Ana Sayfa / Sağlık / Ekstrasistol

Ekstrasistol

Ekstrasistol Nedir? 

Kalp normal bir hızla sürekli atar. Kalbin normal hızla atmasına ek olarak, fazladan kalp atışı da ortaya çıkar. Bu duruma ekstrasistol adı verilir. Daha basit adıyla kalbin fazladan atmasına denir. Kalp atışı normal süreden daha önce olur, daha sonra ise bir süre boyunca kalp atışı olmaz. Kalp atışı tek tek ya da arka arkaya olacak şekilde ortaya çıkar. Kalbin düzenli olarak çalışması bir ahenk içinde gerçekleşir. Yaklaşık olarak dakikada 50 ile 100 kere atar. 50 kere olan kalp atışının altında yer alam atışlara bradikardi, 100 kere olan kalp atışının üstündekilere ise taşikardi adı verilir. Taşikardi bir ritim bozukluğu sorunu olarak nitelendirilir. Daha çok yoğun bir spor hayatı olan kişilerde ortaya çıkar.

Ekstrasistol Neden Olur?

 

Sistol kalbin kasılması anlamına gelir. Kalp atışları ve gevşemeler nedeniyle sabit, belirgin bir ritim oluşturur. Bu sebeple iki kalp atışı arasındaki süre daim aynı olur. Bazı olağan durumlarda ise iki kalp atışı arasındaki süre farklılaşır. Kalp daha hızlı ya da daha yavaş bir şekilde atmaya başlar. Kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olan birçok olumsuz durum sigara içmek, çok fazla alkol tüketmek, heyecan ve sindirimi zor olan yemekler gibi sebeplerle ekstrasistol sağlık sorunu oluşur. Estrasistol gibi bir sağlık sorunun ortaya çıkmasının diğer sebepleri ise,

1. Sigara İçmek

kalp hastaları

Her insan birçok sebebe bağlı olarak sigara içmeye başlar. Ancak sigaranın içerisinde yer alan zararlı maddeler yüzünden bağımlılık durumu ortaya çıkar. Sigara aynı zamanda kalp hastalıklarının ve ekstrasistol gibi bir sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olur. Sigarayı bıraktığınız zaman kalbe daha çok oksijen ulaştığı için ekstrasistol sağlık sorunu hafifler ve kalp atışı normal bir ritme sahip olur.

2. Çok Fazla Alkol Tüketmek

Çoğu insan güzel bir haberi kutlamak ya da olumsuz bir durumu kolay atlatmak için alkol tüketebilir. Ancak alkol tüketimi çok sık ve fazla bir şekilde gerçekleşiyorsa, alkole bağlı olarak birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Bunlardan biri ekstrasistol sağlık sorunu. Ekstrasistol sağlık sorunundan kurtulmak için alkolu bırakmanız gerekir. Böylece organlara
binen yük azalır ve normal bir düzende işlevini yerine getirir.

3. Heyecan

Çoğu insan normal durumlardan farklı olan olaylara karşı tepki verir. Bu tepki genel olarak heyecan şeklinde olur. Birçok durumda heyecanlandığınız zaman ekstrasistol gibi bir sağlık sorunu ortaya çıkar. Yani kalbin normal atışına ek olarak fazladan kalp atışının ortaya çıkması. Eğer heyecan verici durumlarda sakinliğinizi korursanız, ekstrasistol durumundan korunursunuz.

4. Sindirimi Zor Yemekler Tüketmek

İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde fonksiyonunu yerine getirmesi için, onu desteklemek gerekir. Bunun için bol sebze, meyve ve lifli besinler tüketilmeli. Ancak bunun aksi olarak geç saatte sindirimi zor olan yemekler yenir. Geç saatte yemek yediğiniz için mideniz sindirim işleminde ve ayrıca çok fazla yediğiniz için zorlanır. Bu durumda eksrasistol gibi bir sağlık sorunu ortaya çıkar.

Ekstrasistol’ün Belirtileri

Ekstrasistol gibi bir sağlık sorunu bazen önemsenmez ve kendi kendine geçeceği düşünülür. Hasta kalbinin ekstrasistol gibi bir sağlık sorununda düzensiz bir şekilde attığını ve iki atış yaptıktan sonra kısa süreli olarak durduğunu söyler. Aynı zamanda hastalar kalbinde kuş kanadı çırpıntısı gibi bir hisin ortaya çıktığını düşünür. Ekstrasistol gibi bir sağlık sorunu hastayı endişelendirse de genelde zararsız olur.

Her estrasistol gibi bir durum oluştuğunda aklınıza ilk olarak kalp hastalıklarının belirtisi olduğu gibi bir yanılgı gelmesin. Bu tür sağlık sorunu bir süre sonra kendi kendine geçer. ve daha sonra tekrar ortaya çıkabilir. Ekstrasistol gibi bir sağlık sorunun belirtileri, göğüs ağrısı, baş dönmesi, ruhsal sıkıntı, zayıflama, iştahsızlık, bayılma, çok su içme ve terleme gibi. Eğer bu tür belirtilerden herhangi birini taşımıyorsanız ve daha önce doktor tarafından teşhisi konulmuş bir kalp, damar hastalığınız yoksa ekstrasistol gibi bir durumdan endişe etmenize gerek yok. Fakat bu durum yine ciddiye alınmalı ve bir doktora başvurulması gerekir. Sigara ve alkolü bırakmak, çay, kahve gibi içeceklerin tüketimini azaltmak ve gece uykusunu düzenli olarak almak ekstrasistol gibi bir sağlık sorunun belirtilerini azaltan önlemler olabilir.

Ekstrasistol’ün Tedavisi

kalp sağlığı

Kalp temeline dayanan ani hayatını kaybetme durumunun ilk sırada yer alan sebebi ekstrasitol. Bu nedenle bazı ekstrasistollerin masum ya da tehlikeli olduğunu anlamak çok zor olur. Eksrasistollr yaşamaya alışmak gibi bir durum yok. Bazı hastalar bu sorunla yaşayabilecek gibi hafife alır ve herhangi bir önlem almaz.
İlk olarak kardiyoloji uzmanının kontrolünden geçerek, teşhisin belirlenmesi gerekir. Daha sonra koruyucu ve tedavi edici bir strateji belirlenir. Ekstrasistol tedavisinde elle nabzı kontrol etmek ve nabızda düzensizlik belirlenmesi en önemli bulgular arasında yer alır. Tansiyon ölçümü de gerçekleşir. Tansiyonu ölçerken nabız atışlarında ortaya çıkan düzensizlik belirlenir. EKG ile mevcut olan ekstrasistol tam olarak teşhis etmek mümkün olur. Normal ve olağandışı durumlarda ortaya çıkan, sürekliliği olmayan ekstrasistolleri tespit edebilmek için insan vücudunda 24 saat boyunca taşınması gereken Holter EKG takılır.
Ekstrasistol gibi bir sağlık durumunda riski arttırıcı uyarıcı olan faktörlerden uzak durulması gerekir. Bu faktörler, sigara, alkol, çay, kahve ve aynı zamanda kalbi tetikleyen ilaçlar gibi. Risk oluşturan faktörlerin tedavi stratejileri belirlenir. Ekstrasistol gibi bir sağlık durumunda tavsiye edilen ilaçlar ancak uzman doktor kontrolünde olması gerekir. İlaç tedavisine yanıt vermeyen durumlarda elektro fizyolojik yöntemlerle ablasyon, deri altına yerleştirilen kalp pili, defibrilatör ve çok nadir zamanlarda ameliyat edilir. Bu tür yöntemlerle ekstrasistol gibi bir sağlık sorunu tedavi edilir.
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir