Ana Sayfa / Sağlık / Bacak Arasında Beze Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bacak Arasında Beze Neden Olur, Nasıl Geçer?

Cilt altında biriken yumuşak kistlere yağ bezesi adı verilir. Genellikle kas ile deri arasında meydana gelir. Yağ hücresinin bulunduğu her yerde ortaya çıkabilen, üzerine basıldığı zaman hafifçe hareket eden yumuşak kitleler olan bezeler, derinin altında bir yumru olarak göze çarparlar. Yağ bezesinin boyutu nohut kadar olabileceği gibi birkaç santimetre çapında da olabilir.

Yağ bezeleri genellikle bacakların baldır bölümlerinde, göğüste, sırtta ve omuz bölgesinde ortaya çıksa da yağ dokusunun olduğu her yerde yağ bezesi çıkabilir. Genellikle dışarıdan fark edilemeyecek şekilde vücudun iç bölümlerinde kendini gösteren yağ bezeleri, sinirlere baskı yaptığı takdirde vücutta yer alan organların işlevini etkiler ve kişileri doktor müdahalesine kadar uzanan bir süreçle karşı karşıya bırakabilir.

Beze Neden Olur ve Nasıl Alınır?

Yağ bezeleri genellikle ciddi sorunlara sebep olmayan iyi huylu kistler olup tıp dilinde lipom olarak adlandırılır. Çoğunlukla küçük boyutlarda olan ve müdahale gerektirmeyen bu bezeler sinirlere baskı yapıp büyüdüğünde ağrı yapıyorsa lokal anestezi uygulanarak basit bir operasyon yardımı ile alınabilir. Bunun için cildiye ya da genel cerrahiye gidebilirsiniz.

Herhangi bir yaşta kendini gösteren yağ bezeleri genellikle orta yaş ve yetişkin çağda olan kişilerde görülür ve hem erkek hem de kadınları eşit oranda etkiler. Fakat erkeklerde genellikle çoklu yağ bezesi oluşurken kadınlarda tek yağ bezesi oluşur. Her yüz kişiden birinde görülen yağ bezeleri sağlık tehdidi oluşturmaz ve yaygın olarak görülür. Çevre dokularına ve kaslara yayılmaz ve kansere dönüşmez. Fakat vücutta beliren kist ya da yağ bezelerinin zararlı olup olmadığını öğrenebilmek için doktora gitmenizde fayda var. Yağ bezesinin büyümesi ya da yağ bezelerinin daha çok çıkması halinde ise vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Yağ bezelerine, kötü beslenme, metabolik hastalıklar, kıl kökü iltihabı, yüksek kolesterol, et yemekler, yağlı yiyecekler ve tatlılar, hareketsiz durmak, kolesterol, lipoprotein, trigliserid ve genetik gibi etkenler sebep olabilir.

Uzun süre boyunca aynı boyutta kalan ya da yavaş bir şekilde büyüyen yağ bezelerinin ne gibi durumlarda bu şekilde tepkiler göstereceği bilinmez. Kimi durumlarda hızlı kilo alımı bu durumu tetikler. Yağ bezelerine ev ortamında buz kompresi gibi kullanılan yöntemler bulunur. Fakat evde uygulanacak olan tedavi yöntemleri ve özellikle de buz kompresi yağa bir etki edemeyeceği için herhangi bir sonuç almanız pek mümkün olmaz. Yağ bezesinin zararsız olması sebebiyle genellikle tedaviye gerek olmasa da kimi durumlarda yağ bezelerinin iyi huylu ve zararsız olup olmadığını kontrol edebilmek için test yapmak gerekebilir. Yağ bezesinin büyümesi ya da bağırsakta tıkanıklıklar oluşması halinde ya da bir başkası sorunun ortaya çıkması durumunda yağ bezeleri alınabilir.  Aynı zamanda estetik cerrahi de bazı durumlarda devreye girerek kişilerin isteklerini yerine getirebilir.

Bacak arasında beze sorunu sıklıkla görülür. Genellikle kadınların iki bacaklarının arasında gözüken bu bezeler bir enfeksiyonel rahatsızlığın belirtisi ya da sonucu olarak karşımıza çıkar. Bacak arasında beze çıkmasının sebeplerinden birisi de bacak aralarının yeteri kadar iyi bir şekilde temizlenmemesidir. Özellikle denize giren kişilerde ortaya çıkan bacak arasında beze, denizden gelecek olan virüs ve bakteriler ile birlikte ortaya çıkar. Bacak arasında beze oluşumunun tespit edilmesi halinde dikkat etmeniz ve yapmanız gereken noktalar ise yazımızın devamında yer alıyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey bacak arasındaki bezelerin ağrılı olup olmadığıdır. Normalde ağrısız olan bu bezeler ağrılı olması halinde mutlaka doktora başvurmak gerekir. Bu esasında tüm yağ bezeleri için de geçerli olur.

Tüm Bezelerin Alınması Gerekir Mi?

Tüm yağ bezelerinin alınması gerekmez. Bu noktada dikkat edilmesi gereken çeşitli kriterler bulunur. Yağ bezesinin iyi mi kötü mu huylu olduğuna bakılması gerekir. Yağ bezesinin boyutunun ne kadar olduğu zaman içinde ne gibi bir gelişim gösterdiği de önem taşır. Muayene sırasında ortaya çıkacak bulgulara göre bir tespitin yapılması mümkün olur. Kitlenin ağrı yapması, kısa olmasına rağmen hızlı bir şekilde büyümesi gibi belirtilerinin yanı sıra; iştahsızlık, halsizlik ve kansızlık gibi belirtiler göstermesi halinde ya da kozmetik olarak hastayı rahatsız etmesi durumunda, kanser şüphesini oluşturan ilave belirtilere sahip olması halinde hastalığın gerekli tetkik ve testlerden geçirilmesi ve ardından da cerrahi yöntemler kullanılarak yağ bezelerinin alınması gerekir. Yağ bezelerinin alınması sizler için herhangi bir zarar içermez. Fakat cerrahi müdahale sırasında çeşitli riskler ortaya çıkabilir. Yağ bezelerinin genellikle 10 ile 15 dakika aralığına süren işlemler ile alındığı biliniyor.

Birçok farklı değişkene bağlı olarak meydana gelebilecek olan yağ bezelerinin tedavisine gerek olup olmadığına doktor karar verir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir