Ana Sayfa / Diyet / 60 Yaş Diyet Listesi

60 Yaş Diyet Listesi

60 Yaş Diyet Listesi

Hem çevremize sorduğumuzda hem de kendimiz biraz araştırma yaptığımızda karşımıza pek çok farklı diyet listesi çıkar. Kimisi çok fazla yiyerek kişinin kilo vermesi yöntemine bağlı olarak hazırlanmıştır, kimisi de kişinin neredeyse tamamen aç kalması gerektiğini düşünerek ona uygun bir içerik ile hazırlanmıştır. Genelde insanlar bu diyet listeleri içinden zevklerine en uygun olanı seçerek diyet yapmaya başlarlar. Bunun sonucunda kimileri iyi sonuç alır iken kimileri de bu diyeti tamamen büyük bir hayal kırıklığı ile birlikte sonlandırır. İnsanların diyet listelerinden beklentilerini karşılayamamalarının pek çok farklı sebebi vardır. Bu sebepler arasında en önemlisi elbette kişinin kendi vücuduna ya da sağlığına uygun olan bir diyet listesini uygulamamış olmasıdır. Bu, bu konudaki en önemli etkendir. Çünkü herkesin metabolizması ve vücut yapısı birbirinden büyük farklılıklar gösterir. Özellikle kişide bir hastalık bulunuyor ise ya da kişinin hormonal bir sıkıntısı var ise diyetler konusunda büyük başarısızlıklar yaşayabilir. Hatta kişi bu uyguladığı diyetlerde başarılı dahi olsa ilerleyen dönemlerde bu şekilde yanlış diyet yapmasının sonucunu başka birtakım hastalıklar ile olumsuz bir biçimde görebilir. O yüzden diyetten gereken faydayı sağlamak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin kendilerine uygun olan diyetleri bir doktor ile beraber seçmesi ve uygulaması gerekir.

Aynı şekilde kişilerin buldukları ve uygulamaya başladıkları diyetlerden istedikleri sonuçları alamamalarının arkasında diyetin kişinin yaşına uygun olmaması da vardır. Eğer kişi sağlıklı bir şekilde ve vücuduna uygun olarak kilo vermek istiyor ise kesinlikle yaşına uygun olan bir diyeti uygulaması gerekir. Yani bundan otuz yıl önce uygulamış olduğunuz bir diyet bugün hala vücudunuzda aynı etkiyi göstermeyecektir. Çünkü yaş ilerledikçe vücudun çalışma sisteminde birtakım değişiklikler olur ve hatta metabolizma büyük ölçüde yavaşlar. 60 yaşındaki bir kişi için hazırlanacak olan diyetin de bu noktalara dikkat edilerek hazırlanması gerekir kesinlikle. O yüzden örnek olarak 60 yaşında olan kişilerin eğer gerçekten sağlıklı ve etkili bir biçimde kilo vermek istiyorlar ise kesinlikle her gördükleri ve her tavsiye edilen diyeti uygulamamaları gerekir.

indir

Tabii elbette her diyet konusunda tüm uzmanların tavsiye ettiği şey, kişiye özel bir diyet listesi hazırlanmasıdır. Çünkü yanlış uygulanan sağlıksız diyetler kişide gizli kalmış ya da henüz harekete geçmemiş hastalıkları da tetikleme özelliğine sahiptir. Bu noktada herkesin çok dikkatli olması gerekir. Aksi takdirde kişi hem çok daha ağır hastalıklar ile uğraşabilir hem de çok daha ağır diyetler uygulamak zorunda kalabilir. Çünkü maalesef bu yanlış diyetler direkt olarak hormonlara da olumsuz bir yönde etki etmektedir. Ancak eğer herhangi bir rahatsızlığınız bulunmuyor ise ve doktora gitmeyip yaşınıza uygun bir diyet uygulamak istiyor iseniz vereceğimiz 60 yaş diyet listesini tercih edebilirsiniz. Yine de kendinize uygun ve sağlıklı bir diyet için mutlaka bir doktora gitmeniz gerektiğini de hatırlatmamız gerekir.

Elbette kişi belli bir yaşı geçtikten sonra birtakım diyetler uygulayarak hem sağlıklı hem de daha zayıf olmak ihtiyacı içine girer. Eğer siz de 60 yaş ve üzerinde olan kişilerden iseniz 60 yaş diyetini uygulayarak sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. 60 yaş diyetinin en önemli kuralı elbette düzenli bir beslenme alışkanlığına sahip olunmasıdır. Eğer kişi gerçekten düzenli bir şekilde ve yeterli kadar beslenir ise sağlıklı bir vücuda sahip olmasının yanı sıra hem fazla kilolarından kurtulabilir hem de kilosunu muhafaza ederek kilo sorunu yaşamamasına olanak sağlayabilir. 60 yaş diyetinde yer alan tüm gıdalar eğer doğru bir şekilde ve yeteri kadar tüketilir ise 60 yaşında ya da 60 yaşının üstünde olan bir kişi tüm beslenme ihtiyaçlarını bu diyet listesinden alabilir. Çünkü bu 60 yaş diyet listesinde bu yaş grubundaki kişilerin ihtiyaç duyacağı tüm vitaminler ve mineraller hali hazırda içindeki besinlerde bulunmaktadır. Eğer ki kişi bu diyete harfiyen uyarak bir diyet yapar ise bu diyet sayesinde haftada bir ya da iki kiloyu rahat bir şekilde verebilir. Elbette bu kilodan fazla kilo vermek sağlık için hiç faydalı değildir. Çünkü o şekilde kilo vermek yerine vücuttaki kasların erimesine de yol açmak maalesef ki mümkün olabilir. Bu yüzden kesinlikle bir haftada çok fazla kilo vermemek gerekir. Zaten en sağlıklı şekilde kilo verme yöntemi kilo verme sürecini uzun bir zamana yayarak az az kilo vermektir. Bu şekilde verilen kilolar hem tamamen kişiden gitmiş olur hem de kişi bir daha bu kiloları kolay kolay geri alamaz. Ancak eğer kısa bir sürede çok fazla kilo verir iseniz o kiloların hepsini ve hatta çok daha fazlasını çok kısa bir süre içinde çok sağlıksız bir biçimde tekrar geri alabilirsiniz ki sürekli kilo alıp vermek de sağlık için çok zararlı olmaktadır. Bu konuda herkesin çok ama çok dikkatli olması gerekir. Fakat 60 yaşında ve 60 yaşın üstünde olan kişilerin yaşları itibari ile biraz daha dikkatli davranmasında büyük bir fayda olacağını söylemek gerekir. Aynı şekilde kişi vücut kitle indeksine göre ideal kiloya ulaştığı zaman diyetini mutlaka sonlandırmalıdır. Gereğinden fazla kilo vermeye çalışmak sağlık için çok ama çok zararlı olur.

60 Yaş Diyet Listesi

screenshot_2

60 Yaş Diyeti Sabah Kahvaltısı

 • Kalkar kalkmaz 2 bardak kadar ılık su içilmeli.
 • 1 dilim tam tahıllı ekmek
 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • 1 dilim yağsız peynir
 • 3 ya da 4 adet zeytin
 • domates ve salatalık
 • 3 adet ceviz ya da 5 adet badem

60 Yaş Diyeti Ara Öğün

 • Öncesinde 1 bardak kadar ılık su içilmeli.
 • 2 yemek kaşığı kadar yoğurt
 • 1 adet meyve

60 Yaş Diyeti Öğle Yemeği

 • Öncesinde 2 bardak kadar ılık su içilmeli.
 • 1 kase çorba (örnek olarak kremasız olmak kaydı ile domates çorbası tercih edilebilir.)
 • yarım porsiyon balık, tavuk ya da herhangi bir sebze yemeği
 • 1 kase yoğurt
 • Yağsız salata

60 Yaş Diyeti Ara Öğün

 • Öncesinde 1 bardak kadar ılık su içilmeli.
 • 1 adet meyve
 • 1 çay bardağı kadar yağsız süt

60 Yaş Diyeti Akşam Yemeği

 • Öncesinde 1 bardak kadar ılık su içilmeli.
 • 1 kase çorba (örnek olarak kremasız olmak kaydı ile tarhana çorbası içilebilir.)
 • Yeşilliklerden yağsız salata
 • Yarım porsiyon haşlanmış tavuk ya da herhangi bir sebze yemeği

60 Yaş Diyeti Ara Öğün

 • Öncesinde 1 bardak kadar ılık su içilmeli.
 • 1 adet meyve

screenshot_1

Bu diyet tekrarlanarak yeniden uygulanabilir. Ancak eğer ki düzenli tedavi gördüğünüz bir hastalığınız var ise ya da diyet sırasında birtakım olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalır iseniz mutlaka diyeti orada sonlandırıp bir doktora başvurmanız gerekir. Çünkü diyet ne kadar ağır olmasa da bazı bünyelerde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bunun haricinde diyet listesinde verilmiş olan öğünleri sırası ile saat 08.30’da, saat 10.30’da, saat 12.00’da, saat 15.00’da, saat 18.30’da ve saat 20.00’da tüketmelisiniz. Beslenme alışkanlıklarınızı buna göre düzenlemenizde her zaman yarar olacaktır. Zaten her diyet listesindeki ürünler ancak ve ancak doğru saatlerde tüketildiği zaman gerçekten kişi için faydalı olurlar. Bu aralıkların her biri metabolizmanın etkili bir şekilde çalışması için düzenlenmiştir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir