Ana Sayfa / Güzellik / Birçok Kadının Vazgeçilmezi Olan Ağdanın Verdiği 9 Zarar!

Birçok Kadının Vazgeçilmezi Olan Ağdanın Verdiği 9 Zarar!

İstenmeyen tüylerden kurtulmak ve daha pürüzsüz, çekici bir cilde sahip olmak için senelerdir tercih edilen uygulamalar arasında en popüleri şüphesiz ki ağda yapmaktır. Asırlardır kadınların en çok kullandığı yöntemlerden birisi olan ağdanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Aslında bu dezavantajlarla karşılaşmamak tamamen sizin elinizde. Ağdayı düzgün kullanırsanız zararlarından etkilenme ihtimaliniz en aza iner.

Ağdanın sağlık açısından etkilerine geçmeden önce ağda yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı sizlerle paylaşalım:

  • Ağdanın zararlı sonuçlarıyla karşılaşma ihtimalinizi en düşük seviyeye indirmek için cildinizi ağda yapmadan önce temizlemeli ve kurutmalısınız. Ağdayı ıslak cilde ya da suyla güzelce temizlenmemiş cilde uygulamanız çok sağlıklı bir seçim olmaz.
  • Sir ağda ne kadar ince tabakaya sahip olursa o kadar az acı verir. Ağda makinelerinde uygulama kalınlığı ayarlanabildiği için bu konuda en az acı hissedeceğiniz kalınlığı ayarlamak sizin elinizde.
  • Ağda yaptıktan hemen sonra ya da ağdadan kısa bir süre önce güneşe çıkmamanız gerekiyor. Ağda yapacağınız bölgenin ağda öncesinde ya da sonrasında güneşe maruz kalması kötü sonuçlar doğurabilir.
  • Her ağda tipi her vücuda uygun olmadığı için cildinize en uygun ağda türünü öğrenip onu tercih etmeniz gerekiyor. Bu konuda yetersiz bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız kesinlikle bir doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Ağdadan daha iyi sonuç elde etmek için cildin gergin olması gerektiğini unutmayın. Tek başınıza ağda yapılacak bölgedeki cildi gerdiremiyorsanız bu konuda birisinden destek alabilirsiniz.
  • Çok sık ağda yapmamaya özen gösterin. En fazla ayda bir kez ya da 3 haftada bir kez ağda yapın. Ağda yapma sıklığınız arttıkça ağdanın vücuda zararlı etkileri de artacaktır.
  • Ağda yaptıktan sonra kesinlikle cildinizi nemlendirin. Bu konuda aloe vera oldukça iyi bir ek kuvvet olarak yardımınıza koşacaktır.
  • Cildin tahriş olmasını engellemek için yapabileceğiniz başka şeyler de mevcut. Alerjen reaksiyonlardan ve tahrişlerden korunmak için ağda sonrasında yasemin yağı ile cildinizi temizleyebilir, bunun sonrasında bölgeye buz uygulaması yapabilirsiniz. Finalde de ağdadan sonra cilt tahrişinin önüne geçen temizleme mendillerini tercih edebilirsiniz.

Sizlere daha temiz, daha pürüzsüz bir cilt sunan ağdanın zararlarına da şöyle bir göz atalım:

1. Ciltte sarkmalara neden olabilir

Ağdanın uzun süreli kullanımı ve sık sık ağda yapılması cilt üzerinde sarkmaların meydana gelmesine sebep olabilir. Cildi çekici hale getirmek isterken ağdanın yanlış kullanımı neticesinde sarkmalarla karşılaşarak cilt güzelliğinizi kaybedebilirsiniz. Bu yüzden vücudunuza çok sık ağda uygulamamalısınız, zaman zaman diğer sağlıklı yöntemleri kullanarak istenmeyen tüylerden kurtulmayı tercih edebilirsiniz.

2. Enfeksiyona sebep olabilir

Sıcak ağdanın da sağlık açısından ciddi riskleri bulunuyor. Bilinçsiz bir şekilde sıcak ağda kullanılması sonucunda cilt üzerinde gözenekler açılır ve bu durumda enfeksiyona uygun bir ortam oluşmasına sebebiyet verebilir. Enfeksiyon erken fark edilmez ve gerekli önlemler alınmazsa kişi ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilir.

3. Damarların genişlemesine yol açabilir

Yine sıcak ağdanın doğru kullanılmaması sebebiyle ciltte gözeneklerin açılmasına bağlı olarak damarların genişlemesi durumuyla karşı karşıya kalabiliriz. Bu durumun da bir sonucu olarak varis gibi kimi sağlık sorunları meydana gelebilir.

4. Bölgede kızarıklıklar oluşabilir

Sıcak ağdada olduğu kadar soğuk ağdada da kimi riskler mevcut. Soğuk ağdanın etkilerini tam olarak görmek ve ağdanın uygulandığı bölgedeki tüyleri tamamen temizlemek için soğuk ağdayı birden çok defa uygulamak gerekebilir. Bu duruma bağlı olarak da ciltte kolay kolay geçmeyen kızarıklıklar oluşabilir.

5. Güneş lekeleri oluşabilir

Ağda yaptığınız zaman cildinizin üzerindeki ölü deri de ağdayla birlikte vücuttan ayrıştırılmış ve atılmış olur. Bu duruma bağlı olarak güneşe maruz kaldığınızda ya da bronzlaşmaya çalıştığınız zaman vücutta lekelerin oluşma ihtimali artar. Ölü derilerin vücuttan ayrıştığı bölgelerde farklı renklerde bronzlaşmalarla karşılaşabilirsiniz ve cildinizin bu yüzden farklı tonlarda renklere sahip olduğunu görebilirsiniz.

6. Bazı bölgelere yapılırsa problem yaratır

Ağda yaparken cildinizin üzerinde yer alan çıban, ben ve sivilcenin bulunduğu alanlara ağda uygulamamaya dikkat edin. Bu bölgelere ağda uygularsanız cildinize büyük hasarlar verebilirsiniz.

7. Kabuklanmalar meydana gelebilir

Soğuk ağdanın birden çok kez uygulanması ve cilt üzerinde kızarıklıklar gibi tahrişlere sebep olmasının ileri seviyede kötü sonuçlara yol açması da mümkün. Kızarıklıkların ardından cilt üzerinde kabuklanmalar meydana gelebilir ve bu kabuklar cilt güzelliğine zarar verebilir.

8. Acıya sebep olabilir

Ağda yaptırmanın şüphesiz ki en büyük dezavantajı bu uygulamanın bazı kişiler için çok ciddi seviyede acılara sebep olabilmesidir. Genellikle acı eşiği düşük olanlar ve ilk kez ağda yaptıranlar ciddi acıyla karşı karşıya kalırken düzenli bir şekilde ağda vücuda uygulandıkça acı hissi de azalacaktır.

9. Bazıları için daha büyük risk teşkil eder

Ağda herkes tarafından kullanılmak için uygun bir madde değildir. Cildinde yara olanlar, güneş yanığı, kesik, çatlak gibi problemlere sahip olanlar, dermatolojik sorunlarla mücadele edenler, yaşı ilerlemiş kişiler, gevşek bir deri yapısına sahip olanlar ve şeker hastası olanların ağda yaptırması büyük sorunlara yol açabilir. Bu kişiler ağda yaptırırsa enfeksiyon kapma ihtimalleri yükselir. Vücuttaki tahriş olan bölgedeki kıl köklerinde yaraların ve yırtıkların oluşma ihtimali ortaya çıkar ve ciltte ciddi şekilde yanma ve kızarıklıklar meydana gelebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir