Ana Sayfa / Sağlık / Dans Ederek Zayıflama Yöntemi

Dans Ederek Zayıflama Yöntemi

Hayatımız çalışarak veya okuyarak belirli bir prensip içerisinde geçiyor. Hobilerimizi, zevk aldığımız uğraşları yapacak vakit bulamıyoruz. Kısıtlı kaldığı gibi de bu boş kalan zamana yorgun, mutsuz ve isteksiz bir halde kavuşuyoruz.

Düzenli ve sağlıklı beslenmenin en sağlıklı ve en doğru yol olduğu hepimizce biliniyor. Bugün size bahsetmek istediğimiz dans ederek zayıflama yöntemi ile vaktiniz her ne kadar kısıtlı olsa da, bu sorunun üstesinden gelmiş olacaksınız. Düşünsenize, size kalan kısa bir süre içerisinde hem bedeniniz yorgunluğunu üzerinden atacak hem de güzel bir fiziğe kavuşmuş olacaksınız. Ayrıca dans ederek zayıflama yönteminin size moral ve motivasyon açısından da pozitif etkileri olacak. Dans ederek zayıflama yöntemi ile sağlığınızın yanı sıra, hem duygusal hem zihinsel hem de fiziksel olarak kazanım sağlayacaksınız. Ayrıca bunun yanı sıra yapmış olduğunuz hareketler sizin ileri yaşlarda bedeninizin hareket kabiliyetine de faydası olacak. Vücut esnekliğiniz gelişecek ve daha uzun yıllar formda kalabileceksiniz. Şimdi dans ederek zayıflama yönteminden bahsetmeye başlayalım.

Dans Etmenin Faydaları

Öncelikle dansın sağlıkla ilgili bize kazanımlarından bahsetmek gerekiyor. Doğru bir biçimde yapılan herhangi bir vücut hareketinin bir insana hiçbir şekilde zararlı olmadığı biliniyor. Dolayısıyla dans etmek de vücudumuza doğru uygulandığı taktirde hiçbir zararı olmayacak ve dahası bir çok faydası olacaktır. O faydalarından bahsedelim.

1. Sağlıklı Olmanıza Yardımcı Olur

Dans ederek zayıflama yöntemi size kalp – damar hastalıkları riskine karşı direnç sağlıyor. Avrupa’da yapılan çalışmalarda kalp – damar rahatsızlığı çeken hastaların dans etmesi önerilmiştir. Sebep olarak; dans etmenin, hem zihinsel hem fiziksel olarak; bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak gibi egzersizlerden daha çok faydası olması gösterilmiştir. Bunun yanı sıra kireçlenme, vücut hareketlerini yapamama gibi rahatsızlıklarınıza da fayda sağlar. Hareket kabiliyetiniz artmış olur. Ayrıca Alzheimer olma riskini azaltır. Hafızanızı güçlendirir. Fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da size daha sağlıklı bir beden sunar.

2. Kilo Vermenizi Sağlar

Düzenli olarak yapıldığı zaman kilo verdirir. Sıkıcı egzersizlerden ziyade eğlenceli bir şekilde yapılan dans hareketlerinin daha düzenli ve istekli yapıldığı ortaya konmuştur. Dans ederek zayıflama yönteminin, bisiklet ve koşu gibi daha zor şartları olan egzersizler kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır.

3. Kendinize Saygınız Artar

Dans ederek günün yorgunluğunu üzerinizden atarsınız. Dans sizi daha enerjik bir hale getirir. Ayrıca daha esnek bir bedeniniz olur.  Bu durum sizin öz güveninizi de arttırır. Artık kendinize daha fazla güvenirsiniz. Dans ederek zayıflama yöntemi ile ilerleyen yaşlarınızda dahi bazı hareketleri yapabilecek hale gelebilirsiniz. Dolayısıyla kendinizi kanıtlamış olursunuz ve kendinize saygınız artar.

4. Enerjinizi Yeniler

Dans ederek zayıflama yöntemi, motivasyonunuzun artmasını sağlar. Artan motivasyon ile hormonlarınızın daha düzenli çalışması sizin hem enerjik hem de mutlu bir halde olmanızı sağlar.

5. Dayanıklılığınızı Ve Esnekliğinizi Arttırır

Yapılan dans hareketleri bedeninizin olması gereken şeklinde durmaya sizi iter. Aynı zamanda yapılan hareketler ile kireçlenme gibi problemleri aşarak daha fazla hareket kabiliyetine sahip olursunuz. Dans ederek zayıflama yönteminin sadece bugün için değil ileri yıllarda da daha iyi bir bedende olmanız açısından büyük bir katkısı vardır.

6. Stresi Ve Depresyonu Azaltır

Dans ederek zayıflama yöntemi, günlük sıkıcı işlerin bunaltıcı hislerini eğlenceli bir şekilde azaltmanızı sağlar. Dans ederek kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Eğlenerek vücudunuza birçok şey katmış olursunuz.

Uygulama Şekli

Dans ederek zayıflama yöntemi size belirli bir dans stili önermiyor. Bu seçimi tamamen size bırakıyor. Dans ederek zayıflama yöntemindeki en önemli nokta bu işi severek ve isteyerek yapmanız. Sizin ruh halinize bağlı olarak bir seçim yapmanızı öneririz. Pek çok dans stili bulunuyor. Dans kimi için tutku, kimi için bir meslektir. Ancak dans ederek mutlu hissetmeyen kimse yoktur. Dolayısıyla kendinizi tutkulu hissedeceğiniz bir dans stilini seçip dans ederek zayıflama yöntemine başlayabilirsiniz. Dans konusunda bilginiz olmadığınızı düşünüyorsanız, şimdi kısaca dans ederek zayıflama yöntemini uygulayabileceğiniz bazı dans stillerini tanıyalım.

1. Hip – Hop Dansı

Ortaya sokak dansı olarak çıkmıştır. Vücudunuzu çok iyi bir biçimde kullanmayı gerektirir.  Hip – hop müziği eşliğinde yapılır.

2. Oryantal Dansı

Batı Asya kültürünün bir parçasıdır. Vücudun her bölümü dansa dahil edilir. Ancak en çok vücudun kalça kısmı ve karın kısmı kullanılır.

3. Yangko Dansı

Uzak doğu kültürünün bir parçasıdır. Bel ve ayak hareketleri ile yapılır. Dansın Çin’de bin yıllık bir geçmişi vardır.

4. Gangnam Style Dansı

Aslında son yıllarda ünlü olmuş ve herkesçe bilinen bir danstır. Psy bu dans ile dünyada bir fenomen haline geldi. Gerçekten oldukça eğlenceli ve sizin rahatlamanıza yardımcı olabilecek bir dans. Dans ederek zayıflama yönteminde önerilen stillerden bir diğeri de budur.

5. Breakdance

Denge, güç, beceri ve teknik bir bilgi birikimi ister. Sokak dansı türlerindendir. İçerisinde akrobatik ve jimnastik hareketler barındırır.

6. Salsa

Salsa müziği ile dans edilir. Normalde bir eş ile yapılır. Ancak farklı yapıları olan bir danstır. Latin Amerika’nın en popüler dans stilidir.

7. Line Dansı

Grup halinde dans etmeyi içerir. Bir kişinin hareketlerini grubun tekrar etmesi şeklinde yapılır. Kareografik bir dans stilidir. Dansçılar; aynı yöne bakarak, aynı anda aynı adımlarla dans ederler. Dans ederek zayıflama yönteminde önerilen stillerden bir diğeridir.

8. Reggaeton

Vücudunuzun birçok kısmını hareket ettirerek yapılır. Özellikle kalça ve bacak hareketleri ön plana çıkar. Dans ederek zayıflama yönteminde önerilen stillerden bir diğeridir.

9. Zumba

Hareketli bir müzik ile yapılır. Grup halinde müzik ritmine uygun kareografik hareketler yaparak edilen bir dans stilidir. Dans ederek zayıflama yönteminde önerilen stillerden bir diğeridir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir