Ana Sayfa / Sağlık / Bebeklerde Emzirme Sonrası Kusma

Bebeklerde Emzirme Sonrası Kusma

Bebeklerde Emzirme Sonrası Kusma

Kusma Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Kusma, midedeki gıdaların çıkarılma olayıdır. Pek çok nedenlere bağlı olan kusmanın sebeplerinden bir kaçını saymak gerekirse, denge organı olan kulaktaki bir takım rahatsızlıklar sonucu oluşan denge kaybı, karındaki ve baştaki şiddetli bir ağrı, hoş olmayan rahatsız edici kokular, rahatsızlık veren görüntüler, midenin aşırı dolması ve midenin bu fazlalığı çıkarma ihtiyacı olarak sayılabilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Emzirme Sonrasında Kusma Neden Olur?

İlk kez anne olan bir kişi bebeğinin emzirme sonrasındaki kusmasından, tecrübesiz ve deneyimsiz ise endişe ve korku duyabilir. Çünkü annelerin en çok başına gelen şey bebeklerinin kusmasıdır, bu kusma olayı hoş bir durum olmamakla birlikte, bebeğim rahatsız mı stresini de yaşatabilir. Bebeklerde emzirme sonrasındaki kusma normaldir, çok veya sızıntı şeklinde ağız kenarından akabilir. Bebeğinizin kilosu normal ve başka rahatsızlığı yoksa; ateşlenme gibi, ishal gibi, çok fazla ağlama gibi ya da herhangi bir sağlık sorunu yoksa, bu kusmalara çare aramanız gerekmemektedir.

Yeni doğan bebeklerin, yemek borusu ve mide arasındaki SFİNKTER (Mesane, anüs ve midenin pilor bölgesi gibi bazı organlarda geçişi ayarlayan ve halkasal düzenlenmiş düz kas demetlerinin kasılması ile açıklığı kapayan yapılar.) daha olgunlaşmamıştır, tıpkı kafatasındaki bıngıldak adı verilen kemiğin yumuşak olması sertleşmemesi gibi, bu yüzden doğumdan kalan ve atılamayan mukus; bu şekilde kusma olarak midesinin ve yemek borusunun temizlenmesini sağlanıyor, korkmayınız. Halk arasında buna bebeğin içi temizleniyor diyorlar. Bebeğinizi emzirirken düz bir şekilde yatarak karnını doyurmak da kusmasına neden olabilir. Çünkü bu şekilde bebeğinizin hava yutması kolaylaşacak, midesinde oluşan gaz sayesinde kusma olayı gerçekleşecektir. Bebeğiniz doyma hissinin ne olduğunu daha bilmez. Çok ve hızlı emmesinden kaynaklanan süt midesinde fazla şekilde birikebilir ve fazlalık olan sütü mide dışarıya kusma şeklinde çıkartır. Bebeğinizin midesi büyüdükçe ve geliştikçe, bağırsak sistemi gelişimini tamamladıkça bu sorun azalacaktır. Çünkü bebeğinizin midesi çok küçük ve bebeğiniz emme hırsıyla midesinin taşıyamayacağı kadar süt emiyor.

ağlayan bebek

Bu kusmalar endişeye gerek olmayan kusmalardır, bebeğinizin başını biraz dik tutarak emzirmek, sıklıkla çok fazla olmamak kaydıyla emzirmek, gazını çıkarıyor olmak ile kısa zamanda bu normal olan kusmanın bitmesini sağlayabilirsiniz. Annenin bebeğini emzirirken bebeğinin burun deliklerinin annenin göğsünde gömülmemesine dikkat etmesi de gerekir. Bir yaşına kadar devam edebilen bu tür normal olarak adlandırılan kusmalar, yaşından sonra da devam ediyor ve sık sık yineleniyorsa bir doktora gitmenizde fayda vardır. Bebeklerde emzirme sonrasındaki kusma olayı kusmanın çok fazla olması, fışkırır şekilde olması, sıklıkla olması önemlidir ve bir hastalığın habercisi olabilir. Bu hastalıklardan bir tanesi reflü diye adlandırılan rahatsızlıktır. Yemek borusunun mideye bağlandığı kapağın kapanması ve anne sütü veya mamanın yemek borusunda birikmesidir ve çıkarılması gerekir; bu tarz bir rahatsızlıkta bebeğinizde morarma ve nefes almada zorluk görülebilir.

Bebeğiniz zorlanarak kusma eylemini gerçekleştiriyorsa öğürme şeklinde, fışkırır şekilde kendini gösteren kusma olayının da sindirim sistemi ile ilgili bir sorun olduğu düşünülebilir. Yeni doğan bebeğiniz, doğduğundan itibaren iki gün içinde görülen şiddetli kusmaları sindirim sistemiyle ilgili hastalığın belirtisidir. Yeni doğan bebeğiniz doğduğu ilk günlerini kusarak geçiriyor, karnı şiş ve kaka problemi varsa, kakasını yapamıyorsa bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Kusmanın zamanı da önemlidir. Çocuğunuz veya bebeğiniz emzirmeden sonra kusuyorsa bu fizyolojik bir kusmadır, yani eğer kusması bir tatlı kaşığını geçmiyorsa normaldir.

Çocuklarda Emzirme Sonrasındaki Kusma Neden Olur?

ağlayan bebek

Kusma olayı bir hastalık değil bir hastalığın habercisidir, çocukların bir kısmı aşırı heyecandan kusabilirler, çocukların bir kısmında ise psikolojik olarak kusma olayı kendini gösterir, bunun nedeni de annenin fazla gergin olmasından kaynaklıdır; çocuğun kendini ilgisiz hissedip böyle bir tepki ile annenin bu tutumuna cevap vermesidir. Çocuklardaki bir diğer neden de enfeksiyonlara bağlı rahatsızlıklardır. Boğaz enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, mide bağırsak enfeksiyonları, sinir sistemindeki enfeksiyonlar kusma olayını gerçekleştiren başlıca sebeptir. Bazı çocuklardaki tansiyon rahatsızlığı da kusmaya sebep olan hastalıklardandır.

Bebeğiniz ya da Çocuğunuz Kusarken Neler Yapılmalı?

Bebeğiniz ya da çocuğunuz kusuyorsa, yan tarafına yatırmanız faydalı olacaktır ve çocuğunuzun kusması bitene kadar katı gıda vermekten kaçınmanız gerekmektedir. Kusma olayı gerçekleştikten sonra bebeğinizin ağzını mutlaka temizlemeniz gerekmektedir. Bebeğiniz kustuktan sonra su vermeniz gerekiyorsa çok az vermelisiniz, emzirmeniz gerekiyorsa az emzirmelisiniz. Çünkü çocuğunuzun midesinin dinlenmesi gerekiyor, kustuktan hemen sonra normal emzirme işleminizde tekrar kusacaktır. Ne olursa olsun çocuğunuzu ya da bebeğinizi alması gerektiğinden daha fazla beslemeyin.

Bebek veya Çocuklarda Emzirme Sonrası Kusma için Ne Zaman Doktora Gitmeli?

doktor ve bebek

Çocuğunuzdaki kusmalar için doktora başvurmanız geren durumlar vardır. Bebeğiniz veya çocuğunuz sık sık kusuyorsa, kilo alma sorunu yaşıyorsa, gün içinde birkaç kez kusuyor ve kusma oranı çok ise, yapmıyor denecek kadar az çiş yapıyorsa, genelde bezi kuru gibiyse, kusmuğunda kan görüyorsanız, yine gün içinde tekrarlanan safralı, köpüklü kusmalar yaşıyorsa, kusmalar bir günden fazla sürüyorsa, kusmayla birlikte dalgınlık mevcutsa, mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bebeğinizin veya çocuğunuzun ağız ve burunla aynı andaki kusmalar idrar yolu enfeksiyonuna bağlı olan kusmalar olabilir, bu durumda da doktorunuza gitmenizde yarar vardır. Bebeğinizin gözlerinden yaş akmadan ağlaması, ağzında kuruluk hali olması, emmeyi ya da yemeğini yemeyi reddetmesi gibi olumsuzluklar da dikkat edilmesi gereken durumlardır ve doktorunuzun görmesi gerekir. Tüm önlemleri aldığınız halde sayılan nedenler ile kusma devam ediyorsa vakit geçirmeden doktorun görmesi gerekir, sıvı ve mineral kaybı nedeniyle serum gerekeceği için ihmal edilmemelidir.

Doktorunuz; çocuğunuz hangi şekilde kusuyorsa, o kusmaya bağlı olarak tedavi şekli önerecektir. Bazı durumlarda özel beslenme metotları da etkili olacak ve kusma ile ilgili sıkıntınız son bulacaktır. Bir başka tedavi yöntem olarak da eğer reflü varsa çocuğunuzda, mide kapağının gevşemesi üzerine bir tedavi şekli uygulanabilir.

Kusmayı Engellemek için Neler Yapılabilir?

Bebeğinizi veya çocuğunuzu mümkün olduğunca emzirirken veya karnını doyururken ve sonrasında yatırmayın. Aşırı şekilde karnının doyması için zorlamayın. Karnını doyurduktan sonra bir süre zıplatma anlamında çok fazla hareket ettirmeyin. Gazını yapabiliyorsanız emzirme öncesinde çıkartın ve bebeğiniz ağlarken emzirmeye çaba sarf etmeyin. Bebeğinizin veya çocuğunuzun emzirme öncesinde sakin olmasına dikkat edilmeli, midesindeki havanın çıkmasını sağlamak adına geğirmesine yardımcı olunmalı, oturacak kadar büyüdüyse bebeğiniz, mutlaka oturtarak beslenmesini sağlamalısınız.

Biberonla beslenen bebeklerde, anne sütüyle beslenen bebeklere göre daha fazla kusma olayı görülür, bunun nedeni biberonla beslenen çocuklarda hava yutma daha fazla olmaktadır. Çocuğunuzu biberon ile besliyorsanız, biberon emziğinin deliğine dikkat etmeniz gerekir. Biberon emziği deliğinin çocuğun emme refleksinden büyük olması, istenilenden fazla süt içmesine, küçük olması ise bebeği emme konusunda zorlayacağı için yoracağından hava yutmasına sebep olacaktır. Bu yüzden biberonu dik konumda tuttuğunuzda bir iki damla süt akıyorsa uygun biberon emziğini kullanıyorsunuz demektir.

Kusmanın Tedavisi Var mıdır?

Kusmanın sebepleri ne olursa olsun sonucundaki sıvı ve mineral kaybı, midenin aşırı yorulması nedeniyle ilk tedaviler genellikle aynıdır. Bol sıvı tüketilmesi, yağlı, baharatlı, acı, ekşi olmayan yani hafif gıdaların çocuğa verilmesine dikkat etmek gerekir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir