Ana Sayfa / Diyet / 40 Yaş Diyet Listesi

40 Yaş Diyet Listesi

40 Yaş Diyet Listesi

Hangi yaşta olursa olsun insanlar bazı dönemlerde zayıflama ihtiyacına girerler ve çeşitli diyet programlarını uygularlar. Ancak diyet listeleri sağlık durumuna göre değişebildiği gibi aynı zamanda yaşa göre de değişiklik gösterir. Yani eğer orta yaşlı bir kişi iseniz gençlik dönemlerinizde yapmış olduğunuz diyet programı halen daha sizin için geçerli olmayabilir. 40 yaş diyet listesi de bu yaşa uygun olarak sağlıklı bir biçimde kilo verilmesine olanak sağlayan bir içeriğe sahip olmaktadır. Siz de 40 yaş diyet listesini uygulayarak fazla kilolarınızdan kurtulabilir ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Ancak eğer ki devam eden bir sağlık probleminiz bulunuyor ise herhangi bir diyet programını kullanmadan önce bir doktora danışmanız ve diyet listenizi onun belirlemesini istemeniz gerekir. Çünkü herhangi bir sağlık problemi olan kişilerin bilinçsiz bir şekilde diyet yapması sağlık problemlerini biraz daha arttırabilir ya da başka problemleri de beraberinde getirebilir. Aynı zamanda yazımızda vermiş olduğumuz 40 yaş diyet listesi de yalnızca 3 gün boyunca uygulanması gereken bir diyettir. Daha fazla uygulanmaması gerekir. Eğer tekrar uygulamak isterseniz 3 günün ardından en az 2 hafta kadar bekleyip öyle uygulamalısınız.

40 ve 50 yaş arasında olan kişilerin sağlıklı bir şekilde kilo vermek için uygulayacakları diyetlerde kalori miktarını azaltmaya, daha az yağlı ve daha çok posalı yiyecekler tüketmeye özen göstermeleri gerektiğini söylemek mümkün olur. Özellikle bu yaş grubundaki kişilerin daha az hareketli oldukları düşünülür ise daha az da kalori almaları gerekir. Özellikle bu yaş grubundaki kişilerin diyet yaparken az miktarlarda kuru yemiş tüketmelerinde de fayda vardır. Çünkü kuru yemiş hem diyet listelerinde tok tutan ve metabolizmayı çalıştıran bir göreve sahiptir, hem de çok sağlıklı yiyeceklerdir. Aynı şekilde bol yeşillikli salatalar da özellikle tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alır. Yine bu yaş grubunun çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olması için omega 3 bakımından çok zengin olan cevizi yeterli miktarda tüketmesinde büyük bir yarar vardır.

Eğer ki 50 ile 60 yaş aralığında olan bir birey iseniz diyet programlarınızda kalsiyuma ağırlık vermeniz gerekir. Aynı şekilde bu yaş grubunda olan kişilerin kemik sağlıklarını korumaları gerekir ve bunun için de bolca protein tüketmelerinde fayda olacaktır. Yine bu yaş grubunun da az kalorili besinler tüketmelerinde büyük bir fayda vardır. Özellikle antioksidan bakımından zengin olan meyveler ve sebzeler, hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksek olan bu yaş grubu insanlarının vücutlarını korumak için bir hayli faydalı olacaktır.

60 yaş ve üzerindeki kişilerin ise zayıflama diyetlerini uygular iken biraz daha dikkatli olmaları gerekir. Elbette bu yaşlarda kilo vermek sağlık için çok önemlidir ancak aşırı kilo vermek de çok büyük riskler yaratabilir. Ancak sağlıklı ve dikkatli beslenmeye önem vermek her zaman çok değerli olmaktadır. Bu yaşlarda kemik sağlığına da ekstra önem verilmesi ve buna bağlı olarak da kalsiyum bakımından zengin besinler yenilmesi gerekir. Aynı şekilde B vitamini yönünden zengin olan gıdalar da çok mühim besin kaynakları olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra hemen hemen her yaş grubundan insan için yüksek posa içeren besinlerin tüketilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

40 Yaş Diyet Listesi

screenshot_2

1. Gün

Kahvaltı : Yarım greyfurt, 1 dilim tost ekmeği, 2 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi, şekersiz çay.

Öğle : Yarım porsiyon ton balığı, 1 dilim tost ekmeği, şekersiz çay.

Akşam : 2 dilim et, 1 porsiyon yeşil fasulye, 1 adet küçük boy elma, 3 top vanilyalı dondurma.

2. Gün

Kahvaltı : 1 adet yumurta, yarım muz, 1 dilim tost ekmeği, şekersiz çay.

Öğle : 1 porsiyon lor peyniri, 3 adet tuzlu kraker.

Akşam : 2 adet sosis, 1 porsiyon brokoli yemeği, yarım havuç, 1 adet muz, 2 top vanilyalı dondurma.

3. Gün

Kahvaltı : 5 adet tuzlu kraker, 1 dilim cheddar peyniri, 1 adet küçük boy elma, şekersiz çay.

Öğle : 1 adet katı yumurta, 1 dilim tost ekmeği.

Akşam : 1 porsiyon ton balığı, 1 porsiyon karnabahar, yarım kavun, 2 top vanilyalı dondurma

Dikkat Edilmesi Gerekenler

screenshot_1

Özellikle 40 yaş grubunda olan kişilerin bu ve bunun gibi diyet listelerini uygularken bazı önem vermesi gereken konular olabilir. Bu konuların her biri sağlıklı ve etkili bir şekilde kilo vermelerine yüksek oranda yardım edecektir. Çünkü tüketilen yiyecekler kadar kişinin kilo verme konusundaki azmi, inancı, isteği ve motivasyonu da yüksek oranda etkili faktörler arasında bulunur.

1- “Hayır” Demeyi Öğrenmek

Elbette hepimizin çevresinde ikram edilen bir şeyden bir miktar daha alınması yönünde baskılar olabilmektedir. Genelde bu baskılar karşısında kibarlık yapmak adına hayır denmez ve ikram kabul edilir. Ancak bu da bir süre sonra hiç istemesek de sağlıksız gıdaları daha çok yememize ve buna bağlı olarak da kilo almamıza neden olur. Bunun için diyet listenizi uygularken de günlük beslenmenizde de insanların ikramlarına karşılık eğer yemek istemiyor iseniz hayır deme konusunda daha cesur olabilirsiniz. Eğer insanları kırmamak üzere ikramları kabul ediyorsanız da ikramda bulunan kişilere kibarca durumu açıklayıp biraz daha anlayışlı davranmalarını rica edebilirsiniz. Sonuçta mevzu olan sizin sağlığınız olacaktır ve bu konudaki tercihler tamamen size kalmış durumdadır.

2- Stresle Baş Etmenin Yollarını Öğrenmek

Stres pek çoğumuzun yeme nedenleri arasında en baş sıralarda yer alır. Çünkü genelde stresli olduğumuz zamanlarda bu stresimizi bir şeyler yiyerek atmak isteriz. Haliyle bu da farkında olmadan çok fazla kilo almamıza neden olur. Ancak eğer ki stres ile başa çıkmak konusunda birtakım adımlar atarsanız bu yolla kilo almaktan da kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bunun için egzersiz yapmak, yoga yapmak ya da kişisel bakım ile uğraşmak etkili olabilecek yöntemler arasında yer alır. Eğer stres ile başa çıkabilir iseniz bu kilo vermeniz konusunda da çok etkili bir durum olacaktır.

3- İradeyi Kontrol Altına Almaya Çalışmak 

Yaş ilerledikçe insanlarda hayattan zevk alma konusunda daha çok istek oluşuyor. Ancak pek çoğumuz bu isteğini daha önce sağlıksız olduğu düşüncesi ile yemediği gıdalar üzerinden çıkarmaya çalışıyor. Bu oldukça büyük bir yanlıştır. O yüzden yaşınız ilerlemiş dahi olsa mutlaka iradenizi kontrol altına alıp sağlıksız gıdalardan uzak durmanız gerekir. Bu en başta kendinize yaptığınız bir iyilik olmaktadır ve sağlıklı bir ömür sürmek için çok önemlidir. Bu sebeple ufak kaçamaklar haricinde kesinlikle beslenme konusunda sağlıksız gıdalara ya da aşırı tüketime kaçılmaması gerekir.

4- Sabretmeyi Öğrenmek

Özellikle yaş ilerledikçe alınan kiloların verilmesi de bir hayli zor hale geliyor. Çünkü yıllar boyunca biriken kilolar bir seferde hızlıca verilemiyor. Aynı şekilde yaşın ilerlemesi ile birlikte metabolizma da büyük oranda yavaşlıyor. Tüm bunlar kiloların daha zor verilmesine neden oluyor. O yüzden bu yaş gruplarındaki insanların kilo vermek için biraz daha sabırlı olmaları ve diyet listelerine çok iyi bir şekilde uymaları gerekiyor. Aynı şekilde sağlıklı beslenme bir yaşam tarzı haline getirilir ise de kilo verme süreci hızlanmasa bile sürekli hale getirilebiliyor. Bu yüzden bu yaş grubundaki insanların azimle kilo verme süreçlerinde motive olmalarında büyük bir yarar var.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir