Ana Sayfa / Güzellik / Doğal Peeling Tarifleri

Doğal Peeling Tarifleri

Cildimiz bizim için hayati önem taşıyan, en çok hacim kaplayan uzvumuz. Her ne kadar asıl amacı bizi dış etkenlerden korumak olsa da güzel bir cilde sahip olmayı hangimiz istemiyoruz? Sivilceler, siyah noktalar, lekeler ve yara izleri gibi çeşitli kusurlar ise cildimizi bizim için çekicilikten uzaklaştırabiliyor ve hatta bazen sağlık sorunlarına bile yol açabiliyor. Gerek sağlığımızı korumak, gerekse güzel görünmek için cilt bakımı hayati önem taşıyor. Cilt bakımımızı pahalı güzellik merkezlerinde yaptırabilir, ünlü markaların bakım ürünlerine çuvallar dolusu para dökebiliriz tabii ancak cildimiz için gereken bakım aslında genel olarak hepimizin evlerinde bulunan malzemelerle pekala yapılabilir. Bu bakımın ilk aşaması genelde cildin üst tabakasındaki ölü deriden kurtulmayı ve gözenekleri açmayı hedefleyen peelinglerdir. Siz de birazdan vereceğimiz doğal peeling tariflerini kullanarak hem gereksiz para harcamaktan kaçınabilir, hem de kozmetik ürünlerinin içinde kullanılan kimyasallardan cildinizi korumuş olursunuz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Eğer peeling uygulamak istediğiniz bölgede aktif sivilceler bulunuyorsa onlar sönene kadar peeling yapmanız tavsiye edilmez, peelingi uygularken yapacağınız dairesel hareketler sivilcelerin dağılmasına sebebiyet verebilir.
 • Açık yara yahut yanıkların bulunduğu, tahriş olmuş cilde kesinlikle peeling uygulamayınız.
 • Peelingi yüzünüze uygulayacaksanız göz çevresinden uzak durunuz, bu bölgedeki deri çok ince olduğu için tahriş olmaya çok yatkındır.
 • Uygulayacağınız peelingi cilt tipinize göre seçmeniz önemlidir, aksi takdirde peelingten fayda alamamanız hatta zarar görmeniz mümkün.
 • Peeling uygulamasından elde edilen sonuçların kalıcı olması açısından düzenli kullanım önerilir.

Yağlı Ciltler İçin Doğal Peeling Tarifleri

1. Karbonat Peelingi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • Su

Hazırlanışı:

Bir yemek kaşığı karbonatı krem kıvamını alacak kadar su ekleyerek yavaş yavaş karıştırın. Buradaki önemli nokta suyun miktarını ayarlayabilmek, çünkü karbonat bizim için asit işlevi görüyor ve eklediğimiz suyun çok olması asidin görevini yapamamasına; az olması ise cildimize zarar vermesine sebep olabilir.

Homojen bir karışım elde ettikten sonra bu karışımı dairesel ve yavaş hareketlerle yüzünüze uygulayın. Karbonat peelingini yıkamamız gereken zamanı karbonatın yüzümüzde kuruyup dökülmeye başladığı zaman olarak tarif edebiliriz, bu süre herkes için değişmekle birlikte genelde 5-10 dakika sürer. Ardından tekrar dairesel hareketlerle yüzümüzü duruluyoruz.

2. Kahve Peelingi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı kahve telvesi
 • Yarım yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Kahve peelingi için kendi zevkimize göre yapıp içtiğimiz Türk kahvesinin dibinde kalan telveyi kullanabiliriz. Fincanın içinde yeteri kadar telve bıraktıktan sonra yarım yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip iyice karıştırıyoruz. Ardından elde ettiğimiz karışımı yavaş yavaş yüzümüze uyguluyoruz. 10 dakikaya yakın beklettiğimiz bu peelingi ardından soğuk suyla duruluyoruz.

3. Kil Peelingi

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kil
 • 2 yemek kaşığı mısır unu
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • Birkaç damla limon suyu

Hazırlanışı:

Öncelikle kuru malzemeler olan kil ve mısır ununu karıştırıyoruz. Ardından yoğurt ve limon suyunu da ekleyerek biraz yoğun kıvamlı bir karışım elde ediyoruz. Bu karışımı birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle yüzümüze uyguladıktan sonra 5 dakika kadar kurumasını bekliyoruz. Ardından soğuk suyla birlikte yine dairesel hareketlerle duruluyoruz. Kil cildin yağını emen bir malzeme olduğu için peeling sonrası cildinizde kuruluk hissetmeniz durumunda bir miktar nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Doğal Peeling Tarifleri

4.Avokadolu Peeling

Malzemeler:

 • Yarım avokado
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı:

Avokadonun içindeki açık yeşil kısmı iyice eziyoruz. Kolay ezilebilmesi ve karışması açısından olgunlaşmış bir avokado daha iyi olacaktır. Ardından bir tatlı kaşığı balı da iyice yedirerek karıştırdıktan sonra yüzümüze uyguluyoruz. Bal akışkan bir kıvam yaratacağı için karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra fazla hareket etmemenizde fayda var, yoksa karışım yüzünüzden saçınıza akabilir. Bu şekilde 10 dk kadar bekledikten sonra ılık suyla yüzümüzü duruluyoruz.

5. Yulaflı Peeling

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yulaf kepeği ya da yulaf ezmesi
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Öncelikle yulaf kepeği (ya da ezmesini) yoğurtla iyice karıştırıyoruz. Sonra zeytinyağını ve ardından balı da ekleyerek elde ettiğimiz karışımı yüzümüze uyguluyoruz. Beklemek için 5-10 dakikalık bir süre yeterli olacaktır. Ardından ılık suyla dairesel hareketlerle yüzümüzü duruluyoruz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir