Ana Sayfa / Sağlık / 34 Haftalık Gebelik

34 Haftalık Gebelik

Anne adayı 34 haftalık gebe olduğu andan itibaren kasılmaları çok daha sık bir şekilde yaşamaya başlamaktadır. Yaşanan bu kasılmalar anne adayının doğuma hazır bir hale gelmesi için oluşmaktadır. İsmi de braxton hicks kasılmaları olmaktadır. Ancak elbette bu kasılmalar gerçekte yaşanacak olan kasılmalar ve doğum sancısı kadar uzun sürmemektedir. Genellikle kısa bir süre bitmektedir. Fakat bu şekilde yaşanan kasılmalar ile bile rahim doğuma hazırlanmaya başlamaktadır. Ağırlıklı olarak 34. hafta itibari ile anne adayı da baba adayı da cinsellikten uzak durma eğiliminde olmaktadır. Çünkü cinsel aktivitenin bebeğe zarar vereceği düşünülmektedir. Oysa eğer bebek ve anne sağlığı açısından riskli bir durum bulunmuyor ise cinsel ilişkinin herhangi bir zararı olmamaktadır. Hatta anne adayı cinsel ilişki sırasında orgazma bağlı olarak rahminde kasılma da hissedebilir ancak bu korkulacak bir konu değildir. Bu kasılma bebeğe zarar vermemektedir. 34. hafta itibari ile cinsel ilişkiye girecek olan anne ve baba adayının tek dikkat etmesi gereken konu karına baskı yapılmamasıdır. Bu nedenle de çiftlerin anne adayının karnına baskı yapmayacak bir pozisyonu seçmesi gerekmektedir. Fakat bu dönemde anne adayı çeşitli korkuları nedeni ile cinsel ilişkiden soğuyabilir. Bu da doğal bir durumdur ve baba adayının bunu da anlayış ile karşılaması gerekmektedir.

Annedeki Değişimler

Screenshot_4

Anne adaylarının 34. hafta gebelik dönemi ile birlikte görüşlerindeki keskinliğin azalması mümkün olmaktadır. Elbette bunun sebebi yeniden hormonlardır. Hatta gözlerdeki keskinliğinin azalmasının yanı sıra gözyaşı üretimi de bir hayli azalmaktadır. Bu durum da anne adayının gözlerinde kuruma ve tahrişe neden olabilmektedir. Özellikle bu dönemde kontakt lens kullanımı çeşitli zorluklar yaşatabilmektedir. Aynı zamanda gözlerinde miyop ya da hipermetrop gibi rahatsızlıkları olan anne adaylarının bu rahatsızlıkları bir miktar artabilmektedir. Ancak korkmaya hiç gerek yoktur. Çünkü tüm bu gözlerdeki değişimler doğum gerçekleştikten hemen sonra eskiye dönecektir. O yüzden de anne adaylarının gözlük reçetelerini bir an önce yeniletmelerine gerek olmamaktadır.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

Screenshot_1

Gebelikte 34. haftaya girilmesi ile birlikte bebeğin solunumu gittikçe artmaya başlamaktadır. Çünkü bebek bu dönemde doğumdan sonraki yeni hayatına uyum sağlamak adına pratik yapmaktadır. Eğer bu tip hareketler var ise bebek oldukça sağlıklı bir şekilde doğuma hazırlanıyor demektir. 34 haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 50 santimetre civarına yaklaşmış bir hale gelmiştir. Bebeğin kilosunun ise 2 kilogramı geçtiğini söylemek mümkün olmaktadır. Artık bu haftadan itibaren bebek çok daha hızlı bir şekilde kilo alır hale gelecektir. Üçüncü trimester olarak adlandırılan dönemden itibaren bebek haftada ortalama 200 ya da 250 gram almaya başlamaktadır. Bu dönemde artık bebeğin hareket alanı iyice daraldığı için bebek de kendini doğum pozisyonuna iyice hazırlamaya başlamıştır.

Genel olarak pozisyonu, boynunu ön doğru bükmüş vaziyette ve çenesini de göğüs kafesine yaslamış durumdadır. Bebek, dizlerini bükmüş ve karnına doğru çekmiştir. Bebeğin kendini doğuma hazırladığı bu pozisyon fleksiyon postürü adı ile anılmaktadır. Ağırlıklı olarak bu pozisyonda bebeğin sırtı annenin sol yanına dayanmış bir halde olmaktadır. Anne adayının içinde bulunduğu gebelik döneminde artık bebeğin cildindeki beyaz renkli koyurucu kaplama iyice kalınlaşmaktadır. Aynı şekilde eğer bebek erkek ise testisleri de nihayetinde olması gereken yere ulaşmak üzeredir. Tüm bebekler için de tırnakların bu evrede iyiden iyiye uzadığı söylenmektedir. Hatta doğumdan sonra kesilmeleri gerekecektir.

Screenshot_4

34. hafta gebeliği itibari ile rahim ve karın bir hayli büyümüş bir hale gelmektedir. Bu yüzden de anne adaylarını kasık ağrılarında, bel ağrılarında, mide ekşimelerinde ve vücutlarındaki şişkinliklerde artış gözlenmesi çok normaldir. Aynı zamanda anne adayları kilolarının da artması nedeni ile harekette biraz zorlanabilmektedirler. Hatta anne adaylarında uykudan sık sık uyanma durumları da rahatsız edici bir biçimde görülmektedir. Aslında bu uyanmaların sebeplerinden bir tanesinin vücudun doğumdan sonraya hazırlanması olmaktadır. Çünkü anne adayı doğumdan sonra bebeğini gece emzirmeye de başlayacaktır ve buna bir an önce alışması gerekmektedir. Her ne kadar anne adayı sık sık çeşitli ağrılar yaşasa da mutlaka kısa ve sakin yürüyüşler de olsa yürüyüş yapmalıdır. Eğer annenin hijyen konusunda bir şüphesi yok ise yüzmek de güzel bir egzersiz çeşidi olacaktır. Böylece anne çok daha rahat bir hale kolaylık ile gelebilecektir. Ancak bu tip hareketlerin yapılması anne adayının gebeliğinin herhangi bir riskinin bulunmaması ile ilgilidir. Bu tip egzersizleri gebeliğinde hiçbir risk bulunmayan anne adayları uygulamalıdır. Özellikle bu dönemdeki anne adaylarının uyumadan kısa bir süre önce katiyen yemek yememesi gerekmektedir. Aynı zamanda kafeinli ve asitli içecekleri de bir süreliğine tamamen hayatlarından çıkarmaları lazımdır.

Elbette anne adayları 34. hafta itibari ile kabızlık problemi ile daha fazla karşı karşıya kalabilmektedir. Bunun için de bağırsaklarının daha hızlı çalışmasına ihtiyaç duyabilmektedir. O yüzden kabızlık şikayeti olan anne adaylarının mutlaka kuru meyveler, yaş meyveler, sebzeler ve tam tahıllı gıdalar tüketmesi gerekmektedir. Buna göre hamilelik diyetlerini yeniden gözden geçirmelerinde fayda olacaktır. Aynı zamanda anne adayları kendi kendilerine kesinlikle kabızlık ilacı kullanmamalıdırlar. Eğer kabızlık ilacı almak istiyorlar ise mutlaka doktorlarına başvurarak hareket etmeleri gerekmektedir.

Bu haftalarda anne adaylarının vajinal akıntılarında gözle görülür bir artış olmaktadır. Elbette bu durumun da sorumlusu hamilelik hormonları olmaktadır. Hem daha kuru olmak için hem de kötü kokuları vücuttan uzak tutmak için anne adaylarının pamuklu iç çamaşırları giymeye özen göstermelerinde büyük bir fayda olacağını söylemek mümkündür.

Birkaç haftadan beri zaten fazlalaşmış olan bacak krampları 34. haftada da anne adayını yalnız bırakmamaktadır. Çünkü hem ağırlık gittikçe artmakta, şişkinlikler oluşmakta hem de vücut çok daha yorgun bir hale gelmektedir. Bu nedenle de sık sık kramplar görülmektedir. Bunun için anne adayının kasılma olacağı an soğuk bir zeminde dikilmesinde fayda olacaktır.

Anne adayının cilt tipin bağlı olarak bu haftada esneme izleri normalden biraz daha fazla belirgin olabilmektedir. Her halükarda meydana gelen ve annelik ile alakalı standart kabul edilen izlerden olan esneme izlerini azaltmak için kilo alımını yavaş ve düzenli bir şekilde yapmaktan başka hiçbir çare bulunmamaktadır.

Çok fazla ve çok rahatsız edici ölçüde olmamak ile birlikte anne adaylarının ayak bilekleri ile ayakları bir miktar şişmektedir. Bu yüzden anne adaylarının yapacağı en doğru şey rahat ayakkabılar ya da terlikler gitmek ve eğer çalışıyorlar ise gün sonunda ayakları bol bol dinlendirmek ve rahatlatmaktır.

Gebelik döneminin bu evresinde anne adayları saçlarının normalden çok daha hızlı bir biçimde uzadığını keşfedebilmektedirler. Aynı zamanda güzel bir etki olarak; anne adaylarının saçları normalden çok daha parlak bir hale bürünmektedir. Fakat maalesef hormonlar tüylere de etki etmektedir ve yanak, çene ya da sırt gibi bölgelerde istenmeyen şekilde tüyler çıkabilmektedir. Hamile olan anne adayları elbette ağda yaptırabilmektedir. Fakat gebelik döneminde hamilelerin ciltleri çok daha hassas bir hale gelmektedir. Bu konuda dikkatsiz olmak da cildi ciddi anlamda tahriş etmeye neden olabilmektedir. O yüzden ağda yapılacak ise bile mutlaka en az zarar verecek olan yöntem tercih edilmelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir