuz yanlış bir hareket yaptığı zaman ben dili çok daha etkili bir yöntem olmaktadır. Çocuklara verilecek olan ben mesajı, onun davranışlarını düzeltmesine daha çok yardımcı olur.

Bu ay içerisinde üslubunuza ve ifade şeklinize çok dikkat etmeniz gerekir. Mesela, her yeri dağıtma yerine, eşyaları toplama konusunda yardıma ihtiyacım var diyebilirsiniz. Çocuğunuza ne kadar sert yaklaşırsanız, çocuğunuz sizden o kadar uzaklaşır. Sizinle iletişim kurmak ya da sizi dinlemek istemez. Çocuğunuzun her zaman kendi duygularını açıkça söylemesine izin verin. Ona bu rahatlığı mutlaka sağlayın. Çocuğunuz anca bu şekilde daha çok konuşmak ister, konuştuğu zaman eleştirilmeyeceğini bildiği için korkmadan rahatça duygularını ifade eder. Çocuğunuz ancak bu şekilde duygularıyla yeteri kadar başa çıkmayı öğrenebilir. Ben dili bebeğinize kendinizi nasıl hissettiğinizi açıkça gösteren bir yöntemdir. Bu nedenle ben dili yöntemini kullanın. Genel olarak davranışlarınızın sizi nasıl etkilediğini karşı taraftan biri söylemediği sürece bilemezsiniz. Yanlış bir şey yaptığınızda hemen ben dilini mutlaka kullanın. Sizin daha doğru davranmanızı ve düşünmenizi sağlayacaktır. Bu sayede yanlış olan davranışınızı fark ederek, düzeltebilirsiniz.

23 Aylık Bebeklerin Sesleri ve Konuşması

Bebeğiniz 23 aylık olunca bebeğinizin iletişimi çok hızlanır. Günde yaklaşık olarak 10-15 kelime ya da daha fazlasını çok kolay bir şekilde öğrenebilir. Bazı bebeklerin konuşması çok erken, bazı bebeklerin de çok geç olabilir. Eğer bebeğiniz vakti gelmiş olmasına rağmen konuşmuyorsa endişelenmeyin, onu daha çok konuşmaya teşvik edin. Bir şey söylemek istediği zaman bebeğinizi cesaretlendirin, eğer tamamlamakta zorlandığı kısımlar olursa ancak o zaman tamamlayın. Bebeğinizi konuşması için cesaretlendirirseniz, düşüncelerini çok daha kolay bir şekilde ifade etmeye başlar. Konuşması anlaşılmaz bile olsa, siz anlamış gibi davranın, eğer anlaşıldığını düşünürse daha çok konuşma isteği olacaktır. Düşüncelerini paylaşmak için daha çok hevesli olacaktır. Bebeğiniz konuşmaya çalışırken sizi taklit etmeye çalışabilir, dediklerinizi söylemeye çalışabilir. Bu durum bebeğinizin konuşmaya hevesli ve istekli olduğu anlamına gelir.

23 Aylık Bebeklerin Sosyal Yetenekleri

Bebeğiniz artık yavaş yavaş büyüyor. Bu nedenle daha önce zaten var olan merakı daha da çok artacaktır. Her nesneye, cisme ya da bir hayvana mutlaka dokunmak isteyecektir. Eliyle nasıl bir şey olduğunu neye benzediğini anlamak isteyecektir. Merak ettiği bazı cisimleri ağzına atıp, tadına bakma girişiminde bulunacaktır. Bu nedenle bebeğinize fark ettirmeden, ne yaptığını mutlaka kontrol edin. Tek başına uzun süre bırakmayın. Bebeğinizin yetişebileceği yerlere onun için zararlı olabilecek nesneleri bırakmayın. Bu dönemde bebeğinizin boyu da uzayacağı için daha önce yetişmekte zorlandığı her yere çok rahat bir şekilde erişecektir. Bu nedenle özellikle çekmecelerde ve dolaplarda bebeğiniz için tehlike olabilecek bir şey bırakmayın. Bebeğiniz bu dönemde size ya da ailenin diğer fertlerine karşı sevgi gösterisinde bulunacaktır. Bu ayda üçüncü boyut algısı daha çok gelişmiştir ve dikkati daha fazladır.

Bebeğinizin aynı zamanda ikinci yaş doğum günü yaklaşıyor. Bebeğinizin doğum gününü kutlamak için basit bir eğlence organize edebilirsiniz. Palyaço ya da sihirbaz gibi aktiviteleri kutlamaya dahil etmeyin. Çünkü bebeğiniz onlardan korkabilir. Palyaço ya da sihirbaz gibi aktiviteleri daha sonraki kutlamalara dahil edebilirsiniz. Bunun için çok aceleci davranmayın. Bebeğinizin ikinci yaş günü kutlamasını bebeğinizin rahatı, düzeni ve günlük rutinin bozulmaması açısından sade olmasını tercih edin. Bebeğiniz için organize edeceğiniz kutlama sade, eğlenceli ve samimi olmalıdır, çok fazla kalabalık olmamasına da özen gösterin. Çünkü bebekler genel olarak kalabalık ortamlardan hoşlanmaz ve rahat edemezler. Bu nedenle sayıyı az tutmanız bebeğinizin rahatı için daha doğru bir tercih olacaktır.

23 Aylık Bebeklerin Diğer Değişiklikleri

Bebeğinizin 23. ayına girmesiyle birlikte hareketleri daha fazladır. Bu dönemde bebeğiniz her yere ulaşmak ister ve bunun için de çok fazla cesaretlidir. Sizin görmediğiniz bir anda yüksek bir yere erişmek için sandalyenin, çekmecenin üstüne çıkabilir. Bebeğiniz bu ay içerisinde yürümek, tırmanmak, merdiven çıkmak ve aynı zamanda koşmak gibi aktiviteleri zorlanmadan, düşmeden yerine getirebilir. Duyma ve duyduğunu ayırt etme gibi yeteneği daha çok geliştiği için müzik dinlemek hoşuna gidecektir. Aynı zamanda müzik eşliğinde dans etmek onun için ayrı bir zevk haline gelecektir. Bebeğinizin müzik eşliğinde dans etmesi hem eğlenmesini hem de duygularını fiziksel olarak ifade etmesini sağlar. Bebeğinizin bu ayda fiziksel gelişimi daha yavaş bir şekilde gerçekleşir.

Bebeğinizin 23. aya girmesi bebeklikten çocukluğa geçiş yapma sürecidir. Bu ayda bebekliğine kıyasla boyu biraz daha yavaş uzar. Bebeğinizin üç tekerlekli bisiklete binmesi için ideal bir zamandır. Bebeğiniz pedal çevirmeyi sizin aracılığınız, rehberliğinizle öğrenecektir. Diğer aylara göre daha fazla harekete sahip olan bebeğiniz için mutlaka güvenlik önlemi almanız gerekir. Bu ayda bebeğiniz sizin yetişemeyeceğini varsaydığınız her şeye rahatlıkla erişir. Bu nedenle daha fazla önlem almanız gerekir. Nefes borusuna kaçma ihtimali olan ve tıkanmaya neden olabilecek bazı yiyeceklerden uzak durmasını sağlayın. Mesela patlamış mısır, şeker ya da sakız gibi yiyecekleri bebeğinize vermeyin. Bebeğiniz bu dönemde her şeyi, her yaramazlığı yapmak isteyecektir. Her yeri kurcalamak, dokunmak ve görmek isteyecektir. Bu dönemde evde bulunan eşyaları atmamak, onlara zarar vermemek, çizmemek gerektiğini ona hatırlatmanız iyi olacaktır.

Bebeğinizin bu dönemde kuru yemiş yemesi sakıncalı olabilir. Boğazına yapışabilir ya da boğazına kaçabilir. Üzüm, fındık ve fıstık verecekseniz küçük parçalar halinde verin. Tüm önemlerinize rağmen bebeğinizin boğazına yiyecek kaçarsa, panik olmadan hemen bebeğinizi kucağınıza alın. Başını ve boğazını aşağı doğru gelecek bir şekilde tutun, boğazına kaçan yiyeceğin çıkması için sırtına vurun. Bebeğinize çok sert bir şekilde vurmayın, sadece yiyeceğin çıkması sağlayacak kadar vurmanız yeterli olur. Bebeğinizin sırtına çok sert bir şekilde vurmanız durumunda bebeğinizin kaburgasını kurabilir ve sırtının morarmasına neden olabilirsiniz. Bu tür bir durumda acil numaranın telefonunuzda kayıtlı olması size zaman kazandırır. Tek tuşa basarak anında arama imkanınız olmalı. Oyuncak bebeğe yemek yedirmeyi öğretebilirsiniz. Bu davranış bebeğinizin hem sofra alışkanlığının olmasını sağlar hem de çatal, kaşık kullanmasını öğretir. Bebeğine yedirmesi gereken yararlı yiyecekleri yedirerek kendisinin yemesini de teşvik edebilirsiniz. Yemek yedikten sonra bebeğinin dişlerini fırçalamasını isteyebilirsiniz. Bu istek bebeğinizin diş fırçalamasını daha eğlenceli bir hale getirecektir. Bebeği için de küçük bir diş fırçası alabilirsiniz, bebeğiniz oyuncağının dişini fırçalarken, kendi dişlerini de fırçalamak isteyecektir. Bebeğinizin tüm dişleri henüz çıkmamıştır ama süt dişlerinin çoğu çıkmıştır. Süt dişlerinin çoğunun çıkmasına rağmen yine de iyi çiğneyemeyebilir. Süt dişlerinin hepsinin çıkması yaklaşık olarak 2,5 yaşında olacaktır. Bebeğinizin bu yaş içerisinde çok iyi çiğneyemediği için büyük lokmalar vermemeye çalışın. Büyük lokmaları yutmaya çalışırsa boğazına kaçabilir ve tıkanabilir. Bu durum çocuklar için çok büyük bir risk oluşturur. Yemek istediği yiyecekleri küçük bir parçalar halinde doğrayın. Küçük parçalar halinde ve zorlanmadan yediği yiyeceklerden büyük bir keyif alacaktır.

23 Aylık Bebeklerin Aşıları

Bebeğiniz 23. Ayı içerisine girdiği zaman herhangi bir aşısı bulunmuyor. Bebeğinizin normal, rutin bir doktor kontrolü varsa, onu yapabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir