Ana Sayfa / Güzellik / 40’lı Yaşlara Gelenlerin Tercih Etmesi Gereken 20 Besin

40’lı Yaşlara Gelenlerin Tercih Etmesi Gereken 20 Besin

Cahit Sıtkı Tarancı’nın meşhur şiirindeki “Yaş 35, yolun yarısı eder / Dante gibi ortasındayız ömrün” dizeleri günümüzde biraz geçerliliğini kaybetti, zira ortalama ömür 80’li yaşlara kadar dayandı. Bu da demek oluyor ki günümüzde orta yaş grubu olarak 40’lı yaşları gösterebiliriz. Sağlıklı ve dengeli bir hayatla 40’lı yaşların sonuna kadar genç kalabilir, enerjinizi koruyabilirsiniz. Asıl mesele 40’ların bitmesiyle beraber başlıyor, yaşlılık evresine yavaş yavaş girmeye hazırlanan insan bünyesini bu yaşlarda zinde tutabilmek için orta yaş dönemini iyi geçirmek, geleceğe yatırım yapmak gerekiyor. 40’lı yaşlarda hazır gıda tüketimini bırakmak, spora ağırlık vermek, sebze ve meyve tüketimini artırmak gibi faktörler yaşlılık evresinde dinç kalmanıza ve kendinizi yaşlı hissetmemenize katkı sağlayacak. 40’lı yaşlarına gelenlerin hayatlarının ilerleyen evrelerinde daha az sorun yaşamaları için en etkili 20 besini derledik.

1. Mor yiyecekler

Yaşın ilerlemesiyle orantılı bir şekilde hücrelerin yenilenme hızında da düşüş görülüyor. Hücrenin yenilenmemesi halinde bedende zarar gören bölgelerin onarılması ya da cildin yenilenmesi de mümkün olmuyor. Deri hücreleri ve sinir hücrelerinde yaşanan sorundan kaynaklı farklı hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Tüm bunlara engel olmak adına üzüm, kırmızı erik, böğürtlen, pancar gibi mor yiyecekler sınıfına giren besinlerden tüketerek vücudunuzun hücre yenilenme hızını koruyabilir ya da artırabilirsiniz.

2. Omega-3

Badem, ceviz gibi kuruyemiş ürünleri ile başta balıklar olmak üzere birçok deniz ürünlerinin yardımıyla omega-3 temel yağ asitlerini bünyenize kazandırabilirsiniz.

3. Keten tohumu ve susam

Susam ve keten tohumunun içinde bolca bulunan lignan ismindeki madde en güçlü antioksidanlardan bir tanesi olarak biliniyor. 40’lı yaşlarında olan birçok kişinin hayli fazla ihtiyaç duyduğu lignan maddesinin bünyenizde daha çok yer alması için salatanın ya da yoğurdun üstüne susam ve keten tohumu serpiştirebilirsiniz.

4. B6 vitamini

Menopoz yaşı kadınlar için 40’lı yaşlara denk düşmese bile birçok kadında belirtiler bu yaşlarda ortaya çıkar. B6 başta olmak üzere vitamin açısından zengin ürünlerin tüketilmesiyle beraber bu belirtiler azaltılabilir, menopoz dönemi depresyonunun yarattığı kötü sonuçlar engellenebilir.

5. Badem

Yaşın ilerlemesiyle beraber bedeninizde size tokluk hissi vermesini sağlayan leptin hormonu eksilmeye başlar ve bu hormonun azalmasıyla birlikte açlık hissine çok fazla maruz kalırsınız. Bu hissi yok etmek için çok yemek yiyip sağlığınızı bozmak istemiyorsanız ara öğünlerde bol bol badem takviyesi yapabilirsiniz. Badem bu faydasının yanı sıra kalsiyum kaynağı olması sebebiyle formunuzu korumanız için de size yardımcı olacaktır.

6. Süt ve süt ürünleri

İlerleyen yaşlarda gücünüzü korumak için orta yaşlarda süt ve süt ürünlerinin tüketimine önem vermelisiniz. Günde kesinlikle üç bardak az yağlı ya da yağsız süt içmeye özen gösterin. Yoğurt, krem peynir gibi ürünleri de tercih edebilirsiniz. Bu sayede kemikleriniz ilerleyen yaşlarda daha güçlü kalacak ve vücudunuzun D vitamini ile kalsiyum ihtiyacını karşılamış olacaksınız.

7. Sebze ve meyve

Orta yaşlardan itibaren beslenmenin yüksek lifli ve düşük yağlı maddeler, antioksidanlar, mineraller ve vitaminler ile zenginleştirilmesi gerekiyor. Bu sebeple gün içerisinde en azından iki porsiyon meyve ve iki porsiyon sebze tüketimine özen gösterin. Sebze ihtiyacınızı salata ile de karşılayabilirsiniz.

8. Tam tahıllar

Yaşın ilerlemesiyle birlikte karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de önü kesilemeyen kilolar. Ne kadar spor ve diyet yapılırsa yapılsın beden kilo almaya başladıysa bu kilolardan kurtulmak gençlik zamanlarındaki kadar kolay olmuyor. Lif ve potasyum açısından oldukça zengin olan tam tahıllar 40’lı yaşlara girilmesiyle beraber kilo alınmasını önlemeye destek olurlar. Tam tahıllı ürünlerin tüketilmesiyle birlikte kan basıncına karşı mücadelenin de güçlenmesi sağlanır.

9. A, C ve E vitaminleri

Kadınların 40’lı yaşlardan itibaren ağrılı ve ağır adet dönemleri yaşama ihtimalini göz önünde bulundurursak bedenlerine bol bol A, C ve E vitamini takviyesi yapmaları gerektiğini söyleyebiliriz.

10. Yoğurt

Yoğurdun içeriğinde yer alan D vitamini ve A vitamini cilt sağlığı için son derece hayati önem taşır. Düzenli yoğurt tüketimi ile vücudun ihtiyacı olan vitamin büyük miktarda karşılanır ve cildin yumuşaması desteklenir.

11. Tatlı patates

Yaşın ilerlemesiyle birlikte şeker hastalığının ortaya çıkma ihtimalinde de artış görülür. İlerleyen yıllarda şeker hastalığıyla karşılaşma ihtimalini azaltmak istiyorsanız orta yaş döneminde tatlı patates yemeye çalışın. Tatlı patatesin bağışıklık sistemi güçlendirici etkisi de bulunuyor. Bu sistemin güçlenmesiyle birlikte vücudunuz hastalıklara karşı daha dirençli olur.

12. Soya sütü

Başta osteoporoz olmak üzere birçok kemik sorununa karşı destekçiniz olur. A, B1 ve B2 vitamini açısından oldukça zengin olan soya sütü vücudun ihtiyacı olan kalsiyum ve proteini de sağlayarak kemiklerin güçlenmesine ve vücudun dinç kalmasına yardımcı olur.

13. Yağsız et

Yaş ilerledikçe yağlı ürünler başınıza büyük sorunlar açabilir, bu yüzden orta yaşlardan itibaren yağ tüketiminden oldukça uzak durmanızda fayda var. Et tüketirken de olabildiğince yağsız eti tercih edip sağlığınız için önemli bir adım atabilirsiniz. Yağsız bir şekilde yiyeceğiniz dana eti sayesinde vücudunuzun demir ihtiyacı karşılanır ve çeşitli bölgelerdeki hücrelere akciğerlerden oksijen transferi daha sağlıklı işlemeye başlar.

14. Çilek

Çilek sayesinde cildinizde oluşacak sorunları önleyebilir, oluşmuş sorunların ise etkisini azaltabilirsiniz. Çileğin bir diğer faydası ise hücre hasarlarını önleyip ortadan kaldırması.

15. Kırmızı üzüm

Orta yaştan itibaren sıklıkla görülmeye başlayan kolesterol ile mücadele için kırmızı üzüm önemli bir silah olarak karşımıza çıkıyor. Kırmızı üzümün içerisinde yer alan antioksidanların katkısıyla arter tıkanması önlenebiliyor ve kolesterolün düşmesi sağlanıyor.

16. Yeşil çay

Günde en az bir bardak tüketilmesi sayesinde yeşil çayın olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz. Yaşlanma karşıtı harika bir formülü olan yeşil çay ile vücudunuzun dinçliğini koruyabilir, yaşlılık kaynaklı sorunların etkilerini azaltabilirsiniz.

17. İncir

Vücudun pH seviyesini korumaya destek olan incir, diğer taraftan insülin seviyesini düşürmenizde de size yardımcı olur.

18. Somon

Yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan bilişsel sorunları önlemek için önemli silahlardan birisi de somondur. Somon tüketerek beyin gücünü yükseltebilir Alzheimer gibi rahatsızlıklardan korunabilirsiniz.

19. Fasulye

Yaşlılık döneminde vücudun yeni hücre oluşturmakta zorlandığını göz önüne aldığımız zaman fasulyenin oldukça faydalı bir besin olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıklı yeni hücrelerin oluşmasını sağlayan fasulye aynı zamanda bedenin günlük demir ihtiyacının da önemli kısmını karşılar.

20. Yaban mersini

Yine yaşlılık döneminin en büyük problemlerinden olan ve ölümle sonuçlanabilen kalp rahatsızlıkları, kanser gibi birçok hastalığın önlenmesi için yaban mersini tüketebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir