Ana Sayfa / Diyet / Diyetlerde Proteine ihtiyaç Ne kadar?

Diyetlerde Proteine ihtiyaç Ne kadar?

Diyetlerde Proteine ihtiyaç Ne kadar? Diyetlerde yapılan yanlışlardan birisi de fazladan protein almaktır. İnsanlar günümüzde protein alımını ana yemeklerinde sağlamakta ve bu yüzden de genelde en çok yanlışı yapmaktadırlar. Ana yemeklerinde protein almanın sebebi genelde insanların biraz daha güçlü ve kaslı olma çabasıdır. Ancak bu çaba maalesef sizler açısından pek iç açıcı olmayan sonuçları ortaya çıkartabilir.

Diyetlerde Proteine ihtiyaç Ne kadar?

Günümüzde insanlar diyetlerini genelde zayıflamak için uygulamaktadırlar. Ancak normal olarak günlük alınması gereken proteinin yanı sıra fazla protein almak da sağlıklıdır, etkilidir, işe yarar denilmekte olsa da maalesef bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Fazladan alınan protein, vücutta yağ depolayacak olup sizlerin kilo vermenizden daha çok kilo almanızı sağlayacaktır. Maalesef bu da diyetinizin pek de etkili olmamasıyla sonuç bulacaktır.

Bu şekilde bir durum karşısında sizler proteini nasıl almalısınız? Ne şekilde protein alımı gerçekleştirmelisiniz ve günlük olarak ne kadar proteine ihtiyacınız var, buyurun öğrenelim…

Günlük alınması gereken protein ihtiyacı normal kilosu olan insanlarda %10 ile %35 arasında değişen oranlardadır. Bu oranları bay ve bayan ayrımı yaparak incelersek, erkeklerin 56 gram ve kadınların ise 46 gram kadar günlük protein almaları gereklidir.

Diyet yapan bir bireyin bu miktarlarda protein alması pek de zor olmayacak bir durumdur. Eğer zorlanacağınızı düşünüyorsanız sizlere bazı protein besleyen besinlerden bahsedelim;

3 tane küçük parça etin yaklaşık olarak 21 gram protein yaptığını, günlük 230 gram et tüketimi sonrasında 50 gram protein almış olacağınızı bilmelisiniz. Aynı zamanda 200 gramlık bir yoğurtta 11 gram protein vardır. Bir bardak kadar süt tüketimi de vücuda 8 gram protein sağlar. Aynı zamanda bir porsiyon kadar kuru fasulyede de 16 gram protein bulunmaktadır.

Diyetlerinizde her zaman dikkat etmeniz gerekenlerden birisi de artık proteindir. Proteini fazla almanız size kilo kazandıracaktır, hiçbir zaman kas yapmanızı ya da güçlü olmanızı sağlamaz. Bu yüzden günlük olarak belirli oranlarda protein alarak fazlasını aşmamaya, ufak tefek oranlarda oynamasına izin verseniz dahi uçuk sayılara çıkmamaya özen gösteriniz.

Ara Öğünlerde Neler Yemeliyiz?

Ülkemizde kadın-erkek milyonlarca kişi aldıkları fazla kilolardan şikayetçi olmakta ve bu kilolardan nasıl kurtulacaklarını kara kara düşünmektedir. Obozite oranının ülkemizde oldukça fazla olduğunu ve fast food yemeklerin çok fazla tüketildiğini düşündüğümüzde insanların bu kiloları neden aldıklarının sebebi de oldukça basittir. Eğer sizde fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz sizlere sunacağımız kolay uygulanabilir basit adımlar ile daha sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Fazla kilolarınızdan sadece diyet yaparak kurtulamazsınız. Bu diyet aşamaları sizlere çoğu zaman zarar vermekte ve olumsuz etkilerinden dolayı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Diyet yapmadan da zayıflamak hem erkekler için hem de bayanlar için mümkündür. Günümüzde sadece kadınlar görünümüne önem vermiyor, erkekler de oldukça fazla dikkat ediyor.

Diyet yapmadan kilo vermek için yapmanız gereken tek şey her gün yemek yer iken öğün sayısını fazla tutmanızdır. Yemek yemeden zayıflamak mümkün olmadığı gibi öğün sayısını çoğaltarak daha kolay kilo verebilirsiniz. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken oldukça önemli noktalar bulunmaktadır. Sadece öğün sayısını çoğaltarak kilo vermeniz mümkün değil. Bu öğünlerde neler tükettiğinize, ne kadar tükettiğinize çok fazla önem vermelisiniz.

Ara öğün ve ana öğünlerde dikkat etmeniz gereken başlıca yiyecekler ve içecekler aşağıdaki gibidir. Sizde bu besin öğelerini düzenli olarak tükettiğinizde kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Ana öğünlerinizde her gün bir adet sebze yemeği tüketmeniz gerekmektedir. Bu sebze yemeğinin yanı sıra süt ve yoğurt gibi süt ürünlerini bol bol yemelisiniz. Ara öğünlerde neler yemeliyiz sorusuna vereceğim en iyi cevap ise meyvelerdir. Meyveler zayıflamak isteyenler için vazgeçilmezlerdir. Bununla birlikte ara öğünlerinizde hafif yiyecekler yemeli, gazlı içeceklerden uzak durmalısınız. Tüm gün içerisinde 2 litre su tüketmenizde fayda bulunmaktadır.

Diyet Ürünler Zayıflatır mı?

Diyet ürünü doğrudan yemeniz, sizlere kilo verme de direkt olarak fayda sağlamasa da diyetlerinizde, günlük besinlerinizde diyet ürünlerini kullanarak sizlerde kilo vermeye yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Burada önemli olan fazla kalorili besinleri tüketmeyerek daha az kalori alıp, gün içerisinde hem doymuş olup hem de az kalori alarak fazla yağ yakmanız olacaktır.

Bu nedenle günümüz koşullarıyla diyet besinlerini diyetlerinizde doğru şekilde kullanmanız doğrultusunda sizlerin zayıflamak için harcadığınız cabanızda yardımcı olacak etken olmasını sağlayabilirsiniz. Bir dilim normal ekmeğin 4 diyet bisküviye eşit olduğunu unutmayın.

İster bir dilim ekmek tüketerek gün içerisinde kendinizi doyurmuş olursunuz isterseniz de 4 diyet bisküvi ile gündüz vakti kendinizi daha çok doyurmuş olursunuz. Bu konuda ki seçiminizi kendiniz yapmanız en mantıklısı olacaktır. Bu örneği dilerseniz sütte de verebiliriz. Bir bardak diyet sütün karşılığı normal yağlı yarım bardak süte eşittir. Burada ki iki seçimden birisini sizin yapmanız en doğru karar olacaktır.

Sizin için önemli olan her zaman iki seçim arasında bir karar kılmanızdır. Eğer ki diyetlerinize devam edecek, devamlı diyet ürünleri ve diyet ile yaşamınız boyunca beslenecekseniz yaptığınız diyeti yaşamınızda ki beslenme alışkanlıklarını bir kenara koyarak kendinize uyarlamalısınız. Hayır, ben belirli bir süre sonra tekrar sağlı besinlere dönüş yapacağım, şeklinde bir düşünceniz mevcutsa bunun için diyet besinlere başlamadan direkt olarak normal besinler tüketmenizdir.

Ancak normal besinleri tüketirken de kesinlikle porsiyon miktarını kontrol etmeniz, duruma göre kendinize müdahale edebileceğiniz şekilde besin tüketmeniz önemlidir. Çünkü yukarıda verdiğimiz denkleme bakıldığında neredeyse bir porsiyon diyet ürününün karşılığı yarım porsiyon normal ürüne denktir. İkisi arasında gerçek farkı ortaya koymamız doğrultusunda seçim yapma durumu bundan sonra ki zaman içerisinde size ait olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Kilo Aldıran Besinler

Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek için uygun besinler yemek ve öğünleri arttırmak gerek. Biz istesek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code