Ana Sayfa / Güzellik / Cilt Güzelliğinden Güçlü Saçlara Pirinç Kepeği Yağının 10 Faydası

Cilt Güzelliğinden Güçlü Saçlara Pirinç Kepeği Yağının 10 Faydası

Doğal yollarla cildi güzelleştirmek ve makyaj malzemelerindeki kimyasalların zararlarıyla vücudu tehdit etmemek için kullanılan yöntemlerden bir tanesi de pirinç kepeği yağı. Özellikle uzak doğulu kadınların gençlik ve güzellik sırrı olarak bilinen pirinç kepeği yağı cildin yaşlanmasını engelliyor ve ciltteki kırışıklıklar ile çizgileri yok ediyor. Çok kısa vadede pirinç kepeği yağının olumlu etkilerine şahit olmak pek mümkün olmasa da bu yağı düzenli kullanıp uzun vadede çok faydalı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Cildin yanı sıra saçlar için de oldukça faydalı olan pirinç kepeği yağının yararlarına göz atmaya ne dersiniz?

1. Antioksidan açısından zengin

Antioksidan bakımından zengin olan pirinç kepeği yağı serbest radikallerle tepkimeye girip bunların hücrelere zarar vermesinin önüne geçer. Hücre yıkımının yavaşlamasını sağlayan pirinç kepeği yağındaki antioksidanlar tümör riskini de azaltır ve yaşlılık etkilerini minimuma indirir.

2. Cildin pürüzsüz görünmesini sağlar

Pirinç kepeği yağının bünyesindeki maddeler, ciltteki kolajen miktarını artırıp daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Pirinç kepeği yağını cilt ve yüzünüze uygulamak istiyorsanız yağın içerisine pamuk batırıp ürünün etki etmesini istediğiniz bölgelere o pamuk yardımıyla pirinç kepeği yağını sürebilir ve etkisini orta vadede görebilirsiniz.

3. Güneş lekelerini yok eder

Güneş altında çalışıyorsanız ya da güneşten çok etkileniyorsanız pirinç kepeği yağı yardımınıza koşup güneşin zararlı etkilerinden daha az etkilenmenize yardımcı olur. Güneş yüzünden ciltte oluşan lekeler, bu yağ sayesinde ortadan kaldırılabilir. Pirinç kepeği yağının güneş lekesi haricinde ciltte meydana gelen başka lekelere de iyi geldiği biliniyor.

4. Cildin elastikiyetini artırır

Pirinç kepeği yağını cilde uyguladıktan sonra cildin elastikiyeti artar ve bu sayede cilt daha dolgun, daha güzel görünür. Aynı zamanda bu yağ genç görünmenizi sağlayıp cildin erken yaşlanmasına engel olur.

5. Cildi yumuşatır

Pirinç kepeği yağının bir diğer faydası da ciltte nemin tutulmasını sağlayarak cildi nemlendirmesidir. Bu durumda cildin daha yumuşak olması ve daha güzel görünmesi sağlanır.

6. Kolesterolü düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir

Pirinç kepeği yağının yararları yalnızca cilt ile sınırlı değil. Bu yağın içeriğindeki maddeler, kolesterolün düşmesine sebep olduğu için yemeklerde bir miktar pirinç kepeği yağı kullanmak sağlık açısından son derece doğru bir hareket olacaktır. Diğer taraftan pirinç kepeği yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlar. Soğuk havalarda gribal enfeksiyonla karşılaşma ihtimaliniz azalır, hastalıklardan daha hızlı kurtulmak için pirinç kepeği yağı kullanarak kendinize bir iyilik yapmış olursunuz.

7. Saçların mükemmel görünmesini sağlar

Pirinç kepeği yağının cilt kadar saçlara da önemli miktarda faydası var. Bu yağın içinde yer alan fosfor, B1, B2, B3 vitaminleri ile magnezyum, kalsiyum, E vitamini gibi maddeler saçlarınızın ve saç diplerinizin ihtiyaçlarından oldukça fazlasını onlara verdiği için saçlarınız eskisinden daha mükemmel görünür, daha sağlıklı bir yapıya kavuşur.

Pirinç kepeği yağını satın alırken, alışveriş yaptığınız yere ürünü hangi amaçla ve ne sıklıkla kullanacağınızı söylerseniz yetkililer size hem hangi yöntemle yağı sürmeniz gerektiğini hem de ne kadar satın almanız gerektiğini söyleyecektir. Saçlarınız için pirinç kepeği yağı kullanmak istiyorsanız bir damlalık yardımıyla yağı gerekli bölgelere uygulayabilirsiniz.

8. Saçları güçlendirir

Saç derisinin ölü deriyi atabilmek ve yenilenebilmek için fosfor ve kalsiyuma ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Bir önceki maddede de söylediğimiz üzere pirinç kepeği yağı, cildin ve saçların ihtiyacı olan bu tip vitamin ve mineralleri bünyesinde oldukça fazla barındırıyor. Pirinç kepeği yağının içerisindeki fosfor ve kalsiyumun birleşip yarattığı etki sayesinde daha güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Diğer taraftan bu iki mineralin ve diğer bileşenlerin yardımıyla saç diplerinizi ölü hücrelerden arındırabilir, kökten uca saçlar için sağlıklı bir beslenme imkanı yaratabilirsiniz.

9. Zayıflamak isteyenlere yardımcı olur

Pirinç kepeği yağı harici olarak vücudun çeşitli bölgelerine sürülerek kullanılmasının yanı sıra dahili olarak da tüketilebilir. Eğer ki bir miktar pirinç kepeği yağını bir çay bardağı su ile karıştırıp içerseniz bu yağın iştah kesici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede yemeye karşı daha az istek duyacak, nefsinizi kontrol altına alıp zayıflamak için tabi olmanız gereken diyet programlarına daha rahat bağlanabileceksiniz.

10. İshali hızlıca ortadan kaldırır

Çin’de oldukça fazla kullanılan pirinç kepeği yağının ishali hızlıca ortadan kaldırmak gibi bir özelliği de bulunuyor. Oldukça kalabalık nüfusa sahip olan ve birbirinden farklı hastalıkları görebileceğiniz Çin’de bu ürün, cilt ve saç bakımı kadar ishal giderici özelliği için de kullanılıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir