Ana Sayfa / Sağlık / Damar Tıkanıklığı

Damar Tıkanıklığı

tıkanıklık

Damar tıkanıklığı günümüzde çok görülen hastalık çeşitlerinden birisidir. Damarların tıkanması ile meydana gelen bu hastalık önlem alınmadığı takdirde olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Bu yüzden erken teşhis bu hastalıkta da önemlidir.

Damar Tıkanıklığı Nedir?

Damar tıkanıklığı hastalığı, vücutta bir organa kan gidişini sağlayan damarın tıkanması ve o organın beslenemez duruma gelmesine verilen isimdir.

Vücudumuzda, organlara kanın gitmesini sağlayan birimler damarlardır. Kalpten çıkan aort atar damarı, ana dağıtıcı olan damardır. Kalpten aort atar damarına gelen kan, damarlar yardımıyla akciğere, beyne ve karındaki damarlara dağıtılır. Bu sayede vücuttaki bütün organlar beslenir. Kalpten parmak uçlarına gidildikçe damarlar küçülür ve kılcal damara dönüşür. Atardamarlar, temiz kan götürür. Toplardamar ise kirli kanı kalbe geri getirir ve temizlenmesini sağlar.

Damar tıkanıklığı hem atardamarda hem de toplardamarda meydana gelebilir. Atardamar tıkanıklığı ise daha sık görülebilir, çünkü toplardamara göre daha sıktır. Atardamarda meydana gelen damar tıkanıklığı en çok beyin, boyun ve kalp damarlarında görülür. Fakat sadece bu damarlarda değil, böbrek, kol gibi damarlarda da damar tıkanıklığı görülebilir.

Damar tıkanıklığının nasıl oluştuğu da önemlidir. Atardamarın çeperine biriken yağlar, bir süre sonra damara baskı yapmakta ve hasar vermeye başlamaktadır. Damarın iç yüzüne doğru da plak oluşumu gözlenir. Plaklar büyüdüğünde damar esnekliğini kaybeder ve tıkanır. Sertleşen plağın dış yüzeyinin çatlamasıyla damarın içi daralır. Darlık belirli bir seviyeye geldiği zaman damar tıkanıklığı oluşur ve dokularda kansızlık görülür. Damar tıkanıklığının oluşması bu şekildedir. Şimdi de damar tıkanıklığının nedenlerini inceleyelim.

Damar Tıkanıklığı Nedenleri

Damar tıkanıklığı hastalığının nedenleri de bilinmelidir. Bu sayede damar tıkanıklığından kendinizi korumak için neler yapabileceğinizi bilebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi damar tıkanıklığı, atardamar ve toplardamar tıkanıklığı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Damar tıkanıklığı çeşitleri arasında neden oluştuğuna dair de değişiklikler olabilir.

Damar tıkanıklığı, damar kireçlenmesi veya damar sertliğinden dolayı meydana gelmektedir. Atardamar tıkanıklığı çok seyrek olarak pıhtılaşmaya bağlı olarak meydana gelir. Ayrıca burger hastalığı gibi bazı hastalıklar da damar tıkanıklığına neden olabilir.

Toplardamar tıkanıklığı ise daha çok bacaklardaki damarlarda görülür. Nedeni ise pıhtılaşmadır.

Damar tıkanıklığı hastalığı genelde herkeste görülebilir. Fakat 50 yaşın üstünde, şeker hastası olanlar, sigara tüketimi çok olanlar, kolesterolü yüksek olanlarda ve hipertansiyonu olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Genel olarak damar tıkanıklığının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Kilo problemi.
  • Yeterli hareket, spor yapmama.
  • Aşırı alkol ve sigara tüketimi.
  • Frengi, şeker ve gut hastalığı.
  • Psikolojik hastalıklar.
  • Aşırı yağlı yiyecekler ile beslenme.
  • Demir eksikliği.

Damar Tıkanıklığının Belirtisi

Damar tıkanıklığının nedenleri gibi belirtileri de önemlidir. Belirtiler gözlemlendiğinde derhal doktor tedavisine başvurulmalıdır. Hangi damar tıkandığında hangi durumlar meydana gelir şimdi bunları inceleyelim.

Kalp damarı tıkandığında, kalp spazmı ve kalp krizi riskleri bulunmaktadır. Beyin ve boyun damar tıkanıklığında gözde geçici kararmalar olur, konuşma bozukluğu görülür ve inme inebilir. Bacak damar tıkanıklığında yürürken baldırlarınızda ağrı hissedersiniz. Hastalık ilerlerse ayakta ve parmaklarda çeşitli yaralar çıkar, kangren oluşumu görülür.

Böbrek damar tıkanıklığı başlarda çok önemli sorunlar yaratmasa da ilerlerse böbrek fonksiyonlarını bozabilir ve böbrek yetmezliğine neden olur.

Kol damar tıkanıklığı, gene olarak sol tarafta görülür. Kolda erken yorulma ve ağrıların oluşması belirtilerindendir.

Toplardamar tıkanıklığında da belirtiler önemlidir. Bilindiği gibi toplardamarlar kirli kan taşıdığı için organları beslemez, bu yüzden de tıkanıklığı durumunda dokunun beslenme şekli bozulmaz.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Damar tıkanıklığında tanı konulması da önemlidir. Erken teşhis her zaman hayat kurtarmaktadır. Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz belirtiler görüldüğünde derhal doktora başvurulmalıdır.

Damar tıkanıklığı şikâyeti ile doktora gittiğinizde doktorunuz ilk olarak fizik muayenesi yapar ve sonrasında da damarları değerlendiren testler ve filmler yapılır. Damar tıkanıklıkları bu şekilde anlaşılabilir. Damar tıkanıklığında en kesin tanı koyma yöntemlerinde birisi radyolojik görüntülemedir.

Damar tıkanıklığı için belirli bir ilaç yoktur. Damar tıkanıklığı için doktora giden bir kişiden ilk olarak sigara kullanıyorsa sigara kullanmayı bırakması istenilir. Hipertansiyon, şeker gibi ölçümler yapılır ve kontrolden geçirilir.

Damar tıkanıklığında sağlıklı beslenmenin de büyük önemi vardır. Yaş ilerledikçe vücudun kaldırabildiği yiyecek çeşidi ve miktarı da değiştiği için buna dikkat edilmelidir. İleri yaşlarda tuz azaltılmalıdır, katı yağlardan kaçınılmalıdır. Meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Damar tıkanıklığı tedavisi sırasında günlük yürüyüşler de önemlidir. Spor, sağlık için yapılması gereken şeylerin başında gelmektedir. Gün içerisinde en az 30 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

Damar tıkanıklığı tedavisi ameliyat ya da anjiyografi ile yapılmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir