Ana Sayfa / Diyet / Detoks ve Detoks Diyeti

Detoks ve Detoks Diyeti

Detoks ve Detoks Diyeti, Kendinizi % 100 iyi hissetmiyor ve bunun nedenini merak mı ediyorsunuz? Vücudunuz çok fazla toksin tutuyor ve detoksa ihtiyaç duyuyor olabilir. Bunu anlamanın birkaç yolunu hatırlatalım…

Detoks ve Detoks Diyeti

  • Kurtulamadığınız kilolar: Pek çok toksin vücuttaki yağlarda birikir. Uğraştığınız halde kilo verememenizin sebebi, vücudunuzun toksin yükü olabilir.
  • Açıklanamayan yorgunluk: 8 saatlik uykunuzu alıyor ve buna rağmen yorgun uyanıyorsanız, sebebi vücudunuzdaki toksinler olabilir. Yüksek toksik yük, vücudunuz için ayrı bir stres kaynağıdır.
  • Uyuyamama problemi: Vücudunuz yüksek seviyede toksin yüklü ise, kortizol seviyeniz ciddi bir darbe almış demektir. Kortizol normalde sabah kalktığınızda en yüksek seviyede ve geceleri de en düşük seviyededir. Ancak dengesiz hormonlar sebebiyle gece de yüksek seviyeye çıkabilir. Bu da uyku dengenizi bozacak ve sizi uyutmayacaktır.
  • Belirsiz düşünceler: Bazı toksinler direk beyni etkiler. Bunların içinde aspartam ve monosodyumglutamat da vardır. Özellikle aspartamı ve MSG’ı kesmek, beyin hücrelerinin ölümüne yol açan toksinleri vücuda sokmamayı sağlar. Açıklanamayan baş ağrılarınızın da kesilmesini sağlar.
  • Kas ağrıları: Bazı toksinler ağrı alıcılarını tetikler. Bu nedenle yüksek toksin yükü, sebepsiz ağrıların yaşanmasına neden olur.
Detoks ve Detoks Diyeti

Detoks ve Detoks Diyeti

Size sadece ucuz malzemelerle hazırlanan bir yardımcı değil, aynı zamanda da beklentinizi karşılayacak harika bir içecek tarifi de vereceğiz. Detoks diyetiniz için ayrılmaz bir içecek olacaktır. Doğal bel inceltici detoks suyu tarifi için hazırsanız, hemen malzemeleri sayalım:

  • 3-5 dilim taze salatalık
  • 1/2 dilimlenmiş limon
  • 1/4 dilimlenmiş portakal
  • Birkaç yaprak taze nane
  • 750 ml su

Peki nasıl işe yarar?

Salatalık: Vücuttaki su tutulmasını önler. Ayrıca enfeksiyon önleyici özelliği vardır.

Limon: Sindirim sisteminin temizlenmesini sağlayan sitrik asidin kaynağıdır.

Portakal: Antioksidan görevi gören flavinoid yönünden zengindir. Kabuğu ile birlikte dilimlenmesi önemlidir. Bağışıklık sisteminizi harekete geçirir. Kolesterol seviyenizin düşmesine yardımcıdır.

Nane: Sindirim sisteminize yardımcıdır.

Detoks suyunuz bittiğinde, içindeki malzemeleri atmayın. 2-3 defa üzerine su ekleyerek kullanabilirsiniz. Ancak 3 defadan fazla sulandırdığınızda, artık etkisi azalmış olduğundan faydasını göremeyebilirsiniz. Bu nedenle 2. defa su ekledikten sonra içindeki malzemeleri yenilemelisiniz. Ayrıca malzemelerin 24 saatten fazla kullanılması da tavsiye edilmemektedir.

Unutmayın…idrarınız limonata renginde ise susuz kalmışsınız demektir. Açık ıhlamur renginde ise yeterince su içiyorsunuz anlamına gelir. Çok osu içmek genellikle faydalıdır ve vücudunuzdaki toksinlerin atılması için iyi bir yoldur.

Detoks Diyetleri ile ilgili Gerçekler Sizlerle

Detoks diyetleri, ne vaad ediyor? Gerçekten de detoks diyete ihtiyacınız da var mı?
Çok popülerler ve fakat yapmayı vaad ettikleri şeyi de yaptıkları henüz de ispatlanabilmiş değil: toksinleri vücuttan da atmak. Dahası da kullanımları riskli ve de tersine etkileri de olabilir.

Hala da böyle bir diyete başlamak istiyor musunuz acaba? O zaman da şunları bilseniz iyi olacak.

Gerçekten de işe yarıyor mu? Detoks diyetlerle de birlikte bir miktar da kilo kaybedebilirsiniz. Çünkü, genelde de kalorileri çok düşüktürler. Ve fakat Harvard halk sağlığında bu okulundan da Frank Sacks md ye kulak verirseniz de toksinlerden kurtulmak için de vücudun yardıma da ihtiyacı olduğu da düşüncesinin insan biyolojisinde de temeli yoktur diyor. Dahası da her aşırı diyette de verdiğiniz kiloları da geri alma riskiniz de vardır.

Detoks Diyetinde, Neleri yiyebilirsiniz ve neleri yiyemezsiniz? Bu takip ettiğiniz de detoks diyetine göre de değişmektedir. Çok çeşitli detoks diyetleri de mevcuttur. Bazıları da oruç tutmayı ya da sadece de sıvı tüketmeyi de içeriyor. Diğerleri ise de bir miktar yiyecek e hatta, meyve ve sebze gibi de içeriyor. Tipik olarak da kısa süreli diyetlerdir ve uzun süre bu diyetlere de bağlı kalamazsınız. Göstermeniz gereken çaba da yüksek olmaktadır. En net olarak söylenebilecek olan şudur ki, kesinlikle net bir bilgiyle sağlıklı denilemez.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlginizi Çekebilir

Kilo Aldıran Besinler

Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek için uygun besinler yemek ve öğünleri arttırmak gerek. Biz istesek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code