Ana Sayfa / Sağlık / Ergenlik Çağı Değişimleri

Ergenlik Çağı Değişimleri

Ergenlik Çağındaki Değişimler

Ergen/Ergenlik Nedir?

İnsan yaşamı belirli dönemlerden oluşan bir hayat ve yaşam çizgisidir. Bir dönemden diğer bir döneme geçmek hem çocuk hem de aileler için bazen zorlu bir süreçtir.

Bu dönemler kısaca özetlenecek olursa:

  • Bebeklik dönemidir ki hayatın belki de her şekilde yetişkinlere bağımlı olunsa da en güzel dönemidir. Bu dönem sıfır ile bir yaş arasını kapsar.
  • Çocukluk dönemi, çocuğun kendini tanımayı öğrendiği meraklı ve heyecanlı bir dönemdir. Bir ile altı yaş zamanıdır.
  • Okul çağı dönemi, aileler ve çocuklar için yepyeni başlangıçlar dönemi.
  • Ergenlik dönemi. Çocuklarda ruhsal, fiziksel ve duygusal olarak değişimlerin yaşandığı, artık çocukluktan çıkıp yetişkinliğe adım atma yolundaki geçiş dönemi, bazen uzun bazen kısa süren geçekten zorlu bir süreç.

Ergenliğin Yaşı Var mıdır?

Ergenliğe yani büyümeye atılan adımın yaşı, genelleme anlamında ölçü olarak kızlarda dokuz ile on iki, erkeklerde on iki ile on dört yaş olarak söylense de bu sadece ortalama bir yaş sınırıdır. Çünkü bulunulan coğrafi konum, beslenme alışkanlıkları, genetik faktörler sebebiyle bu yaşlarda farklılıklar görülebilir. Sıcak olan coğrafi bölgelerde bu yaş sınırlaması daha erkendir. Bitiş yaşı olarak da yirmili yirmi birli yaşlar söylenir. Yine bu zamanın ne kadar sürebileceği kişiye, ortama ve aileye bağlı olan bir zamandır.

Ergenlik Belirtileri Nelerdir?Ergenlik Çağı

Ergenliğin belirtilerinin bir kısmı her insan için geçerlidir, bir kısmı sadece erkek, bir kısmı da sadece kızlar için geçerlidir. Bazı çocuklar için sakin, bazı çocuklarınsa oldukça zorlanarak geçirdikleri zaman dilimidir.

Kız ve Erkek Çocuklarda Görülen Fiziksel Değişiklikler

Kızlarda da erkeklerde de boyun uzaması, vücudundaki kıllanma oranının belirgin bir hal alması, yüzde ve bazen de vücudun özellikle sırt bölümünde görülen sivilcelenme, kaslardaki gözle görülebilen gelişme, terlemenin artması, kız ve erkeklerde görülen ortak belirtilerdir.

Kız ve Erkek Çocuklarda Görülen Ruhi Anlamdaki Değişiklikler

Özellikle kendi başına hareket etme isteği, bağımsızlık iç güdüsü, sürekli bir duygu değişimi, hiçbir sebebe bağlı olmayan can sıkıntısı, çok çabuk öfkelenme, kendini kabul ettirme adına bazı konulara yapılan itiraz ve ses yükseltmeler, bulunduğu ortamda kendini gösterme ve dikkat çekme hareketleri, hayal kurmalar, hormonların gelişmesinden kaynaklanan cinsel eğilimin artması, herkesin kendisine baktığını sandığı için utanma, bazen karşı cins veya kendi cinsiyle iletişim kurmada zorlanma. Kararsız tavırlar sergilemeyi de sayabiliriz. Çocuğunuzun ergenliğe girmesiyle ruhi olarak utanması da gelişmiştir, artık çocuğunuz sizi banyo yaparken veya soyunur giyinirken yanında istemeyecektir.

Ergenlik Çağı

Kız ve Erkek Çocuklarda Görülen Psikolojik Değişiklikler

Ergenliğe giren çocuğunuz, farklı olduğunu ispatlamak ve bu farklılığı kabul ettirmek için, hırçın, acımasız, kurallara aldırmayan veya şüpheci tavırlar sergileyebilir. Bu farklılıklarını ispat etmeye çalışırken güç durumda da kalacaklar, çünkü hayat tecrübeleri olmadığı için bir çok kere yanılacaklar, işte bu sırada tek istedikleri ailelerinden görecekleri ilgi ve yakınlıktır.

Bir yerde sürekli kalmak onlar için işkence gibidir, durdukları yerde duramaz çok çabuk sıkılır bu yüzden istemese de gergin bir davranış sergilerler. Kolay kolay hiçbir şeyi beğenmeyen çocuğumuz için arkadaşlarının düşünceleri, ailelerin düşüncelerinden daha önemli olmaya başlar. İlgi duyduğu tanınmış kişilere ya da popüler olan kişilere hayranlığı artarken onların taklidini yapmaya başlarlar. Onlar gibi konuşmak, onlar gibi davranmak, onlar gibi yaşama hayalleri üst safhadadır. Beğenilmeme endişesi yine kız ve erkek çocuklar için yerini almıştır. Her şeyi herkesten iyi yapacağına inanan çocuğumuz; kolaylıkla hiçbir öneri, tavır, davranışı beğenmez, ailedeki kuşak çatışması nedeni ile anne babanın düşüncelerinin ne kadar yanlış olduğu konusunda ısrarcıdır ve itaat etmeme adına ailelerini reddetme konumuna gelebilirler.

Her şey ergen olan çocuğunuz için azdır, yemesi, harçlığı, kıyafetleri (Bir sürü kıyafeti vardır ama çocuğunuz için giyecek hiçbir şeyi yoktur), zamanı, tatili, notları bile azdır. Fiziksel olarak görüntü çok önemlidir. Karşı cinse kendini beğendirme daha da önem kazanmıştır. Kendindeki fiziksel değişiklikleri, duygularının sürekli değişimini kontrol edemediği için bazen içine kapanır, yalnızlığı seçer, hiçbir şeyden zevk almaz hale de gelebilir. Duygularıyla baş edebilme adına yalnızlığı tercih etmesinin dışında, hayaller kurabilir, arkadaşlarıyla çok fazla zaman harcayabilir, sınırları çok fazla zorlar ve özellikle de ailesiyle sürekli bir çatışma halindedir.

Tüm bunlar normal bir süreçtir, belli bir zamanı vardır ve geçecektir, endişelenmenizi gerektirecek konuma getirmemekte fayda vardır.

Ergenlik Çağı

Kızlarda Olan Ergenlik Değişiklikleri

Kız çocuklarında ergenlik döneminde fiziki açıdan ilk göze çarpan göğüslerin büyümeye başlamasıdır. Bazen, ergenliğin ilk zamanlarında tek göğüste büyüme olabilir, ancak ilerleyen zamanlarda düzelecektir. Göğüsler büyürken göğüslerde acı ve kaşınmanın olması normaldir.

Ellerde, ayaklarda, boyda uzama, koltuk altında kasık bölgesinde bacaklarda, dudak üstünde tüylenmenin başlaması, kalçaların büyümesiyle de kızlarda kadınsı bir görünüm oluşmaya başlayacaktır. Kokusu olmayan beyaz ya da sarımtırak akıntının ardından, bir süre sonra adet görmeye başlamasıyla birlikte genç kızımız artık kadınlığa adım atmış doğurganlık olayı başlamış demektir.

Kızlarınızla arkadaş olmak yerine dost olmaya çalışın sevgili anneler. Kızlar ne kadar babaya düşkün olsalar da ergenlikte sığınakları annelerdir. Arkadaş olamazsınız kızınızla çünkü size her şeyi anlatamaz, dost olmak, kızınızla güven duygusunun gelişmesine yardımcı olur, dostluk anne kız arasında daha önemlidir.

Erkeklerde Olan Ergenlik Değişikliklerinin Sebepleri

Erkek çocukların ergenlik dönemine girdiğinde, testislerdeki büyüme ergenliğin ilk belirtisidir. Sonraki birkaç yılda penisin büyümesi, sesinin kalınlaşması, vücudunun kaslanması olarak gözle görülür bir şekilde gelişmesi, boğazındaki kemiğin belirmesi, yüzde ve vücutta sivilcelenme, vücudundaki kıllanma, bıyıklarının çıkması ve testosteron hormonunun salgılanmasıyla sperm üretimi başlar ve genç oğlumuz artık genç bir erkek olma yolundaki adımı atmıştır.

Erkek çocuğunuz ile de babanın iletişim halinde olması gerekmektedir. Davranışlarında tutarlı olan baba çocuğunun güvenini kazanmıştır ve babalar ergenlikle ilgili olayları çocuklarına anlatmakla bir şekilde sorumludur.

Doktora Gerek Var mıdır?

Ergenlik Çağı

Akıllara gelen bir başka soru ise, doktora gerek olup olmadığı sorusudur.

Ergenlik döneminde de çocuğunuz açısından birtakım sıkıntılar oluşacak ve bu sıkıntılar doğrudan size de yansıyacaktır. Fiziken ruhen ve duygusal anlamda vücudun sürekli değişimi nedeniyle aile problemleri en baştaki problemdir, çocuğun kendisiyle ve çevresiyle olan çatışma hali huzursuzluğun başlangıcıdır.

Ergenlik dönemine giren kız ve erkek çocuklar için farklı görüş ve davranışlar daha çok önemli olmaya başlar, kendi çevresinden farklı çevredeki kişilerin duygu düşünce ve davranışları çocuğun ilgisini çekmeye başladığı için bulunduğu ortam ve arkadaş çevresi farklı olmaya başlar, ancak çocuğun bu kadar farklı arayış içine girmesi onun yanlış dostluklar kurmasına da sebep olabilir bu yüzden çocuğunuza mümkünse, ergenliğe girmeden önce bir spor alanına yönlendirmeniz veya hobi anlamında yapmaktan hoşlandığı etkinlikler ile meşgul etmek en doğru bir karar olacaktır.

Bebekliklerinden itibaren çocuğu ile ilgilenen, iletişim sorununu aşan anne babalar çocuklarının ergen dönemini daha kolaylıkla atlatmasında kendileri adına görevlerini başarıyla yerine getirmişlerdir. Çocuklarınızın kulaktan dolma bilgilerle yüklenmemesi için doğru olan bilgileri anne baba olarak sizlerin vermesi daha doğudur. Ne kadar asabi davransalar da ilerleyen zamanlarda sizin onları düşündüğünüzü, onlar için en iyisini yapmaya çalıştığınızı anlayacaklardır. Eğer çocuğunuzun içine kapanıklığı hastalık seviyesine ulaşıyorsa, derslerde istenmeyen şekilde aşırı bir düşüş varsa, uyku problemleri baş gösteriyorsa gündüz uyuma gece uyumama gibi aşırı şekilde kilo aldıysa veya aşırı şekilde kilo verdiyse, çok fazla ağlıyor, öfkeleri nöbete dönüşüyorsa bir uzmandan yardım almanızda fayda vardır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir