Ana Sayfa / Güzellik / Buz ile Sivilce Tedavisi

Buz ile Sivilce Tedavisi

Kimi insanlar soğuk havalardan ya da soğuk su gibi içeceklerden pek haz etmez. Soğuk olup da sevilmeyen bir diğer şey ise buzdur. Oysa soğuk hava ile buz, baş ağrısı, saç, cilt ve eklem ağrıları gibi birçok derde deva olabilen oldukça faydalı bir şeydir. Bugün sizlere buzun faydalarından ve Buz ile Sivilce Tedavisinin nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Buzun Faydaları

Buzun birçok faydası bulunur. Şimdi bunları başlıklar altında inceleyelim.

Eklem Ağrıları

 • Buz tedavisi olarak da bilinen kriyoterapi ile birlikte vücuttaki çeşitli şişlikler (elbette, şişliğe sebep olan durum da önemli), eklem ağrıları ve romatizmanın etkileri azalabiliyor.
 • Bunun sebebi soğuğun damarların şişmesini sağlaması ve böylelikle de eklem ağrılarına iyi gelmesi.
 • Buz tedavisi yöntemini dilerseniz evinizde kendi başınıza da yapmanız mümkün.
 • Bunun için eklem ağrılarına sahip olduğunuz bölgeye 20 dakika boyunca buz torbası ile kompres yapmanız gerekiyor. Böylelikle soğuk etkisini gösterecektir.
 • Bu noktada dikkat edilmesi gereken şeylerden biri ise, buzun doğrudan deriye temas ettirilmemesi ve bir beze sarılarak o şekilde kullanılması olacaktır.

Hematomlar

Buz kompresi doğrudan damarlara etki eder ve kanın yumuşak dokuların arasında toplanması durumu olan hematomu azaltır ve böylelikle de ödem oluşumuna engel olur.

Bu yöntemi kullanmak isteye kişilerin uzmanlar tarafından önerilen süre ve sıklıkta ilgili bölgeye buzlu kompres uygulaması gerekir. Genellikle 48 – 72 saat boyunca yarımşar ya da birer saat aralıkla 8 – 10 dakika boyunca buz kompresi uygulamanız gerekir.

Baş Ağrısı

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre soğuk baş ağrısına iyi geliyor. Bunun için tek yapmanız gereken şey ince bir beze saracağınız bir poşet buzu başınızda ağrı olan bölgeye uygulamak olacaktır. Soğuk, vücudunuzda hassas olan sinirlerin uyuşmasına ve ağrının azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda diş ağrıları için de etkili bir yöntem olarak bilinir.

Metabolizma Hızı

Kuzey bölgelerinde 1 – 2 dakika boyunca – 110 derecede olan soğuk odalara giren hastalar etkili sonuçlar alıyor. Soğuğa alerjisi olan kişiler ve kalp hastaları ile doktor tarafından sakıncalı olduğu düşünülen durumlar haricinde bu yöntem herkes tarafından kullanılabiliyor.

Cilt Lekeleri

 • Cilt üzerinde yer alan siğil, yanık lekesi ve doğum lekesi için leke üzerine uygulanan basınçlı buz iyi geliyor.
 • Bu yöntemi kullanabilmek için çok ince buz parçaları yüksek basınç uygulanarak cildin alt bölgelerine gönderildikten sonra tekrar emiliyor.
 • Bu şekilde buzun uygulandığı cilt bölümü kendi kendini yeniliyor.
 • Cildin kendini yenilemesi ile birlikte ise cilt lekeleri de ortadan kalkıyor.
 • Bu yöntem genellikle güzellik merkezinde uygulanıyor.

Saç

Dökülen saçlarını yeniden çıkarmak isteyen kişiler yaklaşık olarak sıfır derecede hazırlanmış olan bir buz torbası ya da bu duruma özel olarak hazırlanmış olan bir kasket kullanabiliyor. Uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre soğuk sayesinde saç derisinde yer alan kan damarları büzülerek saç kökleri canlanıyor.

Tümör

Cerrahi operasyonlarda kullanılan basınçlı buz prostat, akciğer, kolon ve böbrek üzerinde yer alan tümörlerin yok edilmesini sağlıyor. Bunun için basınçlı buz tercih ediliyor.

Buz ile Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Buz sayesinde hızlı bir şekilde sivilcelerinizden kurtulmanız mümkündür. Sivilce bölgenin kan dolaşımı için oldukça faydalı olan buz, derinizi yağ ve kirden arındırmak için kullanılabilir. Bunun için ezilmiş buz ya da buz küplerini kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Buz Küpleri
 • Bir Parça Bez

Hazırlanışı:

 1. Bir parça bezin içine buz sardıktan sonra birkaç saniyeliğine sivilce olan bölgenin üzerine tutun.
 2. Birkaç dakika geçtikten sonra aynı işlemi tekrar edin ve gün içinde bu uygulamayı tekrarlayın.
 3. Bu sayede buz şişliklerin ve iltihabın gitmesine yardımcı olur.

Buz ile Sivilce Tedavisi Nasıl Kullanılır?

Sivilceleri Küçültme

Yüz üzerine buz uyguladığınız zaman büyük akneler ve sivilce sebebi ile oluşan şişlikler küçülür. Sivilce küçük bir yaralanma türü olduğu için şişlik ve kızarıklıklar buz sayesinde sakinleşecek ve özellikle de kistik aknenin bulunduğu durumlarda çürük ve ağrıyı uyuşturarak rahatlatacaktır.

Fakat sivilcelerin hassas bir yapıya sahip olduğunu unutmamak gerek. Buz küplerinde bakteri olma olasılığı da bulunduğu için cilde doğrudan buz uygulamak yerine bir beze sararak uygulamayı tercih edin. Elbette bezin de temiz olması gerektiğini unutmayın.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi de, buzun her zaman aynı noktada tutulmaması, bunun yerine yüzde gezdirilerek uygulanması olacaktır. Özellikle hassas bir cilde sahip olan kişilerin damarları cildin üst bölümlerine daha yakın olduğu için bu tür bir durum damar çatlamalarına yol açabilir. Bu sebepten dolayı da bu tür uygulamaların havluya da bez yardımı ile yapılması doğru olur.

Sivilce ve Akneler İçin Buz Küpü Masajı

Buzun iltihap önleyici bir etkiye sahip olması sivilce ve akne oluşumunun da önüne geçer. Akne problemlerine sahip olan kişiler bu problemin bulunduğu yere buz küpleri ile uygulama yaparak bu bölgenin uyuşmasını ve akneden kurtulmasını sağlar. Bu uygulamayı iki günde bir kullanmanız yeterli olur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir