Ana Sayfa / Sağlık / Anne Sütünü Azaltan Nedenler

Anne Sütünü Azaltan Nedenler

Anne sütünü neler azaltır?

Anne sütü bebeğin ilk doğum anından itibaren altıncı ayına kadar beslendiği tek besin kaynağıdır. Anne sütü bebek için hem sağlıklıdır hem de tüm besin gereksinimlerini karşılama ve hem de su ihtiyacını karşılama özelliğine sahiptir. Bebek ilk doğduğu andan itibaren sadece anne sütü ile beslenir, su ihtiyacını ve birtakım besinlerde bulunan mineral, vitamin ihtiyacını bile sadece anne sütünden sağlanmaktadır. Anne sütünün kolay sindirilme özelliği bulunmaktadır. Anne sütü aynı zamanda bebeği tüm enfeksiyonlara, mikroplara karşı tam koruma sağlamaktadır. Anne sütü bebeğin doğduğu zaman, ilk bir saat içerisinde verilmesi gereken bir besindir. Bebek belirli bir süre boyunca başka herhangi bir besine ihtiyaç duymaz. Anne sütünün aynı zamanda probiyotik özelliği bulunmaktadır ve bu özelliğe sahip olması nedeniyle anne sütü bebeğin birçok hastalıklara karşı tam olarak korunmasına yardımcı olmaktadır. Bebek anne karnında son derece hijyen olan bir ortamdan gelmektedir ve anne sütünün içeriğinde bağışıklığı güçlendirici etmenlerin varlığı sayesinde anne sütü bebeği dış ortamda bulunan her türlü bakteri ve virüslere karşı son derece güçlü bir şekilde korumaktadır.

Annenin emzirme dönemi üçe ayrılır. Bunlar emziklilik, süt salgılanmasının başlangıcı ve süt salgılamasının devam etmesi şeklinde üç döneme ayrılır. Anne adayının hamilelik süreci ve daha sonraki süreçler insan metabolizmasında yer alan hormonlar ve üreme hormonları ile denetlenmektedir. Annenin emzirme durumunun başarılı olabilmesi için bebeğin zorlanmadan anne sütünü emebilmesi, doğum sonrasında ise hemen emzirmesi ve bebeğin sağlıklı, düzenli olarak kilo alması, giderek büyümesi gibi olumlu şartların olması gerekmektedir. Bebeğin anne sütü ile beslenmesi, her milletin kültürüne göre farklılık göstermektedir. Annenin ailesinin, yakın çevresinin anneye karşı tutumu, davranışı ve güven duyulan sağlık personellerinin annenin duygularını etkileme ihtimali vardır bu durumlar ise annenin süt verimini etkilemektedir. Annenin bebeğine karşı oluşturduğu birtakım kaygılar, endişeler, bebeğin sakat doğması gibi bir durum; yakın çevre, aile tarafından destek görememek gibi nedenler annenin süt veriminin azalmasına sebep olmaktadır. Anne adaylarının doğumdan önce ve sonra meme uçlarını özel ürünlerle bebek için emzirmeye hazır hale getirmeleri gerekmektedir. Bu emzirmenin ilk kuralıdır, çünkü bebeğin emme işlemini rahat bir şekilde gerçekleştirmesi gerekmektedir. Annenin memesinde olabilecek herhangi bir bozukluk ya da rahatsızlık için annenin birtakım özel egzersiz yapması gerekebilir. Çünkü bu egzersizler bebeğin anne sütünü emmesi için büyük kolaylık sağlamaktadır. Anne adayının meme ucuna masaj yapılarak bebeğin memeyi emmesine hazır hale getirilmesi gerekebilir.

Anne sütü

Anne Sütü ve Doğum Sonrası Etmenler

Anne adayının sütünün salgılanmasındaki en önemli etki emme uyarılarının meydana gelmesidir. Anne adayı bebeğini emzirmeye başladıktan sonra annenin emme uyarılarına göre anne sütünün verimliliği ve miktarı değişiklik göstermektedir. Memenin içerisinde süt salgılama işlevi olan hücreler ve areol adı verilen, sütün oluşmasını sağlayan kesecikler yer almaktadır. Prolaktin adı verilen hormon ise meme içerisinde bulunan hücrelerden süt salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Areol adı verilen sütün oluşmasına yardımcı olan keseciklerin çevresinde, kasılma durumunda sütün meme ucuna doğru ilerlemesini sağlayan kas hücreleri yer almaktadır. Küçük tüpler sütü areol keseciklerinden dışarı doğru taşımaktadır. Başarılı bir emme süreci bebeğin emme eylemi ile başlamasını sağlamaktadır. Bebek anne sütünü emdiği zaman meme ucundan bir ileti beyne doğru süt salgısını uyarmaktadır. Bebeğin fazla emmesi daha çok sütün olacağı anlamına gelmektedir. Normal bir emzirme sürecini, bebekte bulunan açlığı giderme isteği ya da annede süt salgılama etkisi meydana getirmektedir. İlk aylarda bebeğin geceleri de olmak üzere her acıktığında sık olarak mutlaka emzirmeniz bebek için çok faydalı olacaktır. Bebeğinizi sık aralıklarla emzirmeli ve memenin tamamen boşalmasını sağlamanız gerekmektedir. Her bebeğin midesinin boşalma zamanı ve acıkma durumu birbirinden tamamen farklıdır. Bu nedenle bebeğinizin ilk aylarında emzirme saatleri koymanız çok sakıncalı bir durumu ortaya çıkaracaktır.

Anne Sütünü Azaltan Sebepler

Annenin metabolizması, hamilelik süresi boyunca kendini bebeği emzirmeye, doyurmaya yönelik hazırlıklar yapmaktadır ve bu hazırlıklar bebek doğduğu zaman da devam etmektedir. Bebek doğduktan sonra birtakım faktörler emzirme süresi boyunca anne sütünün oranında büyük bir azalma ya da süt üretiminin az olmasına neden olmaktadır. Anne sütünün azalmasında bulunan birtakım faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler, annenin bebeğini emzirmek için uzun bir süre beklemesi ya da annenin bebeğini uzun aralıklarla emzirmesi, annenin herhangi bir rahatsızlığından dolayı bazı ilaçlar kullanıyor olması, annenin daha önceden geçirmiş olduğu göğüsle ilgili cerrahi müdahaleler, prematüre doğum, annede bulunan obezite sorunu, annenin insüline bağımlı olduğu diyabet olabilir.

Anne Sütü

 • Anne sütünün büyük bir oranda azalmasının sebeplerinin arasında doğum sonrasının ardından bebeği hemen emzirmemek en önemli etkendir ve anne sütünün azalmasının ilk belirtisi budur. Bebeğinizi emzirmek için uzun süre bekliyorsanız, uzun süre aralıklarla bebeğinizi emziriyorsanız bu durum sütünüzün azalmasına neden olacaktır ve bebeğinizin karnı doymayacaktır. Doğum sonrasında bebeğinizi kendinize çok yakın bir pozisyonda tutun ve kendinize çok yaklaştırın. Bu pozisyonda bebeğiniz daha çabuk emmek isteyecektir.
 • Bebeğinizi sık sık emzirmediğiniz sürece sütünüz büyük bir oranda azalma yaşayacaktır. Yeni doğan bebekler sürekli emmek isterler, bu nedenle bebeğinizin her uyanışında mutlaka bebeğinizi emzirin. Özellikle ilk birkaç hafta bebeğinizi iki ya da üç saatte bir mutlaka emzirin.
 • Annenin sütünün azalmasının bir nedeni ise iki memesinden dengeli olarak emzirmemesidir. Anneler bazen pozisyon olarak daha rahat etmeleri nedeni ile sadece bir memeden emzirmeyi tercih ederler ama bu durum bir memenin süt oranının artmasına, diğer memenin ise süt oranının artmasına neden olmaktadır. Bu tür bir durumu engellemek için ise iki memenizden dengeli olacak şekilde bebeğinizi emzirmeye gayret edin. İlk olarak bir memedeki sütü boşaltmak, sonra diğer memeden emzirmeye devam etmeniz gerekmektedir.
 • Bebeğinizi herhangi bir nedenden dolayı emziremiyorsanız sütünüzü mutlaka bir pompa yardımı ile sağmanız önerilmektedir. Çünkü annenin memesi boşalmazsa birtakım sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir. Eğer göğsünüzü sağmazsanız yeni sütün oluşumunu engellemiş olursunuz. Bu durum da sütün oluşma oranını büyük ölçüde düşürmektedir.

süt sağma makinesi

 • Bebeğiniz emerken emziği bebeğinizden bir süreliğine uzak tutmalısınız. Çünkü erken zamanlarda emziğe alıştırılan bebekler annesini emmek istemezler ve bu durum anne sütünün azalmasına neden olur. Bebeğinizin emziğe alışmasını istiyorsanız bebeğiniz dört ya da altı haftalık oluncaya kadar bir süre bekleyin. Bebeğiniz bu zamana gelinceye kadar bebeğinizi sadece emzirin. Bebek ne kadar çok annesini emerse, annesinin süt oranı o kadar çok artar. Eğer bebek emmezse annesinin metabolizması süt üretimini büyük ölçüde azaltır.
 • Emzirme döneminde eğer ilaç kullanmak da anne sütünün azalmasına yol açan nedenler arasında yer almaktadır. Emzirme döneminde ilaç kullanacaksanız emzirmeden sonra ilaç almanız tavsiye edilmektedir. Kullandığınız ilaç süt üretimini büyük ölçüde düşüyorsa bu durumu doktorunuza danışarak, daha az dozda alıp, sütünüzün olumsuz etkilenmemesini sağlayabilirsiniz.
 • Anne sütünü büyük oranda etkileyen en önemli faktör annenin sigara ve alkol kullanma durumudur. Annenin sigara ve alkol kullanması anne sütünün azalmasına neden olacaktır.

hamileyken sigara içmeyin

 • Anne sütünün azalmasının bir nedeni mevsimin dışında yetişen sebze ve meyvelerdir. Bazı sebze ve meyveler yüksek hormon ve birtakım kimyasallara maruz bırakılır, bu durum bazen böceklenmemesi için bazen de erken olgunlaşması için kullanılır. Emziren annenin ilk olarak yediği, içtiği her şeye çok dikkat etmesi gerekmektedir. Emziren anne ne yer ne içerse sütün o oranda kalitesi olur. Bu nedenle mevsime uygun olan sebze ve meyvelerin tüketilmesi özellikle önerilen tavsiyeler arasındadır. Normal bir insana da yapılan bu tavsiye emziren anneler için daha çok önemli olması ve dikkat edilmesi gereken bir durum olmalıdır. Emziren annenin demir, iyot, kalsiyum, vitamin, yağ içerikli besinleri çok daha sık bir şekilde tüketmelidir. Protein olarak süt, yoğurt ve peynir tüketmeniz sütünüzün tekrar artmasında çok yardımcı olacaktır. Emziren annenin her gün bir yumurta ve bir porsiyon kırmızı et, kuru baklagiller tüketmesi gerekmektedir. Çünkü bu besinlerin çok sık tüketilmemesi anne sütünün büyük oranda azalmasına neden olacaktır. Daha çok protein ağırlıklı beslenmeye gayret edin. D vitamini besinlerde bulunmamaktadır, emziren annenin hem sağlığı hem de süt oranının azalmaması için mutlaka her gün güneşe çıkmalı ve güneş ışınlarından yüksek oranda yararlanmalıdır. Yemeklerde ise mutlaka iyotlu tuz kullanılması gerekmektedir. Gazlı içeceklerden de emzirme döneminde uzak durulması gerekmektedir.
 • Bebeğin doğumunun ardından annenin sütünü azaltan bir sebep ise doğum kontrol haplarının kullanılması durumudur, emzirirken doğum kontrol hapı kullanılması çok sakıncalı bir durumdur ve anne sütünün de azalmasına neden olmaktadır.

hap

 • Aynı zamanda annede görülen kalsiyum eksikliği de anne sütünü azaltan sebepler arasında yer almaktadır. Anne sütünün temel birleşimi olan kalsiyumun annede belirli bir seviyenin altında olması sütün azalmasına neden olacaktır. Bu nedenle kalsiyum açısından zengin olan besinlerden et, tavuk, yumurta ve süt ürünlerinin çok sık tüketilmesi gerekmektedir.
 • Annenin üzüntülü olması ya da herhangi bir sıkıntı yaşaması da sütünü azaltan sebeplerden bir tanesi olmaktadır.
 • Anne sütünü azaltan birtakım besin maddeleri bulunmaktadır. Bunlar adaçayı, nane, maydanoz, şeker kamışı, arpa, şalgam, mısır, turşu, sirke, limon suyu ve nar ekşisi gibidir.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir