Ana Sayfa / Sağlık / 36 Haftalık Gebelik

36 Haftalık Gebelik

36. hafta hamileliğe geldiğinizde artık doğuma oldukça az bir zaman kalmış durumdadır. Bebeğinizi kucağınıza almanıza sayılı günler kala, bebeğiniz artık vücudunuzda leğen kemiği boşluğu olarak geçen ve daha çok doğum kanalı olarak adlandırılan bölgeye doğru ilerlemeye başlamış haldedir. Bu sebeple kasıklarınızda artan basıncın etkisiyle zaman zaman vücudunuzun bu bölgesinde ağrılar yaşayabilirsiniz fakat unutmayın artık bebeğinizin kokusunu içine çekmenize çok az kaldı, biraz daha sabredin ve bunu düşünerek kendinizi rahatlatmaya çalışın. Bebek artık doğum kanalına girdiği için midenize uyguladığı baskı artık azalmaya başlar fakat idrar kesenize baskı artacağından bu dönemde daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Ufak ufak yalancı doğum sancılarının da görülebileceği bu dönemde doktorunuzla sık sık irtibat halinde olmanız, kontrolleri sıklaştırmanız sizin ve bebeğinizi herhangi bir problem yaşamadan kucağınıza almanız için oldukça yararlı davranışlar olacaktır. Bu haftalarda artık bebeğinizin yeni yaşam alanı için de hazırlıkları tamamlamaya çalışabilirsiniz. İlk kıyafetleri, ilk patiği gibi küçük detaylarla uğraşmak bu dönemde hem psikolojik olarak ağrı ve acılarınızı dindirmeye yardımcı olacak hem de başka bir şeyle uğraşarak kafanızı dağıtmanıza yardımcı olacaktır.

Annedeki Değişimler

36. Haftaya geldiğinizde artık kontrolleriniz iyice sıklaşmış olacak ve doğum heyecanı sizi sarmış olacak. Çevrenizden duyacağınız doğuma dair kötü anılara, aslı astarı olmayan söylentilere kulaklarınızı tıkamanız yararınıza olacaktır. Doğum tüm kadınlar için doğal bir süreçtir ve vücudunuz bu konuda sizden çok daha hazır durumdadır. Doğumdan önce doğum yapacağınız ortamı tanımak, doktorunuzla doğum hakkında konuşmak bu süreçte sizi rahatlatacaktır. Bu dönemde karnınızın iyice ağırlaştığını ve sarktığını hissedebilirsiniz, bu oldukça normal bir durumdur. Karnınız aşağı doğru indikçe mide yanması, nefes alırken daralma gibi şikayetlerinizin ortadan kalkmaya başladığını göreceksiniz. Bu süreç bebeğinizin artık yavaş yavaş doğum kanalına girmesi ve doğumun yakınlaşmasına işarettir.

36. Haftaya gelindiğinde artık bebeğinizin prematüre doğma riski kalmamıştır, teknik olarak 36. Hafta ve sonrasında doğan bebekler prematüre olarak değerlendirmemektedir. Dolayısıyla erken doğumla alakalı sıkıntılarla karşılaşma ihtimaliniz artık yok denecek kadar azdır. 36. Haftayla beraber yaşayabileceğiniz sorunlardan bir tanesi sık idrara çıkma olarak gösterilebilir. Bebeğiniz yavaş yavaş doğum kanalına doğru ilerlemekte olduğundan bebeğiniz idrar torbanıza baskı yapmaya başlayacaktır. Bu nedenden ötürü hamileliğinizin ilk haftalarından hatırlayacağınız gibi daha sık tuvalete çıkmaya başlamanız muhtemel olacaktır. Sık tuvalete çıkma zaman zaman sizi uykunuzdan dahi uyandırabilir.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

Gebeliğinizin 36. Haftasında bebeğinizin kemik gelişimi oluşumu oldukça ilerlemiş durumdadır. Bebeğiniz yaklaşık 2,5 kilo ağırlığa sahip ve 50 cm civarında bir boya erişmiş vaziyette. Doğuma hazırlanmak adına kemik ve kıkırdak dokusu yumuşak bir hal almış vaziyette. Dolaşım sistemi, bağışıklık sistemi, sinir sistemi gibi bir çok sistemi doğum sonrasına hazır ancak sindirim sistemi henüz hiç çalışmadığı için ilk süt emmesiyle faaliyetlerine başlayacak. Bebeğinizin yaşam alanı bebeğinizin boy ve kilosunun artışıyla beraber gittikçe daralmış durumda dolayısıyla bu dönemde bebeğinizin karnınızdaki hareketlerinde de değişiklikler gözlemleyebilirsiniz. Hala hareketlerine devam eden bebeğinizin hareketleri artık tekme ve dürtme olarak değil anlık kıpırdamalar ve sanki karnınızın içinde dönüyormuşçasına bir his getirecektir. Bebeğinizin sizin vücudunuzdaki yaşam alanı artık ona dar gelmeye başlamıştır. Yeri daralan bebeğinizin hareketleri artık eskisi gibi tekmeleme gibi değil daha çok yer değiştirme, dönme, kıpırdama şeklinde hissedilir.

Hamileliğinizde zaman zaman yaşamış olma ihtimaliniz bulunan mide ekşimesi ve sindirim sorunlarınız bu dönemde de benzer şekillerde sizi rahatsız edebilecek seviyeye ulaşabilir. Ancak genellikle bu dönemde mide sorunlarınız azalmaktadır çünkü bebeğiniz artık midenize daha az baskı yapmaktadır. Yine de bu soruna karşı daha sık ama küçük öğünler yiyerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Midenizle alakalı sadece ekşime ve sindirim sorunları değil aynı zamanda gaz problemi de yaşayabilirsiniz. Bu dönemde gaz çıkarmaktan utanmayın, bu sizi oldukça rahatlatacak bir eylem olacaktır. Sık ve küçük öğünler gaz konusunda da size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yemeklerinizi yavaş yavaş yemelisiniz. Bu dönemde ayrıca yine sindirim sisteminizle alakalı olarak kabızlık sorunu da yaşayabilirsiniz. Göbeğiniz bebeğinizin büyümesiyle beraber iyice şişkin hale gelmiştir. Bu sebepten dolayı bu bölgedeki derinizde kaşınma yaşayabilirsiniz. Karın bölgesi ve göbeğinizdeki kaşıntıları geçirmek için kakao yağı kullanabilirsiniz. Kakao yağı size ve bebeğinize herhangi bir zarar vermeyecektir. Kakao yağına ilaveten ayrıca E vitamini içeren çeşitli kremler de kullanabilirsiniz.

Hamileliğinizin 36. Haftasında vücudunuz artık daha fazla sıvı tutmaktadır ve bu gözle görülür değişikliklere yol açmaktadır. Ayak bilekleriniz ve ayaklarınız hatta bazı kişilerde yüzünüz ve el parmaklarınız da şişebilir. Bu şişkinliklere rağmen bol sıvı tüketmeye devam etmek siz ve bebeğiniz için oldukça faydalı olacak bir eylemdir. Bol sıvı tüketmek vücudunuzda biriken bir kısım atık minerali vücudunuzdan boşaltmanıza yardımcı olacak ve şişkinliklerinizi oldukça azalttığını siz de yaşayarak göreceksiniz. Hamileliğinizin 36. Haftasında uyku problemleri iyiden iyiye artış gösterebilir. Bu gibi problemlere karşı uyuduğunuz odanın sıcaklığını biraz düşürmeyi deneyebilirsiniz, mevsime bağlı olarak camı biraz aralarsanız oda nispeten serinleyecek ve sıcak basması yüzünden uyku sorunu yaşama ihtimaliniz azalacaktır. Hamileliğin hemen her döneminde yaşantınızı etkileyen yorgunluk bu dönemde artarak devam edebilir. Ayrıca bu dönemde yorgunluğunuz yerini enerji patlamasına da çevirebilir çünkü bünyenin bebeğinizi hayatınıza kabul etmeye hazırlık dönemi artık başlamış durumdadır. Bu sebepten ötürü fizyolojik olarak bebeğinize uyum sağlayan bünyenizin de enerjiye ihtiyacı vardır, bunun için bünyenizde bir enerji fazlası görülebilir. Eğer enerji patlaması yaşıyorsanız bu dönemde dinlenmeyi artırmanız ve her ne ile uğraşıyorsanız daha uzun molalar vermeniz yararınıza olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu dönemde yan taraflarınızın üzerine yatmanız tavsiye edilir çünkü sırt üstü yatmanız durumunda büyüyen rahminizin damarlarına baskı olabilme ihtimali bulunmasıdır. Bebeğinizin hareketlerini gözlemlemeniz bu haftalarda daha da önemlidir, bebeğinizin hareketlerindeki dikkat çekici değişiklikleri doktorunuza bildirmeniz yararınıza olacaktır. Hamileliğin her döneminde olduğu gibi 36. Hafta hamilelikte de beslenme düzeniniz çok önemlidir. Mümkün olduğu kadar sık ve küçük öğünlerle beslenmeniz sizin ve bebeğiniz için oldukça faydalı olacak bir düzendir. Protein içerikli gıdaları tüketerek sürdüreceğiniz bir beslenme düzenine özellikle sebze ve meyve eklemeniz çok yararlıdır. Balık, yumurta, tavuk gibi hayvansal gıdalar da bebeğinizin gelişimini ve bebeğinizin doğuma hazırlığında oldukça katkısı olacak besinlerdendir. Bu dönemden sonra artık ilişkiye girmemeniz tavsiye edilir.

Düzenli olarak nefes egzersizleri yapmanız hem bu dönemdeki ağrılarınızı gidermede yardımcı olacak hem de doğum anına hazırlık olacaktır. Kendinizi fazla zorlamadan ufak ufak fiziksel egzersizler de yapmaya devam edebilirsiniz. Bu dönemde artık eğer çalışıyorsanız resmi izin hakkınızın zamanı gelmiştir, özellikle 36. Haftadan sonraki haftada artık isteseniz de çalışamazsınız ve resmi olarak zorunlu izine ayrılmanız gerekmektedir. Doğum öncesinde 8 haftalık izin resmi olarak size tanınan bir haktır, eğer çalışan bir gebeyseniz çalıştığınız kurumla izin için gereken işlemleri gerçekleştirmeleri için irtibata geçmelisiniz. Bu haftalarda artık doğum yapacağınız hastaneyi ve doğum yapacağınız ortamı görmek yararınıza olacaktır. Kendinizi psikolojik olarak da doğuma hazırlamak için oldukça faydalı olduğu uzmanlarca belirtilmektedir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir