Ana Sayfa / Sağlık / Aort Yırtılması Ameliyatı

Aort Yırtılması Ameliyatı

kalp hastalığı

Aort Yırtılması Nedir?

Bypass Ameliyatı

Aort yırtılması, aort içerisindeki damarlardan birinde oluşan küçük bir yırtılmanın damarlardaki kan basıncını artırması ve yırtılmanın bu şekilde yayılması ile tüm damarın zarar görmesidir. Bu yırtılmanın büyüklüğü beyin ya da böbrek gibi organları etkileyerek ciddi hasarlar meydana getirebilir. Belli durumlarda aorttaki damarda meydana gelen yırtılma damarın dışındada meydana gelebilir.

Aort Yırtılması Neden Olur?

Aort yırtılmasının tek bir nedeni yoktur. Damar yapısındaki farklılıklar, gelişmeyen damar yapısı, ameliyat sonrasında oluşan komplikasyonlar, bağ dokusunda olan hastalıklar ya da genetik durumlar en büyük nedenlerdendir.

Bu gibi nedenlerden dolayı aort içindeki damarda meydana gelen küçük bir yırtılma tüm damar boyunca ilerleyerek katmanları birbirinden ayırır. Bu katmanlardan biri gerçek damar diğeri ise yırtık damar olarak belirtilir. Kan basıncının artışı sebebiyle yayılan yırtık kan damarlarındaki akışı engelleyerek ölümlere neden olabilir.

Aort damarlarında meydana gelen bu yırtıklar kişinin kalp krizi geçirmesine bile neden olabilir. Aort damarlarında sıkıntı yaşayan hastaların her geçen gün kalp krizi yaşama riski artar. Aort damarında meydana gelen aşınmalar, balonlaşma gibi durumlar yırtılmalara neden olur. Özellikle hipertansiyon ve şeker hastalarının dikkat etmesi geren bir hastalık olan aort yırtılması ilerleyen yaşla birlikte daha çok görülür. Genellikle hiper tansiyonla birlikte artan kan basıncı damar duvarlarının harab olmasına neden olacağı için hastanın doğal bir refleks olan hapşırma ya da öksürme gibi reflekslerinde damarlarda yırtılmalar meydana gelebilir.

Aort Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

kalp deliği nedir

Aort yırtılması ani gelişen bir rahatsızlık olduğundan ötürü belirtileri yok denecek kadar az. En bilindik belirtisi tansiyonun aşırı yükselmesi olabilir. Çünkü kan basıncının artışı damar yırtılmasını tetikler. Bazı hastalarda belirtiler göğüs ve sırtta ağrı olarak kendisini göstersede bağrı hastalarda hiç belirti göstermez. Aort yırtılması belirtisi kalp krizi belirtisi ile karıştırılabilir. Bu nedenle hastanede konulan ilk teşhis son derece önemli. Aort damarları yırtılmasının fazlasıyla ilerlediği hastalarda ise felç ve görme kaybı hatta bilinç kaybına neden olabilir.
Bunların yanı sıra nefes almada güçlük, aşırı terleme ve halsizlik görülürken; aort yırtılması damar tıkanıklığıyla birlikte nabızın durmasına neden olabilir. Hipertansiyon ve şeker hastalarının özellikle dikkat etmesi gereken bir durum olan aort yırtılması büyük oranda ilerleyen yaşla ortaya çıkar.

Aort Yırtılması Teşhis ve Tedavisi Nasıl Olur?

Aort yırtılması teşhisi öncelikle doktor muayenesi ile yapılırken belirli bir şüphe sonrasında tetkik istenebilir. Hastalığın tespit edilmesi için istenebilecek görüntüleme şekilleri transözefajinal ekokardiyoloji, MR ve bilgisayarlı tomografidir. En iyi sonuç veren teknik de bilgisayarlı tomografidir.

Cerrahi yöntem haricinde başka bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte aort yırtılmasına neden olan başlıca nedenler ortadan kaldırılmaya çalışılabilir. Öncelikle kişinin kan basıncını dengede tutmak için varsa hipertansiyon için ilaçlar verilebilir.

Aort yırtılması tedavisi genellikle cerrahi müdahale ile yapılır. 90’ların başından beri cerrahi tedavi devam ederken ülkemizde de tedavi şekli uygulanmaya başlanmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte damarlara ulaşmak için yapılan tüm işlemlerin yerine içten damar yerleştirme yöntemi geliştirilmiştir. Tıp dilinde endavaskuler aortik repair olarak bilinen teknik ile birlikte hastanın kasık bölgesindeki küçük bir alandan yapılan ve lokal anestezi ile gerçekleştirilen yöntem son derece basit ve risksiz hale getirilmiştir.

Aort Yırtılması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bahsedilen bu yöntem ile balonlaşma yapan bölgeye damarın biçimini alacak şekilde yapay bir damar yerleştiriliyor. Bir saati aşmayan bu ameliyatta damarın uzunluğu ve büyüklüğü hastaya göre belirlenir. Yerleştirilen bu yapay damarlar ısıya hasssas bir biçimde olduğu için damara uyum sağlar ve hastalığın tedavi sürecini hızlandırır. Yapılan bu ameliyat sonrası hasta gözetim altında olmak üzere evinde istiraat edebilir hale gelir. Hastaların büyük bir kısmı bu teknolojik yöntem ile tedavi edilirken diğer bir kısımı için ise klasik cerrahi yönteme başvurulur. Ameliyat sonrası düzenli bir şekilde kontrole gidilmesi hasta sağlığı için son derece önemli.

Genellikle yüksek tansiyon hastalarında ortaya çıkan aort yırtılması hafife alınacak bir hastalık değildir. Aşırı baskı ve stres altındaki kişilerde aniden ortaya çıkabilen kötü bir hastalıktır bu nedenle herhangi bir risk taşımaması adına kalp ve doku hastalığı olan kişilerin aşırı yorgunluk gerektirecek işlerden ve stres altında çalışacakları işlerden uzak durmaları gerekmektedir. Aynı zamanda tüm kalp hastalıklarında olduğu gibi damar düşmanı sigara ve alkol kullanımından uzak durmaları sağlıkları açısından son derece önemlidir. Hastalık tespit edildikten ya da ameliyat sonrasında düzenli şekilde kontrollerine gitmeli ve iyileşme sürecinde bolca yürüyüş yapmaları hastalar için son derece faydalıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir