Ana Sayfa / Sağlık / Anne Sütünden Bebeğe Geçen Hastalıklar

Anne Sütünden Bebeğe Geçen Hastalıklar

Anne Sütünden Bebeğe Geçen Hastalıklar

Anne sütünün anne ve bebeğe olan faydalarını ve bebeğin bağışıklık sistemi ile ilgili koruyucu özelliklerini biliyoruz. Bebeğe ve anneye ayrı ayrı faydası olan bu mükemmel besin maddesi anne memelerinde daha hamile kalındığı anda üretilmeye başlıyor. İlginçtir ki, normal doğan bebeğin süt kalitesi ile prematüre veya hasta doğan bebeğin süt kalitesi değişir ve süt kalitesi bebeğin doğduğu anda neye ihtiyacı var ise ona göredir. Çünkü her annenin sütü kendi bebeği için özeldir.

Uzmanların bu mükemmel besin maddesi olan anne sütüyle ilgili olarak, anneler hasta olsalar da bebeklerini mutlaka emzirmelidir demeleri, anne sütünün özellikle ilk altı ayda, ürettiği antikorları bebeğe vermesi açısından koruyuculuk görevi taşımasındandır. İlk ağız sütü denen kolostrum, bebeğin ilk defa anne memesinden emdiği süttür ve bebek için oldukça önemlidir. Büyüme, kas ve kıkırdak oluşumunda koruyucu ve onarıcı etkisinin yanında, beyin kimyasallarının düzenlenmesini sağlayan bileşenlerden oluşan kolostrum, derinin oluşum ve korunmasında da güçlü bir protein maddesidir.

Anne Sütünden Bebeğe Geçen Hastalıklar

Emziren annelerin en büyük endişelerinden biri grip ya da solunum yolu enfeksiyonları rahatsızlıklarında bu hastalıklarının bebeğe geçme endişesidir. Bu yüzden bebeğini emzirmek istemeyen anneler, bebeğini emzirmeyi bırakır. Doktorların söylediği ise ilk altı ayda başka bir sebep yoksa kesinlikle bebeklerin anne sütünden mahrum bırakılmaması konusunda verdikleri bilgidir. (Anne sütü ile beslenen bebeğin – ilk altı ayda özel bir durum yoksa- su dahil tüm ihtiyacı karşılanır.) Çünkü böyle bir düşüncenin, yani anneden grip hastalığının bebeğe geçme düşüncesinin hiçbir bilimsel açıklaması ve bulgusu yoktur. Tabii ki anne sütü ile bazı hastalıklar bebeğe geçebilir ama grip ve soğuk algınlığı bu hastalıklardan değildir.

Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini en üst düzeyde sağlayan anne sütündeki mineraller ile beslenmesi, normal mama veya ek gıda ile beslenen bebeklere göre hastalanma riskini azaltır. Üst solunum yolu enfeksiyonu olan anne de bebeğini gönül rahatlığı ile emzirebilir.

İshal olan anne bile bebeğini emzirebilir, ancak emzirme öncesinde ellerini yıkamalıdır. El yıkama alışkanlığı, anne hasta olsa da olmasa da temizlik, hijyen ve sağlık açısından önemli bir zorunluluktur. Annenin kusması varsa veya ishal ise önlem alınmadığında annenin vücudunda su kaybına neden olur bu da annenin sütünün azalmasına sebep olur. Bol sıvı tüketimi bu tür rahatsızlıklar sırasında, bu yüzden önemlidir. Ancak anne çok ağır hasta veya aldığı ilaçlar bebeğe zarar verecek durumda ise o zaman emzirmeyi kesebilir. Annenin kendi sağlığı yönünden sakıncalı durumları da vardır, mesela annenin nadir de olsa görülen psikoz, ağır depresyon durumlarında emzirmesinin önerilmemesinin nedeni, annenin olumsuz davranışı yönünden bebeğe zarar vermesidir, anne sütü ile bebeğe geçiyor anlamında değil.

Sezaryen ile doğum yapan anne de bebeğini emzirebilir. Tüberküloz hastaları tedavi görüyor ise ve ciğerlerindeki balgam temizlenmiş ise bebeğini emzirebilir, burada da anne sütüyle bebeğe hastalık geçtiği için değil, asıl tehlikenin bebek ile annenin fiziki birlikteliklerinden kaynaklandığı içindir. Annenin bebeğini emzirirken maske takması doğru bir davranış şeklidir. Yine sigara ve alkol kullanan annelerin bebeklerinin sağlıkları açısından en azından emzirme süresi boyunca bu maddeleri almamaları gerekir. Çünkü sigara içen annenin sütünde zehirli maddeler çok fazla bulunduğu için annenin kötü kokması ve sütünün de bu zehirli maddeler nedeniyle tadının değişmesi sebebiyle bebeği meme emmeyi reddedebilir. Emziren bir anne bu yüzden sigara ve alkol kullanmamalı, çay ve kahve gibi içecekleri de çok fazla tüketmemeli, anne sütünün tadını değiştirdiği için çok fazla baharatlı gıdalardan da kaçınmalıdır.

Annede bir hastalık var ise, bebeği bu hastalıktan anne sütünün koruyan antikoru içermesi anne sütünün en önemli özelliğidir. Bu demek değildir ki anne sütüyle hiçbir hastalık bebeğe geçmez. Anne sütü ile bebeğe geçebilen virüsler de vardır.

1. AIDS

aids

Bunlardan en önemli olanı AIDS hastalığına sebep olan HIV virüsüdür. Anne bir HIV taşıyıcısı ise bebeğine anne sütü vermemeli, bebeğini emzirmemelidir. Son yapılan araştırmalara göre anne sütünün bebeği hastalıklara karşı, mamalardan daha iyi koruduğu belirlense de ciddi olarak bulgular var ise de tıp alanında henüz onaylanan bir bilgi olmadığı için emzirmemenin doğru olduğu gerektiği düşünülmektedir.

Anne sütüyle bebeğe geçebilen bir başka hastalık ta Hepatit C’dir. Özellikle annenin meme başları çatlamış veya kanıyorsa Hepatit C virüsü anne sütüyle bebeğe geçebilme riski vardır. Henüz bebeğe anne sütüyle geçebileceği tam anlamıyla kanıtlanmadığı için risk olarak söyleyebiliriz, yani anne sütünün bebeğe verilmemesi, hastalığın bebeğe geçmemesi için önemlidir.

2. Galaktosemi

Galaktosemi

 

Anne sütünden bebeğe geçen bir başka hastalık türü de Galaktosemi adı verilen bir çeşit metabolizma hastalığıdır. Bu hastalık ile doğan bebekler, galaktozu metabolize edemedikleri için, bitki türevi olan mamalarla beslenmek zorundadır. Yani (Karaciğerdeki çeşitli enzimler aracılığıyla kimyasal maddelerin daha az yan etkisi olacak şekilde vücuttan kolayca atılmasını sağlayan zehirsizleştirme işlemi.) bu hastalıkla doğan bebeklerin anne sütüyle beslenebilmeleri için özel bir klinik bakımı gerekmektedir.

3. Madde Bağımlılığı

verem-asisi1

 

Annenin radyoaktif maddelere maruz kaldığı durumlarda, madde bağımlılığı olan annelerin, kemoterapi tedavisi gören annelerin bebeklerini emzirmemeleri gerekir.

4. Su Çiçeği Virüsü

bebeklerde-grip-ve-nezle

Aktif su çiçeği virüsü bulunan annelerin bebeklerini emzirmemeleri gerekir.

Sonuç

Tüm bu anlatılanları özetleyecek olursak, gerçek anlamda anne sütünü vermeyi engelleyen çok az hastalık vardır, enfeksiyonlar ise bunlardan biri değildir. Pek çok enfeksiyon virüslerden kaynaklanır ve daha hastalık belirtileri döneminde, annenin hasta dahi olduğu anlaşılmayan dönemlerde, zaten anne bebeğini emziriyor durumdadır. Yani; öksürük, ateş, kusma vb belirtiler ortaya çıkana dek büyük ihtimalle hastalık bebeğinize geçmiştir. Ancak meme emmek bebeğinizi enfeksiyonlara karşı koruduğu için, bebeğinizi lütfen emzirmeye devam edin. Bebeğini emzirmek isteyen her anne çok az görülen fiziki durumlar dışında bebeğini emzirsin. Antibiyotik kullanmanız gereken acil durumlarda, ilacı yazan doktorunuza emziren bir anne olduğunuzu söyleyin ve ona göre ilaç yazmasını isteyin. Çünkü bu dönemde kullanılması güvenli seviyelere inen antibiyotikler de var.

Anne sütünün ne kadar önemli olduğunu yukarıda özetlemeye çalıştık. Kullanacağınız ek gıdalar, ya da mamalar daha faydalı değil. Süte karışan çok az miktarda ilaç olsa da emzirmeye ara vermeyin. Anne sütüne ara verdiğinizde bazı durumlarda bebeğiniz tamamen sütten kesilebilir yani sizi emmek istemeyebilir. Emziren annenin eğer bir memesinde problem varsa bu meme ile emziremiyorsa, unutmayın ki diğer memede süt üretimi durmuyor sağlıklı olan memeniz ile emzirmeye devam edin. Anne adet dönemi zamanlarında da bebeğini emzirmesini bıraktıracak bir durum söz konusu değildir, rahatlıkla emzirebilir.

Annenin ateşlendiği zamanlarda da emzirmeye devam etmesinde bir sakınca yoktur. Ancak anne doğumdan bir iki hafta sonrasında ateşlendi ise anne sağlığı açısından doktoruna görünmesinde fayda vardır, çünkü annenin bu ateşlenmesi doğuma bağlı bir enfeksiyon habercisi olabilir. Bazı anneler tiroit hastası olabilir ve genelde bebeğini emzirmemesi konusunda uyarılırlar. Ancak anne sütünün ürettiği antikorlar sayesinde, annedeki tiroide neden olan antikorlar bebeğe geçmediği için tiroit hastası olan anneler gönül rahatlığı ile bebeklerini emzirebilirler.

Sonuç olarak şunları hatırlatabiliriz, bebeğiniz meme emmek istemiyor, anne sütünü reddediyorsa mutlaka bir sorun vardır. Bu sorunu çözmeye çalışın. Bebeğinizin emmek istemediği için ağlaması, meme vermenizi gerektirecek bir durum değildir. Anne sütü bebeğinizin sağlığı açsından temeldir, özeldir, güvenlidir. Bu yüzden tıp açısından herhangi bir engeli bulunmayan anneler bebeğinizi emzirin ve asla bundan vazgeçmeyin, unutmayın anne sütü ile beslenen çocuklar, mama veya ek besinlerle beslenen çocuklardan daha az hasta olur, kanser riski daha azdır, şeker hastası olma riskleri daha azdır, kalp hastası olma riskleri daha azdır, daha zeki olup, sağlıklı bir ömür yaşarlar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir