Ana Sayfa / Diyet / Diyetsiz Zayıflama Yolları

Diyetsiz Zayıflama Yolları

Diyetsiz Zayıflama Yöntemleri

Bazı insanlar diyet ya da rejim gibi birtakım beslenme programına bağlı kalmak istemezler. Çünkü diyet sıkı bir şekilde takip edilmesi ve uygulanması gereken bir beslenme aktivitesidir. Yemek aktivitesini belirli ve sabit bir zamanda uygulamak bazı insanlar için çok sıkıcı, uyulması çok zor olan bir durumdur. Bu nedenle insanlar diyet yapmak ve uygulamak yerine, belirli birtakım kurallara uyarak formda kalmayı tercih ederler. Birtakım kurallara dikkat ettikten sonra herhangi bir diyete bağlı kalmanıza ve onu uygulamaya çalışmanıza gerek kalmamaktadır. Aslında fazla kilolardan kurtulmak ya da ideal kilonuzu korumak için ömür boyu diyet yapmaya gerek yoktur. Sadece her gün düzenli olarak yeterli ve dengeli beslenerek, sağlıklı bir beslenme programı uygulayarak istediğiniz kiloya ulaşmak ya da ideal kilonuzu korumanız mümkün olmaktadır.

Diyetsiz Zayıflama Yolları

kisisel-metabolizma-diyeti

 

  • İlk olarak yemek yeme sürenizi belirlemeniz gerekmektedir. Her yemek yemeye başlamadan önce bir zamanlayıcıyı yirmi dakikaya ayarlayın ve yemek sürenizin ne kadar süreceğini belirleyin. Bazı diyetler oldukça zor ve sıkıdır, belirli bir süre uyguladıktan sonra kolaylıkla bırakılabilir. Bu tür diyetleri uygulamaya mecbur kalmadan hem zayıflayabilir hem de formunuzu koruyabilirsiniz. Yemek zamanınızı belirleyerek, her lokmanın tadını alarak yemek yeme kolaylığına kavuşursunuz. Yemeği yirmi dakika gibi bir süreye yayarak yediğinizde hem yemekten keyif alırsınız hem de vücudunuzun doygunluk hormonu daha kısa bir sürede aktif hale gelir.
  • Diyet yapmadan zayıflamak için bir başka faktör ise daha çok uyuyarak kilo vermenizdir. Bazı uzmanların yapmış olduğu birtakım araştırmalara göre, günlük uyku sürenizi bir saat daha arttırarak hem daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olabilir hem de kilo vermenizi daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Gece uyuma sürenizi daha erken bir saate alarak, insan vücudunun dinlenmeye en çok ihtiyaç duyduğu zamanda bir saat daha fazla uyuyarak bir yolda yaklaşık olarak on dört kilo verebilirsiniz. Ana öğünlerden oluşan olan öğle ve akşam yemeğinde daha çok sebze, meyve tüketmeye özen gösterin.
  • Her ana öğünde mutlaka hem et hem de sebze yemeye devam edin. Meyve ve sebze daha fazla lif ve su içermesi açısından daha az kalori almanızı sağlamaktadır. Sebzeleri pişirirken yağ kullanmayın, sadece servis yaparken yağ ilave edin. Ayrıca salata yerken de tatlandırmak için yüksek kalorili salata sosu yerine, zeytinyağını tercih edin ve limon kullanın. Ana öğünlerde sebze tükettiğiniz zaman hem bağırsakların daha hızlı çalışmasına yardımcı olur hem de daha az kalori almış olursunuz. Sebze tüketirken yanında bir dilim ekmek yerseniz etin de yer aldığı bir menü kadar uzun süre kadar tok kalabilirsiniz. Bu nedenle her gün düzenli olarak iki ya da üç porsiyon sebze ve meyve yemeye devam edin. Ana öğünlerin herhangi bir tanesinde et ya da makarna tüketirseniz, sebzeden çok daha fazla enerji almış olursunuz. Aynı zamanda sebzeler bir porsiyon ete göre, yaklaşık olarak dörtte biri kadar enerji sağlasalar da, aynı derecede insan vücuduna uzun süre tokluk sağlarlar. Mesela, etin sindirim süresi üç ya da dört saat, sebzenin sindirimi ise iki saat kadar sürmektedir.
  • Ana öğünlerin başlangıç seçeneği olan çorbalara da menünüzde yer vermeniz gerekmektedir. Fakat yağ ve kalori açısından yüksek olan kremalı çorbaları tüketmemeniz gerekmektedir. Kremasız çorbaları tüketerek hem daha sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz hem de az kalori almış olursunuz. Ana öğünlerinizin çorba ile başlaması neticesinde insan vücuduna uzun süre doygunluk sağlamaktadır. Çorbanın ardından ise sebze ya da et ağırlıklı yemekleri tercih etmelisiniz. Ana yemeğin ardından ise kahverengi pirinç, arpa, yulaf, tam buğday ya da buğday gibi kepekli tahılları tüketebilirsiniz. Hem daha uzun süre tok kalırsınız hem de kolesterolünüzün sağlıklı değerlerde olmasına yardımcı olursunuz.

Diyetsiz Zayıflama Yönteminde Yapılması Gerekenler

1149096_620x410

  • Her gün düzenli olarak her öğün için ince ve sadece üç dilim tahıllı ekmeği tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak ekmek tüketirken sadece tahıllı ekmekleri tüketmeye özen gösterin, çünkü beyaz ekmeğin insan sağlığı açısından zarar etkileri bulunmaktadır. Ekmeği olabildiğince azaltın, sadece üç dilim yemeğe özen gösterin. Hamur işlerinin en vazgeçilmezi olan pizzayı da yemek isterseniz ince hamur olmasına dikkat edin ve daha çok sebzeli pizzaları tercih edin. Ayrıca pizza yiyeceğiniz zaman light peynir olanını tercih edin ve böylece daha az kalori alarak, sağlıklı bir yemek yemiş olacaksınız.
  • Sağlıklı yaşamın düşmanlarından biri olan şekeri hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekmektedir. Çünkü şeker ve şeker içeriğine sahip her türlü yiyecekle diyet bir arada olamaz. Bir yandan kilo vermeye devam ederken, bir yandan şeker tüketerek verilen kiloları geri alma gibi bir durum mümkün değildir. Bu nedenle zor olsa da içeriğinde şekerin olduğu her besini tüketmemeniz gerekmektedir. Şeker ihtiyacınızı sadece taze ya da kuru meyvelerden, kuru yemişlerden doğal yollarla karşılamaya özen gösterin. Şeker ihtiyacınızı sadece meyve ile giderirseniz hem şeker ihtiyacınızı uzun süre karşılamış olursunuz hem de meyve belirli bir süre vücudunuzu tok tutmuş olur. Çayı ve kahveyi şekersiz içmeye özen gösterin.
  • İçecek olarak bazı zamanlarda tercih ettiğiniz alkolün yüksek bir kalori değeri bulunmaktadır. Bu nedenle alkollü içecekleri de hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekmektedir. Aynı zamanda alkolün yanında yenilen cips, fındık, fıstık ve patlamış mısır gibi yüksek kalorili yiyeceklerin de tüketilmesi kalori oranını çok artırmaktadır. Alkol tüketmek yerine yeşil çay ya da diğer bitki çaylarını güvenle içebilirsiniz. Bitki çaylarının şekersiz tüketilmesi durumunda kalorisi çok az olacaktır. Hazır meyve suları yerine de evde taze sıkılmış meyve sularını tercih edebilirsiniz.
  • Diyetsiz bir şekilde kilo vermek için dışarıda yüksek kalorili yemekler yerine evde kendi tabak tadınıza göre yemek yapıp, yiyebilirsiniz. Böylece evde yenilen yemekler ile daha kolay bir şekilde kalori harcayabilirsiniz. Her gün birkaç öğün için yemek yapmak bazı insanlara zor gelebilir, bunun için önceden doğranmış olan yağsız kırmızı et, marul, konserve fasulye ve somon gibi işinizi daha çok kolay hale getiren ürünleri tercih edebilirsiniz.Yemek sürenizi arttırın, yani hızlı bir şekilde yemek yiyorsanız, yavaş yavaş yemeye çalışın. Yavaş yenilen yemekte hem yemeğin tadına varırsınız hem de küçük lokmaları yavaş yerken doyma hissiniz kısa süre içerisinde aktif olur. Kilo vermek ya da ideal kilonuzu muhafaza etmek için ana öğünlerinizin porsiyonlarını mutlaka azaltmanız gerekmektedir. Böylece fark etmeden her gün yaklaşık olarak iki yüz kaloriden kurtulabilirsiniz. Yılda ise bu oran yaklaşık olarak on kiloya denk gelmektedir. Sebzelerde porsiyon olarak dört yemek kaşığı tüketmeniz gerekmektedir. Dört kaşık sebze yemeği bir porsiyona denk gelmektedir. Meyve porsiyonları ile dolu bir tabağın tüketilmesi kastedilmemektedir. Ara öğünlerde küçük bir elma, muz ya da mandalina gibi sadece bir adet meyvenin tüketilmesi gerekmektedir.

fft99_mf5816638

  • Vejetaryen bir beslenme şekliniz varsa formunuzu korumak ya da kilo vermek çok daha kolay bir şekilde olacaktır. Çünkü vejetaryen şeklinde beslenen bireyler et yemeyerek daha az kalori almaktadırlar. Bu daha kolay kilo vermeyi beraberinde getiren bir özelliktir. Vejetaryen gibi bir beslenme programına sahip olan insanlar ette bulunan protein ihtiyaçlarının bir kısmını sadece sebzelerden ya da kuru baklagillerden karşılamaktadırlar. Kuru baklagiller özellikle içeriğinde bulunan lif nedeni ile daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza, düşük kalori almanıza yardımcı olmaktadır.
  • Diyet yapmadan kilo vermenin ya da ideal kilonuzu korumak için yapılması gereken sadece sağlıklı bir beslenme programınızın olması değildir. Aynı zamanda çok hareket etmek ve spor yapmak da gerekmektedir. Spor salonuna gitmeyi tercih etmiyorsanız, her gün düzenli olarak yarım saat orta tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Ya da evde birtakım egzersizler yaparak da kalori yakmanızı sağlayabilirsiniz. Spor yaptıktan sonra da mutlaka bir litreye yakın su içmeniz gerekmektedir. Çünkü hızlı tempoda yapılan spordan sonra vücut büyük bir oranda su kaybeder, bunun için tekrar su içmek gerekmektedir. Her gün düzenli olarak en az iki ya da iki buçuk litre su içmek gerekmektedir. Hem metabolizmanın çalışma hızını arttırır hem de kalori yakmanıza yardımcı olur. Bunu uygularken mutlaka gün içerisine yayın. Tek bir öğünde bir litre su içmeyi denemeyin. Eğer akşam daha çok su içerseniz, bu durum bir işe yaramaz, sadece çok sık tuvalete gidersiniz. Bu nedenle her öğün öncesinde bir barsak su içmeniz gerekmektedir. Hem açlık hissiniz biraz da olsa azalır hem de günlük tamamlanmanız gereken iki litreye ulaşmış olursunuz. Yemek yerken su içmemeye özen gösterin. Çünkü midenin hacmini su içerek arttırmış oluyorsunuz, bu daha fazla yemenize neden olur.

Diyetsiz Zayıflama Yönteminde Yenilmemesi Gerekenler

aabb4feb2fae59f82b97bb4cab37b116

Tatlıları az tüketin. Gün içerisinde belirli ve yeterli bir oranda karbonhidrat tüketmediğimiz zaman enerji ihtiyacımızın tamamını karşılayamıyoruz. Bu nedenle insan vücudu bunun eksik olduğunu ve acilen bir tatlı ile bu ihtiyacın giderilmesini istiyor. Böyle durumlarda tatlı ihtiyacını gidermenin tek çözümü düzenli ve sağlıklı beslenmektir. Düzensiz ve sağlıksız beslenilmesi durumunda tatlı krizi ortaya çıkmaktadır. Şeker içeriğine sahip olan karbonhidratları haftada bir en fazla ise iki kere küçük porsiyon halinde tüketmeniz gerekmektedir. Çünkü tatlı yediğiniz zaman üç yüz ya da üç yüz elli gibi yüksek bir kaloriyi almış olursunuz ve buna bağlı olarak kan şekeriniz hızla yükseldiği için çok çabuk acıkırsınız. Tatlı yerine bol yağsız peynirli kepekli sandaviç yemeyi tercih ederseniz, yaklaşık olarak üç saat boyunca acıkmazsınız. Tatlı krizini önlemek için ise, düzenli olarak günde üç porsiyon meyve tüketildiğinde bunun önüne kolaylıkla geçilebilir. Eğer canınız tatlıyı çok çektiyse bunun için sütlü tatlı çeşitlerinden birini tercih etmeniz çok daha doğru bir seçim olacaktır. Hem kalorisi de düşük olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir