Ana Sayfa / Sağlık / Çocuklarda Dudak Yeme Hastalığı

Çocuklarda Dudak Yeme Hastalığı

Çocuklarda Dudak Yeme

Çocuklarda Dudak Yeme Alışkanlığı Nedir?

Sevgili anne babalar çocuğunuz büyümesine rağmen hala dudaklarını ısırmaya devam ediyorsa, bu bir problemin habercisidir. Çocuğunuzdaki dudak yeme, bir alışkanlıktan ibaret olup, dudak yemeyi bırakamadığında hastalık haline gelen önemli bir psikolojik bozukluktur.

Çocuklarda Dudak Yeme Neden Olur?

Doktorlar çocuklardaki dudak yeme alışkanlığının psikolojik olduğunu ve genelde çocukların kendilerini sevgisiz, ilgisiz ve yalnız hissettiklerinden dolayı bu yola başvurduklarını söylüyorlar. Çocuğunuzun kişisel problemi, sağlık sorunları varsa bu problemleri aşamıyor, kabul edemiyorsa dudak yeme veya ısırma alışkanlığında önemli bir yer işgal ediyor olması kaçınılmaz oluyor.

Anne babalar yine size sabretmek düşüyor. Çünkü dudak yeme alışkanlığı kötü bir alışkanlık, bu alışkanlığın altında başta stres olmak üzere, çocuğun kendine olan güvensizliği, huzursuz bir ortamda bulunması, sık sık gergin anlar yaşaması sayılabilir. Sürekli heyecan ve korku halinde olan çocuklarda da görülebilen dudak yeme alışkanlığı, ilerleyen zamanlarda sağlık açısından önemli rahatsızlıkları ortaya çıkarırken, fiziki görüntü itibarıyla da üzücü ve psikolojik olarak kişiyi oldukça etkileyen bir durumdur.

Dudak Yemenin Belirtileri Nelerdir?

çocuklarda dudak yeme

 

Çocuğunuzda dudak yeme alışkanlığı söz konusu ise, genellikle çocukların yaptığı dudaklarının kuru ve çatlak olduğunu hissettiği için nemlendirmek adına uyguladığı davranış bunun belirtisi olabilir. Dudak yeme alışkanlığı kronik bir hal aldıysa çocuğunuzun dudakları ve ağız çevresindeki derinin tahriş olması ve acılı bir hale gelebilir. Ağız kenarındaki derinin tahriş olmasından kaynaklanarak mikropların yerleşebileceği istemeden de olsa bir zemin hazırlanmış olur.

Dudak Yeme Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Dudak yeme alışkanlığı hastalığa dönüştüyse, bu hastalığın en ağır sonucu dudak kanseridir. Anne babalar çocuklarında dudak yeme veya ısırma alışkanlığı olup olmadığına dikkat etmediği takdirde, dikkat edildiyse de önlem alınmıyorsa dudak kanseri her zaman bir risk olarak yaşamında bulunacaktır. Dudak yeme hastalığının diğer bir önemli sonucu da ağız kokusudur, çocuğunuzun kendisi bunu duymuyorsa da karşı taraf için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Dudaklardaki his azalması da bu alışkanlığın kötü sonuçlarından bir diğeridir.

Dudakları ısırma ya da dudak yeme alışkanlığı olan çocukların alt dudakları üst dudaklarından daha kırmızıdır. Bu alışkanlıktan vazgeçemeyen çocuklarda, sürekli çene kaslarının normal kapanmamasından dolayı kaynaklanan dişlerde şekil bozukluğu görülür. Çünkü çene normal olması gereken duruşunda değildir.

Çocuklardaki Kötü Alışkanlıklar Nelerdir?

Sevgili anne babalar, çocuğunuzun yaşı ilerlemesine rağmen hala kötü alışkanlıklar ediniyor ve bu alışkanlıklarından kurtulamıyorsa, ilerleyen zamanlarda bu alışkanlıklarının hastalık seviyesine ulaşmaması açısından sizlere önemli görevler düşüyor. Bunların başında her zaman olduğu gibi sizin sabrınız ve anlayışınız, sorunların çözümü için en başta gelen olumlu yaklaşım davranışlarıdır. Bu kötü alışkanlıkların genelinde huzursuzluk başrol oynar. Çocuğun kendi huzursuzluğu, ortamın huzursuzluğu, sonrasında stres ve peşinden gelen diğer etkenler.

Çocuğunuz için bu kötü ve olumsuz davranış veya alışkanlık ismini verdiğimiz tutumlar nedir? Bu davranışları saymak belki de size benim çocuğumda da bunlar var dedirtecek cinsten. Daha bebeklikten başlayan parmak emme alışkanlığı, burnu karıştırmak, ilerleyen zamanlarda tırnak yemek, kendini biraz tanımaya başladığından itibaren alt ıslatmak, dudak ısırmak ve dudak yemek, çocuklarda fiziksel görüntü itibariyle psikolojik sorunlara da sebep olan alışkanlıklardan en çok bilinenleridir.

Parmak emme

  • Parmak emmeyi çocuklar bebekliklerinde alışkanlık olarak edinirler, genelde bir yaşına kadar devam eden bu alışkanlık zararsızdır, ancak yaşı dört olduysa, beş olduysa o zaman bu durum çocuğunuzun dişlerinde şekil bozukluğu, damak düşmesi ve diş hastalıklarına neden olabilir. Çocukların parmak emme alışkanlığından vazgeçirmek oldukça güçtür, çünkü çocuk istediği an parmağını ağzına götürebilir. Başka cisim veya nesneleri çocuğunuzdan uzaklaştırabilirsiniz ancak parmak emme alışkanlığını bırakabilmesini sağlamak oldukça zorlu olacaktır, çocuğunuz ve sizin için, sürekli gözlem altında tutmanız gerekebilir.
  • Burun karıştırmak, çocuklarda genellikle dört yaşından sonra başlayan; görünüş itibarıyla da kötü, sağlık açısından da kötü hastalıklara sebebiyet veren zararlı bir alışkanlıktır. Burun karıştırmak, burunda yaraların oluşmasına, burun kanamalarına, elin mikroplu olması sebebiyle de bir çok mikrobun burun yoluyla pek çok hastalıkların oluşmasına sebep olan bir diğer kötü alışkanlık çeşididir.
  • Tırnak yemek, çocukluk yaşlarında başlayan, bir olaya odaklandıklarında farkında olmadan yaptıkları bir alışkanlıktır, en önemli sebebi özgüven eksikliğidir, kendini ifade etmede zorlanan kişilerin daha fazla başvurduğu kötü alışkanlıklardan bir diğeridir. Sağlık açısından da zararlı olan bu alışkanlık çeşidinde, çocuğun ellerindeki ve tırnaklarındaki mikropların ağız yoluyla yine birtakım hastalıklara sebebiyet verdiği bilinen bir gerçektir.
  • Alt ıslatma, çocukların daha çok kıskandıklarında dikkat çekmek veya anne babadan kendilerince intikam almak adına uyguladıkları kıskançlıktan kaynaklanan bir alışkanlık çeşididir, çocuk bunu bilerek yapıyorsa kıskançlıktan ya da ilgi çekmek için yapıyor, ancak farkına varmadan veya istemeden oluyorsa bir doktora gitmenizde ve sebeplerini araştırmanızda fayda vardır.

Bu yazımızda daha çok dudak yeme hastalığından bahsetmemiz uygun olacaktır, yukarıda saydığımız alışkanlıklar genellikle pek çok ailede görülebilir ama dudak yeme hastalığı çok fazla ailede görülen bir alışkanlık çeşidi değildir.

Dudak Yemenin Tedavisi Nedir?

dudak yemek

Kendine güvenen çocuk, her türlü olumsuz ve kötü davranışı kolaylıkla ve zorlanmadan bırakmayı başarabilir. Ebeveynler olarak yapmanız gereken en önemli davranış, çocuğunuzu gergin ve stresli ortamlardan mümkün olduğunca uzak tutabilmektir. Çocuğunuz dudaklarını kuru hissettiği için dudaklarını nemlendirmek adına, dudaklarını yeme alışkanlığında olduğu için çocuklar için özel olarak üretilen dudak nemlendiricisi kullanabilirsiniz. Çocuğunuz okul öncesi bir yaştaysa nemlendirici sürmeyi gün boyunca tekrarlayabilirsiniz, okul çağındaysa, evde takip edebilir, okul zamanında yanına koyarak kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzda psikolojik nedenlerden dolayı dudak yeme alışkanlığı başlamış ise bu alışkanlığa neden olan olayı bulup birlikte çözme yoluna gidin, olmuyorsa bir doktordan yardım talep edebilirsiniz. Çocuğunuza bu alışkanlığından dolayı bağırıp ceza vermek yerine sebepler üzerine yoğunlaşın. Bu alışkanlığın üzerinde durmak hem zaman kaybı hem de her ikinizi de rahatsız edecek sinir bozucu bir olaydır, bu yüzden çocuğunuzun ilgisini onun hoşuna gidecek şeylere odaklanmasını sağlayarak yoğunlaştırabilirsiniz.

Daha küçük yaşlarında önlem alındığında bu çirkin ve kötü alışkanlıklardan çocuğunuzu bıraktırmak kolay olacaktır, aksi halde kendini tanımaya başlayan çocuğunuz; (herhangi bir hastalığı nedeniyle böyle davranışlarda bulunmuyorsa) gerek ilgi ve dikkat çekmek adına, gerek kendini beni anlayın adına ifade etmek için, gerekse başka sebeplerden dolayı bu davranışları bırakmakta zorlanabilir. Çocuklardaki bu tür kötü alışkanlıklardan dolayı bir şekilde engellemekten ziyade bu alışkanlıklarının nedenini bulmak ve anlamak işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin parmağını emen çocuğunuza bunun kötü bir davranış olduğunu anlatın ve bırakması gerektiğini, bırakmadığı takdirde nelere sebep olabildiğini onların anlayacağı şekilde anlatın. Sonrasında çocuğunuza yardımcı olmak anlamında gece eldiven takabilir, gündüz parmağına yara bandı yapıştırabilirsiniz.

Daha birçok sizlerin de aklınıza gelen böyle basit yöntemler bulabilirsiniz. Birdenbire kurtulacağınızı düşünmeyin biraz zaman tanıyın, sabırsız davranışlar, bu alışkanlıklardan kurtulma süresini uzatacağını aklınızdan çıkarmayın. Alışkanlıklar kolay kolay bırakılmayan davranış şekilleridir, çocuğunuz sizin tutumunuza bağlı olarak kısa veya uzun sürede bu alışkanlıklardan kurtulabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir