Ana Sayfa / Sağlık / Erken Doğum Nedenleri

Erken Doğum Nedenleri

Erken Doğum Nedir?

Erken doğum, hamilelik sürecinin tamamlanmadan çeşitli sebepler sonucunda hamilelik süresi dolmadan meydana gelen doğumdur.

Normal bir hamilelik süresi kırk haftadır, otuz yedi hafta ve otuz yedi haftanın altında doğan bebekler risk altında, yirmi beş haftalık ve yirmi beş haftanın altında doğan bebeklerin yaşama riski ise yok denecek kadar azdır. Zamanı gelmeden doğan bu bebeklere prematüre bebek denir.

Erken Doğum Nedenleri Nelerdir?

Yapılan araştırmaların gösterdiği sonuçlara göre dünya üzerindeki doğumların yüzde altmışı normal doğum olarak gerçekleşirken, diğer kısım prematüre ve ölü doğum olarak gerçekleşmektedir.

Erken doğumun kesin olarak nedeni bilinmez, sadece pek çok faktörün, erken doğuma neden olduğu saptanmıştır.

Erken doğum olabileceğinin, hamileliğin başlangıcında belirlenmesi halinde, erken doğum tehlikesi için önlemler alınabilir, doğum; ilaç veya başka yöntemler ile geciktirilebilmesi ya da durdurulması sağlanır.

Erken doğum olayı risklidir ve önlenmelidir, çünkü bebek daha anne karnındaki gelişim evresini henüz tamamlamamıştır, erken doğduğunda pek çok tehlike bebeği beklemektedir, anne karnında gelişimini tamamlamadığı için doğduğunda da hayata tutunması oldukça zordur. Organları, özellikle de akciğerleri gelişmediğinden, bebeğin yaşam şansı da riske girer.

Bu yüzden erken doğum, risk olarak görüldüğü için, böyle bir risk hamilelik döneminde tespit edildiğinde mümkün olduğunca ertelenmesi sağlanır. Bebek anne karnında ne kadar kalmayı başarırsa o kadar yaşam şartları kolaylaşacağından bebek ve anne için önemlidir. Ne kadar erken doğarsa o kadar sorunlar yaşanacaktır, bebek ve aile için. Bu yüzden bazı anne adayları bebek küçük olsun, doğum kolay olsun diye erken doğum olsun isterler, ancak bilmedikleri şey bebeğin yaşama riski ve bu risk ne kadar erken doğar ise ölüm ile sonuçlanacak bir doğumdur. Anne olacak adayın erken doğum konusunda bilgi edinmesi ve belirtilerin var olması durumunda doktoruna başvurması gerekmektedir.

Erken doğum nedenleri olarak sayılabilecek faktörlerin bir kısmını şöyle sıralayabiliriz. Bebeğin bulunduğu amniyon sıvının olması gerekenden fazla olması, anne de idrar yolu enfeksiyonları, plasentanın (Hamilelik boyunca, doğum olayı gerçekleşene kadar bebek ve anne arasındaki tüm ihtiyacını karşılayan yani alışverişi sağlayan organ.) anneden erken ayrılıp, doğum kanalını kapatması, tedavi yöntemiyle olan hamilelikler de (Bu da çoğul gebelik adını almaktadır) erken doğum nedenlerinden sayılabilir. Karın bölgesine uygulanan her hangi bir şiddetli çarpma ve hamilelik sırasında yine her hangi bir ameliyat durumu söz konusu ise (Mesela apandisit),  anne de sürekli ilaç kullanımı gerektiren rahatsızlık varsa, beslenme konusunda problem yaşanıyorsa, uzun süren zaman zarfında ayakta bulunmak zorunluluğu varsa, cinsel ilişkinin arttırılması, anne adayının rahim ağzındaki zayıflık ve rahim ağzının çok esnek olması, hamileliğe bağlı yüksek tansiyon, rahimin aşırı gergin olması, tedavi ile olan hamilelikler de suyun fazla olması, rahimin dar olması, rahimde bulunan miyomlar da erken doğum nedenlerinden sayılabilen, olabilecek durumlardan bazılarıdır. Bazen de doktorlar anne veya bebeğin sağlığı açısından erken doğuma başvurma zorunluluğu duyar, erken doğum olayına karar verir ve suni sancı veya sezaryen ile doğum yaptırılır. Buna örnek olarak bebeğin anne karnında kalmasının sakınca yaratacağı durumlarda (Mesela anne karnında bebek oksijen alamıyorsa) doktorlar acil olarak doğum olayını gerçekleştirirler.

Erken doğum, herhangi bir doğum belirtisi olmadan başlayabilir. Erken doğum riski taşıyor iseniz, düzenli olarak doktor kontrolünde olmalısınız, sigara ve alkol tüketimleriniz varsa bırakmalı, bırakamıyorsanız en aza indirgemelisiniz. Gerekmedikçe yolculuk yapmaktan kaçınmanız gerekir, ağır işler ve ağır eşyalar kaldırmamaktan da kendinizi kısıtlamalasınız.

Erken doğum olayını yaşamak istemiyor, sağlıklı bir hamilelik geçirmek istiyorsanız, sayılan risk faktörlerine dikkat etmelisiniz.

Erken doğum belirtilerini doktorunuzdan öğrenin, erken doğum olayını yaşamaya başladığınızda neler yapabileceğinizi ve acil durum halinde arayacağınız numaraları kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun.

Hamileliğin başlangıcından itibaren, düzenli şekilde doktor kontrolünde olan anne adayının erken doğum yapma olasılığı yok denecek kadar azdır.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik boyunca yaşanan her olay erken doğum belirtileri değildir. Ancak bazı belirtiler vardır ki doktora gitmenizi gerektirir.

Erken doğumun en önemli belirtisi rahimdeki kasılmalardır. Çünkü bu kasılma olmazsa rahim ağzı doğumu gerçekleştirecek kadar açılmaz, bu kasılmalar ağrısız da olabilir. Anne adayı bu kasılmaları anlayabilmek için bir avucunun içiyle karnına dokunduğunda, avuç içinde hareketlenme ve avuç içinizde toplanan bir şeyler olduğunu hissetmeniz kasılma olduğunun göstergesidir. Kasılmalar sıklaşıyorsa doktorunuzu arayınız (Bir saatte dördün üzerindeki kasılmalar). Bu kasılmaların yanında ağrı olmadığı gibi, sancılar, bel ağrılarınızın sürekli ve geçmiyor hale gelmesi de doğum için önemli belirtilerdendir.

Bu sancı ve bel ağrılarınızın olması ya da suyun gelmesi, kasılma olmazsa doğum belirtisi değildir, yine de doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

Bu belirtilerin bir kısmı, anne adayındaki akıntı miktarının artması, akıntının kanlı veya yapışkan bir sıvı gibi, jöle gibi olması, bel ağrılarının dayanılmaz hale gelmesi ve artması, doğum olacakmış hissi veren karın altındaki baskı, rahimdeki kasılmaların düzenli ama ağrısız olması, idrar kaçırır gibi su akıntısının olmasıdır.

Erken doğum riskini arttıran faktörler ise şöyledir:

  • Aşırı derece de zayıf olmak
  • Aşırı derece de kilolu olmak
  • Bulunulan ortamın gergin olması ve anne adayının stresi çok fazla yaşıyor olması
  • Aşırı alkol ve sigara tüketimi
  • Madde bağımlılığı
  • Aşırı kansızlık
  • Anne adayı daha önce doğum yaptıysa ve bu ilk doğum da erken doğum ise, ikinci hamilelik ise ve iki doğum süresinin ardı ardına olması
  • Anne adayı olan bayanın yaşı küçük veya kırk yaşın üzerinde olması erken doğum riskini arttıran etkenlerdendir.

Bunu yanında bebeğin cinsiyeti, ilk doğumun sezaryen veya normal doğum olması, hamilelik sırasında yaşanan aş ermenin (Canı istediği her şeyden yeme) çok yoğun olması, erken doğum riski sebeplerinden değildir.

Erken Doğum Tedavisi Var mıdır?

Erken doğumun tehlikesi, yapılan bir takım testler sayesinde teşhis edilebilir. Bunlar ise ultrason sayesinde yapılan rahim ve bebeğin büyüklüğü ile ilgili ölçümlerdir, bir diğeri bebeğin kalp atışını ve rahim kasılmalarını ölçen testtir. Diğer bir testte vajina akıntısındaki protein miktarının az ya da çok olmasını öğrenmek için kullanılan testtir. Bunların dışında yapılan başka testle de vardır.

Erken doğum olmaması adına yapılan tedaviler de vardır, eğer risk olacak durumlar söz konusu değilse, çünkü bebeğin anne karnında gelişmesi gerekmektedir, ancak doğumu durdurmaya yarayan ilaçlar da tehlikeli olduğundan, erken doğum riski taşıyan ve kesin olarak erken doğum tehlikesi tanısı konulan anne adayına uygulanır.

Yirmi sekizinci haftanın üzerinde bulunan hamileliler de genellikle prematüre olarak doğması sağlanır, ilaç ile doğumu durdurup bebek adına risk olmaması için. Anne karnındaki bebek te yaşamsal olarak bir takım problemler var ise de, erken doğum belirtileri olsa da ilaçlı tedaviye başlanmamaktadır. Çünkü erken doğumu durdurmak adına kullanılan ilaçlar ciddi ölçüde yan etkileri olan ilaçlardır.

Anne adaylarına hamileliklerinin başlarından itibaren, bir doktor gözetiminde bulunmalarını ve eğer varsa, riskleri, erken teşhis edildiği için, daha kolay atlatmaları sağlanır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İlginizi Çekebilir

Geç Algılama ve Anlama Durumu İçin Ne Yapılmalı?

Günümüzde öğrenme çocukluk döneminden başlar. Bir insanın öğrenmesi hiçbir zaman bitmez, yaşı ilerledikçe çeşitli konularda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir