Ana Sayfa / Diyet / Diyet Hataları

Diyet Hataları

Diyet yanlışları

Bazen özel bir günde fit olmak için ya da tatil öncesinde kısa sürede çok kilo vermek için yanlış diyetler uygulayabiliyoruz. Aslında burada yapılan en temel hata diyeti kısa bir süreye indirgeyip az zaman içinde çok fazla kilo vermeye çalışmak. Oysa kilo vermek kısa sürede sağlıklı bir şekilde yapılabilecek bir iş değildir. Kilo vermenin en sağlıklı yöntemi bunu bir beslenme alışkanlığına dönüştürerek her gıdanın yeteri kadar ve vücudun ihtiyaç duyduğu kadar tüketmektir. Eğer bu şekilde yapılır ise zaten normal süreçte gerektiği kadar kilo vermek mümkün bir hale gelecektir. Ancak maalesef çoğu insan kilo verme işini kısa bir süreye indirgeyip bu kısa sürelerde de çok fazla kilo vermek isteğine düşüyorlar. Elbette bu da doğal olarak diyetlerde çok ciddi hatalar yapılmasına neden oluyor. Diyetlerde yapılan bu hatalar hem kilo vermeyi zorlaştırdığı gibi hem de insan sağlığını ciddi ölçüde zorlayabiliyor. Özellikle çok sıkı bir diyet uygulayıp kısa sürede kilo veren insanlarda ilerleyen dönemlerde bazı hormonal sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden herkesin diyet yapmak konusunda dikkatli olmasını ve mümkün ise bir beslenme uzmanına danışarak onun tavsiyeleri neticesinde kilo vermeye çalışmasını tavsiye ederiz. Aynı şekilde hiçbir zaman çok kısa sürelerde çok fazla kilo vermeye de çalışmamak gerekir. Eğer sağlık kaybedilmiş ise kilo vermiş olmanın hiçbir değeri kalmaz çünkü. Sonrasında uygulanacak tedaviler ile çok daha zorlu bir sürece girmek durumunda kalabilir bu kişi. Eğer siz de yakın zamanda kilo vermek için diyet yapmayı düşünüyor iseniz diyet hataları ile alakalı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Özellikle diyet yaparken kesinlikle bu ciddi hataları yapmamaya özen göstermenizi öneririz.

Sık Yapılan Diyet Hataları Nelerdir?

1) Uzun Müddet Bünyeyi Aç Bırakmak

screenshot_1

Hızlı kilo vermek adına pek çok kişi kendini çok uzun süreler aç bırakıyor ya da direkt olarak bazı öğünleri atlıyor. Ancak bu aynı zamanda metabolizmanın çalışmasını yavaşlattığı için kişinin kilo vermesini sağlamak yerine kilo almasına neden olabiliyor. O yüzden eğer gerçekten kilo vermek istiyorsanız metabolizmanızın sürekli çalışmasını sağlamanız gerekir. Bunun için de öğün atlamadan her öğünü tüketmeli hatta kalorisi düşük atıştırmalıkları da yine metabolizmanızı hızlandırması amacı ile ara öğünlerinizde tüketmelisiniz. Aslında problem insanın gün içinde tükettiği öğün sayısı değil öğünlerde tükettiği besinlerin kalorisidir. Bu yüzden öğünleri çıkarmak yerine öğünlerinizdeki sağlıksız ya da çok kalorili öğünleri beslenme alışkanlıklarınız arasında çıkartarak bu hatayı da ortadan kaldırabilirsiniz. Çalışmayan bir metabolizma sizin kilo vermenize asla yardımcı olmayacaktır.

2) Ekmeği Tamamen Beslenme Alışkanlıkları Arasından Çıkarmak

screenshot_2

Elbette ekmek karbonhidrat içermektedir ve bu nedenle diyetler yoğun bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Fakat ekmeği de kesinlikle büsbütün diyetlerden çıkarmamak gerek. Çünkü doyma ihtiyacı için siz farkında olmasanız da birden makarna ve bulgur gibi ekmeği ikame edeceğini düşündüğünüz besinlere yönelebilirsiniz. Ancak eğer ekmeğin tam tahıllı vb. çeşitlerini tüketir iseniz bu besinlerden çok daha sağlıklı bir iş yapmış olursunuz. Aynı zamanda karbonhidratları beslenme alışkanlıkları arasından tamamen çıkartmak da kas kaybına neden olabilmektedir. Bu yüzden diyetlerinizde az miktarda ve sağlıklı çeşitlerinde ekmek tüketmeye devam etmenizi öneririz. Elbette beyaz ekmeğe alternatif marketlerde ve fırınlarda çok daha lezzetli ve çok daha sağlıklı ekmekler bulabilirsiniz.

3) Ödem Yapar Diye Çok Az Su İçmek

screenshot_1

Su içmenin ödem yaptığını düşünen pek çok insan var. Fakat eğer günlük ihtiyaç duyulan su miktarı kadar su tüketirseniz vücudunuzda ödem oluşmasının önüne bile geçebilirsiniz. Aynı şekilde suyun da yeteri kadar tüketilmemesi hem metabolizmayı yavaşlatır hem de sindirim sisteminin doğru bir şekilde çalışmasının önüne engel koyar. Benzer şekilde günlük su ihtiyacını çay ya da kahve gibi içeceklerden almanız mümkün değildir. Bu yüzden eğer etkili bir şekilde kilo vermek istiyorsanız bir insan vücudunun günlük ihtiyaç duyduğu kadar su tüketmesine özen göstermeniz gerekir. Eğer vücudunuz susuz kalırsa daha çok ödem oluşma ihtimali olur.

4) Şekerli Olduğu İçin Hiç Meyve Yememek

screenshot_2

Elbette meyveler şeker içeren besinlerdir. Fakat aynı zamanda içlerinde insan vücudunun ihtiyaç duyduğu mineraller ve vitaminler de bulunur. Hatta içlerinde antioksidan bulunduğu için metabolizmanın çalışmasına yardımcı olarak kilo vermenizi de hızlandırırlar. Aynı şekilde meyveler hastalıklara karşı vücudu koruma konusunda da çok etkili olan besinler arasında yer alır. Bu nedenle meyve tüketimini kesmek yerine kontrol altına almak gerekir. Bu yüzden her gün yeteri kadar meyveyi ara öğünlerinizde rahatça tüketebilirsiniz. Fakat kesinlikle fazla miktarda ve çok geç saatlerde meyve tüketilmemelidir. Aynı şekilde içinde çok fazla şeker olan meyveler yerine daha lifli meyveleri de tercih edebilirsiniz.

5) Yalnızca Sebze ve Meyve Yiyerek Zayıflamayı Denemek

screenshot_1

Bazı insanlar da sadece sebze ve meyve yiyerek zayıflayacaklarını düşünürler. Aslında bu da büyük bir yanılgıdır çünkü oldukça sağlıksız olabilir. Çünkü insan vücudunun hayvansal gıdalardan alacağı proteine de çok fazla ihtiyacı bulunmaktadır. Bu yüzden elbette sebze ve meyve bolca tüketilmelidir ancak hayvansal gıdaları düzenli bir şekilde tüketmeye de özen göstermek gerekir.

6) Hızlı Kilo Vermek Amacı ile Tek Tip Beslenmek

screenshot_2

Bazı kişiler de yalnızca protein ağırlık beslenerek kilo vermeye çalışırlar. Ancak bu da insan sağlığı için çok ama çok yanlış bir yöntem olmaktadır. Tek tip gıda ile beslenilen diyetlerin her birinde vitamin, mineral ya da kas açısından ciddi kayıplar oluşabilir ki bu da insan sağlığı için çok zararlı olmaktadır. Hatta böyle bir diyet yapan kişi ilk etapta hızlı bir şekilde kilo verse de sonrasında kilo kaybı bir anda durmaktadır. Elbette beraberinde çeşitli hastalıklar da gelebilir.

7) Kilo Aldırmaz Diye Düşünerek Çok Fazla Light Ürün Tüketmek

screenshot_1

Piyasada bulunan light ürünlerin çoğu kişi kalorisiz olduğunu düşünür. Fakat bu da büyük bir yanılgıdır. Çünkü o light ürünlerin de kalorisi vardır ve o light ürünler de çok fazla miktarlarda tüketilirler ise ciddi şekilde kişiye kilo aldırabilirler. Bu yüzden her gördüğümüz light ürünü kilo aldırmaz düşüncesi ile bol miktarda tüketmemeliyiz.

8) Yağ Yakacağı Düşünülerek Gereğinden Fazla Limon Tüketmek

screenshot_2

Kesinlikle hiçbir gıda tek başına yağ yakma özelliğine sahip değildir. Yani hiçbir gıdanın böyle mucizevi bir özelliği bulunmaz. Elbette limonun, daha doğrusu limonlu suyun metabolizmayı hızlandırma gibi bir özelliği vardır ve bu da doğal olarak yağ yakılmasına yol açar. Fakat limonun yağ yaktığı düşünülerek kesinlikle aşırı miktarda tüketilmemesi gerekir. Daha fazla miktarda limon ile daha fazla kilo verilmeyeceği gibi ciddi mide sorunları da kişide baş gösterebilir. Bu yüzden limonlu su tüketimini düşük seviyede tutup limonu salatalarda kullanmayı tercih etmek de doğru olacaktır.

9) Yemeklere Hiç Yağ Koymamak

screenshot_1

Elbette yağ da vücudun ihtiyaç duyduğu besin kaynaklarından bir tanesidir. Bu yüzden vücudumuza sağlıklı yağların da girmesini sağlamalıyız. O yüzden tamamen yağsız beslenmeye yönelmememiz gerekir. Zaten eğer yeteri kadar yağ tüketilir ise vücutta ciddi anlamda tokluk hissi oluşacağı için kilo verme sürecine de olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir