Ana Sayfa / Diyet / 45 Yaş Diyet Listesi

45 Yaş Diyet Listesi

Diyet, hemen hemen her yaş grubundan insanın kilo vermek için başvurduğu bir yöntem olmaktadır. Çünkü ağırlıklı olarak ülkemizde sağlıklı beslenme alışkanlığı mevcut değildir ve buna bağlı olarak da sık sık kilo problemi yaşarız. Ancak maalesef diyet yaparken sağlıklı beslenmek ya da sağlıklı kalmak önceliğini taşımak yerine direkt olarak kilo verme amacını taşırız. Bu da sağlığımız ile alakalı bazı bir takım riskleri de beraberinde getirebilir. O yüzden sağlıklı ve ince bir vücuda sahip olmak için de sağlıklı bir şekilde diyet yapmak gerekir.

Sağlıklı bir şekilde diyet yapmanın pek çok farklı yöntemi vardır. Elbette bu yöntemlerin en başında bir doktor tarafından diyet listesinin belirlenmesi ve diyetin doktor kontrolünde yapılması vardır. Bu herkes için en sağlıklı ve en etkili yöntem olmaktadır. Bunun yanı sıra diyet yapmadan önce kişinin vücudunu çok iyi bir şekilde tanıması da gerekmektedir. Çünkü kişide bulunan ve henüz kendini tam olarak belli etmemiş küçük bir rahatsızlık bile diyet sonrasında ortaya çıkıp zorluk yaşatabilir ya da kişinin etkili ve sağlıklı bir biçimde kilo vermesinin önüne set çekebilir. Bu noktada kişinin vücuduna ve sağlığına uygun bir diyet listesini uygulamasının önemi çok ama çok büyük olmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra kişinin yaşı da diyet konusunda çok önemli bir faktör olmaktadır. Çünkü her yaş grubunda vücudun çalışma sistemi farklı olmaktadır. Örneğin henüz gençlik çağlarındaki bir insanın metabolizması çok fazla çalışmaktadır. Ancak buna karşılık orta yaş ve üstünde metabolizma çalışma hızı gittikçe yavaşlamaktadır. Bu yüzden diyet listeleri de bu metabolizma hızına yani yaşa göre de düzenlenebilmektedir. Özellikle eğer 45 yaşında iseniz ya da 45 yaşın üstünde iseniz bugün hala 20’li yaşlarınızda uygulamış olduğunuz diyetleri uygulamamanız gerekir. Bu diyetler hem sizin vücudunuzda etkili olmaz hem de bazı yan etkiler gösterip sizi zorlayabilir.

screenshot_1

Örneğin 45 yaşında olan kişilerin ve kalp krizi riski bulunan kişilerin akşam saat 18.00’den sonra hiçbir şekilde yemek yememesi gerekir. Bu kesinlikle çok zararlıdır. O yüzden bu yaş grubuna mensup olan kişilerin o saatten sonra yemek yeme işlemini sonlandırması gerekir. Bilindiği üzere ağırlıklı olarak 45 yaşından sonra kişilerde kalp krizi riski artar. Eğer ki kişi sağlıklı bir şekilde beslenir ise kalp krizi geçirme riski de bir hayli azalır. Ancak buna karşılık sağlıksız beslenme o yaş grubundaki insanların kalp krizi geçirme riskini arttırır. Aynı şekilde yaz aylarında tüketilen çok yağlı yiyecekler de hava koşullarının da etkisi ile beraber kalp krizi riskini arttırır. Bu yaş grubundaki insanların bu konuda çok ama çok dikkatli olması gerekir.

Aslında yaz aylarında özellikle ağır yiyecekler yemekten kaçınılması gerekliliğinin çok basit bir formülü de vardır. Bilindiği üzere ağır yiyeceklerin mide tarafından sindirilmesi bir hayli zor olmaktadır. Mide bu yiyecekleri sindirebilmek için çok daha fazla kana ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden de kalp tarafından çok daha fazla kan pompalanmaya başlamaktadır. Aynı zamanda yaz aylarında sıcağın etkisi ile beraber kandaki pıhtılaşma da artmaktadır. Tüm bunların birleşmesi durumunda kalp bu yüksek tempoya dayanmakta zorluk geçer ve kalp krizi yaşanması kaçınılmaz olur. Hatta bu durumun ölümle sonuçlanma gibi bir tehlikesi de bulunmaktadır.

Hatta yaz ayları kilo vermek isteyenler için harika bir mevsim olmaktadır. Özellikle 45 yaş grubuna mensup kişilerin bu aylarda haşlanmış sebze yemeklerini tercih etmelerinde büyük bir fayda vardır. Fakat ülkemizde yaz ayları düğün mevsimi olarak bilinir ve bu düğünlerde de oldukça fazla ve ağır yiyecekler tüketilir. Ancak bu durum özellikle belli bir yaşı üstündeki insanlar için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Tüm bu şekilde yanlış beslenme yaz aylarının yüksek ve bunaltıcı sıcakları ile birleştiğinde insan sağlığı için çok büyük bir tehdit haline gelmektedir. Bu noktada da beslenmeye çok ama çok fazla dikkat etmek gerekmektedir. Yani yaz öncesinde yaza zayıf girmek için diyet yapmanın yanı sıra tüm yaz boyunca da sağlıklı beslenme yöntemi ile hazırlanmış olan diyet programlarını uygulamak gerekir. Özellikle bu şekilde ağır yemeklerden kesinlikle kaçınması gereken kişiler 40 yaşın üzerindeki kişiler, balon tedavisi görmüş olan kişiler, by-pass olmuş kişiler, kalp-damar hastaları ve şeker hastaları olmaktadır.

screenshot_2

Aynı şekilde mevsim fark etmeksizin çok ağır beslenildiği zaman kesinlikle hemen ardından ağır sporlar da yapmamak gerekir. Bu ağır sporlar da kişiyi kalp krizi tehlikesi ile baş başa bırakabilmektedir. Çünkü özellikle sporun kişi aç iken ya da çok hafif yiyecekler tüketmiş iken yapılması gerekir. Bu da 45 yaş ve üzerinde olan kişiler için önemli bir detay olmaktadır.

Elbette 45 yaşın üzerindeki kişilerin yiyeceklerine her daim dikkat etmeleri ve çok yağlı, çok şekerli, çok kafeinli ve çok asitli yiyecek ve içeceklerden kaçınmaları gerekir. Bunun yanı sıra kırmızı et gibi yiyecekleri kafi miktarda olmak kaydı ile tüketmekte bir sakınca yoktur ancak bu yiyeceklerin sindirimin daha yoğun olduğu öğlen saatlerinde tüketilmesi gerekir. Aynı şekilde tuz da 45 yaş ve üstünde olan kişiler için büyük bir tehlike olmaktadır. Bu yüzden diyetlerinde bu kişilerin mümkün mertebe tuzdan uzak durmaları gerekir. Eğer ki kişi illa akşam yemek yemek zorunda kalır ise de bu öğünleri, çorba, yoğurt ve meyve ile geçiştirebilir.

Tüm bu nedenler ile 45 yaşında olan kişilerin diyet yapmaya başlamadan önce bazı önemli noktaları bilmesi ve buna göre davranması gerekir. Eğer ki kişi kendi yaş grubuna ve metabolizması uygun olan bir diyet uygular ise daha sağlıklı ve daha etkili bir biçimde kilo verebilir. Çünkü kilo vermek 45 yaşında da çok önemli bir konu olmaktadır. Bu kişinin hem daha güzel bir vücuda sahip olması hem de çok daha sağlıklı bir bedene sahip olması için gereklidir. Çünkü bilindiği üzere pek çok hastalığın temelinde sağlıksız beslenme ve fazla kilolar vardır. Özellikle 45 yaşın olup da diyet yapacak kişilerin beslenmelerinde en çok dikkat etmeleri ve tüketmeleri gereken besin maddesi omega-3 yağları olmaktadır. Bu yaştan sonra insanların tükettiği yiyeceklerden yeteri kadar omega 3 yağları alıp almadıklarına dikkat etmeleri ve alımına özen göstermeleri gerekir.

Aynı şekilde bu kişilerin doymuş yağ ve kolesterol bakımından da fakir olan yiyecekleri tüketmeleri gerekir. Özellikle 45 yaş diyetinde tüketilmesi gereken gıdalar arasında deniz ürünleri, ceviz, soya, soya ürünleri ve fındık gibi kuruyemiş çeşitleri vardır. Benzer şekilde semizotu ve keten tohumu gibi gıda maddelerinin de tüketilmesi çok önemli olmaktadır. Bu yüzden sizlere 45 yaşında olan kişilerin uygulayabileceği ve içinde tüketilebilecek yiyeceklerin bulunduğu bir örnek 45 yaş diyet listesi veriyoruz.

screenshot_1

Günlük 45 Yaş Diyet Listesi

1- Kahvaltı

Bu diyet listesi kapsamında kahvaltıda tüketilebilecek yiyecekler arasında ekmek, peynir, zeytin, yumurta, salatalık, domates, meyve, çay, doğal meyve suyu ve kahve bulunuyor.

2- Öğle

Bu diyet listesi kapsamında öğlen yemeğinde tüketilebilecek yiyecekler arasında ıspanak, salata, kabak, yoğurt, patates, makarna, brokoli, pilav, enginar, hafif bir sütlü tatlı, semizotu, brüksel lahanası ve karnabahar bulunuyor.

3- Akşam

Bu diyet listesi kapsamında akşam yemeğinde tüketilebilecek yiyecekler arasında da aynı şekilde enginar, kabak, semizotu, ıspanak, patates, balık, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, yoğurt ve salata çeşitleri bulunuyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir