Ana Sayfa / Sağlık / Bebekler Ne Zaman Yürür

Bebekler Ne Zaman Yürür

Bebekler Ne Zaman Yürür

Bebeklerin yürümesi kas gücüyle alakalı olduğundan, her bebeğin yürüme ayı farklılıklar gösterir. Ancak ortalama olarak uzmanlarca verilen bebeklerin yürüme zamanı olan süre, bir ile bir buçuk yaş arasıdır. Bu sürenin öncesinde yürüyen bebekler de vardır sonrasında yürüyen bebekler de vardır. Bu yüzden anne babaların endişelenmesine, telaşlanmasına çok ta fazla gerek yoktur.

Bebeğinizin İlk Hareketleri Ne Zaman Olur?

Yeni doğan bebeklerin kasları, vücut ağırlıklarını taşıyacak kadar güçlü olmadığından, ancak üç ay sonrasında kollarından tuttuğunuzda refleks olarak adım atmaya başlarlar. Bebeğinizin her hareketi yerde yuvarlanması bile bebeğinizin kaslarının güçlenmesi adına yaptığı davranıştır ve bebeğinize hareket yeteneği kazandırır. Eğilip kalkma hareketleri de aynı şekilde bebeğiniz için oldukça doğru ve güzel egzersiz hareketlerdir.

Bebeğiniz bu ilk hareketlerinde tamamıyla diğer kişilere bağımlı olarak, hareketlerini gerçekleştirmeye çalışır. Birinci ayın sonunda ise, yüz üstü yatırıldığında, kucağınıza aldığınızda, başını kaldırmaya çalışır. Altıncı ayın sonunda ise vücudu artık öne ve arkaya dönme hareketlerini de kazanmış olur. Üçüncü ayın sonunda, yere bastırdığınız bebeğiniz, refleks olarak ayaklarını dikleştirerek sizin yardımınız ile kısa bir süre ayakta durabilir. Bu bebeğinizin omurlarının da sertleşmeye başladığının işaretidir.

Bebeğimin Yürümesi İçin Yürüteç Kullanmalı mıyım?

bebeklerde-yurume

Bebeğiniz bir yaşını doldurduğunda kendi başlarına yürüyecek seviyeye gelebilirler. Uzman ve doktorların uyarıları ise kesinlikle yürüteç kullanılmaması adınadır. Doktorların yürüteç tavsiye etmemesinin nedeni ise hem bebeğinizi tembelliğe alıştırdığı için hem de bacak kaslarının doğru bir şekilde gelişmediği içindir.

Yürüteç kullanmanın bir başka sakıncaları ise; özellikle dördüncü aydan yedinci aya kadar olan dönemde, vücut dik durmaya uygun olmadığından, kifoz (Kamburluk olarak da bilinen, omurganın öne doğru eğilmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. İnsan omurgasında yandan bakıldığında anatomik olarak birbirini izleyen ters eğrilikler (Boyunda, sırtta, belde ve leğen kemiğinde) bulunur. (Kifoz hastalık olarak en çok sırt bölgesinde görülüyor.) Skalyoz (Omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Normal ve sağlıklı omurgada omurlar arkadan bakıldığında yukarıdan aşağıya yani boyun, sırt ve bel bölgelerinde düz bir hat şeklinde uzanır.)  ya da kalça problemleri gibi rahatsızlar olabilir.

Yürütecin bir riski de bebeğinizin, yürüteçle yürüdüğünde masa örtülerini çekerek, masanın üzerinde bulunan şeylerin üzerine düşürmesi ve bazen önemli kazalara sebebiyet vermesidir. Bebeğiniz yürüteç üzerinde istediği yere gidiyor olabilir ama hareket anlamında oldukça kısıtlıdır. Siz farkında olmasanız da bu durum bebeğinizi olumsuz olarak etkilemektedir. Bebeğinizin huzurlu ve mutlu, zihinsel ve fiziksel olarak gelişmesini istiyor iseniz bebeğinizi yürütecin dışında, oynamasına, yuvarlanmasına, uzanmasına, kalkmasına, oturmasına zemin hazırlayın ve lütfen bu dönemlerde kendi rahatınızı değil bebeğinizin sağlığını düşünün.

Bebeğin Yürüme Evreleri Nasıldır?

fft99_mf5232110

Bebeğinizin kaslarının gelişmeye başladığı ilk yıllar bebeğiniz için oldukça önemli olan bir bakıma yürümeye hazırlık evresidir. Bu evrede bebeğiniz yürümeye başlamadan önce yerde yuvarlanmaya, emeklemeye, oturmaya, oturduğu yerden uzanmaya çalışır. Bu hareketleri başardıkça daha fazla hareket etme ihtiyacı duyacak ve merakından kendi başına bir koltuğa tutunarak kalkmayı isteyecek, kalktığında dengesini kazanmayı öğrenecek, dengede kalmayı başardığında minik adımlarla ilerlemeye başlayacaktır. Tabii ki bu dönemde düşmeler de olacaktır, siz sadece önemli durumlarda müdahil olun, bırakın bebeğiniz kendi kendine başarmanın tadını çıkarsın. Her bebeğin yürüme macerası farklıdır, kimi bebekler ne emekler, ne de poposunun üzerinde gider, kalkar ve yürür, kimi bebekler emekledikten sonra yürür. Kimi bebekler de kollarından tuttuğunuzda adım atar, düşmeyeceğinden emin olduğunuz ve kollarını bıraktığınızda yürür. Sizin yapmanız gereken sadece bebeğinizi cesaretlendirmek olacaktır.

Bebeğinizin ilk yürümeyi ve deneme adımlarını bir şeylerden yardım alarak yapacaktır. Mesela, koltuğa tutunup, kendisini itecek veya yan olarak adım atacaktır yani sıralayacaktır. Dengesini kazanmak için de, tutunma ihtiyacı hissedecektir, o zaman da örneğin masa örtüsüne tutunacaktır, bu arada ufak kazalar da yaşayabilirsiniz onun için bebeğinizi bu yeni yeni adım atma, hareket etme dönemlerinde gözlemlemenizde fayda vardır. Çünkü kendi başına bir şeyler yapmaya başladıkça, gitmek istediği yerlere gitmeye başladıkça, hele de bu zamanda ilginin üzerinde olduğunu hissettiğinde daha da hareketli olacaktır. İlk adımlarından sonra bebeğinizin yürüme süresi her bebekte farklıdır, kimi bebek adım atmaya başladıktan kısa bir süre sonra kendi başına yürürken, bazı bebeklerde bu süre biraz daha uzun olabilir.

14958

Bebeğinin yürümesine yardımcı olmak isteyen anne babalar öncelikle bebekleriyle oyun oynamalıdır, bu sırt kaslarının kuvvet kazanması içindir. Yüz üstü yatırdığınız bebeğinizin biraz uzağına koyacağınız oyuncak veya ilgisini çeken nesnelere uzanması sırt kaslarının gelişiminde önemli rol oynayacaktır. Kendisine zarar vermediği sürece bebeğiniz düşse de, bu düşüşünde ağlasa da müdahale etmeyin bırakın kendisi kalksın, kalkmayı, oturmayı, ayakta durabilmeyi öğrenmesi gerekir, her düşüşünde yardımcı olmanız, bebeğinizi psikolojik ve duygusal olarak rahatsız edecek, başarı azmini ortadan kaldıracak ve tembelliğe itecektir.

Bebeğinizin kıyafetleri bol ve rahatça hareket edebileceği şekilde olmalıdır, hareketlerini kısıtlayan dar kıyafetler tercih etmemenizde yarar vardır. Bebeğinizin ayak taban ve bacak kaslarının kuvvetlenmesi adına evinizde ayakkabısız gezmesine izin verin, mümkün olduğu oranda yazın kumlarda yalın ayak gezdirmenizde hem kemiklerinin güçlenmesi için hem duygusal olarak fayda vardır. Evin içinde veya evin dışında bebeğinize tercih edeceğiniz ayakkabıların görüntüsünden, şıklığından çok hafifliği, esnek oluşu, ayakkabı tabanlığının çok sert olmaması ve ayaklarına uygun bir ayakkabı seçmeniz, ileride ortaya çıkabilecek problemleri ortadan kaldıracaktır. Gün içinde bebeğinize kollarından tutarak yaptıracağınız yürüme egzersizleri, bebeğinizin yürümesine motive etme adına yardımcı olacağı gibi sizin ile bebeğinizin arasındaki duygusal bağın güçlenmesine de yardımcı olacaktır.

Bebeklerin Geç Yürüme Nedenleri Nelerdir?

20770

Bebeğiniz emeklemeye başladığında ve bunun keyfine vardığında, istediği yere daha kolay ulaşabildiğini zannettiğinden emekleme hızı da artar bu sayede yürümek ona zor geleceğinden çok da yürüme heveslisi olmaz. Bebeğinizin olması gerektiğinden fazla kilo alması hareketini kısıtlayacağından yürüme de zorlanacaktır, anne babalar aşırı iyi anne baba olma adına çocuklarını korumaya başladıklarında, bebekler her şeye hazır sahip olduğu için hele de sürekli kucak bebeği ise yürüme zevkini bilemeyecektir.

Pek çok etken bebeğinizin geç yürüme sebebidir. Bebeğiniz erken doğmuş olabilir, genetik olarak ailede geç yürüme vardır, bulunduğu ortamdan kaynaklı olabilir. Önemli bir hastalığın veya sağlık probleminin dışında da bebeğiniz geç yürüyebilir. Bunların dışında beyinde herhangi bir hastalık bulguları var ise bebeğinizin yürümesi gecikecektir. Bebeğinizin gelişiminde herhangi yavaş seyreden bir durum fark ettiğinizde, örneğin bir buçuk yaşını geçtiği halde hala yürümüyor ise, hareketlerinde kısıtlama varsa, doktora başvurmanız gerekmektedir.Bebeğiniz koltuk gibi, sandalye gibi eşyalara tutunup kendi başına kalkabiliyor ise, kendi dili ile de olsa sesler, basit kelimeler çıkarabiliyor ise, elleriyle oyuncak veya nesneleri tutabiliyor, parmaklarını kullanabiliyor ise fakat yürüyemiyorsa endişe edecek bir durum söz konusu değildir; zamanla yürüyecektir. İçinizin rahat etmesi açısından isterseniz doktorunuza gidebilirsiniz. Eğer iki yaşını geçip de yürümüyorsa doktora gitmeniz gerekmektedir.

Unutmamalıyız ki her bebeğin farklı yapıya ve özelliklere sahip olduğunun bilincinde olarak, bebeğinizi başka bebeklerle kıyaslama hatasında bulunmayın. Kardeşleriniz ile bile sizin aranızda olan farklılıkları düşünün.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir