Ana Sayfa / Sağlık / Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda Dikkatsizlik

Dikkat Eksikliği Nedir?

İnsan aklı ve dikkati sınırlı olduğu için, çevremizde olup bitenlerle ilgili olayların bazılarına karşı dikkatliyiz, bazılarını ise sadece algılamaktan öteye geçemeyiz. Çünkü çevremizde çok fazla farklı nesneler vardır, olaylar vardır ki, biz bunların bazılarını koklayarak, bazılarını elleyerek, bazılarını da görerek ayırt edebiliriz. O yüzden dikkatimiz, ilgimizi çeken olay ve nesneler de yoğunlaşır ve odaklanır. Her şeye odaklanıp algılamamız beklenemez.

Okula giden bir çocuk da, ders yapmaktan sıkıldığı için dikkatini toplayamıyor olabilir, hele de bu kadar yoğun derslerinin altında hoşlanmadığı dersi dikkatli yapması beklenemez. Bu durumda çocuğumda dikkat eksikliği var demeyin sevgili anne babalar. Dikkat eksikliği bu değil. Dikkat fiziken ve psikolojik olarak ilginin, odaklanan noktada toplanmasıdır. İlgimizi çeken bir konuysa ilgimiz artar, değilse çok da önemsemeyiz.

Çocuklardaki dikkat eksikliği genelde kolayca teşhis edilebilen bir rahatsızlık değildir. Çünkü hastalık boyutunda olmayan çocuklarda dikkatsizlikler olabilir. Dikkatin olabilmesi için beş duyuya da ihtiyaç vardır. Görme, işitme, dokunma, tat alma, koku alma gibi. Günümüzde oldukça yaygın olan dikkat dağınıklığı, tedavi edilmez ise çocuğun ileri yaşlarında iş ve ilişkilerine kadar hayatını olumsuz olarak etkileyecektir.

Dikkat Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Dikkat eksiği olan çocuk, yapması gereken sorumlulukları yerine getirmekte zorlanır, yüz ifadelerinizden bir şey anlamaz, arkadaşlarıyla oynarken dikkat eksiği olduğu için saldırgan bir pozisyona girebilir. İlgi gösterdiğini zannettiği için arkadaşlarına sataşabilir. Yani çocuklardaki dikkat eksikliği sosyalleşmeye başladığı zaman ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Çocuğunuzun okulda dersin detay kısmını anlamaması, hata yapma oranını fazla olması, derslerine odaklanmadığı gibi dikkatsiz olması, ders veya iş yaptığında başka bir şey ilgisini çektiğinde dersini veya işini bırakması, konsantrasyon sağlayamaması, oyunlarda uzun süreli değil de sürekli başka bir oyuna geçmesi, çok çabuk unutması ve hiç bir şeyi zamanında yapmaması, konuşurken dinlememesi dikkat eksikliği belirtileridir. Dikkat eksikliğinin erkeklerde daha fazla görülmesinin nedeni, erkeklerdeki testosteron fazlalığından olabilir.

Anne Babanın Yapması Gerekenler

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Sevgili anne babalar çocuğunuzda dikkat eksikliği varsa belirli bir süre onların yardımcısı olmak zorundasınız, zor ve sıkıntılı bir süreç, anne baba olarak yapmanız gereken öncelikle çok sabırlı olmanız. Yapmamanız gereken bir takım davranışlar var bu süreçte, çünkü çocuğunuz sizi dinlemeyecek, sorumluluklarına karşı çıkacak, hatta sizin sınırlarınızı zorlayacak. Çocuğunuz sizi dinlemeyeceği için sık sık tartışmalar yaşayabilirsiniz, sizin yapmanız gereken, böyle tartışmalar olduğunda, tartışmayı kesip sakinleştikten sonra konuşma öneriniz en doğru karardır. Dikkat eksiği olan çocuğunuz, tartıştığınız konuyu kendi istediği gibi olabilmesi için çok fazla büyütüp inat konumuna getireceği için problem büyüyebilir.

Çocuğunuz yanlış bir davranışta bulunduysa zaten zor durumda kaldığını anladığından, o an içinde ona akıl vermeye kalkarsanız sizi dinlemeyecektir, çünkü anlaşılmayı bekleyebilir. Yine sakinleşerek öfkenizi yendiğinizde ona sorular sorarak farklı düşünmesine yardımcı olursanız sorunu daha kısa yoldan çözümlemiş olursunuz, mesela bu durumda başka nasıl davranabilirdin gibi.

Dikkat eksikliği olan çocuklar iş yapma konusunda çok fazla istekli olmazlar, bu yüzden onlara sürekli aynı sözcükleri yinelemeyin, özellikle hadi sözünü. Hala niye kalkmıyorsun, ne zaman akıllanacaksın gibi cümleleri ise asla kullanmayın. Hiç işe yaramayacağı gibi bu sözler, sizin öfkenizin artmasına sebep olacaktır. Çocuğunuza sorumluluğunu yerine getirmesi için zaman verin ve yapmadığı takdirde nelerin olabileceğini gösterin ve bu konuda kararlı olduğunuzu bilmesini sağlayın. Her şey biraz da sizin elinizde ve kararlılığınızı uygulama noktasından geçiyor. Eğer çocuğunuza dikkat eksikliği teşhisi uzman doktorlarca konmuşsa, görsel ya da işitsel olarak, uygulanacak yöntemler de belirlenmiştir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuğunuzun görsel alanda bir dikkat eksiği varsa, oyunun çocuklar için önemini unutmayın. Ortada duran oyuncaklar, çocuğunuzun sizinle yeterli iletişim kurmamasına sebep olur, okul çağındaysa çocuğunuz bu kez de derslerine odaklanamaz hale gelmesine neden olur. O yüzden okul çağı çocukları için, oyuncaklarını bir süre ortadan kaldırmak (yani derslerini yapana kadar) gerekebilir.

Çocuğunuz okul çağında ve okula gidiyorsa, çalışma masasının üzerinde ders kitapları haricinde dikkat dağıtacak bir şey bulunmamalı, dikkatini başka yönlere kaymaması için yüzü kapıya ya da varsa pencereye dönük olmamalı, mümkünse masası duvara yakın ve çocuğunuzun yüzü duvara dönük olmalı.

İşitsel olarak dikkat eksiği olan çocuklarda kullanacağınız kelimelerin sade, açık ve anlaşılır olmasına özen gösterirken gözlerinin içine bakarak konuşmanızda fayda vardır. Siz çocuğunuza bir şey anlatırken sizin sesinizi örtecek başka bir ses olmamalıdır. Müzik, TV gibi. Size getirmesini istediğiniz eşyaları tek tek istemeniz gerekir çünkü ikinci istediğinizi unutacaktır. Mümkün olduğunca sakin konuşun ki azarlandığını düşünüp nerede yanlış yaptım diye düşünürken, anlattıklarınızı dinlemekte zorlanmasın.

Dikkat Eksikliği Tedavisi Nedir?

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği tedavisi, bir takım etkenlere göre değişebilir. Bu hastalığın hangi safhada olduğuna ve yaşa bağlıdır.

İlaç ile tedavi öngörülüyor ise doktorun bir süre çocuğu gözlemlemesi gerekir. Kullanılan ilaçların yan etkileri ciddi olmamakla birlikte, çocukta uyku düzensizliği, iştahsızlıktan doğan kilo kaybı ve asabiyet hali görülebilir. Sevgili anne babalar, egzersiz denince aklımıza genelde kilo vermek adına yapılan egzersizler gelir, ancak bazı hastalıkların tedavisinde de uygulanan egzersizler, dikkat eksiği olan kişilerde de, dikkatlerini toplama açısından yardımcı olan beyni çalıştırma gelişimidir.

Egzersizler sırasında salgılanan dopamin hormonu (dopamin beyinde salgılanan bir hormondur, sinir hücrelerindeki iletişimi sağlar, bu sayede vücut sistemleri çalışır ve hareket dahil bilişsel faaliyetler harekete geçer. Görevlerinden bir kısmı ise, kişilerde hafızanın güçlü olması, davranış uyumluluğu, kavramadaki algılama düzeni, dikkat edebilme özelliğinin artması, uykunun düzenli olması, öğrenme kolaylığı gibi.) beyin fonksiyonlarını doğrudan etkiler, bu yüzden dopamin seviyesinin normal olması önemlidir. Çünkü dopamin hormonun seviye anlamında düşmesi, zihinsel problemlere yol açar, yükselmesinde de bir kısım anormallikler oluşur. O yüzden dikkat eksiği olan çocuğunuza düzenli olarak egzersizler yaptırılmasında faydalar vardır. Bu egzersizlerin neler olduğunu ve nasıl yapılması gerektiğini doktorunuza danışarak öğrenmeniz gerekir.

Çocuğunuzun dikkatini çekmenin en kolay yolu, çocuğunuzun meraklı ve ilgili olduğu konular ile motivasyonunu sağlamaktır. Bu şekilde daha kolay öğrenir. Her çocuk hikaye dinlemeyi sever, anlattığınız veya okuduğunuz hikayeyi anlatmasını isteyebilir, hikaye ile ilgili sorular sorabilirsiniz. Bir konu üzerinde beyin fırtınası yapabilirsiniz. Basit toplama, çıkarma, çarpma, işlemlerini akıldan yapmasını isteyebilirsiniz. Kelime türetme oyunları da oynayabilirsiniz. Resim eşleştirme oyunları da size kolaylık sağlayabilir. Bu bakımdan çocuklar ile küçük yaşlardan itibaren ilgilenmek, oyunlarını genellikle zeka düzeyine göre zeka oyunlarından seçmek, bebek ile oynayan kızınıza bebeği ile konuşmasını sağlamak ve izlemek, araba ile oynayan oğlunuza, araba ile ilgili sorular sormak sizlere her zaman yardımcı olacağı gibi ilerleyen zamanlarda da sorun çıkarmayacaktır. Çünkü çocuğunuz nerede ne yapmasını, nerede durmasını, nerede konuşmasını bilen bir birey olarak yetişmiştir. Verdiğiniz kararlarda sabit olmak, sabırlı olmak anne baba olarak yapmanız gereken en zor şey olabilir ancak sonucunda çocuğunuzun oldukça önemli davranış şekillerini kazanmasını sağlamış olacaksınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir