Ana Sayfa / Güzellik / Daha Hızlı ve Kolay Bronzlaşmanın 14 Püf Noktası

Daha Hızlı ve Kolay Bronzlaşmanın 14 Püf Noktası

Yaz sezonuna yaklaştıkça birçok kadının, genelde beyaz tenli olanların, zihinlerine ilk düşen şey “bronzlaşma” fikri olur. Açık tenli insanlarda koyu renk pigmentlerinin son derece az olmasından kaynaklanan durum yüzünden güneşlenerek bronzlaşmak oldukça zor bir mesele. Güneşlenme neticesinde beyaz tenli kişiler ilk olarak kıpkırmızı olur ve bunun ardından yavaş yavaş kararırlar ama bu kararma tam anlamıyla bronzlaşma aşamasına kadar gelmez. Bu durumda daha hızlı ve kolay bronzlaşmak için neler yapılmalı, hangi yağlar cilde sürülmeli?

1. Açık tenliyseniz kakao yağı kullanın

Beyaz tenliyseniz ve güneşte kaldıkça bronz bir ten yerine kırmızı bir cilde sahip oluyorsanız kakao yağını kullanabilirsiniz. Kakao yağı kullanarak daha hızlı ve daha acısız bir biçimde bronzlaşabilirsiniz.

2. Koyu tenliyseniz bebek yağı kullanın

Beyaz tenli insanlarla aynı sınıfta yer aldığınızı düşünmüyorsanız, daha koyu bir tene sahipseniz ve normal yollarla cildiniz bronzlaşmıyorsa bebek yağı sürerek bronzlaşmayı deneyebilirsiniz.

3. Havuç yağı ile turuncumsu bronzluğa kavuşun

Güneşlenmeden önce cildinize süreceğiniz bir miktar havuç yağı ile hızlı ve kolay biçimde turuncumsu bir bronzluğa sahip olabilirsiniz. Havuç yağının kas ağrılarını hafifletici bir özelliği olması da önemli bir tercih sebebi olabilir.

4. Ölü derilerden kurtulun

Bronzlaşmak için güneşlenmeye gitmeden hemen önce duşa girin ve sertlik derecesi fazla olmayan bir banyo lifi bulup bu lifle ya da kese yardımıyla vücudu bir güzel ovarak tüm ölü derilerden kurtulmaya çalışın. Ölü derilerin ortadan kalkmasıyla birlikte daha hızlı bronzlaşabilirsiniz.

5. Saf zeytinyağı ile hem hızlı bronzlaşın hem cildinizi yumuşatın

Güneşlenmeden önce cildimize sürdüğümüz güneş kreminin üzerine saf zeytinyağını masaj yaparak sürmeyi deneyin. Bu sayede hem daha hızlı bronzlaşacaksınız hem de zeytinyağının cilde yaptığı olumlu katkılardan faydalanacaksınız. Zeytinyağı ciltteki sivilce izlerini ortadan kaldırır, derideki kan dolaşımını artırıp gözenekleri açar ve cildin hava almasını sağlar, ciltteki ölü hücreleri yok edip yerlerine sağlıklı yeni hücreler gelmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve daha yumuşak bir hal almasını sağlar.

6. Dikkatli bir şekilde cilde kola sürmeyi deneyin

Kola da bronzlaştırıcı etkisi olan, daha hızlı ve kolay bir şekilde bronzlaşmayı sağlayan bir sıvı. Kol ve bacak bölgelerinde hızlı bronzlaşma görmek istiyorsanız o bölgelere kola sürmeyi deneyebilirsiniz ama şunu unutmayın ki kolanın içeriğinde yer alan fazla miktardaki asit cilde zararlı olabilir. Bu yüzden kol ve bacak bölgesi dışındaki alanlara kola sürmeyi denemeyin, kol-bacak bölgelerine sürerken de oldukça dikkatli olun.

7. Havuç yağı ile kayısı yağını karıştırın

Ten rengi fark etmeksizin daha hızlı bronzlaşmak isteyen herkes havuç yağı ile kayısı yağını karıştırıp elde ettiği karışımı cildine sürebilir.

8. Beta karoten içeren ilaçları deneyin

Cildin çok daha hızlı bronzlaşması için beta karaton içeren bazı ilaçları deneyebilirsiniz.

9. Tatile gitmeden solaryuma girin

Cildiniz bronzlaşmaya pek yatkın değilse tatile gitmeden önce birkaç seans solaryuma gitmeyi deneyin. Solaryuma girdikten sonra cildiniz güneşten etkilenmeye ve bronzlaşmaya hazır hale gelecek.

10. Suya yakın yerde güneşlenin

Suyun yansıtıcı özelliğinden faydalanarak da daha hızlı bronzlaşabilirsiniz. Denizde ya da havuzda suya en yakın noktada güneşlenip kolay bronzlaşmanın önünü açmak kendi ellerinizde.

11. Altın tonda bronzluk için E vitamini içeren krem kullanın

Cildinizde oluşacak bronzluğun altın rengi tonunda olmasını tercih ediyorsanız kullanmanız gereken kremlerin içeriğinde E vitamini bulunmasına dikkat edin. Bu sayede istediğiniz renge daha yakın şekilde hızlıca bronzlaşabilirsiniz.

12. Güneş kremlerinin faktörünü kademeli olarak düşürün

Güneşlenmeye güneş kremi kullanmadan çıkmak çok büyük bir hata olur ama hızlı bronzlaşmak için şöyle bir yol izleyebilirsiniz:

Tatilin ilk günü kullandığınız daha yüksek faktörlü güneş kremini ilerleyen günlerde kademeli bir şekilde düşürüp vücudun güneşin bronzlaştırıcı etkisinden daha kolay faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Kademeli bir düşüş olacağı için bedeniniz de güneşten kötü etkilenmeyecektir.

13. Çikolatalı karışımı deneyin

Güneşlenmeden önce cildinize sürüp daha hızlı bronzlaşmanızı sağlayacak bir diğer karışımda ise şu maddeler yer alıyor: 15 gram susam yağı, 15 gram zeytin yağı, 30 gram saf çikolata ve 5 gram bergamot yağı.

Bu maddeleri birbirine katarak elde ettiğiniz karışımı güneşlenmeye gitmeden bir süre önce cilde uygulayın ve farkı görün.

14. Güneşin size zarar vermesine engel olun

Güneşlenip bronzlaşmak isteyenler bazı noktalara dikkat etmedikleri için hem bronzlaşamıyorlar hem de sağlıklarından oluyorlar. Sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak için saat 11 ile 15 arasında güneşte kalmamaya özen gösterin. Güneşe çıkmadan bir süre önce yapısında A vitamini bulunan besinler yemeye çalışın ve güneşin zararlı etkilerinden korunmak için en az 50 faktörlük kremleri tercih edin. Güneşten koruyan kremleri güneşlenmeye çıkmadan en az yarım saat önce cildinize sürün.

Parfüm sıkılmış bir ciltle güneşlenmeye çıkmak cildinizin bronzlaşmasına değil leke ve kızarıklarla dolmasına sebep olur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir