Ana Sayfa / Güzellik / Esmer Şeker Peelingi

Esmer Şeker Peelingi

Cilt bakımının olmazsa olmazlarından peelingler cildimizin üst tabakasındaki ölü derilerin, hücrelerin içinde biriken kir ve yağın da atılmasına yardımcı olur. Son zamanların gözdesi ise esmer şeker peelingi. İçeriği itibariyle cildin yumuşamasına yardımcı olan esmer şeker, dairesel hareketlerle uygulandığı takdirde içindeki tanecikler sayesinde hücrelerimizdeki yağın da atılmasını sağlar. Esmer şeker peelingini ünlü birkaç kozmetik firmasının ürünlerinden alarak ya da bir güzellik merkezine giderek uygulayabileceğiniz gibi cilt tipinize bağlı olarak ekleyeceğiniz birkaç malzeme ile evinizde çok rahat olarak yapabilirsiniz.

1. Ebru Şallı’nın Esmer Şeker Peelingi

Türkiye’nin sevilen yüzlerinden Ebru Şallı, kendi güzellik sırlarını bir televizyon programında paylaştı. Verdiği tariflerdeki içeriklerin mutlaka doğal olması dikkat çekmekle birlikte, esmer şeker peelingi tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı esmer şeker
 • 1 yumurta akı

Hazırlanışı:

1 yumurtanın beyazını bir kaba ayırıyoruz. İçine esmer şekeri de ekleyerek yumurtayı biraz köpürtecek şekilde hızlı hızlı karıştırıyoruz. Karışımı yüzümüze uyguladıktan sonra etki etmesi için 10 dakika kadar bekliyoruz ve devamında soğuk ya da ılık suyla duruluyoruz.

2. Karma Ciltler İçin Esmer Şeker Peelingi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı esmer şeker
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Bir yemek kaşığı esmer şekeri küçük bir tabağa koyduktan sonra üzerine zeytinyağını ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Burada zeytinyağını besleyiciliğinin yanında, şekerin cildimizi tahriş etmemesini sağlamak için de kullanıyoruz. Dolayısıyla kullandığınız zeytinyağı miktarını esmer şekerin yapısına ve miktarına göre düzenlemelisiniz. Karışımı hazırladıktan sonra yavaş dairesel hareketlerle uyguluyoruz ve bir süre beklettikten sonra ılık ya da sıcak suyla duruluyoruz.

Bu karışımı peeling olarak kullanabileceğiniz gibi üst bacak, karın gibi bölgelerdeki çatlakları gidermek için krem niyetine de kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken ise çok basit: karışımı aynı şekilde hazırlayıp dairesel hareketler yerine normal krem sürer gibi sürüp bir süre sonra yıkamak.

3. Kuru Ciltler İçin Esmer Şeker Peelingi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı esmer şeker
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı:

Önceki tarifimizde olduğu gibi esmer şeker ve zeytinyağını karıştırdıktan sonra bir çay kaşığı balı da ekleyip tekrar karıştırıyoruz. Karışıma sonradan eklediğimiz bal kuru ciltlerin nem eksikliğini gidermede de yardımcı olacaktır. Dairesel ve yavaş hareketlerle uyguladıktan sonra ılık ya da sıcak suyla duruluyoruz.

4. Yağlı Ciltler İçin Esmer Şeker Peelingi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı esmer şeker
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • Birkaç damla limon suyu

Hazırlanışı:

İlk tarifimizde olduğu gibi esmer şeker ve zeytinyağını iyice karıştırıyoruz. Ardından birkaç damla limon suyunu da ekleyip tekrar karıştırdıktan sonra dairesel hareketlerle yüzümüze uygulayıp ılık ya da sıcak suyla duruluyoruz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Peeling yapacağınız bölgenin tahriş olmaması için esmer şeker peelingini yüzünüze yavaş hareketlerle uygulamalısınız.
 • Kuru ciltler için verdiğimiz peeling tarifini kuru dudaklarınız için de kullanabilirsiniz ancak yağlı ciltler için verdiğimizi kullanırsanız dudaklarınız tahriş olabilir.
 • Peeling uygulamasından sonra mutlaka yüzünüzü nemlendirin ve alkol bazlı tonik vb. ürünleri kullanmaktan kaçının.
 • Peeling uyguladıktan sonra elde edilen sonuçların kalıcı olması için düzenli kullanım önemlidir. Cildinizi tahriş etmemek adına esmer şeker peelingini haftada 3 kereye kadar uygulayabilirsiniz.
 • Verdiğimiz tariflerin çoğunda zeytinyağı kullanıldığı için peelinglerin ılık ya da sıcak suyla durulanması önemli. Soğuk suyla durulanması durumunda peelingin içeriği yüzden tam olarak temizlenmeyeceği için çeşitli sorunlara yol açabilir.
 • Peelingleri yüzümüze uygulayacaksak cildimizde aktif sivilcelerin bulunmamasına dikkat etmeliyiz, aksi takdirde esmer şekerin tanecikleri sivilcelerin daha çok yayılmasına sebebiyet verebilir.
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlginizi Çekebilir

LEA Üyelik

Değerli Rookka  Okuyucularımız Bügün sizlere tanıtacağımız firmamız bir çoğunuzun yeni duyacağı ama geçmişi Köklü Olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir