Ana Sayfa / Güzellik / Çörek Otu ile Sivilce Tedavisi

Çörek Otu ile Sivilce Tedavisi

Çörek Otuyla Sivilce Tedavisi

Çörek otu yağı günümüzde özellikle kadınlar tarafından cilt lekeleri için kullanılmakta olan bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Fakat aynı zamanda bakımlı erkekler tarafından da tercih edilir. Bu tür leke ya da sivilcelerin ortaya çıkma sebepleri birbirinden farklı olsa da pürüzsüz bir cilde kavuşmak isteyen kişiler çörek otu yağından yardım alır. Genetik yatkınlık, hormonal yapı, güneş ışınlarının olumsuz etkileri, hamilelik dönemi, enfeksiyon ve çeşitli sistemik rahatsızlık sebebi ile ortaya çıkan mantar ya da buna benzer cilt sorunları sebebi ile ortaya çıkan cilt ve sivilce lekeleri için birbirinden farklı kimyasal ürünü kullanmak yerine sizler de çörek otundan destek alabilirsiniz.

Çörek otu bitkisi sayesinde hem vücut hem de cilt sağlığınız eski haline kavuşur. Her derde deva olarak asırlardır kullanılmakta olan bu bitki ile birlikte sivilcelerinize veda edebilirsiniz. Çörek otundan üretilen çörek otu yağı birçok farklı konuda sizler yardımcı olur. Çörek otu yağının diğer özellikleri bir yana özellikle de cilt sağlığı ve cilt lekeleri konusunda etkisi bilinir.

Çörek Otunun Faydaları

Çörek otu ve çörek otu yağının birçok farklı faydası bulunur. Yapılan araştırmalara göre astım atakları söz konusu olduğu zaman bir fincan kahve ile karıştırılan çörek otu sabah ve akşam günde iki defa içilerek geçiştirilebilir. Aynı zamanda çörek otu yağını göğüs ve sırt kısımlarına kullanarak da uygulayabilirsiniz.

Yüksek tansiyon söz konusu olduğu zaman çörek otu ile tansiyonun düşmesini sağlayabilir ve aynı zamanda idrar sökücü olarak kullanabilirsiniz. Çörek otunun boğaz iltihabı ile bademciğe iyi geldiği de bilinenler arasında yer alır. Radyasyon sebebi ile beyin dokularında meydana gelen hasarların önüne geçebilmek adına çörek otu kullanabilirsiniz.

Çörek otunun morfin bağımlılığına, toksisiteye, kimyasal silahlara, sedef hastalığına, parkinson hastalığına, kolon kanserine, karaciğer hastalığına, meme kanserine, şeker hastalığına ve alerjik hastalıklara iyi geldiği de söylenir. Çörek otunun hafızayı kuvvetlendirdiği, böbrek safra taşını erittiği ve hormon dengesini sağladığı yönünde söylemler de bulunur.

Çörek otu yağının faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Ciltte meydana gelen yaralar, sivilce izleri ve doğum lekeleri çörek otu yağının sahip olduğu özellikler sayesinde geçmeye başlar.
  • Cildinizde biriken ölü deri çörek otu yağı sayesinde atılacak ve cilt hücreleriniz yenilenecektir.
  • Cildiniz daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz görünsün istiyorsanız çörek otu yağını kullanabilirsiniz.
  • Çörek otu yağı, cilt hastalıkları olan egzama ve mantar gibi hastalıklar için iyi bir iyileştirici kaynağıdır.
  • Çörek otu yağı ile yapılacak olan doğru bir bakım kürü cilt lekeleri için biçilmiş kaftan bir tedavi yöntemi olur.
  • Bu yağ sayesinde cildin direnci artacak ve cilt dış etkenlere karşı koruma altına alınacaktır.
  • Cildin gerginleşmesi ve sıkılaşması için yardımcı olan bu yağ sarkmaları önlemesi ile bilinir.

Çörek Otu ile Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sivilce, Doğum Lekeleri ve Doğum Lekeleri için Çörek Otu Maskesi

Malzemeler:

  • Çörek Otu
  • Esmer Bal ya da Çam Balı

Hazırlanışı:

Bu maskeyi hazırlamak isteyen kişilerin ilk olarak çörek otunu mutfak robotundan geçirerek un haline getirmesi ve hemen ardından da un haline gelmiş çörek otuna bal ilave etmesi gerekir. Daha sonra bu iki madde merhem kıvamına gelene dek karıştırılmalıdır. Bu kıvamı tutturduğunuz takdirde bal ilave etmemeniz gerekiyor. Unutmayın, her şeyi kararında yapmak yapılacak olan en doğru şeydir.

Bu karışımı küçük bir kutu içine almalı ve 4 saat kadar dinlenmeye bırakmalısınız. Daha sonra ise leke olan bölümlere sürmeniz gerekiyor. Bu karışımı cildinizde 15 – 20 dakika kadar tuttuktan sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Günde bir defa uygulanabilecek olan bu karışım sayesinde doğum lekesi, yağ lekesi ve sivilce gibi cilt sorunlarının üstesinden gelebilirsiniz.

Çörek Otu Sivilce Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Bir çay kaşığı kadar zeytin yağı ile bir çay kaşığı kadar çörek otunu karıştırdıktan sonra bu karışımı düzenli bir şekilde cildinize sürerek çeşitli sebeplerden dolayı vücudunuzda ortaya çıkan sivilce lekesi, doğum ve gebelik lekesi, güneş lekesi ya da buna benzer lekelerin önüne geçebilirsiniz. Bununla birlikte çörek otu yağı cilt yaralarını hızlı bir şekilde iyileştirme özelliğine sahip olduğu için oldukça tavsiye edilen bir yağ olarak bilinir. Bununla birlikte hücre yenileme özelliğine sahip olduğu için de özellikle peeling amaçlı yapılacak olan bir karışımda kullanılabilir.

Dilerseniz eşit miktarlarda çörek otu yağı ve suyu karıştırabilir ve bu yağın sertliğini azaltarak bir pamuk yardımı ile geceleri sürerek sabaha kadar bekleyebilirsiniz.

Çörek otu yağını güneş lekeleri, sivilce lekeleri, saç bakımı, saç çıkarma, saç beyazlamasını önleme, saç egzaması için kullanma, cilt kırışıklarının önüne geçme ve göz altı kırışıklarını geçirme gibi işlemler için kullanabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir