Ana Sayfa / Güzellik / Biberiye ile Sivilce Maskesi

Biberiye ile Sivilce Maskesi

Biberiyeyle Sivilce Maskesi

Biberiye, özellikle İtalyan mutfağında çok fazla kullanılan bitkilerden birisidir. Yemeklerde kullanıldığı gibi bitkisel tıpta da kullanılır. Biberiye yağı ise akneyi tedavi etme özelliği olan bir yağ çeşididir ve biberiye bitkisinden yapılır. Akdeniz ülkelerinde yetişen biberiye yağı sivilce tedavilerinde de son zamanlarda sıklıkla kullanıldığı görülmüştür. Biz de bu yazımızda biberiye ile sivilce maskesi tarifini ve uygulanışını anlatacağız.

Biberiye, nane ailesinden bir bitkidir. Lavantaya benzer bir görünüme sahiptir. Biberiye yağı ise biberiye bitkisinin yapraklarına buhar damıtımı yapılmasıyla üretilir. Tütsü olarak da kullanılır. Ayrıca, şampuanlarda, temizlik ürünlerinde ve sabunlarda da katkı maddesi ola konulur. Biberiye yağı, zihinsel uyarıcı özelliğinde dolayı sinüzit problemlerinin de vazgeçilmezidir.

Biberiye yağının kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Baş ağrısı.
  • Solunum ile ilgili problemler.
  • Vajinal enfeksiyon.
  • Hazımsızlık.
  • Kas ağrıları.
  • Sivilce ve akne gibi cilt problemler.

Biberiyenin Faydaları

Biberiye sivilcelere karşı anti bakteriyel özelliği gösterdiğinden dolayı sıklıkla sivilce tedavilerinde kullanılır. Ayrıca biberiye yağı cildin enflamasyon durumunu da belirler ve sivilceye neden olan bakterileri ölmesini sağlar.

Biberiye yağı içeriğindeki bileşiklerden dolayı antioksidan özelliği de gösterir. Biberiye ile yapılmış olan maskeler ciltteki sivilceler için uygulandığı gibi saça da uygulanabilir. Böylece saç diplerindeki sivilcelerin temizlenmesini de sağlar.

Biberiye yağı, ciltte önceki sivilcelerden kalan sivilce lekelerinin yok edilmesinde de kullanılır. Ayrıca saça uygulandığında, saçın giderek daha da güçlü olmasını sağlar. Biberiye yağı ile cilt bakımı yapılması, ciltteki mikropların ve bakterilerin ölmesini sağlar. Ayrıca biberiye yağının zayıflatıcı etkisi de vardır. Bu yüzden diyet sırasında da tüketilebilir.

Banyo sırasında suya ekleyeceğiniz bir ölçek biberiye yağı, vücudunuzdaki eklem ve romatizma ağrılarınızı alır. Baş ağrınız olduğunda biberiye yağı ile başınıza masaj yaparsanız, bu baş ağrınızın geçmesini sağlayacaktır.

Biberiye ile Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır?

Şimdi de biberiye ile sivilce maskesinin nasıl yapıldığına gelelim. Biberiye ile sivilce maskesi yaparken içine başka yağlar da katılabilir. Böylece maske daha etkili olacak ve sivilce problemlerini o kadar hızlı yok edecektir. Biberiye ile sivilce maskesi tarifleri aşağıdaki gibidir. Size uygun olanı istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

1. Çay Ağacı Yağı, Avokado Yağı ve Biberiye Yağı ile Sivilce Maskesi

Biberiye yağına ek olarak bu maskenin içine avokado yağı ve çay ağacı yağı da katılır. Çay ağacı yağının anti bakteriyel özelliği olduğu ve bundan dolayı akne oluşumunu engellediği belirlenmiştir.

Bu karışım için 1’er şişe biberiye yağı, çay ağacı yağı ve avokado yağı alın. Bir kap içerisine yağlardan birer kaşık ekleyin ve iyice karıştırın. Yaptığınız bu yağ karışımını parmak uçlarınızla sivilceli olan bölgenize masaj yaparak uygulayın. Bu maskeyi günlük olarak kullandığınızda daha hızlı etki edecektir.

2. Biberiye Yağı ve Üzüm Yağı ile Sivilce Maskesi

Üzüm yağının akne lezyonlarını azalttığı ve oluşumunu yavaşlattığı bilinir. Bu maske için 2 tatlı kaşığı biberiye yağını ve 1 tatlı kaşığı üzüm yağını bir kabın içerisine koyarak iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı bir fırça yardımıyla ya da elinizle sivilceli olan bölgenize sürün. Bu maskeyi de her gün yapmanızda bir problem yoktur.

3. Biberiye Yağı ve Aloe Vera Jeli ile Sivilce Maskesi

Aloe Vera bitkisinin cilt için bilinen birçok özelliği vardır. Cildi rahatlatır ve sivilce oluşumunu engellediği için sivilce problemlerinde sıklıkla kullanılır. Bu karışım için birer şişe Aloe Vera jeli ve biberiye yağı temin edin. Bir kabın içerisine 1 damla Aloe Vera jeli ekledikten sonra üzerine 6 damla biberiye yağı dökün. Daha sonra bir kaşık yardımıyla bu karışımı iyice karıştırın. Her gün yüzünüze maske olarak uygulayın.

Biberiye ile Sivilce Maskesi Nasıl Uygulanır?

Biberiye yağı ile sivilce maskesi tariflerini uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Kullanmadan önce biberiye yağına alerjinizin olup olmadığını anlamalısınız. Bunun için az miktarda biberiye yağını cildinizin küçük bir kısmında deneyebilirsiniz. Biberiye yağını sürdükten sonra 20 dakika bekleyerek etkisinin olup olmadığına bakın ve eğer kızarıklık oluşuyorsa biberiye yağı katkılı maskeleri yapmayın.

Hamile olan kadınlar da biberiye ile sivilce maskesi tariflerinden kaçınmalıdır. Biberiye yağı ile yaptığınız maskeyi yüzünüze sürerken, bu maskenin dudak kenarlarına, durun deliklerine ve gözlere gelmemesine dikkat edin. Aksi halde maske tahrişe ve yanmaya sebep olabilir. Ayrıca cildiniz çok hassassa da bu maskeleri kullanmanız önerilmez.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir