Ana Sayfa / Güzellik / Dudak Estetiği

Dudak Estetiği

Dudak estetiği uygulamalarında amaç, dudaklarda doğallığın korunması ile kalınlaştırılması, kıvrımlarının daha belirgin hale getirilmesi, dolgunlaştırılması ve kırışıklıkların azaltılmasıdır. Dudak estetiği uygulaması farklı yöntemler ile yapılabilir. Cerrahi olan ve cerrahi olmayan operasyon yöntemleri vardır. Bunlar kişinin durumuna, tercihine ve dudağın mevcut durumuna göre uygulanır. Dudak estetiği kişinin yüzündeki estetik görünümün oluşmasını sağlar.

Cerrahi olmayan yöntemler: Cerrahi olmayan bu yöntemler dolgu maddelerini kullanılarak uygulanır. Dudak estetiği için kullanılan dolgu maddeleri içinde genelde hyalüronik asit bulunur. Dudaklarda cerrahi olmayan yöntemin tercihi cerrahi müdahaleye gerek olmadığındandır. Bu sebepten dolayı en sık uygulanan yöntemin bu olduğu söylenir. Dolgu maddesi olarak hastaların kendi yağ dokuları da kullanılabilir.

Cerrahi yöntemler: Bu yöntem ile dudak kalınlaştırmada vücudun bir yerinden alınmış doku parçası dudak içerisinden insizyon ile yerleştirilir. Cerrahi yöntemler ile yapılan kalınlaştırma estetiği dolgu maddeleri ile yapılan işleme göre daha doğal ve kalıcı görünüm verir. Bu işlem lokal anestezi yardımı ile yapılır. Bazı kişilere dudak küçültme işlemi de yapılabilir. Bu işlemde iri olan dudaklardan, ağız mukozası içerisinden yapılan bir kesi yardımı ile eliptik bir parça çıkarılır ve dudaklarda küçülme sağlanır.

Dudak Estetiği Çeşitleri

1. Dudak Kalınlaştırma İşlemi

Bu işlem çeşitli dolgu maddeleri ile yapılır. Dolgu maddeleri kesi yapılmadan, dudak yapısı içerisine enjekte edilir. Bu dolgu maddeleri, hyalüronik asit adı verilen madde ile, vücuttan alınan yağ dokusundan olabilir.

Dudak kalınlaştırma işlemi dudak yapısı ince olan ya da zamanla incelen, dolgun ve kalın dudaklar ile yüzündeki güzellik ve gençlik ifadesini güçlendirmek isteyen ya da daha dolgun ve diri dudağa sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

Dudak kalınlaştırmada amaç dudak kıvrımlarını daha belirgin hale getirmek, kırışıklıkları azaltmak ve dolgun hale getirmek. Ancak bu işlem ile doğal bir görünümün de korunması başlıca hedeftir. Dudakları kalınlaştırmak, kırışıkları düzeltip dolgunlaştırmak için pek çok yöntem bulunur. Bu yöntemleri 3 ana grupta inceleriz. Yabancı dolgu malzemeleri, sıvı silikon ve silikon yağı, yüz dokularına enjekte edilerek kullanımı ise 1960-70’ lerde popüler olmuştur. Dudak kalınlaştırmak için yıllardır kullanılan sıvı silikon ve silikon yağı içermiş olduğu olumsuzluklar dolayısıyla ve uygulanan hastalarda da çeşitli komplikasyonlara neden olmuştur. Bu yüzden artık günümüzde kullanılması, estetik dolgu maddesi olarak satılması ve direk doku içine enjeksiyonu Amerikan gıda ve ilaç kurumu olan FDA tarafından yasaklanmıştır. Ülkemizde hiçbir plastik cerrah yüze sıvı silikon veya silikon yağı enjeksiyonu uygulamaz.

Dudak İnceltme

Aşırı kalın olan dudağın küçültülme işlemine denir. Kalın olan dudağın mukozasından (kırmızı renkli kısım) elips şeklinde bir parçanın, altındaki yağ dokuları ile beraber çıkartılarak uygun bir teknik ile dikilmesi işlemidir. Dudak inceltme işlemi lokal anestezi ile yapılır. Oluşmuş olan şişlik ve morluklar birkaç gün içerisinde kaybolur. Mukozada yapılan dikişlerin izleri görünür olmadığı için ameliyat sonrasında herhangi bir iz problemi oluşmaz.

Dudak Kaldırma

Dudak kaldırma işleminde dudak kenarı yukarı doğru kaldırılıp, dıştan görünen dudağın kırmızı alanları genişletilir. Bu yöntem genelde üst dudaklar için uygulanır. Bu şekle ulaşmak amacıyla farklı yöntemler bulunur. Yapılan işlemlerden birinde,üst dudağın kenarının üstünden martı kanadı şeklinde bir cilt çıkarılarak dikilir. Bunun haricinde burnun alt tarafından boğa boynuzuna benzer bir cilt çıkarılıp dikilebilir. Yapılan yöntem üst dudağı geniş olan kişilerde tercih edilir. İşlem sonrasında izler belirsiz hale gelir. Uygulanan diğer bir yöntem ise dudağın iç kısmından V biçiminde kesiler yapılıp, Y biçiminde dikilmesi ve dudağın kırmızı olan alanı dışarı doğru genişleterek daha büyük ve dolgun bir şekilde görünmesinin sağlanmasıdır. Diğer bir yöntem de dudak asma tekniğidir. Dudak asma tekniğinde burnun deliğinin içerisinden yapılacak küçük kesi ile, dikişler dudağın kenarından geri döndürülerek bağlanır. Böylece dudağın kırmızı alanları daha çok belirginleşir.

Dudakta Sarkmaları Giderme

Dudak kenarında oluşan sarkmalar, yaş ile beraber olan dudakların yaşlanmasının önemli belirtilerinden biridir. Böyle bir durumda dudağın köşeleri aşağı doğru sarkıp, köşelerden aşağı ve yana inen oblik kıvrım ortaya çıkabilir. Bu sorunlar dudağın köşelerine yapılabilecek cerrahi işlemler ile düzeltilebilir. Botox veya geçici dolguların uygulanması ile başarılı bir biçimde düzeltilebilir.

Gülme Deformasyonunun Düzeltilmesi

Kişi gülerken veya konuşurken burnunun uçları aşağı doğru çekilir. Üstteki dudak ile burnun arasında olan açı çok daralır, dudağın üstü aşırı ölçüde kısalır, dışarı doğru kıvrılıp veya diş eti olması gerektiğinden daha çok görünür olur. Bu şekil sorunları düzeltmek amacıyla çeşitli cerrahi olan işlemler yapılır. Cerrahi işlemler yalnız başına uygulanıp, bu sorunlar düzeltilebilir. Bu işlemlerin yanı sıra burun ameliyatı estetiği gibi girişimler ile de beraber uygulanabilir. Kişilerin gülmeleri esnasında diş etlerinin çok göründüğü durumda, kişilerde çenenin deformasyonu da oluşabilir. Böyle durumlarda ortodontik tedaviler veya maksillofasyal olan cerrahi işlemler gerekli olabilir.

Dudak Estetiği Riskleri

  • Vücudumuzun kabul edemeyeceği türden olan bazı malzemeler dudaklarımızda alerjik reaksiyonlara sebep olacağı gibi zaman içinde şeklini bozabilir. Bu sebeple kalıcı dolgu yaptırarak böyle bir risk almaktansa geçici ama sağlıklı ve güvenilir marka dolgu yaptırmalı, vücudumuzun kabul edebileceği malzemeler kullanmayı tercih etmeliyiz.
  • Doktorumuzu iyi araştırmalıyız. Çünkü vücudumuza yapılan her müdahale büyük olsun küçük olsun maksimum özeni hak eder. Ciddiye alınması gereken estetik operasyonlardır. Bu yüzden sırf kampanyalar var diye bilmediğimiz ve çok araştırmadığımız doktorlara kendimizi emanet etmemeliyiz. Dudağımızın kötü görünme ihtimalinin yanı sıra ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabiliriz.
  • Sadece üst dudağa bol miktarda dolgu yaptırırsak dudaklarımız kötü bir görünüm alır. Orantılı dolgu yaptırmalıyız. Fazla dolgu istenmeyen görüntülere yol açabilir. En dolgun dudaklara değil size en çok yakışan dudaklara sahip olmak ilk hedefiniz olmalıdır.
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir