Ana Sayfa / Güzellik / Çilek Maskesi

Çilek Maskesi

Çilek çoğu bireyin severek yediği meyveler arasında. Dişleri beyazlatma özelliği ile öne çıksa da bakım ürünü olarak da kullanıldığında faydası çok fazla. Yerken aldığınız mutluluğu bakım yaparken alacağınızdan emin olabilirsiniz. Son zamanlarda yüzde kullanılan çilekli bakım ürünleri herkesin en çok tercih ettiği ürünler arasında. Ev yapımı doğal çilek maskeleri de hem doğal hem de sağlık açısından cildimizde daha başarılı sonuçlar bırakıyor. Çileğe alerjiniz yoksa evde kolaylıkla yapacağınız çilek maskeleri ile şikayet ettiğiniz cilt problemlerini azaltabilir ve cildinizi güzelleştirebilirsiniz.

Çilek Maskesi Nedir?

Çilek diğer tüm kırmızı meyveler gibi antioksidan özelliği taşır. Çilek maskesini cildimiz için kullandığımızda antioksidan özelliği cildi dışarıdan gelen zararlı etkenlerden korur. Çilek cildin yaşlanmasını erteler ve cildi gençleştirir. Çileğin içinde barındırdığı alfa-hidroksilik asit özelliği ile cildi ölü derilerden arındırır. Bunun yanında C vitamini bakımından da zengin. Ayrıca çilek kolojen üretimini önler. Bu sayede yaşlanmayı geciktirir. Folik asit, salisilik asit, potasyum ve manganez içeriğiyle cilde faydalı etkiler bırakır. Faydalarını saymakla bitiremediğimiz çileğin içindeki  Omega-3 yağ asitleri ile cildin rengini açar ve lekeleri kapatır.

 Çilek Maskesi Kullanımı

Çilek zengin içeriği ile bireylerin birçok cilt problemlerine çözüm olur. Cilt sorunlarının çoğunu ortadan kaldırmada fayda sağlar. Kullanım alanın çok fazla. Bunlar ;

 • Cilt lekeleri
 • Siyah noktalar
 • Sivilceler
 • Cilt tonu açma
 • Erken yaşlanmayı önleme
 • Nemlendirici
 • Güneş lekeleri
 • Ölü hücreleri temizleme
 • Gözenek sıkılaştırıcı
 • Göz altı torbaları

Yukarıda sıraladığımız cilt problemlerinin hepsinde çilek maskesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Şikayet edilen birçok cilt sorunu olabilir ama bunlara fayda sağlayacak çilek maskesini evde kolaylıkla deneyebiliriz.

Çilek Maskesi Nasıl Yapılır?

Çilek maskesinin birçok kullanım alanı olduğu için çeşitli maskeler yapılabilir. Bu maskeleri kullanmadan önce alerjinizin olup olmadığını test edip sonra cildinize uygulamaya başlayınız.

Doğal Peeling Etkisi Yaratan Çilek Maskesi

Ciltteki ölü hücreler cansız bir görünüme neden olur. Ölü hücreleri ciltten arındırma işlemine peeling denir. Doğal peelingler hem daha sağlıklı ve daha faydalı. Bunlardan biri olan çilek maskesi ile yapılan peelingle başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Çileğin içinde bulundurduğu salistik asit ve C vitamini sayesinde cildin ölü hücrelerden temizlenmesine yardımcı olur. Cildin ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri karşılar. Bu maske sayesinde cildinize yapıcı ve onarıcı bakım yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 3-5 adet çilek
 • 1 tatlı kaşığı şeker

Hazırlanışı:

1. Öncelikle çileği blenderdangeçirin ya da çilekler az olduğu için rendelemek daha az uğraş verecektir.

2. Rendelediğiniz çilekleri bir kaba alın ve üzerine şekeri ekleyin. Malzemeleri güzelce karıştırın.

3. Karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışımı yüzünüze veya tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz.

4. Uygulama işlemi bittikten sonra 10-15 dakika bekleyiniz. Bekleme süresi bitiminde yüzünüzü ve vücudunuzu bol ılık su ile durulayın.

Bu işlemi haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde kullanmaya devam ettiğinizde cildiniz ölü derilerden temizlenir. Canlı ve parlak cilde sahip olabilirsiniz.

Ciltteki Lekeler İçin Çilek Maskesi

Çil, güneş lekeleri ve dış etkenler nedeniyle oluşan lekeler kötü bir görünüme neden olur. Bu lekelerin görünümünü azaltmak için çilek maskesini evde kolaylıkla yapıp cildiniz de deneyebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2 adet çilek
 • 1 adet süzme yoğurt
 • 1 yemek kaşığı beyaz kil
 • 3 damla lavanta yağı

Hazırlanışı:

1. Öncelikle çileği bir kaba alıp güzelce ezin.

2. Üzerine diğer malzemeleri de ekleyerek karışım krem kıvamına gelene kadar karıştırın.

3. Elde ettiğiniz karışımı pamuk ya da makyaj temizleme pamuğu ile cildin lekeleri bölgelerine dikkatli bir şekilde uygulayın.

4. Uygulama işlemi bittikten sonra yarım saat bekleyin. Bekleme süresi bitiminde bol ılık su ile durulayın.

Bu maskeyi düzenli bir şekilde her gün uygulayın. Düzenli bir şekilde uygularsanız başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Güneş Lekeleri İçin Çilek Maskesi

Denize gittiğimizde sıkça karşılaştığımız güneş lekesi sorunu en büyük şikayetlerden biri. Gün içinde de sıcak yaz günlerinde dışarı çıktığımızda güneşin zararlı ışınları cildimize zarar verir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için çilek maskesi ile bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2 adet çilek
 • 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı kepek unu
 • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı:

1. Öncelikle 2 olgun çileği bir kapta güzelce ezin. Ezdikten sonra diğer malzemeleri de üzerine ekleyerek karıştırın.

2. Karışım hazırlanınca güneş lekelerinin üzerine pamuk yardımı ya da elinizle masaj yaparak uygulayın.

3. Uygulama işlemi bittiğinde maskeyi 20 dakika kadar bekletin. Bekleme süresi sonunda maskeyi cildinizden ovarak çıkartın ve sonrasında bol ılık su bir duş almanızı tavsiye ediyorum.

4. Duş aldıktan sonra cildinizde buz dolaştırın ve nem takviyesi için bir nemlendirici krem sürün.

Bu işlemi haftada 2 defa tekrarlayabilirsiniz. Düzenli bir kullanım sonunda güneş lekelerinin geçtiğiniz göreceksiniz.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Çilek Maskesi

Siyah nokta sorunu yüzümü kirli görünmesine neden olur. Ölü hücreler cilt gözeneklerini tıkayarak siyah noktalar ortaya çıkar. Bu sorundan kurtulmak için çeşitli maskeler uygulanabilir ama her zaman en doğal olanı tercih etmeliyiz. Bunlardan biri de çilek maskesi. Çilekte bulunan salistik asit sayesinde gözenekler temizlenir. Maskenin hem yapımı kolay hem de daha sağlıklı.

Malzemeler:

 • 2-3 adet çilek
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Yarım tatlı kaşığı limon suyu

Hazırlanışı:

1. Çilekleri bir kaba alın ve ezerek çileklerin püre hale gelmesini sağlayın.

2. Püre haline gelmiş çileklerin üzerine diğer malzemeleri ekleyip iyice karıştırın.

3. Karışım hazır hale geldikten sonra yüzüne 3-5 dakika masaj yaparak uygulamaya başlayın. Uygulama işlemi bittiğinde bol ılık su ile yüzünüzü durulayın.

Hafta bir kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınızda siyah noktaların azaldığını ve zamanla kaybolduğunu göreceksiniz.

Sivilce Tedavisi İçin Çilek Maskesi

Cildimizde oluşan sivilcelerin nedeni, ciltte aşırı sebum salgılanması. Sebum yağ bezlerinden salgılanan bir madde. Olması gerektiğinden fazla salgılandığında sivilce problemi ortaya çıkar. Çilek de sivilcelere birebir etki eden meyvedir. Asitli bir meyve olan çilek bu özelliği sayesinde aşırı sebum salgılanmasını engeller ve sebum salınımını dengeler. Ayrıca çileğin içinde bulundurduğu lifler, dışarıdan gelen ya da vücudumuzda bulunan toksin denen zararlı maddelerden cildimizi temizler. Toksinlerden temizlenmiş ciltte sivilce problemine çok sık karşılaşılmaz. Çilek maskesi ile sivilce tedavisine rahatlıkla başlayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 5-6 adet çilek
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı:

1. Çilekleri blenderdan ya da rendeden geçiren püre haline getirin.

2. Püre haline getirdiğiniz çilekleri bir kabın içine alın.

3. Üzerine yoğurdu da ilave ettikten sonra iyice karıştırın.

4. Karışımı tüm yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Uygulama işlemi bitiminde 10 dakika bekleyin. Bekleme süreniz dolduktan sonra bol ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Haftada 2 defa bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde uyguladığınızda sivilce tedaviniz başarılı sonuçlar verir.

Göz Altı Torbaları İçin Çilek Maskesi

Bireylerin ara sıra başına gelen göz altı torbası sorunu kendilerinin kötü hissetmesine neden olur. Göz altı torbaları yorgunluk, stres, su kaybı, yaşlanma, yetersiz uyku gibi nedenlerden dolayı olabilir. Bu sorunuza çözüm bulmak için çileğin saymakla bitmeyen faydalarından yararlanabilirsiniz. Çilek iltihap giderici bir meyve özelliği taşır. Diğer bir özelliği de cildi sıkılaştırır ve şişkinlikleri indir. Çilek maskesi sayesinde göz altı torbalarını yok edebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 3 adet çilek

Hazırlanışı:

1. Çilekleri dilimleyip buzluğu koyun.

2. Yarım saat buzlukta bekledikten sonra sırt üstü uzanıp, çilekleri göz kapaklarınızın üzerine koyun. 15 dakika bekleyin. Bekleme süresi bitiminde soğuk su ile yüzünüzü durulayın.

 Gözenekleri Sıkılaştırıcı Çilek Maskesi

Geniş gözenekler kötü bir görünüme neden olur. Gözenekleri sıkılaştırmak için çilek maskesini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 5-6 adet çilek
 • 1 çorba kaşığı süt
 • 1 çorba kaşığı nişasta
 • Gül suyu

Hazırlanışı:

1. Çilekleri bir kaba alıp ezerek püre haline getirin.

2. Püre haline gelen çileklerin üzerine diğer malzemeleri ekleyin.

3. Karışımı krem haline gelene kadar karıştırın.

4. Maskeyi yüzünüze uygulamadan önce gül suyu ile yüzünüzü temizleyin.

5. Temizleme işleminden sonra yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 20 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresi bitiminde yüzünüzü ılık su ile durulayın.

Genç Görünümlü Bir Cilt İçin Çilek Maskesi

Kullandığımız bakım ürünlerinden ya da yaş ilerledikçe cildimiz eski görünümünü kaybeder. Çilek maskesi ile genç görünümü ve sıkı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 4-5 adet çilek
 • 1 çorba kaşığı lor
 • 1 tatlı kaşığı zeytin yağı

Hazırlanışı:

1. Çilekleri püre haline getirdikten sonra üzerine diğer malzemeleri ekleyin. İyice karıştırın.

2. Elde ettiğiniz maskeyi öncesinde temizlediğiniz yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika bekleyin. Bekleme süresi bitiminde yüzünüzü bol ılık su ile durulayın.

Maskeyi düzenli bir şekilde uygularsanız cildinizin gençleştiğini ve sıkılaştığını göreceksiniz.

Kuru Ciltler için Çilek Maskesi

Kuruyan ve nemsiz ciltler bakımsız bir görünüme neden olur. Çilek maskesi ile cildinizin nem ihtiyacını giderebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 4-5 adet çilek
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 2 çorba kaşığı yoğurt
 • Yulaf unu

Hazırlanışı:

1. Tüm malzemeleri bir kaba koyun.

2. Karışım krem kıvamına gelene kadar karıştırıp yulaf unu ilave edin ve malzemeleri ezin.

3. Karışım hazır hale geldikten sonra yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekletin. Bekleme süresi bitiminde yüzünüzü ılık su ile durulayın.

Bu maske göz altı kırışıklarına da son derece iyi gelir.

Çilek Maskesinin Faydaları

 • Çileğin içinde barındırdığı asitler renk açma özelliğine sahiptir. Çilek maskesi yaparak cilt rengini açılabilir.
 • Ölü hücreleri ciltten temizler.
 • Dışarıdan gelen ya da vücudumuzda bulunan toksinleri temizler.
 • Kuru ciltler nemlendirir.
 • Göz altı şişliklerini indirir.
 • Cilt lekelerinin görünümünü azaltır ve zamanla lekeleri kaybeder.
 • Cildin yağ dengesini korur.
 • Sivilce sorunu ile savaşır ve tedavisinde başarılı sonuçlar verir.
 • Ciltteki hücreleri yeniler.
 • İçerdiği C vitamini özelliği ile cilt güzelliğinizi dış etkenlere karşı korur.

Çilek Maskesinin Zararları

Bazı kişilerin çileğe alerjisi olur. Maskeleri uygulamadan önce kesinlikle alerji testi yapılmalı. Ayrıca maskeyi yapmadan önce mutlaka çilekleri bol su ile yıkayın. Maskeyi kullanırken göz ve dudak çevrenize gelmemesine dikkat edin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir