Ana Sayfa / Güzellik / Ayak Şişmesinden Kurtulmanın 9 Pratik Yolu

Ayak Şişmesinden Kurtulmanın 9 Pratik Yolu

Gün boyu ayakkabı içerisinde kalan ve havalandırma imkanı bulamadığımız ayaklarımız bunun bir sonucu olarak şişebiliyor ve bizlere türlü rahatsızlıklar verebiliyor. Genel anlamda yorgunluk seviyemizi ayaklarımızın durumunu düşünerek anlayabiliyoruz. Ayaklarımızın son derece rahat, ağrısız olduğu durumlarda fiziksel anlamda pek yorgun hissetmeyiz. Vücuttaki sinir sisteminin ayak taban bölgesiyle doğrudan bir alakası olduğu, bu yüzden de ayaklarda yaşanan problemlerin bedene doğrudan etki ettiği de kimi uzmanlarca belirtiliyor.

Diğer taraftan masaj yaptırmaya gittiğiniz zaman masörlerin ayak bölgesine daha çok çalıştığını ve masaj bittiği zaman ayak bölgeniz rahatlatıldıysa kendinizi daha dinlenmiş, daha ferahlamış hissetiğinizi bu yazıdan sonra kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Sürekliliği olan bir rahatsızlığınız yoksa ayak şişliği kalıcı bir sorun değildir, bir süre sonra siz hiçbir şey yapmasanız bile şişlikler kendiliğinden iner ve ayaklarınız eski sağlıklı görüntüsüne ve işlevine geri döner. Fakat geçici olan bu sorunu, yani ayak şişliklerini daha hızlı geçirmek için yapabileceğimiz başı şeyler mevcut iken neden bunları uygulamayalım? İşte sizler için ayak şişliğini daha hızlı yok etmenizi sağlayacak bazı pratik öneriler:

1. Naneli sıcak su hazırlayın

Ayak şişliğine en iyi gelen ürünlerden biri de nanedir. Ferahlatıcı kokusu ile bile ayakların rahatlamasını sağlayan naneyi suda iyice kaynatın. Daha sonra ayaklarınıza zarar vermeyecek ve sizin de dayanabileceğiniz bir sıcaklıktaki naneli suda ayaklarınızı yıkayın. Bu sayede ayaklarınız rahatlayacak v ayaklarda ödem oluşması engellenecek, şişlikler inecektir.

2. Ayağınızı kaya tuzlu suda bekletin

Bir leğenin içerisine hafif ılık diye tabir ettiğimiz sıcaklıkta su doldurun ve bu suya kaya tuzu dökün. Kaya tuzunun suda olabildiğince homojen şekilde çözülmesini sağlayın ve daha sonra ayaklarınızı kaya tuzlu suyun içerisinde bir süre bekletin. Bu sayede hem ayak şişliği ile alakalı sorun ortadan kalkacak hem de sudaki kaya tuzu ayağınızın kokmasını engelleyecek.

3. Bol sıvı tüketin

Bol bol su tüketerek hem kan akışının daha sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olursunuz hem de bu suyun yardımıyla şişe sebep olan zararlı maddelerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayabilirsiniz.

4. Buzlu su hazırlayın

Yine bir leğenin içerisine bir miktar su alın ve suyun bu sefer daha soğuk olmasını sağlayın. Soğuk suya biraz da buzdolabınızdaki buz küplerinden ilave edip soğukluğun artmasını ve suyun şişliği indirmek için daha elverişli hale gelmesini sağlayın. Buz küpleriyle dolu soğuk suyun içerisinde ayaklarınızı bir süre bekletin ve ayaklarınızı buzlu sudan çıkardıktan sonra tamamen kurutmak yerine bir süre nemli kalacak şekilde bırakın. Daha sonra eğer elinizde varsa mentollü ayak kremini önce ayağınızın tabanına, daha sonra da ayağınızın üst bölgesine olmak üzere hafif bir biçimde vurarak yedirmeye çalışın. Bu sayede buzlu suyun etkisine ilave bir etki daha yapmış olacaksınız ve kan dolaşımını artırarak şişliği önleyeceksiniz.

5. Bacaklarınızı vücuda paralel uzatın

Evinizde ya da çalıştığınız mekanda elverişli bir ortam varsa bacaklarınızın vücuda paralel bir şekilde uzatılmış hale gelmesini sağlayın. Bu hareketi yaparak vücuttaki kan dolaşımın artıracak, ayaklara kan akışının daha sağlıklı gitmesini sağlayacaksınız. Bu sayede de ayaklarınızda şişlik oluşma ihtimali ortadan kalkacak.

6. Tuzu azaltın

Gün içerisinde yemeklerinize normal seviyenin üstünde tuz atıyorsanız ya da bünyeniz için ideal olan miktarı aşıyorsanız, tükettiğiniz her fazla tuz tanesi vücudunuzda depolanır ve biriken bu tuzlar ödemlere neden olur. Vücutta ödem oluşması da ayaklarınızda şişlikler meydana gelmesine sebebiyet verebileceği için bu gibi sonuçlarla karşılaşmamak adına tuz tüketimini olabildiğince azaltmalı ve bol su tüketerek ayaklarınızın şişmesini önlemelisiniz.

7. Sarımsaklı suda ayaklarınız bekletin

Bacakların sürekli sallanması, ayakta çok durmak, rahat olmayan ayakkabıyla uzun süre yürümek ya da o ayakkabı içerisinde ayakları uzun süre sabit tutmak, uzun süreli yolculuklara çıkmak, bacakların sürekli sallanması gibi durumlar sonucunda ayaklarınızda şişme oluşabilir. Bu şişlikleri ortadan kaldırmak için bir kova ılık su hazırlayın ve bu suyun için üç diş sarımsak atın. Ayaklarınızı sarımsaklı suda bir süre bekletin. Bu sayede varsa şişlikleriniz iner, güne başlamadan ayaklarınızı sarımsaklı suda bekletirseniz de gün sonunda şişlik ile karşılaşma ihtimaliniz azalır.

8. Ayakkabı seçimine dikkat edin

Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte günümüzde her ayakkabı modelinin ortopedik olanı, ayak sağlığı açısından en verimli olanıyla karşılaşmanız mümkün. Babet, sandalet, topuklu ayakkabı, spor ayakkabı hiç fark etmeksizin bütün ayakkabılarınızı ayak sağlığınız için en iyi sonucu alabileceğiniz şekilde çekin. Rahat ve sizi yormayan bir ayakkabı ayak şişliği ile karşılaşma riskini en aza indirir.

9. Spor ayakkabı ile yarım saat yürüyün

Sabah erken kalkın ya da işten sonra akşamüzeri kendinize bir zaman belirleyin ve spor ayakkabınızı giyip yarım saatlik yürüyüşe çıkın. Her gün düzenli bir şekilde yapacağınız yürüyüş vücudunuzu harekete alıştırır ve uzun süre ayakta kalsanız da, çok yol yürümüş olsanız da ayaklarınızın şişmesini engeller.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir