Ana Sayfa / Diyet / Çilek Diyeti

Çilek Diyeti

Çilek Diyeti Nasıl Yapılır?

Son zamanlar yeme içme alışkanlıkları hızlı bir şekilde değişmiş, yerini fast food alışkanlığına bırakmıştır. Yani hızlı yeme ya da aperitif yiyecekler ile ana öğünü geçirmek bu alışkanlığın bir davranışıdır. Artık insanlar hamburger ile ya da yağlı sağlıksız besinler ile ana öğünlerini doldurmaktadır. Bu da ülkemizde ne yazık ki kilo problemi yaşayan kişilerin sayısının artmasına neden olmaktadır. Bu artış ile birlikte neredeyse obezite olan bir çok kişi vardır. Ancak insanlar formdayken formlarını koruması gerekmektedir. Aksi halde kişi kiloluysa yani kilo problemi varsa bunu kontrol altına alması ve aynı düzeyde kontrol etmesi daha zor olabilir. Şimdi kilo problemi yaşayan kişilere mucizevi bir diyetten bahsedeceğiz. Bu diyet uygulamasının ana karakteri ilkbaharda bayılarak yediğiniz çilektir.

Çilek gülgillerden olmakla birlikte bahar meyvelerinin en sevilenlerinden biridir. Bahçe meyvelerinden biri olan çilek içeriği sayesinde bir çok alanda kullanılmaktadır. Kozmetik alanında içecek alanında sıklık ile kullanılan çilek kokusu ile de parfüm olarak da kullanılmaktadır. Bu kadar özelliği olan çilek aynı zamanda kilo problemi yaşayan kişilerinde hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlamaktadır. Çilek diyeti üç günde sizlere iki kilo verdirecektir. Bu diyet listesinin en sağlıklı halini sizler ile bu yazımızda paylaştık

Çilek Diyeti Nasıl Yapılır?

1.Gün

Kahvaltı: 250 gram kadar taze çilek, yarım muz, yarım elma ile birlikte hazırlanmış meyve salatası.

Öğle Yemeği: 150 gram kadar çilek ile birlikte hazırlanmış bir porsiyon meyve salatası, bir dilim hindi ya da tavuk göğsü, 100 gram kadar taze salatalık, 300 gram kadar kuşkonmaz ve biraz da maydanoz ile birlikte hazırlanmış salata.

Akşam Yemeği: Bir adet büyük haşlanmış patates, yağsız ev yoğurdu, elli gram kadar beyaz yağsız peynir.

2. Gün

Kahvaltı: İki dilim tam tahıllı ekmek, az yağlı beyaz peynir.

Öğle Yemeği: 100 gram kadar doğranmış taze çilek, bir adet domates, bir adet biber ve yarım maruldan oluşan bir porsiyon salata, 50 gram kadar yağsız beyaz peynir ve bir porsiyon da yoğurt, bir dilin tam tahıllı ekmek.

Akşam Yemeği: Çilekli pankek, bir kibrit kutusu kadar peynir, bir tatlı kaşığı bal.

3. Gün

Kahvaltı: 100 gram kadar çilek, yarım muz, elma suyu ile birlikte karıştırılmış yulaf ezmesi

Öğle Yemeği: 200 gram kadar çilek, haşlanmış karnı bahar, bir kaç dilim dana jambon

Akşam Yemeği: Fırında patates, havuç ve biber ile hazırlanmış sebze yemeği.

Çilek Diyeti Tavsiyeleri

Çilek diyetini uygularken kişinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle çileğin içerisinde fruktozun yani meyve şekerinin olduğunu unutmayın. Glikoz nasıl vücudumuzda depolanarak kilo problemi yaşatıyorsa meyve şekerinin de fazlası aynı problemin yaşanmasına neden olur. Çilek diyetini uygularken kişinini mutlaka ölçülere sadık kalması gerekmektedir. Bunun yanı sıra eğer kişi bu diyeti kışın uygulayacak ise mutlaka ilkbaharda aldığı depoladığı çilekleri kullanmalıdır. Çileğin içerisindeki yapı sadece baharda ortaya çıkmaktadır.  Aynı zamanda çilek diyeti uygulaması her diyette olduğu gibi devamlılık gerektirmektedir. Üç gün boyunca bu listeye sadık kaldıktan sonra kişi birkaç gün vücudunu dinlendirmelidir. Bu süreç içerisinde ağır yemeklerden kaçınmalı ve günlük alması gereken kalorinin ve besinlerin dışına çıkmaması gerekmektedir. Aynı zamanda kişi çilek diyetini uygularken mutlaka spor ve egzersiz ile birlikte bu diyeti desteklemeli ve vücutta depolanan yağların yakılmasına yardımcı olmalıdır. Eğer kişinin tansiyon ya da şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları varsa mutlaka bundan önce bir doktora danışmalıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir