Ana Sayfa / Güzellik / Ayva Maskesi

Ayva Maskesi

Ayva

Günümüzde kozmetik ürünlerinden ziyade doğal yollarla yapılan cilt maskeleri daha çok tercih edilmektedir. Doğal ürünlerle hem cildiniz zarar görmez hem de eski ışıltısına daha kolay kavuşur. Evde yapılabilen doğal maskelerden birisi de ayva maskesidir. Cilt lekelerini gideren ve cilde doğal ışık kazandıran ayva maskesini evde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Ayvanın ve Ayva Çekirdeğinin Faydaları

Ayva meyvesinin birden çok yararı vardır. Yılın sadece belirli aylarında üretimi olan ayva, cilt maskelerinde de sıklıkla kullanılır. Ayva çekirdeğinin kaynatılması ile elde edilen sıvı boğaz ağrılarını giderir ve göğsü rahatlatır. Ayrıca yanık ve sivilce tedavisi için de ayva çekirdeği ve ayva karışımları kullanılır. El ve dudak çatlaklarının giderilmesinde de ayvadan faydalanılır.

Ayvanın sadece kendisi değil, yaprağı, çekirdeği ve sapı da kozmetikte sıkça kullanılır. Nem kaybından cilt lekelerine kadar birçok farklı alanda kullanılır. Sadece maske olarak değil, yiyerek tüketildiğinde de antioksidan etkisi gösterebilir. Ayvanın genel olarak faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Karaciğer tembelliğinin düşmanıdır.
 • Kalp çarpıntısına iyi gelir ve kanı temizler.
 • İdrar yolları iltihaplarının tedavisi sırasında tüketilirse antibiyotik özelliği gösterir.
 • Anne sütünü arttırmaya yarar.
 • Yanık ve egzama tedavisinde kullanılır ve cildi yumuşatır.

Mide ülserinden yüksek kolesterole, yüksek tansiyondan mide bulantısına kadar birçok hastalıkta ayva tüketilmesi sağlıklıdır. Ayva maskesi yapımında hem ayvanın kendisi hem de çekirdekleri kullanılabilir. Ayvanın kendisi gibi çekirdeğinin de birçok cilt tedavisinde kullanımı vardır. Güzellik maskesi olarak kullanılabildiği gibi ayva çekirdeğinden yapılan maskeler sivilce tedavisinde de kullanılır. Ayva maskesi, ciltteki sivilceden dolayı oluşan lekeleri giderir ve ışıltı kazandırır.

Cilt Lekelerini Geçiren Ayva Maskesi

ayva çekirdeği

Bazı durumlarda güneşten, kullandığımız kozmetik ürünlerinden ya da sivilcelerden dolayı cildimizde lekeler oluşabilir. Bunun için de ayva maskesinden yararlanabiliriz.

Malzemeler:

 • 2 adet ayva yaprağı
 • 10 tane ayva çekirdeği
 • 1 tane limonun kabuğu
 • 1 bardak su
 • 1 şişe maden suyu

Hazırlanışı:

İlk olarak suyu bir kavanozun içerisine boşaltın ve maden suyunun dışındaki diğer malzemeleri de suyun içine dökün. İyice karıştırdıktan sonra kavanozun ağzını kapatın ve karanlık bir odada 48 saat boyunca bekletin. 48 saat sonra kavanozu aldığınızda karışımın kıvamı jel gibi olmalıdır. Eğer ayva çekirdekleri de jel gibi olmuşsa ayva maskeniz hazırdır. Ayva maskesini yüzünüze uygulayın ve 15 dakika boyunca beklemesini sağlayın. Daha sonra ise maden suyu ile yüzünüzü yıkayın. Bu uygulamayı iki hafta bir kere yapabilirsiniz.

Cildin Gerginleşmesini Sağlayan Ayva Maskesi

Bal Maskesi

Bazı durumlar cildimizin gerginliğinin kaybetmesine neden olur ve bundan dolayı da sarkmalar görülebilir. Böyle bir olay gerçekleştiğinde cildinizin gerginleşmesini sağlayan ayva maskesini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı ayva suyu
 • 1 tatlı kaşığı yaş maya
 • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri bir kap içerisine koyun ve iyice karıştırın. Karışım maske kıvamına geldikten sonra kolayca cildinize uygulayabilirsiniz. Maskeyi yüzünüzde 30 boyunca beklettikten sonra ılık su ile temizleyin. Cildinizi temizledikten sonra cilt tipinize uygun olan bir nemlendirici krem de kullanabilirsiniz. Cildin gerginleşmesini sağlayan ayva maskesini haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Gözeneklerin Sıkılaşmasını Sağlayan Ayva Maskesi

Gözenekleriniz sıkılaşması ve cildiniz gerginleşmesi için de ayva maskesini uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Yarım ayva
 • 1 yumurtanın akı

Hazırlanışı:

Ayvayı bir kasenin içerisine rendeleyin ve rendelenmiş ayvanın üzerine yumurtanın akını dökerek iyice karıştırın. Temiz cildin üzerine bu karışımı sürerek maske olarak bir süre bekletin ve daha sonra soğuk su ile yıkayın. Gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayacak olan bu maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

İnsanlarda cilt tipleri farklı olabilir. Bu cilt tiplerinden birisi de kuru ciltlerdir. Kuru ciltler yeterli minerali ve vitamini alamadıklarında kuruyarak çatlarlar ve sağlıksız bir durum oluştururlar. İşte bu durumda ayva maskesi uygulanabilir.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı ayva çekirdeği
 • 250 ml gül suyu
 • 2 çay kaşığı badem yağı

Hazırlanışı:

Ayva çekirdeklerini bir gece boyunca gül suyunda bekletin ve çekirdeklerin içerisindeki yararlı maddenin suya geçmesini sağlayın. Bir günün sonunda suyu süzdükten sonra içerisine badem yağını dökün ve tekrardan karıştırın. Bu karışımı yüzünüze maske olarak sürün ve 20 dakika sonra da ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı bir ay boyunca haftada 2 kere yapabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

Cildiniz eğer büyük gözenekli ve çok yağlıysa ayva maskesini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Yapısındaki güçlü antioksidan sayesinde bu maske hem cildinizi canlandırır hem de besler.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı toz ayva çekirdeği
 • 1 adet yumurtanın akı

Hazırlanışı:

Ayva çekirdeğini toz olarak bulamazsanız iki kaşık ayva çekirdeğini iyice ezerek kolaylıkla toz haline getirebilirsiniz. Toz ayva çekirdeğini ve yumurta akını bir kap içerisine dökerek köpürünceye kadar karıştırın. Yaptığınız karışımı maske olarak yüzünüze ve boynunuza sürebilirsiniz. Böylece yarım saat kadar bekletin ve daha sonra ılık su ile yıkayın.

Ciltte Yağı Dengelemek İçin Ayva Maskesi

Ayva çekirdeği cilt üzerinde bulunan yağı dengelemek ve gözeneklerin temizlenmesi sağlamak için de kullanılır.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı ayva çekirdeği tozu.
 • 1 yemek kaşığı yağsız yoğurt
 • 6 damla limon suyu

Hazırlanışı:

Büyün malzemeleri bir kap içerisine döküp iyice karıştırın. Yaptığınız karışımı maske olarak yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin.

Sivilceler İçin Ayva Maskesi

Ayva çekirdeği de yatıştırıcı özelliği sayesinde sivilce oluşumunu engeller. Ayrıca sivilcelerin iz bırakma riskini de ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir. Bu maske için iki yemek kaşığı kadar ayva çekirdeğini kaynatabilirsiniz. Kaynattığınız suyu sabah ve akşamları yüzünüze masaj yaparak sürün. Ayrıca yüz yıkama suyu olarak da kullanılabilir.

Cilde Parlaklık Veren Ayva Maskesi

Yumurta sarısı cilde parlaklık verici bir özelliğe sahiptir. Ayva çekirdeği de iltihabı önler ve bol antioksidan içerir. Ayrıca bu maskeyi sivilceye yatkın cilde sahip olan kişiler de kolaylıkla kullanabilir. Bir iki defa uyguladıktan sonra etkisini görebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı ayva çekirdeği tozu

Hazırlanışı:

Bu iki maddeyi bir kaba koyarak iyice karıştırın ve krem kıvamına getirin. Daha sonra maske olarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. 15 dakika durdurduktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Ayva Maskesinin Zararları

Şu ana kadar ayva maskesinin kayıtlara geçen bir zararı saptanmamıştır. Fakat maskeleri kullanmadan önce cildinizin ya da sizin ayvaya alerjinizin olup olmadığını belirlemelisiniz. Bunun için cildinizin küçük bir kısmında deneme yapabilirsiniz. Eğer kızarıklık ve şişlik oluşursa maskeyi kullanmamanız önerilir. Ayrıca maskeyi yüzünüze sürerken göz çevresine getirmemeye çalışın. Gözler çok hassas olduğundan dolayı bir sorun olduğunda çok çabuk etkilenecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir