Ana Sayfa / Güzellik / Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir? Cilt lekeleri ile ilgili neler yapabileceğimize geçmeden önce cildimizde neden leke oluştuğu hakkında kısa bir bilgi verelim.

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

Cilt lekeleri kullanılan makyaj malzemelerinin kalitesi ve zararlı güneş ışınlarına maruz kalma durumunda ortaya çıkaktadır. Makyaj yapma sıklığı bayanlarda değişkenlik göstermekle birlikte sık makyaj yapmanın yanında kullanılan makyaj malzemelerinin de kalitesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü cildimize doğrudan temas etmekte ve alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır.

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir

Tabi ki yüz lekelerinin oluşmasında sadece makyaj malzemeleri ve güneş değil birçok neden bulunmaktadır. Bunların arsında hormonal dengesizlikler, doğum kontrol haplarının kullanımı, stres, ilerleyen yaş ile birlikte gelen lekeler de bulunmaktadır. Çiller ise genetik olup güneş ışığına maruz kaldıklarında artış gösterebilmektedirler. Çillerin artış göstermesini engellemek için özellikle yaz aylarında şapka, güneş gözlüğü takmalı ve zararlı güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Yaz aylarında özellikle tatillerde güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmamak için yüksek faktörlü güneş yağları kullanmalıyız. Zararlı güneş ışınları ciltte lekelere yol açmaktadır.

Yaşlılıkta ki Cilt Lekeleri

Yaşlılık lekeleri genellikle yüz bölgesinde, sırt bölgesinde ve el bölgesinde ortaya çıkarlar. Açık veya koyu kahve renkli üzeri pürüzlü görünümde değişik boyutlarda olabilen lekelerdir bunlar. Genellikle 40 veya 50 yaşlardan sonra ortaya çıkmaya başlarlar. Yaşla birlikte bunların sayıları artabilir, boyutları büyüyebilir. Yukarı doğru kalınlaşabilirler. Bu tür lekelerin ortaya çıkma sebeplerinden en önemlisi güneşlenme oranıdır. Yani gençlik yıllarından beri alınan güneşlenme oranı etkilemektedir.

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir

Çok güneşe maruz kalan kişilerde yaşlılık lekeleri daha fazla görülür. Genetik eğilim de söz konusudur. Yaşlılık lekeleri olan kişilerin ailelerinde de bu tür lekeler daha fazla görülmektedir. Birden bire ortaya çıkan aniden çok fazla sayıda ki yaşlılık lekeleri bazen iç hastalıklarının veya bağırsak hastalıklarıyla da ilgili olabilir. Bu tür çok nadir görülür ama çok ani şekilde artan yüzeyden kabarık lekeler mevcutsa bir cilt doktoruna başvurmakta da fayda olacaktır bir iç hastalığın sebebi mi değil mi diye öğrenebilmek için.

Yaşlılık lekelerinin oluşumunu engellemenin en güzel yolu güneşten korunmaktır. Çünkü yaşlılık lekelerine neden olan güneş gerçekten bunların çoğalmasında büyümesinde ve renklerinin koyulaşmasında çok önemli bir faktördür. Güneşlenmeyi düşündüğümüz zaman bütün hayatı göz önünde bulundurarak düşünmek lazım. Yani çocukluğumuzdan itibaren aldığımız güneş ışığının şimdiki yaşımıza kadar maruz kaldığımız orana bakmak lazım. Bu yüzden çocuklarda da çok dikkatli olmak gerekiyor.

Bilinen güneşten koruyucu kremler düzenli olarak yaz kış kullanmak özellikle açık tenli kişilerde çok önemlidir. Yada dışarıda çalışanlarda yada güneşe çok maruz kalan kişilerin mutlaka güneşten koruyucuyu çok dikkatli kullanmaları gerekiyor. Saç azlığı olan kişilerin yine saç bölgesinde bu tür lekelerin olmaması için şapka takmasında fayda var.

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir

Güneşten koruyucuların haricinde çok yoğun güneşli havalarda ve öğlen saatlerinde bir giysi giyilmesi de önemli, gözlük ve şapka takmak yine güneşten korunmada önemli faktörlerdir. Bunun dışında güneşten korunmanın dışında önemli olan cildimize de iyi bakmak, nemlendirmek, otuzlu veya kırklı yaşlardan sonra cildi yenileyen tamir eden antioksidan kremleri veya vitaminli ürünleri kullanmakta yine bu lekelerin oluşumunu minimalize edecektir.

Doğum Lekeleri

Doğum lekeleri kabaca ikiye ayrılabilir. Bunlardan bir tanesi porto şarabı lekesi olarak adlandırılan damarsal lekedir. Porto şarabı lekesi genellikle doğum anında mevcuttur, en çok baş ve boyun bölgesinde görülür ama bütün diğer vücut bölgesinde de ortaya çıkabilir. Rengi mor renkte, kırmızı veya pembe renkte olabilir. Deriden hafif kabarık olabilir. Bu tür benler genellikle her bin doğumdan üçünde olma olasılığı mevcuttur.

Bu tür benlerde yanı sıra nörolojik bir göz problemleri de olabileceği için bu tür lekeleri olan kişilerin bir nörolojik bir göz muayenesinden geçmeleri de faydalı olacaktır. Diğer ben türünde ise doğumdan genellikle iki veya beş hafta sonra ortaya çıkarlar. Ya sabit kalırlar ya da giderek büyürler.

İlk bir yıla kadar büyümeleri devam edebilir. Bu tür lekelerde deriyle aynı sırada olabilir veya deriden kabarık olabilir, değişik büyüklüklerde olabilir. Renkleri de yine pembe olabilir, mor olabilir, kırmızı olabilir. Bunların önemi yerleşim bölgeleridir. Eğer göz bölgesinde ya da solunum organına ya da omuriliğe yakınsa önemsenmeleri gerekir. Bu benler genellikle uzun vadede geçmeye eğilimlidir.

Porto şarabı lekeleri yaşla birlikte gerilemez, doğumdan itibaren mevcut olan bu lekeler hatta yaşla birlikte koyulaşabilir, boyut olarak büyüyebilir veya deriden kabarabilir. Bunlar ömür boyu vücutta kalırlar. Diğer lekeler ise yaşla birlikte gerilerler. İlk bir yıl içerisinde büyüme gösteren bu tür benler ikinci yaştan itibaren gerilemeye başlarlar. İki yaş ile dokuz yaş arasında tamamen kaybolabilirler.

Bu gerileme olayı %80′dir, %20 oranında da bu tür benler kalabilir. Bu iyileşme döneminden sonra damarın olduğu bölgelerde bazen iz kalabilir, bazen iz kalmayabilir. Bu nedenle de tedavisinin erken dönemde başlaması çoğu kişi tarafından faydalı görülmektedir.

Damarsal doğum lekelerinde lazer tedavileri birinci seçenektir. Bu lazer tedavilerinde kendi aralarında bir kaç tane olarak değerlendirilebilir. En sık kullanılan, en çok tercih edilen bütün dünyada lazer türü pastel lazerdir. Pastel lazerler porto lekelerinin tedavisinde ilk seçenektir. Ancak bu tür lazerlerin bir dezavantajı olabilir. Oda, kullanıldıktan sonra on – on beş gün süreyle geçici bir morluk yaratmasıdır ama bu morluk genellikle on beş gün içerisinde normale dönmektedir.

Cilt Lekelerine Çözüm

Cilt lekelerinin giderilmesinde yüz maskeleri, kozmetik ürünler önemli rol oynamaktadır. Ancak bu ürünleri kullanmadan önce yüzümüzü iyice temizlemeli ve bol su ile yıkamalıyız. Aksi takdirde cildimize yapacağımız uygulamaların faydasını göremeyiz. Cilt lekelerinde bal yoğurt karşımı, c vitamini içeren maskeler lekeleri azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Cilt sağlığımıza öncelikle kendimiz dikkat etmeli ve beklenmeyen durumlarda mutlaka doktora başvurmalıyız.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir