Ana Sayfa / Güzellik / Diş Macunu İle Sivilce Tedavisi

Diş Macunu İle Sivilce Tedavisi

Diş Macunuyla Sivilce Tedavisi

Diş macunu elbette diş sağlığımız için kullanmakta olduğumuz dişimizi koruyan ve beyazlatan, ağzımızın temiz kalmasını sağlayan bir bakım ürünüdür. Fakat bazı diş macunları aynı zamanda sivilce gibi cilt problemlerine de iyi gelir. Elbette her diş macunu bu iş için kullanılamaz. Çünkü bu hususta önemli olan şey hem kişinin cilt tipi hem de kullanılacak olan diş macununun içeriğidir. Diş macunu sivilceyi kurutur ya da çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Bununla birlikte sivilce üzerinde oluşturduğu koruyucu tabaka sayesinde yağ benzeri sivilce iyileşme sürecini geciktiren maddeleri ciltten uzak tutar.

Diş Macunu İle Sivilce Tedavisini kullanmak isteyen kişilerin bu yöntemi denemeden önce iki kez düşünmesi gerekir. Zira hassas ciltlerde kullanılacak olan diş macunu kızarıklıklara yol açar. Özellikle kuru bir cilde sahip olan kişilerin cildi çok daha hızlı bir şekilde kurur. Cildin aşırı kuruması halinde ise sivilcenin yer aldığı derinin rengi değişecek ve sivilce iz bırakacaktır. Bu sebeple diş macunu yerine cilt tipinize göre bir krem kullanmanız daha doğru olabilir.

Diş Macununun Cilde Faydaları Nelerdir?

Diş macunu sivilce kurutma konusunda oldukça başarılı bir madde olsa da piyasada yer alan meyve özlü, misvaklı, naneli ve buna benzer birçok ürün olması sebebi ile doğru diş macununu seçmeniz önem taşır. Bunun için ise beyaz bir diş macunu kullanmanız doğru olur. Bunun sebebi beyaz diş macununun içerisinde karbonat, triclosen ve hidrojen peroksit gibi sivilce kurutan maddelerin yer almasıdır. Renkli diş macunları ise cildi tahriş eder.

Sivilce tedavisi için kullanılacak olan diş macunlarının organik olması gerekir. Pestisit, hormon ve buna benzer kimyasal içermeyen diş macunları çay ağacı yağı, aloe vera, karbonat ya da okaliptus yağı gibi anti bakteriyel özelliklere sahip olan şifalı bitkiler ile çok daha güçlü bir hale gelmiştir. Bu da cildinizin daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Özellikle koyu renk cilt rengine sahip olan kişiler için beyazlatıcı diş macunları kullanımından kaçınılması doğru olacaktır. Zira bu tür ciltlerde beyazlatıcı diş macununun izi çok daha belirgin olur. Açık ten rengine sahip olan kişilerin de yüzlerinde iz oluşmasını istememeleri halinde yapması gereken şey bu tür diş macunlarından uzak durmak olacaktır.

Jel formuna sahip olan diş macunları sivilceyi kurutma özelliğine sahip olan maddeleri barındırmadıkları için cilt için herhangi bir işe yaramazlar. Bu sebeple de bu tür macunlardan kaçınılması gerekir.

Dişteki plakları önleme amacı ile diş macunlarına koyulan flor özellikle alerjisi olan kişilerin derilerine doğrudan temas etmesi halinde iltihap ve yanma gibi sonuçlar ortaya çıkartır. Bu sebeple de cilt tahriş olur. Bunun önüne geçmek isteyen kişilerin bu tür diş macunlarından uzak durması gerekir.

Diş Macunu İle Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş macunu ile sivilce tedavisi yapmak için herhangi bir işleme ihtiyacınız olmaz. Tek ihtiyacınız olan şey yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi bu tedavi yöntemine uygun bir diş macunu olacaktır. Bununla birlikte yüzünüzü yıkamanız gerektiği için havluya da ihtiyacınız olur.

Diş Macunu Sivilce Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Diş macunu ile sivilce tedavisi yapmak isteyen kişilerin ilk olarak temiz ve kuru bir cilde sahip olması için yüzünü yıkaması gerekir. Böylelikle kir ve yağdan kısmen de arınan cilde yapılacak olan tedavi çok daha işlevsel olur. Yüzünüzü ılık su ve temizleyici ile yıkamanız ve ardından havlu ile yavaş bir şekilde kurulamanız doğru olur.

Daha sonra diş macununu tedavi uygulayacağınız sivilce sayısına göre yetecek şekilde elinizin tersine ya da işaret parmağınıza sıkabilirsiniz. Genellikle bezelye tanesi kadar diş macunu yeterli olur. Daha sonra diş macununu sivilcenin üzerine uygulamanız gerekyior.

Az miktarda diş macununu sivilceye uygulamanız halinde en iyi sonucu alırsınız. Sivilce üzerine temas eden diş macununun bir başka bölgeye temas etmemesi için dikkat edin. Diş macununu cildinize yaymamalı ya da bir yüz maskesi kullanmamanız gerekir. Diş macunu sivilcelerin kurumasını sağlar. Fakat tüm cilde uygulanacak olan diş macunu yüzünüzü tahriş edecek, kurutacak, kızartacak ve pullanmalara yol açacaktır.

Diş macununu yüzünüzde iki saat bekletmeniz ya da gece boyu yüzünüzde bırakmanız gerekir. En iyi sonucu almak isteyen kişilerin ciltlerinin bu tür bir duruma tepki vermesi halinde 15 – 20 dakika içinde yüzünü temizlemesi yapılacak en doğru şey olur. Cilt problemi olmayan kişilerin ise diş macununu yüzünde uzun süre tutmasında herhangi bir sorun yoktur.

Diş macununun sivilceli bölgeden düşmemesi için yara bandı yapıştırmak diş macununun daha geniş bir bölgeye yayılmasına sebep olacak, cildinizin nefes almasın engelleyecek ve cildinize zarar verecektir. Bu yüzden bu yöntemi kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Daha sonra yüzünüzü bir havlu yardımı ile sert değil nazik ve küçük adımlarla temizleyebilirsiniz. Aksi takdirde cildiniz tahriş olur. Diş macununun temizlenmesinin ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz. Daha sonra eliniz ya da yumuşak bir havlu ile yüzünüzü nazik bir şekilde kurulayın. Cilt kuruluğu hisseden kişilerin bu aşamada nemlendirici kullanması doğru olur.

Bu uygulamayı haftada en fazla 3 – 4 defa yapmanız doğru olur. Ayrıca bu uygulama bir gün içerisinde birden fazla uygulandığı takdirde de sorunlar ortaya çıkartabilir. Birkaç uygulamanın ardından yüzünüzdeki değişimin farkına varacaksınız. Bu tür değişimlerin tespit edilmesi halinde vücut kendi haline bırakılmalı ve cilt kendi kendini iyileştirmelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir