Ana Sayfa / Sağlık / En Çok Kontakt Lens Kullanan Yaş Grubu

En Çok Kontakt Lens Kullanan Yaş Grubu

Göz kusuru nedeniyle gözlük kullanmak zorunda kalan insanların tercihi daha çok lensten yana olur. Göz kusurunu geçici bir süre düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretilmiş, kornea tabakasının yüzeyine takılan merceklere kontakt lens adı verilir. Kontakt lens aynı zamanda hem sağlık hem de estetik amaçlı kullanılabilir. Kontakt lens bir çeşit protezdir. Kontakt lensin göz doktoru tarafından reçete edilmesinden önce, göz rahatsızlığı olan hastanın tam bir göz muayenesi olması gerekir. Göz yapısına en uygun olan kontakt lensin belirlenebilmesi için göz muayenesi şarttır. Göz doktorunun yapacağı muayene sonrasında, göz yapısının kontakt lens kullanımına uygun olup, olmadığı belirlenir. Aynı zamanda hastanın nasıl bir kontakt lens kullanması gerektiğine de karar verilir. Kontakt lensin kullanım süresi her gün biraz daha arttırılarak adaptasyon sağlanır. Bu adaptasyon süreci yumuşak lensler için üç ya da dört gün, sert lensler için ise iki ya da dört hafta olabilir. Adaptasyon süresince gözlerin sulanması, göz kırpıştırma, ışık hassasiyeti ve aynı zamanda kızarıklık gibi şikayetler meydana gelebilir. Bu belirtiler genel olarak geçici olmaktadır ama uzun süre devam etmesi durumunda mutlaka göz doktoruna başvurmanız gerekir. Biz de bu yazımızda en çok kontakt lens kullanan yaş grubunu anlatacağız.

Kontakt Lens Çeşitleri

Kontakt lens genel olarak yumuşak ve aynı zamanda gaz geçiren sert lens olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılır. Gaz geçiren sert lenslerin kullanımının gerektiği bazı özel durumlar dışında genel olarak yumuşak lensler tercih edilir.

Yumuşak (hidrojel) Lensler: Son teknoloji ile yeni üretilen yumuşak kontakt lensler hipermetrop, miyop, astigmat ve aynı zamanda presbiyop gibi birçok görme rahatsızlığını geçici bir süre düzeltmektedir. Yumuşak kontakt lenslerin yapısında su tutma özelliğine sahip olan maddeden yapılmış olması sebebiyle çok ince ve aynı zamanda bükülebilir. Göz yapısında yer alan kornea tabakasının tamamını kaplar ve beyaz olan kısmı sklera tabakasına da taşar. Yumuşak kontakt lenslerin çok farklı çeşidi bulunur. Bunlar, günlük olarak kullanılan bir gün ömürlü lensler, günlük kullanılan bir ay ömürlü lensler, günlük kullanılan üç ay ömürlü lensler, günlük kullanılan bir yıl ömürlü lensler, bir hafta kullanılan bir hafta süreli lensler, bir ay kullanılan bir ay ömürlü lensler, bazı göz rahatsızlıklarını tedavisinde kullanılan lensler, bifokal lensler ve renkli lensler gibidir.

Sert Kontakt Lensler: Yumuşak kontakt lensin kullanıldığı her çeşit göz rahatsızlığında güvenle kullanılır. Özellikle yüksek ya da düzensiz astigmatı olan kişilerde kullanılır. Göze oksijen geçişine izin verdiği için bu isimle kullanılır ve aynı zamanda bu özelliği nedeniyle kornea epitel metabolizması daha az zarar görür. Bu tür lensler göz yapısında yer alan kornea tabakasının şeklini almadığı için yüksek astigmatizma ve aynı zamanda keratokonus gibi durumlarda özellikle tercih edilir.

Renkli Lensler: İnsanların genel olarak sağlık ya da estetik açıdan en çok kullandığı lens çeşididir. Göz rengini değiştirmek için kullanılan ideal bir lens çeşididir. Renkli lensler aynı zamanda göz rahatsızlığı olan bireylerde de güvenle kullanılır. Renkli lensler sağlık ya da estetik haricinde kullanımının dışında, yakın ve uzak için iki farklı gözlük kullanmak zorunda kalan insanların da çok sık tercih ettiği bir lenstir. Bu tür lenslere Bifokal lens adı verilir.

Keratokonus Lensler: İnsan vücudunun en hassas ve en önemli organlarından biri olan göz yapısında yer alan kornea tabakasının normal eğriliğini kaybedip, konik bir hale dönüşmesi ve aynı zamanda incelmesi durumuna keratokonus adı verilir. Bu durumda görme rahatsızlığının tedavisinde gözlük camı yetersiz olur. bu tür hastalara özel olarak şekillendirilmiş sert lenslerle görme sağlanır. Lensin de işe yaramadığı durumlarda ise çok ileri olan keratokonus hastalıklarında kornea tabakası transplantasyonu gerekli olabilir.

Renk Körlüğünde Kullanılan Lensler: Bazı göz hastalığına sahip olan bireyler için özel üretilmiş lens çeşididir. Bu tür lensler genel olarak günlük olarak kullanılan yumuşak lenslerdir. Bu nedenle kullandığınız kontakt lensi her gün düzenli olarak takıp, çıkartmalısınız. Lensleriniz gözünüzde iken uyumayın ve duş almayın. Çünkü her iki durumda da gözlerinizi kurutarak, göz yüzeyine yapışır. Lensi takıp, çıkarma konusunda zorlanan insanların özellikle tercih etmesi gereken bir lens çeşididir. Tek kullanımlık lensler bir gün takılır ve çıkarınca da atılır. En son teknoloji ile üretilen lens tipi, silikon jel lenslerdir. Aynı zamanda silikon jel lensler, göze daha çok oksijen geçirir ve biyo-uygunluğu çok daha yüksektir.

Kontak Lensin Avantajları

Kontakt lens kullanımına başlanmadan önce mutlaka göz doktoruna başvurulması gerekir. Göz doktorunun yapacağı göz muayenesi sonucunda göz yapısının lens kullanımına uygun olup, olmadığının sonucuna varılır. Göze en uygun olan lensin türü belirlenir. Kontakt lens kullanımının ilk günlerinde zorluk yaşanabilir ama bu zorluk ilerleyen günlerde yok olacaktır. Çok kısa bir süre içerisinde kontakt lensi takıp, çıkarmaya başlayacaksınız. Kontakt lensin gözlüğe göre bazı avantajları bulunur. Bunlar,

Kontakt lensin görme kalitesi gözlük camına göre daha yüksektir. Çünkü gözlük camı zamanla kullanıma bağlı olarak çizilir ve görme kalitesini olumsuz bir şekilde etkiler. Görme alanında daralma, burna ve kulaklara baskı yapan bir ağırlık olmaz. Bireyin doğal dış görünüşünü olumsuz bir şekilde etkileyemeyeceği için psikolojik bir rahatlık sağlar. Gözlük camında meydana gelen leke, buhar gibi güçlükler bulunmaz. Sporcular, pilotlar ya da diğer sektörlerde çalışan bireylerin gözlük kullanımında yaşadığı zorluğu ortadan kaldırır. Gözlük camında meydana gelen kırılma ya da çizilme gibi olumsuz durumlar yoktur.

En Çok Kontakt Lens Kullanan Yaş Grubu

Kontakt lens kullanan belli bir yaş gruplarının diğer yaş gruplarına oranla çok daha fazla lens kullanıcısı bulunur. Bu yaş grubunun daha çok on sekiz ile yirmi dört yaş arasındaki insanları kapsadığı düşünülür. Oysaki en çok lens kullanan insanlar genel olarak yirmi beş ile kırk dört yaş arasında yer alır. Yirmi beş ile kırk dört yaş arasında yer alan kişiler daha çok gözlük takmak yerine, kontakt lens kullanmayı tercih ediyor. Çünkü kontakt lens hayat tarzına çok daha fazla uyum sağlıyor ve daha genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı oluyor. Gözlük kullanımı insanları olduğundan daha büyük gösteriyor. Bu nedenle daha genç görünmek isteyenlerin tek tercihi olmaktadır. Lens kullanımının çok fazla olduğu yirmi beş ile kırk dört yaş arasında yer alan lens kullanıcılarının büyük bir kısmı çalışan ve hatta evli kişilerden oluşuyor. Bu yaş grubunda yer alan bireyler gelirini kendileri sağladıkları için, kontakt lens alımı, ücreti sorun olmuyor ve lüks bir harcama olarak görülmüyor. Aynı zamanda birçok kişi dış görünüşünün daha etkileyici olması açısından gözlük kullanmak istemiyor. Çünkü kontakt lens insanların özgüveninin tekrar oluşmasında çok büyük bir katkı sağlıyor.

Kontakt lens kullanımının en yoğun olduğu yirmi dört ile kırk dört yaş arasında yer alan kişilerin tercih etmesindeki en büyük sebep, insanları göründüğünden daha küçük göstermesidir. Gözlük daha büyük gösterdiği için insanların tercih sebebi olmamaktadır. Gözlükler birçok kişi tarafından moda olarak görülüyor olabilir ama yapılan araştırmalara göre yirmi dört ile kırk beş yaş arasında yer alan insanlar gözlük taktıkları zaman daha yaşlı gösterdiği için kullanmadıkları kanıtlanmıştır. Bu tür yaş grubunda yer alan kişiler daha genç görünmek amacıyla kontakt lens kullanmayı tercih ediyorlar. Bu tür yaş grubunda yer alan insanların çoğu çalıştıkları ve kendi gelirine sahip oldukları için onlara lüks bir tüketim olarak algılanmaz. Geliri olan kişilere de kontakt lens alımı, lens solüsyonu ve aynı zamanda muayene gibi masraflar büyük bir sorun olarak görülmez. Birçok insan daha çocuk yaşta, yani on iki ya da on üç yaşında gözlükte sıkılıyor ve kontakt lens kullanmayı tercih ediyorlar. Böylece hem estetik bir görünüme hem de göz rahatsızlığına geçici bir çözüm sunmuş oluyor. Fiziksel olarak incelendiği zaman çok genç yaştaki çocukların göz yapısı kontakt lens kullanımına çok uygundur. Genel olarak sekiz ya da on bir yaşının altında yer alan çocukların lens kullanımında yüz doksan oranında kendisi lensi takıp, çıkaramıyor. B u nedenle ailesinin yardımı gerekli oluyor. Böyle bir yüksek oran nedeniyle kontakt lens kullanımında yaş sınırı varmış gibi algı meydana geliyor. Genel olarak hangi yaşta kontakt lens kullanımının engelleyen herhangi bir yasa yok ama göz doktorlarının bu konuda tavsiyeleri bulunur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir