Ana Sayfa / Güzellik / Çilek Yağının Faydaları

Çilek Yağının Faydaları

Yaz meyvelerinden en çok sevilen herhalde çilektir. Bilimsel olarak gül ile familyaya ait çilek içerdiği A vitamini, C vitamini ve B12 vitaminleri ile başta kalsiyum,demir, magnezyum, fosfor, sodyum gibi birçok mineral ile vücudumuza şifa verir. Şifalı çilek sürüngen sapları sayesinde birçok orman ya da çayırda kendi kendine yetiştiği gibi seralarda da yetiştirilebilir. 7’den 70’e herkesin tadını ve kokusunu çok sevdiği çileğin içeriğindeki mineraller hem aktif cilt kusurlarının düzeltilmesinde, hem de cilt temizliğinde çileği harika bir çözüm yapıyor. Kendisi bu kadar faydalı olan çilek, sağlıklı bir cilde kavuşmamızda yağ olarak da çok etkili. Çileğin en şifalı yanlarının küçük bir kavanoza sığdırıldığı çilek yağı cilt bakımında en büyük yardımcılarımızdan olmaya aday.

Çilek Yağının Faydaları Nelerdir?

1.Cildi Temizler ve Sivilceleri Engeller

İçeriğindeki C vitamini sayesinde cilde uygulandığında parlaklık ve sağlık veren çilek yağının cilde başka yararları da bulunur. Ciltteki aktif sivilcelerin giderilmesinden ziyade yağlı ciltlerde sivilceleri önceden engelleme aşamasında çilek yağına başvurulabilir çünkü içeriğindeki alfa hidroksi asitlerin sivilce önceliyici etkisi var. Ayrıca ölü hücreleri temizlediği ve büyük gözenekleri küçültücü etkisinin olduğu bilinen elajik asit ve salisilik asit de çilek yağında bolca bulunur.

Birkaç damla çilek yağını iki tatlı kaşığı balın içine ekleyerek harika bir cilt maskesi elde edebilirsiniz. Karışımı yüzünüze uygulayıp kısa bir süre bekledikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Temizleyici etkisini hemen gösteren çilek yağının sivilcelere de engel olabilmesi için düzenli kullanım şarttır.

2. Cildi Güneşten Korur

Güneşten gelen zararlı UV ışınlarının cildimizde olumsuz etkileri olabilir. Genelde bu zararlı etkilerden korunmak için güneş kremlerini kullansak da çilek yağı da harika bir alternatif. İnce bir bez ya da pamuk aracılığıyla cildinize tampon hareketlerle uygulayacağınız yeterli miktarda çilek yağı cildinizin güneşten korunmasına yardımcı olur.

3. Cilt Tonunu Düzenler

Cildimizdeki ton eşitsizlikleri bizi genelde rahatsız eder. Sivilce izlerinden, yara izlerinden, kazalardan doğabilecek ya da kendiliğinden oluşabilecek lekelenmeler renk eşitsizlikleri oluşturur. Çilek yağı ise içerdiği elajik asit yardımıyla bu eşitsizliklerin giderilmesine yardımcı olur, cilt tonunu düzenler. İki yemek kaşığı gül suyunun içine damlatacağınız 2-3 damla çilek yağı hem tonik etkisi göstererek cildinizin asit dengesini düzenleyecek hem de düzenli kullanıldığında cildinizdeki renk eşitsizliklerini giderecektir.

4.Yaşlanma Etkilerini Geciktirir

Çilek yağı bol miktarda antioksidan içerir. Antioksidanlar ise zamanın etkisiyle esnekliğini kaybeden, kırışan cildimizin adeta ilacı gibidir. Düzenli kullanılan çilek yağı cildin esnekliğini geri kazanmasına yardımcı olur, yaşlanma belirtilerinden olan kırışıklıkları bir nebze de olsa engeller.

 

5. Gözlerdeki Şişkinlikleri Alır

Gün içinde uykumuzu alamadığımızda ya da fazla uyuduğumuzda gözlerimiz şişer ve bu durum fiziksel olarak kendimizi iyi hissetmemize çoğunlukla engeldir. Çünkü şiş gözler sağlıklı olmayan bir görüntü oluşturur. Çilek yağına batırdığımız pamukları birkaç dakika göz altımızda beklettiğinizde şişliklerin indiğini, daha sağlıklı bir görüntüye kavuştuğunuzu görebilirsiniz.

6. Kuru Ciltleri Nemlendirir

Cildin çok yağlı olması problem yarattığı gibi kuru olması da yaratır. Yeterli neme sahip olmayan cilt hem kötü görünür, hem de esnekliğini kaybettiği için yaşlanmaya daha yatkındır. Çilek yağı ise kuru cildi nemlendirmek için harika bir yağdır. Kuru bölgeye damlatıp iyice yedirilen birkaç damla çilek yağı durulanmadığı takdirde güzel bir nem kaynağıdır.

7.Saç Dökülmesini Engeller

Çileğin içinde bol miktarda bulunan C vitamini saç dökülmesini engelleyen vitaminlerdendir. Ancak çilek yağının içindeki asitler direkt saç derisine uygulandığı takdirde ters tepebilir ve daha çok dökülmeye yol açabilir. Bunu engellemek için yeterli miktarda hindistan cevizi yağının içine 3-4 damla çilek yağı eklemeniz yeterli olur. Bu karışımı saçınıza yedirerek 5-10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durularsanız ve düzenli birkaç kere yaparsanız saçlarınızın hindistan cevizi yağının etkisiyle yumuşacık olduğunu, çilek yağının etkisiyle ise daha az döküldüğünü göreceksiniz.

8. Kepeğe Karşı Yardımcıdır

Başlarda yalnızca görüntü olarak bizi rahatsız eden saç kepekleri bir süre sonra gün içinde kaşıntılara sebep olabilir hatta daha ileri sağlık sorunlarına yol açabilir. Esasen saç derisindeki ölü derilerin atılamamasından kaynaklanan kepek sorununu çilek yağı ile çözmek mümkün. Çilek yağını kullanarak yapacağınız bir saç maskesini düzenli kullanarak kepek sorunundan kurtulabilirsiniz.

Bir yumurtanın sarısına birkaç damla zeytinyağı ve çilek yağı ekleyerek kolayca yapabileceğiniz bu saç maskesini saç diplerine iyice yedirerek uygulayın. Ortalama 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

9. Harika Bir Aromaterapi Yağıdır

Çeşitli sebeplerden dolayı vücudumuzda oluşan stres ve gerginlik tek başına yaşam kalitemizi çok etkilediği gibi, ilerlediği durumlarda fiziksel sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Stresten kurtulmak için çeşitli bitkisel yağlarla vücudumuza masaj yaparak bir nebze de olsa rahatlamak mümkün. Çilek yağı ise cildi nemlendirici etkisi ve harika kokusuyla çok iyi bir aromaterapi ve masaj yağıdır. Yeterli gördüğünüz miktarda çilek yağını cildinize yavaş yavaş masaj yaparak yedirdiğinizde vücudunuzun rahatlamasına ve gün içinde oluşan stresin giderilmesine yardımcı olur.

10. Ayak Bakımında Yardımcımızdır

Hareketli hayatlarımızın en çok yorulanı herhalde ayaklarımızdır. Gün içinde oradan oraya koştururken birçoğumuz ayak bakımımızı ihmal ederiz ancak bakımsız ayaklar açık ayakkabı giyildiğinde ya da çıplakken çok kötü görünmesinin yanında daha çabuk yorulmaya ve ağrıya sebep olur. Ayak bakımında kullanabileceğimiz yağlardan biri de çilek yağıdır. Sıcak suda beklettiğimiz ayaklarımıza çilek yağını masaj yaparak yedirebilir, ölü derilerden kurtulabilir ve sağlıklı ayaklara kavuşabiliriz. Elbette bu noktada da düzenli kullanım önemlidir.

Çilek Yağı Nasıl Elde Edilir?

Çilek, yağı damıtma yoluyla değil de soğuk press yöntemiyle elde edilen bitkilerdendir. Toplanan taze çileklerin hidrolik press aracılığıyla iyice ezilmesi sonucu çıkan özden elde edilir.

Çilek Yağı Nasıl Kullanılır?

Çilek yağının cilde ve sağlığa birçok yararı var. Ancak yukarıda saydığımız faydalarını görebilmek için çilek yağının doğru kullanılması çok önemli. İçeriğindeki elajik asit ve salisilik asit fazla derişik kullanıldığında cildi yakabilir. Bunun önüne geçmek için özellikle yüz bölgesinde çilek yağını kullanırken biraz ılık su ile seyreltmek iyi bir fikir olacaktır.

Çilek Yağının Zararları

Vücudumuza birçok faydası olan çilek yağının fazla asidik olması dışında hiçbir zararı yok. Kullanım sırasında seyreltildiği durumlarda kullanımında bir sakınca olmaz. Ancak çileğin meyve olarak fazla tüketimi iç kanamalara kadar gidebilen bir dizi sağlık sorununa sebep olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir