Ana Sayfa / Sağlık / Enginar Yaprağı İle Zayıflama Yöntemi

Enginar Yaprağı İle Zayıflama Yöntemi

Zayıflatan Enginar Yaprağı

Enginar yaprağı ile zayıflama yöntemi son zamanlarda ön plana çıkmaya başlayan bir yöntem olarak tercih edilir. Enginar sebzesi aslında çok da sevilmeyen bir besin olsa da içerik bakımından sağlık için büyük artılar taşır. Özellikle bünyesindeki bol miktarda magnezyum, doğal lifler, C vitamini ve folate ile özellikle safra kesesi ve çeşitli karaciğer sorunlarının önüne geçilmesinde büyük rol oynar. Bu özelliği ile de önemli bir antioksidan görevi görür ve zararlı toksinleri vücuttan uzak tutar. Ayrıca idrar sökücü özelliği de bulunan enginar, yağ yakımını hızlandırarak kilo vermek isteyenler için de önemli bir yardımcı görev üstlenir.

Enginar Bitkisi Nedir?

Enginar, temel besin maddelerinden biri olarak bilinen, tüketim alışkanlığı çok eski zamanlara kadar dayanan bir toprak bitkisi. İlk yetiştirildiği bölgenin Etiyopya olduğu bilinmekle birlikte, Avrupa’ya ve tüm dünyaya yayılmasının Mısır üzerinden gerçekleştiği biliniyor.

Antik Yunan’da da özellikle yaprakları sıkça tercih edilmiş olan enginar, sindirimi ve hazmı kolaylaştırdığı bilindiği için özellikle 16.yüzyıl Avrupa’sında zenginlerin sıkça tercih ettiği bir besin maddesi olmuştur.

Ayrıca yapraklarının eski Avrupa’da alternatif tedavi yöntemi olarak kullanıldığı da biliniyor, özellikle safra akışını uyarıcı etkisi gözlemlenmiş olan enginar, böbrekleri çalıştırarak idrar söktürücü olarak da kullanıldığı bilinir çeşitli kaynaklarca.

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginarın hem zayıflama konusunda hem de pek çok hastalık konusunda oldukça fazla faydası bulunur.

 1. Karbonhidratın sindirilmesini kolaylaştırır.
 2. İdrar söktürücüdür. Kilo vermede birebirdir.
 3. Cildin gençleşmesinde besleyici etki sağlar.
 4. Mide ve bağırsak sistemini düzenler.
 5. Yüksek kolesterolün düşmesinde ekilidir.
 6. Karaciğer dostudur. Zararlı toksinleri vücuttan atar.
 7. Kan şekerini düzenler. Diyabetli hastalarca sıkça tercih edilir.

Enginar Yaprağının Zayıflamaya Etkisi

1. Sindirimi Güçlendirip Hızlı Kilo Verdirir

Enginar tam bir doğal lif kaynağı. Lifler de bilindiği üzere sindirim sistemi için en önemli enzim. Daha sağlıklı bir sindirim sistemi için bağırsakların düzenli çalışmasına katkıda bulunan bu lifler, enginarın içerisinde bulunan kendi kalorisinden bile daha fazla kalori yakar. En etkili kilo verme yöntemlerinden olan lifli gıdaların en önemlisidir enginar.

2. Antioksidan Görevi Görür

Enginar, içerdiği önemli vitaminler ve enzimler ile tam bir antioksidan kaynağı. Öyle ki, düzenli olarak tüketilen enginar ile vücudunuzdaki tüm zararlı toksinlerden hızlıca kurtulabilirsiniz. Vücuttaki bu zararlı maddelerin dışarı atılmasında etkin rol oynayan enginar ayrıca kalp ve damar sağlığı için de olmazsa olmaz bir besin olup diyabetle de mücadele eder.

3. Yapraklarının Suyu ve Çayı da Fayda Sağlar

Enginarın kalbi ve yaprakları, sindirimi düzenleyici ve vücudu toksinlerden ayrıştırıcı bir etki sağladığı gibi suyu veya çayı da büyük yarar sağlamaktadır insan sağlığı için. Özellikle enginar çayı ve yaprağının suyu zayıflamak isteyenler için birebir.

Enginar Nasıl Tüketilir?

Enginarın tüketilmesinde birçok alternatif vardır. Şimdi sizlere en çok tercih edilen yöntemleri aktaracağız.

 1. Özellikle enginarın “kalbi” olarak bilinen içini zeytinyağı ile soğuk bir şekilde hazırlanabilir. Lezzetinden ziyade sağlığa olan etkisi düşünülerek her sebze yemeğinde kullanılmalıdır.
 2. Sağlıklı görünmeyen yaprakları kesip attıktan sonra sivri uçları ile sapını kullanabilirsiniz. Bu sayede taze enginarınız daha çok tat verecektir yemeklerinize.
 3. Enginarı tencereye yerleştirirken bütün olmasına dikkat edin. Bir miktar tuz ile yaklaşık 45-60 dakika orta ateşte kaynatılan enginar, doğru bir pişirme yöntemidir (Fakat tencerenizin kapağını kapatmadan kaynatın, çünkü havasız kalan enginar yaprakları zamanla renk kaybeder).
 4. Kaynama işlemi bitmiş bir enginarın tüm yaprakları yemek için kullanılabilir. Yeteri seviyede haşlanmış ise enginarınızın yapraklarının ayrışması daha kolay olacaktır.
 5. Haşlanmış enginar yapraklarını yoğurt, az yağlı mayonez veya hoşunuza giden başka bir sos ile yiyebileceğiniz gibi sade olarak da yiyebilirsiniz.

Zayıflatan Enginar Yaprağı Çayı Tarifi

Enginarın yemeği kadar çayı da önemli bir beslenme alışkanlığı olmalı. Çünkü enginar yaprağı çayı da yemeği gibi sindirim dostu ve kilo verdirici bir antioksidan görevi üstlenir.

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak dikkat etmeniz gereken enginarın yapraklarının öğütülmüş olması. Çünkü çaydan en etkin faydayı görmeniz buna bağlıdır.
 2. Bir tatlı kaşığı kadar kaseye konulan öğütülmüş enginar yaprağının üzerine kaynar su dökülür.
 3. Kaseye konulmuş olan öğütülmüş enginar yaprakları ve kaynar su birlikte harmanlanırken ağzının kapalı olduğuna dikkat etmelisiniz, bir tabak veya türevi bir materyal ile hava alması engellenen karışımımız 10 dakika bekletilir.
 4. On dakika sonra süzülen çayımız herhangi bir şeker veya tatlandırıcı kullanılmadan yemeklerden yaklaşık yarım saat önce aç karnına içilir (çok acı gelir ise bir miktar bal kullanılabilir).

Emziren Annelerin Enginar Yaprağı Çayı Tüketmesi Riskli Midir?

Emziren anneler enginar yaprağı çayını aşırıya kaçmadan tüketebilir. Ama doktorlarına danışmadan enginar yaprağı çayı dahil her besini almamalarında fayda var. Herhangi bir yan etkisi gözlemlenmemiş olsa da enginar yaprağı çayının, emziren anneler ve çeşitli böbrek rahatsızlığı olan kişilerin aşırı tüketmemeleri veya doktor kontrolünde tüketmeleri hatırlatılır.

Enginar ve Kalori İlişkisi

 • Yaklaşık 100 gram kadar enginar 47 kaloridir.
 • 1 tabak kadar zeytinyağlı enginar yemeği ise 200 kalori.
 • 1 tabak civarı kıymalı enginar yemeği ise 300-350 kalori.
 • 1 tabak yağsız olan enginar yemeği ise 170 kalori kadardır.

Enginarın Vücuda Sağladığı Besinler ve Değerleri

(Yaprakları ile bütün bir çiğ enginar için/100 gram);

 • Günlük ihtiyacımız olan C vitamininin yaklaşık %20’sini (11.7 mg)
 • K vitamininin yaklaşık %18’ini (14.8 mcg)
 • Proteinin yaklaşık %7’sini (3.3 gr)
 • Folat’ın yaklaşık %17’sini (68 mcg)
 • Niasin’in yaklaşık %5’ini (1 mg)
 • Riboflavin’in yaklaşık %4’ünü (0.1 mg)
 • Besin lifinin yaklaşık %22’sini (5.4 gr)
 • E vitamininin yaklaşık %1’ini (0.2 mg)
 • B6 vitamininin yaklaşık %6’sını (0.1 mg)
 • Kalsiyum’un yaklaşık %4’ünü (44 mg)
 • Potasyum’un yaklaşık %11’ini (370 mg)
 • Çinko’nun yaklaşık %3’ünü (0.5 mg)
 • Manganez’in yaklaşık %13’ünü (0.3 mg) karşılar.
 • Demir’in yaklaşık %7’sini (1.3 mg)
 • Magnezyum’un yaklaşık %15’ini (60 mg)
 • Fosfor’un yaklaşık %9’unu (90 mg)

Enginar Tüketmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Enginar, her ne kadar sofralarımızda sıkça tercih ettiğimiz bir besin olsa da ve herhangi bir zararı bulunmasa da kapsül olarak da tüketilebilen bir besindir. Düzenli ilaç kullanımı olan kişiler özellikle bu kapsülü kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekir.

Aşırı enginarın sadece fazla gaz yaptığı gözlemlendiği gibi safra kanalında sorun yaşayanların safralarındaki sıvıyı arttırması nedeniyle enginarın özellikle yaprağını tüketmeleri önerilmez. Çünkü safra sıvısının yüksek seviyelere çıkması safra taşı oluşumunu hızlandırabilir.

Son olarak da enginarın; papatya çiçeği, karahindiba otu, altın elementi, kadife çiçeği, marul bitkisi, ayçiçeği, devedikeni gibi çeşitli bitkilere alerjisi veya hassasiyeti olanlarda çeşitli tepkimelere neden olabileceğini hatırlatmak isteriz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir