Ana Sayfa / Diyet / Canan Karatay Diyeti

Canan Karatay Diyeti

Karatay Diyeti

Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda beslenme adına klasik haline gelen bazı uygulamalar yapılan yeni araştırmalar sonucunda rafa kaldırıldı. Sürekli gündeme gelen ve neredeyse uzmanların birbirine düştüğü beslenme adına konuşulan konular vardır. En çok tartışılan konulardan biri de hatta az ama sık yemek gibi artık klişeleşmiş bir kuraldır. Bu klişe kuralın dışına çıkan bazı söylemler vardır. Bu söylemlerden biri de yağın vücutta aslında bu kadar kolay depolanmadığı hatta depolanılanın asıl karbonhidrat olduğu konusunda yapılan araştırmalar ve örnekleri veren bilim insanı Canan Karatay’dır. Beslenme konusunda oldukça uzman olan ve hatta sık sık tüm yayın organlarından yaptığı araştırmalardan bahseden Canan Hanım tereyağ ile yapılan yemeklerin bir zararının olmadığı konusunda da oldukça şok bir tartışma başlattı. Bunun haricinde kolestrol sıkça gündeme gelen ve uzak durulması söylenilen bir değer olarak bilmekteydik. Bugüne kadar doktorların hepsi et, yumurta gibi ürünlerinin hep fazla geleceğini dikkatli olmamız konusunda bizleri uyarmıştı. Ancak Canan Karatay’a göre kolestrol vücudun çalışması adına oldukça önemli olan bir değerdir. Canan Karatay’da bu değeri elde etmek amacıyla vatandaşları diledikleri kadar kırmızı et yemeye davet etmiştir. Kilo problemi yaşayan kişiler klasik diyetlere başladıkları zaman Pazartesi başlayıp Salı günleri genelde vazgeçmişlerdir. Ancak eminiz ki Canan Karatay’ın sizler için hazırlamış olduğu bu diyet sizleri hem zorlamayacak hem de severek tükettiğiniz ürünleri de sizlerin hayatından çıkarmayacağından sizlerde alışkanlık haline gelecektir. Sadece beslenme alışkanlığından yola çıkarak bir diyet hazırlayan Canan Karatay diyetini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Canan Karatay Diyeti

Sabah

 • 2 adet yumurta (Rafadan ya da kayısı kıvamında olmalıdır ya da tereyağ ile birlikte kırılmış olabilir)
 • 8-10 tane siyah ya da yeşil organik zeytin
 • Bir avuç içi kadar beyaz peynir
 • 4-5 adet kuru kayısı
 • Şekersiz bitki çayı
 • Bir avuç dolusu köy cevizi

Öğlen

 • Bir avuç içi kadar dana söğüş
 • Mevsim salatası (Mevsime uygun yeşillikler ile birlikte mutlaka zeytinyağlı)
 • Zeytinyağlı fasulye yemeği
 • Bir su bardağı kadar tuzsuz ayran
 • Dilenildiği kadar şekersiz bitki çayı

Ara Öğün

 • Yarım su bardağı kadar ceviz içi
 • Şekersiz bitki çayı ya da limonlu su

Akşam

 • Izgara balık
 • Bol soğanlı turp ve rokalı mevsim salata (içerisinde mutlaka sirke ve zeytinyağlı bulunmalı)

Canan Karatay Diyeti Tavsiyeleri

Canan Karatay’a göre su içmek oldukça önemlidir. Bu diyeti uygulayan kişiler günde en az 2,5 litre kadar su tüketmelidir. Bunun yanı sıra canınızın istediği herhangi bir tatlı olduğu zaman bunu meyvelerden ya da hurma gibi kuru meyvelerden elde edilmiş besinler ile gidermelisiniz. Şeker, un ve tuzu oldukça riskli bulan Canan Karatay’a göre tatsız tuzsuz diyet listeleri de hiç sağlıklı değil. Örneğin tuz kullanmak istiyorsanız bunun yerine kaya tuzlarını tercih etmelisiniz. Bu hem yemeklerinize lezzet verirken hem de yemeklerinizin daha sağlıklı olmasını da sağlayacaktır. Bunun yanı sıra Canan Karatay’a göre akşam sekizden sonra hiç bir şekilde yemek yenmemelidir. Canan Karatay Hanım aynı zamanda diyet yapan kişinin sık sık hareket etmesini önermektedir. Aksi halde bu diyet bile kişiye fazla gelebilir. Özellikle şekerden uzak durmanızı söyleyen bu diyet listesine göre sağlam yeyip az yemek her zaman daha önemlidir. Ara öğünler sadece sindirim sisteminizin devamlılığı için yazılmıştır. Bu nedenden dolayı ara öğünleri olabildiğince hafif tutmalısınız. Akşam ve sabah kahvaltılarına yeterince özen gösterirseniz ara öğünlerde ağır besinlere ihtiyaç duymayacaksınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir