Ana Sayfa / Diyet / Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet yaparken nelere dikkat etmeli

Yaşam biçimi, vakit sorunu derken bir çok insan kendine bakacak vakti bulamıyor. Sosyal açıdan zorluklar yoğun iş temposu ve vakit ayrılması gereken aile yaşamı herkesi etkilediği gibi sizleri de olumsuz olarak etkiliyor olabilir. Spor yapamıyor hatta ufak sağlıklı yürüyüşlerden bile uzak kalıyor olabilirsiniz. Ancak vücudunuzun giderek şeklini yitirmesi ve yağlanma problemi can sıkıcı olabilir. Bu durumda elbette birçok kişi gibi diyet listelerine başvuracaksınız.

Sağlıklı yaşam ve uzun ömrün en büyük sırrı elbette doğru ve düzenli beslenip egzersizlerle vücudunuzu dinç tutmak. Sürekli yağlı besinler, hamur işleri  ve vitaminden uzak fast foodlar tüketerek erken yaşlanmaya ve zamansız bir ölüme bilet çıkartıyor olabilirsiniz. Özellikle metabolizmanızın hızlı olduğu genç yaşlara güvenmeyin. Bu dönemlerde yediklerinizi bir şekilde yakıyor olabilirsiniz ancak vücudunuz tarafından depo edilecek yağ oranı bu işin cabası. Son yıllarda sık sık karşılaşılan otuzlu yaşlardan sonra iç organ yağlanmaları tam olarak bahsettiğimiz konu. Düzensiz ve bilinçsiz tüketilen besinler vücudunuzda sandığınızdan daha büyük etkilerle olumsuz geri dönüşler yapıyor. Ancak siz bunu fark edip önlem almak istediğinizde ise size çok geç kaldığınız mesajını verecektir.

İnsanlar bir anda aldıkları fazla kilolar ile başa çıkmak istediğinde oldukça istekli bir şekilde diyet listelerini araştırmaya başlamaktadırlar. Genelde pazar akşamlarına denk gelen bu süreç pazartesi günleri kendini internetten araştırılmış ve oldukça kilo verdirdiğine inanılan bir diyet listesiyle gösterir. Genellikle çarşamba akşamını bulmadan yorgun düşmüş ve diyet listelerinden soğumuş bireyler yaratarak süreç son bulur.

1. Doğru Diyet Listesi

diyet

Eğer sağlıklı ve düzenli beslenerek fazla kilolarınızdan kurtulmak ve vücudunuzun şekil almasını istiyorsanız yapmanız gereken sizin metabolizmanıza uygun bir uzman elinden çıkmış diyet listesi ve egzersiz yapmak olacaktır. Egzersiz yapmaya vaktiniz yoksa bu ağır diyet listeleri uygulayarak kapatabileceğiniz bir açık değildir. Bu nedenle bünyenizin kaldıramayacağı diyet listelerini asla uygulamamalısınız. Uzman bir doktorun metabolizmanızı test edip hangi besinlere karşı zayıflık gösterdiğinizin tespitini yapmasını beklemelisiniz. Bünyenizin olumsuz tepkiler vereceği besinler tüketerek veya oldukça ihtiyacınız olan besin gruplarından uzak durarak asla sağlıklı kilo vereceğinizi düşünmeyin. Bu nedenle diyet yapmaya başlamadan önce vücudunuzun hangi besinlere hassasiyeti olduğunu ölçtürün. Buna diyetisyenler vücut besin toleransı testi demektedir ve sağlıklı beslenme konusunda sandığınızdan daha büyük etkisi vardır.

2. Bol Bol Su

bol bol su

Vücudunuzun oldukça fazla suya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Diyet yaparken diyet listenizde su olması işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Yediğiniz besinlerin sindirimi konusunda tüm sindirim sisteminize yardımcı olarak emilimin hızlı gerçekleşmesini ve posaların şişkinlik yapmadan hızlı bir şekilde vücudunuzdan atılmasını sağlayacaktır. Su, kilo verme ve düzenli beslenme konusunda en büyük yardımcınız olurken vücut pH’ı üzerinde olumlu etki göstererek kilo alma listelerinin de vazgeçilmezi olmaktadır.

3. Yalancı Listeler

sandviç

 

Bir haftada beş kilo verdiren diyet listelerine inanmayın. Ne kadar yavaş kilo verirseniz o kadar kalıcı olacağını unutmayın. Hızlı verdiğiniz kilolar sizin verdiğiniz değil vücudunuzun kaybettiği kilolardır. Bu nedenle vücudunuzun kaybettiği kiloları hızlı bir şekilde yerine koymak isteyecektir ve bunu en kısa yoldan tükettiğiniz besinleri yağa çevirmekle yapacaktır.

4. Kendinizi Tanıyın

kötü yiyeceklere hayır

Kilonuz oldukça fazla ise hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayacaksınız. Hızlı ilerleyen bu süreç belirli bir boy kilo endeksi yakaladığınızda yavaşlamaya başlayacaktır. Bu hiçbir zaman diyet listenizi değiştirmeniz gerektiği ve daha ağır bir diyet listesi uygulamanız gerektiği anlamına gelmez. Çünkü vücudunuz sizin için sağlıklı olan boy ve kilo endeksini yani sağlıklı olduğunuz aralıkları anlamaktadır. Sağlıklı olduğunuzu düşündüğü durumda ise kilo verme işini yavaşlatmaktadır. Çünkü sağlıksız olduğunuz dönemde vücudunuzda oldukça fazla yağ miktarı bulunmaktadır ve vücudunuz yağ miktarını hızlı bir şekilde yakabilmektedir. Ancak bir süre sonra azalan yağ miktarı bu işi zorlaştıracaktır. Diyet listesini uygulamaya devam ederseniz veya kilo vermeye devam etmek için daha ağır bir diyet listesi uygulamaya kalkarsanız vücudunuz kas kütlesinden kaybetmeye başlayacaktır. Bu durum kilo verme aşamasında en son karşılaşılmak istenilen bölümdür. Oldukça tehlikeli olmakla birlikte istenmeyen hastalıklara sebep olmaktadır.

5. Aç Kalmayın

şekere hayır

Diyet yaparken asla aç kalmayın. Aç kaldığınızda vücudunuz bu durumdan hoşlanmayacaktır. Aç olma sinyali vücudunuz tarafından algılandığında aç kalmaya devam edeceğini düşünerek, vücudunuzun kendini yağ oranını arttırmaya programlamasına sebep olacaktır. Yediğiniz ilk besinden başlayarak kendini güvende yani aç kalmayacağını anlayacağı ana kadar yediğiniz tüm besinlerin büyük bir kısmını yağ olarak depolayacaktır. Bu durum tam olarak diyet yapıp kilo alma durumudur. Bu nedenle vücudunuzu aç bırakmanız asla önerilmemektedir. Eğer vücudunuzu aç bırakırsanız kendinizi diyet yaparken su bile içsem yarıyor serzenişleri içinde bulursunuz.

6. Kulaktan Dolma Bilgilerden Uzak Durun

diyet

 

Eğer uzman doktordan yararlanacak vakte veya nakte sahip değilseniz unutmamanız gereken oldukça önemli bir şey; her diyet kişiye özeldir. Yani bir diyetisyenden yardım alamasanız da vücudunuzun dilinden anlayarak nasıl bir diyet uygulamanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Ancak insan vücudunun değişmez bazı kurallarını unutmadan uygulamanızda fayda var. Bu kurallardan bazıları bahsedildiği gibi aç kalmamalı ve bol su tüketiyor olmalısınız.

7. Ara Öğünleri Atlamayın

ara öğün

Ara öğünleri es geçmeyin. Diyet listelerinin en önemli yardımcısı olarak görünen ara öğünler aslında diyet listelerinin baş kahramanlarıdır. Bir diyet listesinde ne kadar çok öğün ve az porsiyon görüyorsanız o kadar sağlıklı bir listedir dememiz mümkün olacaktır. Hatta son zamanlarda ara öğünlerin porsiyonlarının biraz yükseldiğini ve ana öğünlerin porsiyonlarının düştüğünü gördüğünüzde ara öğünlerin ana öğünlere dönüştüğünü düşünebilirsiniz. Elbette her bünyede farklı olarak etkisini göstermektedir ancak genel yaklaşımda doğru bir adım olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ara öğünlerinizi lifli besinler ve lifli meyvelerle değerlendirerek ana öğünlerin sindirimini kolaylaştırabilirsiniz. Aslında diyet listelerinde kepekli ve tahıllı ekmek tüketilmesini öneren uzmanların değinmek istedikleri nokta da sindirim noktasıdır. Tükettiğiniz besinlerin sindirimi uyguladığınız diyet listesinin sağlıklı sonuçlar vermesiyle doğrudan bağlantılıdır.

8. Yasaklar Koymayın

yasak koyma

Kendinize yasaklar koyarak diyet yapamayacağınızı unutmayın. Canınızın çektiği şeyi yiyerek diyet yapmalısınız. Sadece yıllardır süregelen tüketme alışkanlığınızda ufak değişikler uygulayarak. Yani canınız çikolata çekiyorsa yemelisiniz. Ancak kocaman bir paketi bir oturuşta bitirmek yerine ufak bir parça alıp nefsinizi dindirmelisiniz. Oldukça sağlıksız şerbetli tatlılardan uzak durmanız önerilmektedir. Bu tip tatlıların yerini doldurarak diyet listelerinizi güncelleyin. Çünkü şeker aslında bir diyet listesinde en son olması gereken maddedir. Meyvelerle süsleyeceğiniz bitter çikolatalı meyve salatalarınız sandığınızdan daha çok tatlı ihtiyacınızı girerek istediğiniz hazza ulaşmanızı sağlayacaktır.

9. Bir Yaşam Tarzı Gibi Düşünmelisiniz

diyet

Diyete dönemlik bir uygulama gibi bakmak oldukça yanlış olacaktır. Üstelik dönem dönem diyet yaparak sağlıklı beslenip geri kalan zamanları hunharca beslenerek geçirmeniz hiç sağlıklı olmayacaktır. Bu durumun önüne geçmek adına diyete bir program gibi bakmayıp bir yaşam tarzı haline getirmelisiniz. Böylece uzun vadede kendinize önemli bir yatırım yapmış olduğunuzu göreceksiniz. Diyet yaparken asıl amacınız kilo vermekten ziyade sağlıklı bir yaşama adım atmak olmalıdır. Bu kesinlikle işleri daha zevkli hale getirecektir.

10. Bonus

bonus

Gün içinde enerjinizin düştüğünü hissettiğiniz anda ağzınıza bir şeyler atın. Bunlar yanınızda taşıyabileceğiniz bir avuç ceviz, kayısı gibi enerji oranı yüksek ancak hazır tüketimden uzak sağlıklı atıştırmalıklar olmalıdır. Atıştırmalık olarak fabrikasyon bisküvi gibi ürünler tüketmemeye özen göstermelisiniz. Diyetin sağlıklı bir yaşam biçimi olduğunu unutmayın. Size özgün olduğunu daima hatırlayarak başkalarının söylediği şeylere aldırmadan bünyenize göre hareket edin. Ne diyeti yaparsanız yapın bunu sağlığınız için yaptığınızın farkında olarak yapın ve bu altın kuralları her diyet listesinde uygulayabileceğinizi unutmayın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir