Ana Sayfa / Güzellik / Elma ile Sivilce Tedavisi

Elma ile Sivilce Tedavisi

Elmayla Sivilce Tedavisi

Akne özellikle gençler arasında sıklıkla görülen bir cilt problemi olsa da bu tür problemlerin üstesinden gelmek için de çeşitli yol ve yöntemler bulunur. Sivilce oluşumunun ardında yatan sebepler arasında ciltte kir, yağ ve buna benzer yabancı maddelerin birikmesi ile gözeneklerin tıkanmasıdır. Bu tür tıkanıklıkların önüne geçilebilmesi ve cilt problemlerinin giderilebilmesi için kullanılabilecek olan yöntemlerden birisi de elmadır. Özellikle elma sirkesi sahip olduğu antiseptik özellik sayesinde bu tür cilt problemlerine yol açan bakterileri öldürme konusunda büyük bir role sahiptir. Tonik olarak görev aldığı için cilt hücreleri arınacak ve sivilce sebebi ile oluşan inflamasyon ile kızarıklıklar yok olacaktır. Elmanın faydaları ve Elma ile Sivilce Tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamını kaçırmayın.

Elmanın Faydaları

Elma cildin parlamasını, pürüzsüzleşmesini ve aydınlanmasını sağlar. Bunun sebebi ise içeriğinde yer ala kollajendir. Özellikle kırmızı elma yiyerek cildinizin genç kalmasını sağlayabilirsiniz.

Elma cildinizi temizlerken aynı zamanda nemlendirir. Bunun için bir dilim elmayı kestikten sonra suyu bitene kadar yüzünüze uygulayabilirsiniz. Böylelikle hem vücut yağı üretiminiz dengelenecek hem de yüzünüz nemlenecektir. Bu da cildinizin kurumasını önler.

Kırışık ve donuk ciltlere uygulanan elma bu tür sorunların giderilmesini sağlar. Rendeleyeceğiniz bir adet elmayı yüzünüzde yaklaşık 15 dakika boyunca beklettiğiniz takdirde cildiniz iyileşecek, temizlenecek ve kırışıklıklardan kurtulmaya başlayacaktır.

Elmanın içerisinde yer alan savunma parçacıkları sayesinde güneşe karşı ilave koruma sağladığı bilinir. Bu sebeple de güneş yanıkları ve deri soyulması durumlarında da elma kullanılır. Rendelenmiş elma ile bir çay kaşığı kadar gliserini karıştırdıktan sonra bu karışımı cildinize sürebilir ve 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Gözlerin altına koyulacak olan elma dilimleri gözün koyu renge sahip olan halkaları ile şişen gözlere iyi gelir. Rendelenmiş patates ile iki yemek kaşığı kadar elma suyunu şişen gözlerinize uyguladıktan sonra gözlerini ılık bir kumaş ile örtüp yaklaşık 15 dakika boyunca bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Elma sahip olduğu A vitamini sayesinde olgunlaşmamış cildin fonksiyonel bir hale gelmesini ve olgunlaşmasını sağlar. A vitamini cilt kanseri için de oldukça önemli bir kaynaktır. Elmanın içerisinde yer alan C vitamini vücudunuza iyi gelir. Ayrıca kollajen adı verilen proteine bol miktarda sahip olan elma sizlere bu konuda da yardımcı olur

Elma aynı zamanda saç ve tırnak gelişimini destekleyen biotine sahiptir. Bu nedenle de saç dökülmesi söz konusu olduğu zaman elma yenilerek doğal bir destek kullanmanız mümkündür. Biton her bir saç teline kalınlık ve güç kazandırır. Aynı zamanda daha uzun ve parlak saçlar elma sayesinde mümkün olur.

Elmanın içinde yer alan procynidin B 2 bileşini tam da bu iş için biçilmiş kaftandır. Elmanın içeriğinde yer alan fenolik bileşenler, vitaminler, antioksidanlar ve lifler sayesinde saç kaybını da önlediği bilinir.

Bununla birlikte saç deri dengesini sağladığı ve bu tür sorunlara karşı bir savunma hattı oluşturduğu için duş sonrasında saçın elma suyu ile yıkanması kepeklerin yok olmasını ve saçın parlamasını sağlar.

Elma ile Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsan vücudu sivilce oluşumuna oldukça yatkın bir cilde sahip. Bunun sebebi ise cildin asidik özelliklere sahip olması. Bu sebepten dolayı da cildin yağlı özelliklere sahip olması sebum salgılanmasına ve bu da sivilce oluşumuna yol açar. Birçok farklı sebebe bağlı olarak üreyebilen sivilcenin önüne elma sirkesi ile geçilmesi mümkün. Elma sirkesinin biraz önce de bahsetmiş olduğumuz birçok faydası sayesinde bakterilerin temizlenmesi ve sivilcelerin önlenmesi konusunda sizlere oldukça yararı dokunacaktır.

Fakat elma sirkesinin cilde uygulanmadan önce çeşitli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bunlardan ilki elma sirkesinin de cildimiz gibi asidik özelliklere sahip olması sebebi ile oluşan tahriş riskidir. Bu sebeple de elma sirkesi kullanılmadan önce bu karışımı su ile inceltmek en doğrusu olur. Bununla birlikte bu tedavi yönteminin sürekli olarak kullanılması en önemli unsurlardan birisidir.

Elma Sirkesi Kürü

Malzemeler:

  • 1 çay kaşığı su
  • 1 çay kaşığı sirke
  • 1 çay kaşığı saf limon suyu

Hazırlanışı:

  1. Tüm malzemeleri karıştırarak kürü hazır hale getirin.
  2. Karışımı gece yatmadan önce sivilce lekelerinin olduğu bölgeye bir parça pamuk yardımı ile sürün. Tüm yüz cildine sürmeyi ihmal etmeyin.
  3. Sabaha kadar yüzünüzde kalacak olan elma sirkesini sabahlayın elinizi yüzünüzü yıkarken temizleyebilirsiniz.
  4. Bununla birlikte birazdan bahsedeceğimiz yöntem de sivilce tedavisinde etkili olur.

Elma Sivilce Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Elma sirkesini bir parça pamuğa az bir miktarda damlattıktan sonra sivilcenin olduğu bölüme tampon yapabilirsiniz. Fakat elbette öncelikle sirkeyi su ile inceltin. On dakika kadar yüzde kalacak olan bu karışımı ılık su ile yıkamanız doğru olur. Elma sirkesi sivilcenin olduğu bölgelerde yer alan aşırı yağı emerek sivilce tedavisinin hızlanmasını sağlar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir